Решение по дело №342/2016 на Районен съд - Велинград

Номер на акта: 183
Дата: 28 септември 2016 г. (в сила от 21 октомври 2016 г.)
Съдия: Веселин Ангелов Петричев
Дело: 20165210200342
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 20 юли 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ . . . . . .

 

28.09.2016 година,гр.Велинград.

В    И М Е Т О   Н А    Н А Р О Д А

 

ВЕЛИНГРАДСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД на деветнадесети септември   , две хиляди и шестнадесета година,в публично заседание в                 с ъ с т а в :

 

                                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ:ВЕСЕЛИН ПЕТРИЧЕВ

 

СЕКРЕТАР:М.Д.

като разгледа  докладваното от районния съдия Веселин Петричев а.н.х.дело № 342 по описа за 2016  година и за да се произнесе взе предвид следното:

 

                   Н.Х.Н. *** с ЕГН-**********,със съдебен адрес ***,чрез адв.В. Г. П.-АК-гр.Пазарджик е обжалвал наказателно постановление  № 15-0367-000420  от 12.03.2015г. година на Началника на Група към ОДМВР Пазарджик, РУ Велинград с молба същото да бъде отменено,като е отбелязал че  не е извършил нарушението,за което е санкциониран ,допуснато е съществено нарушение на процесуалните правила-нарушение на чл.42,ал.1,т.3,предл.2 и чл.57 ,ал.1,т.51предл.второ от ЗАНН,тъй като не е отразено точното място и час на извършване на административното нарушение,описателната част е непълна,тъй като не е посочено по кой ред-административен или съдебен ред е лишен от право на управление,има несъответствие между посочената за нарушена правна норма в акта за нарушение и в самото НП,като за посочената такава по чл.177 ал.1 т.1 от ЗДвП липсва конкретизация с оглед на съдържащите се в нея две предложения,като освен това в наказателното постановление не е посочен акта,с който е лишен от право да управлява МПС,т.е същото е издадено в нарушение на чл. 57,ал.1,т.5 от ЗАНН;неправилно е приложен закона с оглед на посочената квалификация по чл.177 ал.1 т.1 от ЗДвП,като нарушението според него е по чл.177 ал.1 т.2 от ЗДвП,поради липса на изначална правоспособност,като се сочат и други доводи за допуснати съществени процесуални нарушения,ограничили правото му на защита,както и за наличие на маловажен случай по смисъла на чл.28 от ЗАНН. В съдебно заседание жалбата се поддържа от пълномощника на Н. адв.В. П.,който по изложените в нея съображения моли за отмяна на атакуваното НП,като ангажира и представя писмени доказателства.

                   Представител на ответника РУП Велинград не се явява,като в писмено Становище началника на посоченото РУП сочи,че жалбата е неоснователна и необоснована – водача е извършил адм. нарушение по чл. 177,ал.1,т.1,139 ал.5 от ЗДвП;акта е редовно съставен и има доказателствена сила до доказване на противното  и наказващият орган е изпълнил задълженията по чл. 52,ал.4 и чл. 53,ал.1 от ЗАНН.

 

                   От събраните по делото доказателства съдът приема за установена следната фактическа обстановка:

                  

                    На 14.02.2015г. година,е съставен АУАН на жалбоподателя Н.Н. ***,за това че на същата дата в  около 11,40 часа  в гр.Велинград,на път Втори клас № ІІ-84,при Хмелосушилната,  е управлявал товарен автомобил марка “ДАФ-АЕ-45”, с рег.№ ******,собственост на М.Х.Я. от гр.Ботевград   ,като извършва следните нарушения – управлява МПС,след като е лишен от това право по административен ред,МПС няма залепен валиден винетен стикер на предното обзорно стъкло за 2015г. В АУАН е отбелязано,че водача е нарушил чл.150 и чл.139 ал.5  от ЗДвП .Въз основа на посочения АУАН е издадено обжалваното наказателно постановление,в което нарушението е описано по идентичен начин,посочена е като нарушена  разпоредбата на чл.150 на ЗДвП и на основание чл. 177,ал.1,т.1 от ЗДвП на  Н.Н. е наложено адм. наказание глоба в размер на 300 лева,за нарушението по чл.139 ал.5 от ЗДвП е наложена глоба в размер на 1500 лева на основание чл.179 ал.3,т.2 от ЗДвП.

От показанията на актосъставителя Т.М. ***, се установи,че  жалбоподателят е спрян за проверка в гр.Велинград, на Хмелосушилната.,управлявайки товарен автомобил,при която  не е представил СУ на МПС – но при направена справка  от ОДЧ в масивите на МВР  се установило,че му е отнето свидетелството за управление на МПС.По отношение на констатираното с акта нарушение за липса на залепен валиден винетен стикер на предното обзорно стъкло за 2015г. свид.М. не взема отношение в показанията си,но пък сочи,че при проверката водача Н. не е представил талона за автомобила,каквато констатация за нарушение липсва в приложения акт за нарушение.

От страна на защитата по делото са представени жалба от Н.Н. *** против заповед №70120 от 2014г. за прилагане на принудителна административна мярка,издадена от Началника на сектор “Пътна полиция при ОДМВР” Бургас с която е отнето правото му на управление,както и призовка за с.з.,протокол от деловодната програма на АС Бургас ,сочещ на висящност на производството по тази заповед.

 

             С оглед на горното съдът счита,че  ж а л б а т а  е ОСНОВАТЕЛНА  и следва да бъде  у в а ж е н а като се ОТМЕНИ наказателно постановление № 15-0367-000420  от 12.03.2015г.  година на Началника на Група при ОДМВР Пазарджик,РУ Велинград,в частта, с която на жалбоподателя Н.Х.Н. *** , са наложени  административни наказания  на  основание чл. 177,ал.1,т.1 от       ЗДвП     -  г л о б а    300   лева,за нарушение на чл. 150  от ЗДвП, глоба в размер на 1500 лева ,за нарушението по чл.139 ал.5 от ЗДвП ,тъй като по време на административно-наказателното производство са допуснати съществени процесуални нарушения:

- АУАН е съставен,а наказателното постановление е издадено при нарушение на чл. 42,т.4 от ЗАНН и съотв. чл. 57,ал.1,т.5,пр.1 от ЗАНН,тъй като липсва описание на нарушението – посочено е ,че водача управлява след като е лишен по административен ред,но не е конкретизиран и акта,с който е бил лишен от право да управлява МПС,посочената като доказателство и оспорена пред Административен съд гр.Бургас заповед по реда на чл.174 т.4 от ЗДвП,като висящността на производството по издадената принудителна заповед,очевидно препятствува влизането й в сила,което поставя под въпрос осъществяването на това нарушение от гледна точка на неговата материалноправност.

-  Допуснато е и нарушение при приложението на материалния закон,с оглед на показанията на полицейския служител и актосъставител Т.М.,който твърди,че СУМПС на Н. е само отнето и непредадено и в тази насока следва да се отбележи,че приложимата в случая правна норма е тази по чл.177 ал.1 т.2 от ЗДвП , а не посочената по т.1 от закона т.е. наложената санкция е по норма несъотносима за конкретното извършеното от страна на жалбоподателя.Констатираните процесуални нарушения са изводими от постоянната практика на съдилищата,касаеща приложението на принципа за идентичност на описателната част на нарушението с неговата цифрова идентификация ,определяща приложимостта на съответната материално правна норма.

 

         Поради изложеното до тук е нарушено правото на защита на жалбоподателя,тъй като той не е бил в състояние да научи точно за какво нарушение на правилата за движение по пътищата е санкциониран.Нарушен принципа за адекватна правна защита и на участие в производствата по установяване на нарушението и налагане на наказанието,което опорочава принципа на законност на тези производства.Допуснатите съществени процесуални нарушения налагат отмяната на постановеното от страна на наказващия орган НП в тази му част,без спора да се разглежда по същество респ. да се изследват и анализират доказателствата по делото,касаещи авторството и виновността на нарушителя.

 

                    Следва да отпадне и отговорността за нарушението посочено в акта касаещо обвинението за липса на залепен валиден винетен стикер,тъй като в своите показания свид.М. не сочи за извършено такова административно нарушение,нещо повече свидетелствува за нарушение свързано с непредставен талон на автомобила,което не е било отразено в описателната част на съставения акт за нарушение.Дори и да се приеме,че действително актосъставителя М. е констатирал това административно нарушение по чл.139 ал.5 от ЗДвП,то при извършената служебна проверка съдът,също констатира,че и в тази си част,същото е издадено при съществени нарушения на процесуални правила:

                    - АУАН е съставен,а наказателното постановление е издадено, в нарушение на чл. 42.  ,т.4 от ЗАНН,съотв. на чл. чл.57,ал.1,т.5 от ЗАНН,тъй като  липсва описание на нарушението – не е посочен вида на МПС,а същия е от значение за  определяне квалификацията на деянието,респ. размера на глобата.И в АУАН,и в наказателното постановление се сочи,че водача управлява „т.а. ДАФ АЕ 45,с рег.№ ******,но това не е достатъчно,за да се приеме,че водача е осъществил състава на административно нарушение по чл. 179,ал.3,т.2 от ЗДВП. В този законов текст е предвидена административно-наказателна отговорност за водач, който управлява пътно превозно средство по републиканските пътища, за което не е заплатена винетна такса по чл. 10, ал. 1, т. 1 от Закона за пътищата, или на превозното средство е залепен винетен стикер с графично оформление, което е различно от одобреното, се наказва с глоба, както следва: т. 1. „при управление на пътно превозно средство, предназначено за превоз на товари, на състав от пътни превозни средства, както и на пътните превозни средства по чл. 10а, ал. 6, т. 3, 4 и 5 от Закона за пътищата с 2 (две) и повече оси, които имат технически допустима максимална маса 12 (дванадесет) или повече тона”  и т.2  „при управление на пътно превозно средство, предназначено за превоз на пътници с повече от 8 (осем) места за сядане, без мястото на водача, или на пътно превозно средство, предназначено за превоз на товари с 2 (две) оси, както и на пътните превозни средства по чл. 10а, ал. 6, т. 3, 4 и 5 от Закона за пътищата с 2 (две) оси или на теглещо ремарке, за което не е платена отделна винетна такса, и/или които имат максимално допустима маса, по-малка от 12 (дванадесет) тона” т.е и в двете точки се сочат ППС,предназначени за превоз на товари с определена индивидуализация,като такава в случая липсва и в АУАН,и в наказателното постановление.

 Поради всичко изложено до тук следва да се направи извода,че е нарушено правото на защита на жалбоподателя,тъй като не е бил в състояние да разбере за какво нарушение е санкциониран и  въз основа на коя административно-наказателна разпоредба.Съдът също не е в състояние да прецени в случая дали следва да бъде наложена глоба по чл. 179,ал.3,т.1 или по чл. 179,ал.3,т.2 от ЗДвП т.е да провери дали квалификацията на деянието е законосъобразна

Водим от изложеното до тук съдът

 

Р   Е   Ш   И   :

 

                   О т м е н я в а     наказателно постановление № 15-0367-000420  от  12.03.2015г.  година на Началника на група при ОДМВР Пазарджик,РУ ВЕЛИНГРАД, с което на Н.Х.Н. *** с ЕГН-**********,със съдебен адрес ***,чрез адв.В. Г. П.-АК-гр.Пазарджик, са наложени   административни    наказания-  г л о б а  в размер на 300  /триста / лева , на основание чл.177, ал.1,т 1 от ЗДвП, за нарушение на чл. 150 от ЗДвП,глоба в размер на 1500/хиляда и петстотин/ лева,на основание чл.179,ал.3,т.2 от ЗДвП,за нарушение по чл.139 ал.5 от ЗДвП .

 

Решението подлежи на касационно обжалване по реда на Глава  дванадесета от Административно - процесуалния кодекс  пред Административен съд Пазарджик в 14-дневен срок от съобщението на страните по делото,че решението е изготвено.

                                            РАЙОНЕН СЪДИЯ :