Решение по дело №77/2021 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 509
Дата: 9 март 2021 г.
Съдия: Величка Атанасова Георгиева
Дело: 20217180700077
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 януари 2021 г.

Съдържание на акта

 

                               РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Gerb osnovno jpegАДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПЛОВДИВ

 

 

 

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

№ 509/9.3.2021г.

 

 

Град Пловдив, 09 март 2021

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – гр. ПЛОВДИВ, ХХІ касационен състав, в открито заседание на десети февруари през две хиляди двадесет и първата година, в състав:

 

                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:   ЯВОР КОЛЕВ

     ЧЛЕНОВЕ:   ЯНКО АНГЕЛОВ

                                 ВЕЛИЧКА ГЕОРГИЕВА

                  

при секретаря НЕДЯЛКА ПЕТКОВА и участието на прокурор МАРИЯ ТОДОРОВА, като разгледа докладваното от съдия ГЕОРГИЕВА  к.а.н.д. № 77 по описа на съда за 2021 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производство по чл.208 и сл. от АПК във връзка с чл.63 ал.1 ЗАНН

Образувано е по касационна жалба, предявена от Градски археологически музей - гр. Хисаря, чрез процесуалния си представител адв. Д., против решение № 260647 от 02.12.2020г., постановено по АНД № 1243/2020г. по описа на Пловдивски районен съд, което е потвърдено наказателно постановление № 482618-F504103/06.12.2019г., издадено от и.д. директор на дирекция „Обслужване“ на  ТД НАП-Пловдив, с което на „Градски Археологически музей“ гр. Хисаря на основание чл.180, ал.2 от Закона за данъка върху добавена стойност е наложено административно наказание  - имуществена санкция в размер на 1756,46 лв., за нарушение на чл. 180 ал.2, вр. ал. 1, вр. чл. 86 ал.1 и ал.2, вр. чл. 102 ал.3 т.1 ЗДДС и чл. 112 ал.1 ППЗДДС.

Според жалбоподателя решението е неправилно и моли да бъде отменено. Претендира направените по делото разноски както пред Районен съд - Пловдив, така и пред Административен съд – Пловдив. По същество намира, че съставените АУАН и съответно - издаденото въз основа последния наказателно постановление не отговарят на формалните изисквания на ЗАНН, като при съставянето им са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, които да водят до опорочаване на административнонаказателното производство и правото на защита на жалбоподателя. Посочва, че в двата акта липсва описание на нарушението, обстоятелствата, при които е извършено, както и на доказателствата, които го потвърждават. Според касатора основният съставомерен факт, който следва да се установи, с оглед ангажиране отговорността на жалбоподателя, е дали за процесния период 01.03.2018 г. - 31.03.2018 г. са били извършени облагаеми доставки на твърдяната стойност, за които като е бил длъжен, не е начислил ДДС. В АУАН, така и в НП обаче, актосъставителят, а след това и наказващият орган, са посочили единствено, че жалбоподателят е осъществил облагаеми доставки на стойност 10 538.75 лева за периода 01.03.2018 г. - 31.03.2018 г. Липсват конкретни факти, от които да се направи проверка за правилността на този извод. Счита, че е следвало да бъдат посочени броят на конкретните доставки извършени от наказания субект, техния вид /с конкретизиране на предмета на доставката/, отделна стойност и датата на тяхното извършване, още повече, че в случая Градски археологически музей е бюджетна организация, второстепенен разпоредител с бюджет към Министерство на културата и основните доставки, които касаторът извършва не са облагаеми, а са освободени доставки, за които не се начислява ДДС. По тези и други подробно изложени съображения намира изводите на районния съд за правилност на издаденото НП за незаконосъобразни. Моли решението да се отмени и да се постанови ново, с което НП да бъде отменено.

Ответникът - ТД на НАП гр. Пловдив, чрез процесуалния си представител юрк. Д.А. в нарочно писмено становище намира жалбата за неоснователна. Претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение.

Окръжна прокуратура – Пловдив счита касационната жалба за неоснователна и моли решението на районния съд да бъде потвърдено.

Касационната инстанция, след като провери правилността на постановеното решение, предвид наведените в жалбата касационни основания и въз основа на доказателствата по делото, намира жалбата за процесуално допустима, а по същество за основателна.

За да потвърди издаденото НП, районният съд е приел, че от приложената по делото финансова документация, от сумата на облагаемия оборот са извадени необлагаемите доставки по ЗДДС – продажба на билети и проведени беседи, поради което жалбоподателят бил достигнал облагаем оборот над 50 000 лв. към 31.07.2017 г. Приел е за правилно, че за периода 01.03.2018 г. – 31.03.2018 г., че са били извършени облагаеми доставки в размер на 10538,75 лв., за които лицето не е начислило ДДС в размер на 1756,46лв.

Настоящият касационен състав на Административен съд –Пловдив намира за установено следното:

По отношение конкретния данъчен период в НП и АУАН не съдържат индивидуализирани данни, които да бъдат проверени със съпоставка на приложените в хода на делото писмени доказателства. протокол № **********/08.08.2019г. е единственият документ, на който се позовава административно-наказващия орган, но документът касае информацията за достигнало облагаем оборот по см. на чл.96 ал.2 ЗДДС в размер над 50 000лв. за последните 12 месеца преди текущия. Цитираният протокол съдържа стойности на отчетен облагаем оборот във ФП на ФУ за различни периоди, извлечени от представени месечни отчети. Стойностите не са месечни, а обобщени.

При тези данни неправилно ПРС приема, че преписката съдържа информация за облагаемите доставки за периода 01.03.2018г. – 31.03.2018г., формиращи стойност 10538,76 лв. и изискуем ДДС в размер на 1756,46 лв. С други думи, фактическото основание, въз основа на което е приложена санкцията по чл.180 ал.2 вр. с ал.1 ЗДДС, съдът неправилно е приел за обоснована.

Административно – наказващият орган е длъжен да опише нарушението ясно и убедително да докаже същото. Съдържанието на НП е дефинирано по закон и не поставя под съмнение необходимостта от пълно описание на посочените в чл.57 ЗАНН реквизити – в частност чл.57 ал.1 т.5 ЗАНН относно доказателствата, които потвърждават нарушението. Липсата на доказателства, потвърждаващи нарушението води до извод, че волята на административния орган не е конкретизирана в степен, позволяваща разбиране относно юридическите факти на упражненото правомощие. По отношение конкретизирането на фактите, касаещи административното нарушение – в етап на съдебно оспорване на НП: индивидуализирани факти и обстоятелства следва да са отразени в АУАН с предявяването му, или в НП. Налице е невъзможност отговорността на нарушителя да бъде ангажирана въз основа на обстоятелства, разкрити в хода на съдебното производство, които не са посочени в АУАН или не са част от административно-наказателната преписка.

Дори да не е спорна фактическа установеност, нарушителят има право на оспорване на НП, за законосъобразността на което съдът дължи проверка в цялост, която в настоящия случай не може да бъде извършена, предвид посоченото по-горе. В заключение се достига до единствения извод, че липсата на конкретните данни относно индивидуализирани облагаеми доставки на стоки за процесния данъчен период води до извод за необоснованост на НП, защото съдът не може да провери верността на изложените констатации и да постанови правилен съдебен акт.

Предвид изложеното, като е потвърдил издаденото НП, съдът е постановил неправилен съдебен акт, който следва да бъде отменен изцяло, съответно следва да се отмени и издаденото наказателно постановление.

Според изхода от спора на жалбоподателя следва да се присъдят направените по делото разноски. Същите се установяват в размер на 100 лева за производството пред районен съд. За настоящата инстанция няма доказателства за заплатен хонорар.

Ето защо и на основание чл. 221 ал. 2 АПК, Административен съд Пловдив, XXI състав

 

Р Е Ш И :

 

       ОТМЕНЯ Решение №260647 от 02.12.2020 на Районен съд гр. Пловдив,  постановено по а.н.д. № 1243 по описа на същия съд за 2020 г., като вместо него ПОСТАНОВИ:

       ОТМЕНЯ наказателно постановление № 482618-F504103/06.12.2019г., издадено от и.д. директор на дирекция „обслужване“ на  ТД НАП-Пловдив, с което на „Градски Археологически музей“ гр. Хисаря на основание чл.180, ал.2 от Закона за данъка върху добавена стойност е наложено административно наказание  - имуществена санкция в размер на 1756,46 лв., за нарушение на чл. 180 ал.2, вр. ал. 1, вр. чл. 86 ал.1 и ал.2, вр. чл. 102 ал.3 т.1 ЗДДС и чл. 112 ал.1 ППЗДДС.

ОСЪЖДА Национална агенция за приходите да заплати на „Градски Археологически музей“ гр. Хисаря, с ЕИК *********, гр. Хисаря, ул.“Александър Стамболийски“ № 8, с директор Витко Костадинов Маджаров, сумата от 100/ сто/ лева разноски.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

  

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                     ЧЛЕНОВЕ:  1.

         

                                                                                    

 

                                                                                  2.