Решение по дело №845/2016 на Районен съд - Видин

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 11 ноември 2016 г.
Съдия: Вероника Веселинова Станкова
Дело: 20161320200845
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 30 юни 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                              Р Е Ш Е Н И Е 407

                                            В ИМЕТО НА НАРОДА

 

                                            гр.Видин  11.11.2016год.

 

         Видински районен съд, наказателна колегия, в публичното заседание на   дванадесети октомври две хиляди и шестнадесета година в състав:

                                                        Председател:Вероника Станкова                                                                  Съдебни заседатели:

                                                         Членове:

при секретаря В.Узунова и в присъствието на прокурора ................................ като разгледа докладваното от съдия Станкова НАХД № 845 по описа за 2016 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

         Административно-наказателното производство е с правно основание по чл.59, ал.1 и сл. от ЗАНН.

         Делото е образувано по жалба, която е подадена  от М.И.Е., ЕГН: **********, чрез адвокат Ц. И. ***, против наказателно постановление № 1088/04.12.2015г. на Директор РДГ-БЕРКОВИЦА, с което за нарушение на чл. 213, ал.1,т1 и т.2 от Закон за горите, на основание чл. 266, ал.1 от същия на жалбоподателя са  наложени административни наказания, а именно  –„ГЛОБА” в размер на  50 лева и още една „ГЛОБА” в размер на 50 лева лева, както и са отнети в полза на Държавата 3,00 пр.куб.м.  дърва за огрев от дървесен вид цер и един брой микробус „ФОРД ТРАНЗИТ” с рег. №ВН 60-09 ВН.

         С жалбата се твърди, че наказателното постановление е незаконосъобразно и се иска отмяната му като такова.

         В съд. заседание жалбоподателят-редовно призован   не  се явява.Представлява  се от редовно упълномощен процесуален представител .

За ответната по жалбата страна се явява редовно упълномощен процесуален представител, който моли за потвърждаване на наказателното постановление, като правилно и законосъобразно..

         От събраните по делото писмени и гласни доказателства, преценени всяко поотделно и в съвкупност,  посочените основания в жалбата, Съдът прие за установено следното от фактическа страна:

Жалбата е подадена в срока на чл. 59, ал. 2 от ЗАНН от правоимащо лице и е  допустима, разгледана по същество се явява основателна.

Горски надзирател в ТП-ДГС-ВИДИН –И.Н. е съставил АУАН № 1088/26.11.2015г. на жалбоподателя за това, че транспортира 3,00 пр.куб.м.  дърва за огрев на 1 м. без превозен билет и без КТМ с микробус ФОРД ТРАНЗИТ рег. №ВН 60-09ВН, като нарушението е открито на 26.04.2015г. около 19,00ч.

         На 04.12.2015г. Директор РДГ-БЕРКОВИЦА е съставил наказателно постановление № 1088/04.12.2015г. на жалбоподателя,  за това че транспортира 3,00 пр.куб.м.  дърва за огрев от дървесен вид цер, нарязани на L-1,00м. без превозен билет и без контролна горска марка, с микробус ФОРД ТРАНЗИТ с рег. №ВН 60-09 ВН.Нарушението е извършено и открито на 26.04.2015г. в района на РДГ-БЕРКОВИЦА, обл.Видин, общ.Грамада, с.Водна по пътя за гробището.

В съд. Заседание актосъставителят и свидетел по настоящето производство-И.Н., поддържа констатациите в акта, като дава подробни обяснения относно съставения акт.Същият обяснява, че са били изпратени по сигнал в сд.Водна за превоз на дърва без КТМ, като не е било уточнено превозното средство, в което се намират, нито лицето, което ги транспортира. Пристигнали на място и след обиколка на селото установили, въпросното МПС по пътя за гробищата. Същото било спряно. Нямоло лица в МПС-то , както и около него. Забелязали, че има натоварени дърва. Отворили задния капак и установили, че има три кубика дърва за огрев от цер, нарязани на един линеен метър.Сигнализирали Зам. директора на ДГС-ВИДИН. Той дошъл на място, като сигнализирал Полицията в гр.Кула. Дошли и полицаи на място, огледали автомобила и след като установили, че няма други лица , казали на служителите на ДГС да приберат автомобила в тяхната база заедно с дървата.Заявява, че полицаите не са предприели действия на място по издирване на водача или собственика на автомобила.Заявява, че актът е съставен след около 3-4 месеца.Не го е съставил веднага, тъй като пристигналия на място Зам директор на ДГС му казал да не го съставя докато не се изясни собствеността на автомобила, кой е бил водач и чии са били дървата.Заявява, че актът не е връчен, тъй като  изпратили до жалбоподателя покана  за върчване, но същата се върнала с отбелязване , че жалбоподателят е извън страната.

Съдът дава вяра на показанията на свидетеля и ги кредитира, тъй като същите са непротиворечиви, последователни и логични, и са относими към предмета на доказване в настоящето производство. Същият пресъздава непосредствените си впечатления от извършената от него работа, както и тази на колегите си при работата му по преписката.

В процедурата по цялостно изследване на законосъобразността на издаденото НП съдът установи, че същото подлежи на отмяна, поради неспазването на законово определени императивни изисквания, относно процедурата по установяване и налагане на административно наказание. Допуснатото нарушение на процесуалните правила  обуславя  неговата

незаконосъобразност. Законодателят е определил, че по съставянето на актовете за установяване на административни нарушения по този закон се прилагат разпоредбите на ЗАНН. За да бъде наказателното постановление правилно и законосъобразно, е необходимо стриктно спазване на изискванията на ЗАНН относно съставянето на акта и издаването на наказателното постановление и в тежест на наказващия орган и задължение на съда е да докаже и установи в хода на делото по безспорен начин, че това е точно така.Не е установено и доказано по несъмнен начин извършването на нарушението и по-точно същото не е конкретизирано.

         Подобно на обвинителния акт в наказателното производство, наказателното постановление слага рамките на предмета на доказване в административно-наказателното такова.Същото следва по недвусмислен и ясен начин да описва извършеното нарушение и съответно нормата, която задължава административно-наказателно отговорното лице да извърши определено действие или пък запретява извършването на такова.

         В настоящия случай е налице нарушение на императивната разпоредба на чл. 57, ал.1,т.5 от ЗАНН, която разписва, :” Чл. 57. (1) Наказателното постановление трябва да съдържа: 5. описание на нарушението, датата и мястото, където е извършено, обстоятелствата при които е извършено, както и на доказателствата, които го потвърждават...”.

         На първо място при съпоставка на фактическата обстановка описана в АУАН и НП се установява, че в атакуваното постановление са конкретизирани вида на дървата, както и е локализирано мястото на нарушението, което в АУАН липсва.

         Изначално АНП е опорочена още със съставянето на акта.

         Актът е съставен след прекратяване на образуваното наказателно производство срещу жалбоподателя в негово отсъствие, като му е изпратена покана за връчване, която се е върнала с отбелязване, че лицето е в чужбина. Такива са и данните от постановлението на РП-ВИДИН за прекратяване на наказателното производство.Тези данни са изнесени и в показанията на актосъставителя.

Нарушен е чл. 43, ал.6 от ЗАНН, която норма разписва :”  Когато нарушителят след щателно издирване не може да бъде намерен, това се отбелязва в акта и производството се спира.

Допуснато е и друго съществено процесуално нарушение при връчването на наказателното постановление, като е отразено, че същото е връчено на основание чл. 180, ал.4 от НПК във вр. с чл. 84 от ЗАНН.

По делото няма никакви данни, че са положени съответните усилия, свързани с изпълнение на императивните изисквания на закона за връчване на наказателното постановление, за да може да бъде приложена съответната цитирана от АНО норма, която е субсидиарна и препраща към НПК.

Вместо да спре административно наказателното производство АНО е съставил атакуваното наказателно постановление, с което е нарушил горе цитираната императивна разпоредба.

Налице е съществено процесуално нарушение, което ограничава правото на защита на лицето уличено в нарушение, което не му дава възможност да разбере в пълен обем обстоятелствата, които му се вменяват в нарушение, за да може да реализира и ефективна защита.

По гореизложените съображения Съдът намира, че  наказателното постановление следва да бъде отменено

                  Водим от горното  и на основание чл.63, ал.1, пр.3-то от ЗАНН Съдът

 

 

Р   Е   Ш   И   :

 

         ОТМЕНЯ наказателно постановление № 1088/04.12.2015г. на Директор РДГ-БЕРКОВИЦА, с което за нарушение на чл. 213, ал.1,т1 и т.2 от Закон за горите, на основание чл. 266, ал.1 от същия на жалбоподателя- М.И.Е., ЕГН: ********** са  наложени административни наказания, а именно  –„ГЛОБА” в размер на  50 лева и още една „ГЛОБА” в размер на 50 лева, както и са отнети в полза на Държавата 3,00 пр.куб.м.  дърва за огрев от дървесен вид цер и един брой микробус „ФОРД ТРАНЗИТ” с рег. №ВН 60-09 ВН, собственост на В.В.Н..

 

Решението може да бъде обжалвано пред АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД-ВИДИН с касационна жалба в четиринадесетдневен срок от съобщаването на страните по реда на глава дванадесета от АПК.

 

 

 

                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ :