Решение по дело №331/2019 на Районен съд - Лом

Номер на акта: 8
Дата: 17 януари 2020 г. (в сила от 18 май 2020 г.)
Съдия: Боряна Александрова
Дело: 20191620200331
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 август 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

Гр.Лом, 17 януари 2020 г.

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

Ломският районен съд, наказателна колегия, трети състав, в публично заседание на 17 декември през две хиляди и деветнадесета година в състав:

                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: Боряна Александрова

при секретаря Веселка Младенова, като разгледа докладваното от съдията НДАХ № 331 по описа за 2019год., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е образувано на основание чл.59 и сл. от ЗАНН по жалба на „Ивфракънстракшън“ ЕАД с ИИК *** подадена от представляващия А.К.Х., против НП № 12-001449 от 26.06.2019год. на Директора на Дирекция " Инспекция по труда" гр.Монтана, с което на ЮЛ е било наложено адм. наказание имуществена санкция в размер на 1500лв. на основание чл. 414, ал.3 от КТ за нарушаване нормата на  чл. 61, ал.1 от КТ.

В жалбата си въззивникът твърди, че наказателното постановление е незаконосъобразно и небосновано, същият оспорва да е извършил нарушението за което е санкциониран и моли НП да бъде отменено.

В съдебно заседание процес. представител на въззивника поддържа жалбата. Същият оспорва фактическите констатации изложени в акта и НП, а във фазата по същество моли същото да бъде отменено като излага аргументи за недоказаност на адм. наказателното обвинение.

Процесуалният представител на въззиваемата страна оспорва жалбата, а във фазата по същество моли НП да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно издадено като сочи, че нарушението е доказано по безспорен и категоричен начин.

Съдът след като прецени обжалваното постановление с оглед основанията посочени във въззивната жалба и събраните по делото доказателства, съдът прие за установено следното:

На 17.04.2019год.в 11,00 ч. служители на Дирекция „Инспекция по труда“ Монтана, извършили проверка на място и по документи по спазване на трудовото законодателство в обект изпълняване на строително-монтажни работи по Национална програма за енергийна ефективност на многофамилна жилищна сграда, бл.“Строител“, находящ се в гр.Лом, ул.“Славянска“ № 53А, обект на дружество „Инфракънстракшън“ ЕАД-София/съгласно информационната табела в обекта/ . Отивайки на място проверяващите констатирали, че дружеството в качеството си на работодател, представлявано от А.К.Х. е допуснало на работа лицето В.Ц.В. ЕГН ********** да полага изолация по фасадата на блока, без лицето да има сключен трудов договор в писмена форма, преди постъпване на работа.

На 17.05.2019год. св. Л.Р. съставил срещу въззивното дружество АУАН № 12-001449 в който посочил, че същото в качеството си на работодател е допуснало до работа лицето В.Ц.В. с ЕГН ********** да престира труд в негова полза  с  работно място – жилищна сграда, находяща се в гр.Лом, ул.“Славянска“№ 53А, бл.“Строител“, изпълнявайки функциите на общ работник като полага изолация по фасадата на блока, без  да е сключен писмен трудов договор между страните по трудовото правоотношение. В акта било посочено, че нарушението е извършено на 17.04.2019год. , като нарушена норма била посочена тази на чл.  61, ал.1 от КТ.

Актът бил надлежно предявен и връчен на представляващия въззивното дружество който не възразил.

На 26.06.2019год., въз основа на акта, директора на дирекция „Инспекция по труда” гр.Монтана издал атакуваното НП 12-001449, като е възприел изцяло фактическите констатации описани в него, приел е, че въззивното дружество като работодател е нарушило разпоредбата на  чл.61, ал.1 от КТ и му наложил административно наказание имуществена санкция в размер на 1500лв. на основание чл. 414, ал.3 от КТ.

Като свидетели в хода на съдебното следствие са разпитани Л.Р. (актосъставител), П.А.(вписана като свидетел в АУАН).

В показанията си пред съда свидетелите Р. и А. възпроизвеждат възприятията си от извършената проверка. И двамата свидетели заявяват, че на мястото на проверката са заварили да работи лицето В.Ц.които извършвал СМР и полагал изолация както и това, че след като се прибрали в Д“ИТ“Монтана  установили, че със същият нямало няма сключен тр.договор.

Като писмени доказателства към АНП са приложени: АУАН,НП, Протокол за извършена проверка, констативен протокол.

 Като писмени доказателства към въззивната жалба са приети представени от въззиваемата страна: договор за наем между „Инфракънстракшън“ ЕАД и „Преслап“ЕООД, трудов договор № 18А от 17.04.2019г. между „Прелап“ЕООД и В.Ц.В. .

 

При проверка на приложените към преписката АУАН и НП съдът констатира, че както АУАН така и НП са издадени от компетентните длъжностни лица, в сроковете по чл. 34 от ЗАНН и съдържат формалните реквизити предвидени в нормите на чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН. Допуснати съществени нарушения на процес. правила в хода на адм. наказателното производство съдът не констатира.

След като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност съдът прецени от правна страна следното:

С НП на въззивното дружество е наложено адм. наказание за нарушаване разпоредбата на чл.61, ал.1 от КТ за това, че на 17.04.2019год. като работодател е допуснал лицето В.Ц.В. да престира труд в негова полза изпълнявайки трудовите функции на общ – да полага изолация по фасада на блок“строител“ на ул.Славянска № 53 А в гр.Лом с договорено трудово възнаграждение в размер на 560лв. месечно,  без да има сключен трудов договор в писмена форма.

От обективна страна състава на това нарушение изисква деецът да има качеството на работодател спрямо конкретно лице и да е допуснал същото до работа без да има сключен трудов договор в писмена форма.

Съгласно §1, т.1 от КТ "работодател" е всяко физическо лице, юридическо лице или негово поделение, както и всяко друго организационно и икономически обособено образувание (предприятие, учреждение, организация, кооперация, стопанство, заведение, домакинство, дружество и други подобни), което самостоятелно наема работници или служители по трудово правоотношение, включително за извършване на надомна работа.

В конкретния случай по делото няма спор, че към датата на проверката лицето В.В. е бил заварен да работи , като полага изолация на процесния блок находящ се в гр.Лом, ул.“Славянска“ № 53А, бл.“Строител“. Няма спор и по отношение на това, че към същата дата В. В. не е имал сключен трудов договор с „Инфракънстракшън“ЕАД.

В същото време обаче в хода на съдебното следствие бяха събрани и приобщени писмени доказателства- тр.договор на В.В. от 17.04.2019г. с „Преслап“ЕООД като по безспорен и категоричен начин се установя, че към тази дата В.В.не е бил  в трудови правоотношения с въззивното дружество, но е бил в трудови правоотношения с „Преслап“ ЕООД- фирма, която е предоставила под наем на „Инфракънстакшън“ЕОД скеле,  което да монтира и демонтира със свои работници.

За да е налице такова правоотношение следва работника да е бил нает от работодателя да изпълнява конкретна работа, да има уговорено трудово възнаграждение, работно място, работно време, почивки, отпуски и т.н.

В случая в хода на съдебното следствие не бяха събрани доказателства, че В. изобщо е бил нает от въззивното дружество да извършва някаква работа в негова полза. Напротив по категоричен начин се установява, че въззивното дружество изобщо не му е бил работодател, а като такъв е било дружеството“Преслап“ ЕООД, което пък предоставило на въззивното дружество скеле на процесния обект, което скеле се монтира и демонтира с работници на „Преслап“ЕООД, един от които е и В.В.. 

С оглед на всичко изложено по-горе и като счете, че по делото липсват безспорни и категорични доказателства, които да установят че въззивното дружество е имало качеството на работодател спрямо св. В. В. към 17.04.2019год. Съдът прецени, че атакуваното НП се явява издадено в нарушение на материалния закон и като такова следва да бъде отменено. В тази връзка съдът намира за нужно да отбележи и това, че за него остана напълно доказана тезата на въззивното дружество, че към 17.04.2019г. лицето В. В. е бил в ТПО с „Прелап“ ЕООД и е престирал труд за тях.

Водим от горното съдът

Р  Е  Ш  И  :

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 12-001449 от 26.06.2019год. на Директора на Дирекция "Инспекция по труда" гр.Монтана, с което на „Инфракънстракшън“ ЕАД ЕИК ***, на основание чл.414, ал.3 от КТ е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 1500лв.

 

Решението подлежи на обжалване с касационна жалба пред Административен съд - Монтана в 14-дневен срок от получаване на съобщенията от страните, че решението и мотивите са изготвени.

 

 

 

                               РАЙОНЕН СЪДИЯ: