Определение по дело №222/2023 на Административен съд - Шумен

Номер на акта: 558
Дата: 29 септември 2023 г.
Съдия: Снежина Петкова Чолакова
Дело: 20237270700222
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 13 септември 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

гр.Шумен, 29.09.2023г.

 

         Административен съд - град Шумен, в закрито заседание на двадесет и девети септември през две хиляди двадесет и трета година в състав:

 

Административен съдия:Снежина Чолакова

 

като разгледа докладваното от съдията АД № 222 по описа за 2023г. на Административен съд– гр. Шумен,  за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производството е по реда на чл.26, ал.11 от Закона за чужденците в Република България (ЗЧРБ), във вр. с чл. 145 и следващите от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

         Съдебното производство по делото е образувано по жалба на Е.Х., родена на ***г., с ЛНЧ **********, с гражданство Беларус, с адрес за призоваване гр.Шумен, ул.Г.Т.№ 1, депозирана срещу Отказ № 372з-2909/30.08.2023г. за предоставяне на право на продължително пребиваване на чужденец в Република България, постановен от Директора на ОДМВР-гр.Шумен.

         С определение от 21.09.2023г. съдът е констатирал, че оспорването не отговаря на изискванията на чл.151, т.3 от АПК, поради което и на основание чл.158, ал.1 от АПК го е оставил без движение, указвайки на оспорващата да представи по делото документ за внесена по сметка на Административен съд – гр. Шумен държавна такса в размер на 10 лева, съобразно Тарифа №1 към ЗДТ за таксите, събирани от съдилищата, прокуратурата, следствените служби и Министерството на правосъдието. Нередовностите в жалбата са изправени от нейния подател с придружително писмо с рег.№ ДА-01-2085/25.09.2023г. по описа на ШАдмС.

         Със същото определение съдът е установил, че жалбата е депозирана в нарушение на изискванията на чл.152, ал.1 от АПК, поради което е изискал административната преписка по издаване на оспорения акт. Административната преписка е представена по делото с придружително писмо рег.№ ДА-01-2099/27.09.2023г. по описа на ШАдмС.

Предвид изложеното съдът намира, че пречките за движението на делото са отстранени. Ето защо и след като се запозна със съдържанието на жалбата, с оспорвания административен акт и приложените доказателства, счита, че е сезиран с жалба срещу административен акт, подлежащ на съдебен контрол. Жалбата е подадена в законоустановения срок, от лице, имащо правен интерес от оспорване на процесния акт, пред компетентния съд, поради което същата се явява допустима и делото следва да се насрочи за разглеждане в открито съдебно заседание.

         Съдът намира, че като страни в настоящото производство следва да бъдат конституирани, както следва: оспорващ Е.Х., родена на ***г., с ЛНЧ ********** и ответник – Директор на ОДМВР-гр.Шумен.

С оглед задължението за разпределяне на доказателствената тежест, произтичащо от разпоредбата на чл.171, ал.4, във връзка с чл.170, ал.1-3 от АПК, съдът намира за необходимо да укаже на страните за кои обстоятелства следва да сочат доказателства, а именно:

- на оспорващата следва да се укаже, че е в нейна тежест да установи наличието на условията да й бъде предоставено право на продължително пребиваване в Република България;

- на ответната страна следва да се укаже, че е в нейна тежест да установи, че актът е издаден от компетентен орган, при спазване на изискванията за форма и на административнопроизводствените правила, при съблюдаване на материалния закон и неговата цел.

В тази връзка, с придружителното писмо, с което преписката по издаване на обжалвания отказ е изпратена в съда, административният орган е направил искане за допускане до разпит като свидетел на лицето И.Й.П.– началник група „Миграция“ при ОДМВР-гр.Шумен, с оглед обосноваване на фактическите основания за издаване на процесния акт. Съдът намира искането за допускане на гласни доказателства за допустимо и относимо към спора, поради което същото ще следва да бъде уважено, респективно въпросното лице следва да бъде допуснато до разпит като свидетел за установяване на сочените от ответната страна, обстоятелства.

Водим от горното съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

Конституира като страни в настоящото производство, както следва:

оспорващ: Е.Х. ***;

ответник: Директор на ОДМВР-гр.Шумен.

Насрочва АД № 222/2023г. по описа на ШАдмС за 24.10.2023г. от 10.30 часа, за която дата да се уведомят страните на посочените по делото адреси.

Указва на оспорващата, че е в нейна тежест да установи наличието на условията да й бъде предоставено право на продължително пребиваване в Република България.

Указва на оспорващата в седемдневен срок от получаване на препис от определението да посочи доказателствата, които иска да бъдат събрани в съдебното производство.

Указва на ответната страна, че е в нейна тежест да установи съществуването на фактическите основания, посочени в административния акт и изпълнението на законовите изисквания при издаването му, в т.ч., че оспорваният акт е издаден от компетентен орган, при спазване на изискванията за форма и на административнопроизводствените правила, при съблюдаване на материалния закон и неговата цел.

ДОПУСКА до разпит като свидетел за насроченото открито съдебно заседание, И.Й.П.– началник група „Миграция“ при ОДМВР-гр.Шумен, при режим на довеждане от ответната страна.

Дава възможност на страните до датата на съдебното заседание за представят нови доказателства.

Съдът на основание чл.40 и чл.41 от ГПК, във връзка с чл.144 от АПК предупреждава страните за следното:

Страната, която живее или замине за повече от един месец в чужбина, е длъжна да посочи лице в седалището на съда, на което да се връчват съобщенията - съдебен адресат, ако няма пълномощник по делото в Република България. Същото задължение имат законният представител, попечителят и пълномощникът на страната. Когато тези лица не посочат съдебен адресат, всички съобщения се прилагат към делото и се смятат за връчени.

Страната, която отсъства повече от един месец от адреса, който е съобщила по делото или на който веднъж й е връчено съобщение, е длъжна да уведоми съда за новия си адрес. Такова задължение има страната и когато тя е посочила електронен адрес за връчване. Същото задължение имат и законният представител, попечителят и пълномощникът на страната. При неизпълнение на посоченото задължение, както и когато страната е посочила електронен адрес за връчване, но го е променила, без да уведоми съда, или е посочила неверен или несъществуващ адрес, всички съобщения се прилагат към делото и се смятат за връчени.

Препис от настоящото определение да се изпрати на страните за сведение.

                                    

 

Административен съдия: