Решение по дело №45/2018 на Районен съд - Трявна

Номер на акта: 21
Дата: 18 април 2018 г. (в сила от 4 май 2018 г.)
Съдия: Вяра Ангелова Петракиева
Дело: 20184240200045
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 22 март 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 21

Гр. Трявна, 18.04.2018г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

            Тревненски районен съд в открито заседание на осемнадесети април, през две хиляди и осемнадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ВЯРА ПЕТРАКИЕВА

                                               СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.

                                                                                                    2.

при секретаря Х.Тунева и прокурора П. Йорданов, като разгледа докладваното от съдия Петракиева АНД № 45 по описа за 2018г. и въз основа на данните по делото и закона

 

Р Е Ш И:

 

ПРИЗНАВА подсъдимия К.А.М., роден на ***г***, живущ ***, българин, български гражданин, с висше образование, женен, неосъждан, работещ, с ЕГН **********, за ВИНОВЕН в това, че на 06.11.2017г. в гр. Трявна, на път в район на кръстовището, образувано от ул. „Ангел Кънчев“ и ул. „Шипка“, при управление на лек автомобил марка „Опел Астра“, с рег.№ ЕВ 0557 АТ, нарушил правилата за движение по пътищата /чл.5 ал.1 т.1 и т.2, чл.8 ал.1, чл.20 ал.1 и ал.2 и чл.116 ЗДвП/ и по непредпазливост предизвикал пътно транспортно произшествие, с което причинил на Д.Д.Н. *** средна телесна повреда, изразяваща се в многофрагментна вътреставна фрактура на големия пищял и главичката на малкия пищял на подбедрицата на десния крак, разкъсана предна кръстна връзка на дясна колянна става, довели до трайно затрудняване на движението на десния долен крайник за срок над един месец - престъпление по чл.343 ал.1 б.“б“ пр.2 във вр. с чл.342 ал.1 НК, за което и на основание чл.78а ал.1 от НК го ОСВОБОЖДАВА от наказателна отговорност и му налага АДМИНИСТРАТИВНО НАКАЗАНИЕ ГЛОБА в размер на 1200,00 лв. (хиляда и двеста лева), както и 5.00 лв. (пет лева) в случай на служебно издаване на изпълнителен лист.

На основание чл.343г във вр. с чл.37 ал.1 т.7 НК, лишава подсъдимия К.А.М., със снета по-горе самоличност, от правото да управлява МПС за срок от ЧЕТИРИ МЕСЕЦА, считано от влизане на решението в сила.

ОСЪЖДА подсъдимия К.А.М., със снета по-горе самоличност, да заплати направени по делото разноски в размер на 179,50 лв. /сто седемдесет и девет лева и 50 ст./, по сметка на ОД на МВР Габрово, на основание чл.189 ал.3 НПК.

            Решението подлежи на обжалване или протестиране пред Габровски окръжен съд в 15-дневен срок, считано от днес.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:

Съдържание на мотивите Свали мотивите

МОТИВИ ПО АНД №45/2018Г. ПО ОПИСА НА РАЙОНЕН СЪД - ТРЯВНА

 

С мотивирано постановление от 21.03.2018г. Районна прокуратура –Трявна е внесла материалите по досъдебно производство №360ЗМ 107/2017г. по описа на РУ Трявна при ОДМВР Габрово, водено срещу К.А.М. *** за извършено престъпление по чл.343 ал.1 б.“б“ пр.2 във вр. с чл.342 ал.1 НК, с предложение за освобождаване от наказателна отговорност и налагане на административно наказание.

В съдебно заседание представителят на Районна прокуратура - Трявна поддържа внесеното предложение.

            Подсъдимият заявява, че е получил препис от постановлението на Районна прокуратура - Трявна и че разбира обвинението. Дава обяснения по фактическата обстановка на инкриминираното деяние, като не оспорва описаното в постановлението на прокурора и изразява съжаление за деянието си. Заявява, че е съгласен с всички събрани на досъдебното производство писмени, гласни и веществени доказателства, като не желае събирането на нови доказателства. Същото е становището и на упълномощения от подсъдимия адвокат Ц. М..

Чрез комплексна преценка на събраните в наказателното производство доказателства, ценени поотделно и в тяхната съвкупност, както и чрез съпоставка на същите с обясненията на подсъдимия, съдът намира за установено следното от фактическа страна:

Подсъдимият е правоспособен водач на МПС, считано от 07.06.1988г. като притежава категории „В“, „М“ и „АМ“. Собственик е на лек автомобил „Опел Вектра“ с рег. №ЕВ 0557 АТ.

На 06.11.2017г. около 10.10 часа, при слънчево време и суха пътна настилка, подсъдимият потеглил от паркинг, находящ се на ул. „Ангел Кънчев“ №70 в гр. Трявна, в посока към автомивка, намираща се на ул. „Шипка“. На кръстовището, образувано от ул. „Ангел Кънчев“ и ул. „Шипка“, подсъдимият предприел маневра завиване на ляво към ул. „Шипка“, за да стигне до автомивката. Преди това се огледал и видял, че на пътното платно няма пресичащи пешеходци. При навлизането на автомобила на ул. „Шипка“ подсъдимият бил за кратко заслепен от слънцето, но въпреки това продължил движението си. Движел се в лявата половина на пътя, поради паркирали в дясната част моторни превозни средства. Малко след това чул гласове на хора, които викали да спре. Подсъдимият веднага спрял автомобила и се помъчил да отвори вратата, но не успял. Тогава разбрал, че от лявата страна на автомобила, до предната му лява врата, лежи жена.

Същият ден пострадалата Д.Н., на 76 години, около 10.00 часа пазарувала в аптека „Момчеви“, намираща се в центъра на гр. Трявна, срещу сградата на Община Трявна. След като излязла от аптеката пострадалата тръгнала по тротоара на ул. „Ангел Кънчев“. За да продължи в избраната от нея посока трябвало да пресече пътното платно на ул. „Шипка“. Огледала се за леки автомобили и след като не видяла, тръгнала да пресича улицата в посока към моста. Малко преди да стигне тротоара на моста усетила силен удар в десния крак. След този удар паднала на пътното платно, при което изпитала силна болка в крака и извикала. Тялото на пострадалата се намирало до предна лява врата на автомобила, а двата й крака – под купето му. Свидетелите К.Р., М.Т. и Г.Д. се намирали в близост до местопроизшествието и се притекли да окажат помощ на пострадалата, но не успели да я изправят, поради силните болки в десния й крак.

След като разбрал, че е блъснал свидетелката Д.Н., подсъдимият позвънил от мобилния си телефон на спешен номер 112 и съобщил за станалото пътнотранспортно произшествие с пострадалата жена. След кратко време на място пристигнали екипи на Спешна помощ и на РУ Трявна. Пострадалата била откарана във ФСМП – Трявна и транспортирана в МБАЛ – Габрово. На подсъдимия била извършена проверка на място за алкохол, с техническо средство, което отчел нулев резултат.

   От заключението на съдебно-медицинската експертиза, изготвена от вещото лице д-р Я.К., се установява, че следствие на пътнотранспортното произшествие пострадалата Д.Н. е получила следните увреждания: многофрагментна вътреставна (бикондилна) фрактура на тибията (голям пищял) и главичката на фибулата (малък пищял) на подбедрицата на десния крак; разкъсана предна кръстна връзка на дясната колянна става. Следствие на тях са настъпили усложнения – повреждане на меките тъкани и кожата в областта на травмата на десния крак; тромбофлебит на левия крак (следствие на обездвижването и нарушен коагулационен статус). Проведено е оперативно лечение на счупването, с метална остеосинтеза. Счупването на костите на дясната подбедрица, както и разкъсването на предната кръстна връзка на коляното, заедно и поотделно, са довели до трайно затрудняване на движението на десния долен крайник, за срок над 1 месец, като лечението продължава. Усложненията са довели до временно разстройство на здравето, неопасно за живота (разстройство на здравето извън случаите на чл.128 и чл.129 от НК), като във връзка с тромбофлебита и профилактиката му се нуждае от поддържащо лечение. В заключението си вещото лице посочва като механизъм на увреждането – директен удар, най-вероятно вътрешно-страничен, при изнесен назад десен крак, като е възможно да е станало с бронята на автомобила – предна лява част, като не може да се изключи и удар с изнесената настрани част на завиващата предна лява гума.

               Гореизложената фактическа обстановка се установява по несъмнен и категоричен начин въз основа на обясненията на подсъдимия, гласните доказателства по делото - показанията на свидетелите Д.Д.Н., К.Б.Р., М.Д.Т., Г.К.Д., Г.Н.С., В.Г.Г., И.С.С. и Ц.Р.Д., както и от писмените доказателства по делото – протокол за оглед на пътнотранспортно произшествие от 06.11.2017г. и скица към него; удостоверение за техническа изправност на ППС на лек автомобил „Опел Вектра“ с рег.№ ЕВ 0557 АТ;  застрахователна полица №BG/01/117002200340; 4 бр. епикризи на МБАЛ „Д-р Тота Венкова“АД – Габрово; протокол за химическо изследване за определяне концентрацията на алкохол в кръвта №689/08.11.2017г.; справка за водач; заключение на съдебно-медицинска експертиза.

Приетата за установена фактическа обстановка не се оспорва от подсъдимия. Същият признава, че управляваният от него лек автомобил „Опел Вектра“ с рег.№ ЕВ 5707 АТ е ударил лицето Д.Н., както и че следствие на удара същата е получила посочените в заключението на съдебно-медицинската експертиза увреждания.

   При така установената фактическа обстановка от правна страна съдът прие следното:

Въз основа на установената по делото фактическа обстановка съдът прие, че подсъдимият К.А.М. е осъществил, както от обективна, така и от обективна страна, състава на престъплението по чл.343 ал.1 б.“б“ пр.2 във вр. с чл.342 ал.1 НК. От обективна страна деянието е извършено, след като на ***г***, на кръстовище образувано от ул. „Ангел Кънчев“ и ул. „Шипка“, при управление на моторно превозно средство – лек автомобил „Опел Вектра“ с рег.№ ЕВ 0557 АТ, е нарушил правилата за движение /чл.5 ал.1 т.1 и т.2 от ЗДвП – Всеки участник в движението по пътищата: с поведението си не трябва да създава опасности и пречки за движението, не трябва да поставя в опасност живота и здравето на хората и да причинява имуществени вреди; трябва да опазва околната среда, като не изхвърля и не оставя на пътя предмети или вещества, както и да вземе мерки за отстраняването им или за предупреждаване на останалите участници в движението, когато това ги застрашава; чл.8 ал.1 ЗДвП - Водачите на пътни превозни средства използват дясната половина на пътя по посока на движението си, освен в случаите, когато с пътен знак или със светлинен сигнал е указано нещо друго; чл.20 ал.1 от ЗДвП – Водачите са длъжни да контролират непрекъснато пътните превозни средства, които управляват; чл.20 ал.2 от ЗДвП - Водачите на пътни превозни средства са длъжни при избиране скоростта на движението да се съобразяват с атмосферните условия, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с превозвания товар, с характера и интензивността на движението, с конкретните условия на видимост, за да бъдат в състояние да спрат пред всяко предвидимо препятствие. Водачите са длъжни да намалят скоростта и в случай на необходимост да спрат, когато възникне опасност за движението; чл.116 от ЗДвП - Водачът на пътно превозно средство е длъжен да бъде внимателен и предпазлив към пешеходците, особено към децата, към хората с трайни увреждания, в частност към слепите, които се движат с бял бастун, към слепо-глухите, които се движат с червено-бял бастун и към престарелите хора/, като е предизвикал пътнотранспортно произшествие, с което причинил на Д.Д.Н. *** средна телесна повреда, изразяваща се в многофрагментна вътреставна фрактура на големия пищял и главичката на малкия пищял на подбедрицата на десния крак, разкъсана предна кръстна връзка на дясна колянна става, довели до трайно затрудняване на движението на десния долен крайник за срок над един месец. От субективна страна подсъдимият не е предвиждал настъпването на общественоопасните последици на деянието, но е бил длъжен и е могъл да ги предвиди, поради което същото е извършено по непредпазливост.

Съдът намира от правна страна за правилни изводите на Районна прокуратура - Трявна относно приложението на чл.78а от НК: За деянието е предвидено наказание лишаване от свобода до три години или пробация. Подсъдимият не е осъждан и не е освобождаван от наказателна отговорност към момента на извършване на деянието. Няма причинени имуществени вреди. 

            При определяне размера на наказанието по чл.78а от НК, съдът взе предвид като смекчаващи отговорността обстоятелства - съдействието на подсъдимия за разкриване на обективната истина по делото и критичното му отношение към извършеното деяние; невисоката степен на обществена опасност на подсъдимия като деец, оказаното съдействие на пострадалата след извършване на деянието и заинтересованост от състоянието й при провеждане на лечението. При определяне размера на наказанието съдът отчете и липсата на отегчаващи отговорността обстоятелства.

Преценявайки горепосочените обстоятелства поотделно и в тяхната съвкупност, съдът наложи на подсъдимия М. административно наказание - глоба в размер на 1200.00 лв., както и 5.00 лв. в случай на служебно издаване на изпълнителен лист.

На основание чл.343г във вр. с чл.37 ал.1 т.7 НК съдът лиши подсъдимия от правото да управлява МПС за срок от ЧЕТИРИ МЕСЕЦА, считано от влизане на решението в сила.

Съдът осъди подсъдимия да заплати направените по делото разноски в размер на 179,50 лв., по сметка на Районен съд - Трявна, на основание чл.189 ал.3 НПК.

В този смисъл е произнесено решението.

 

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: