Решение по дело №27/2016 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 62
Дата: 8 март 2016 г. (в сила от 6 май 2016 г.)
Съдия: Жулиета Георгиева Шопова
Дело: 20163100200027
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 януари 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

                                       Р Е Ш Е Н И Е

                                          

                                      гр. Варна,

                           В И М Е Т О НА Н А Р О Д А.

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, в публичното заседание на седми март

през две хиляди и шестнадесета година в състав:

Съдия: ЖУЛИЕТА ШОПОВА

при секретаря Д.Т.

 и с участието на прокурора Силвиян И.

 като разгледа докладваното от съдията административно-наказателно дело № 27 по описа за 2016 година, за да се произнесе съобрази:

Производството е по чл. 83а и сл. от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Постъпило е предложение от прокурор в Окръжна прокуратура Варна за налагане на имуществена санкция в размер 537 993, 81 лв. на "В.А. - *" ЕООД - *****. В предложението се твърди, че по внесен от Окръжна прокуратура – Варна обвинителен акт е образувано НОХД № 743/2015 г. по описа на  Окръжен съд -Варна, по което, с лицето В.Г.В. е подсъдим  за извършено престъпление по чл. 255, ал.3,вр.ал.1 ,т.2 и 7,вр.чл.чл.26 ,ал.1 от НК, затова че през периода от 14.07.2010 г. до 14.09.2010 г. включително в гр.Варна в условията на продължавано престъпление, като  представляващ "В.А. - 7" ЕООД гр.Варна,заявил в подадените месечни справки-декларации по чл.125,ал.1 ЗДДС неизвършени реално/фиктивни/доставки от „Ф”ЕООД,”К.Т.-****” ЕООД, „В.С.”ЕООД и „К-Г Г.”ЕООД,упражнявайки неправомерно право на данъчен кредит в общ размер на  537 993,81 лв.Твърди се, че с деянието, извършено от В.Г.В., юридическото лице "В.А. - 7" ЕООД гр.Варна се е обогатило  по смисъла на чл. 83а от ЗАНН със сумата в размер на 537 993,81 лв.

В съдебно заседание прокурорът поддържа внесеното предложение.В.Г.В. се явява и заявява,че не се е облагодетелствал по никакъв начин от юридическото дружество,затова и на счита ,че на него следва да се наложи имуществена санкция.

Ответната страна в производството "В.А. - 7" ЕООД – Варна, редовно призована, не се представлява в съдебно заседание и не изразява становище по предложението.

Съдът, като съобрази събраните по делото доказателства в тяхната съвкупност, приема за установено от фактическа страна следното:

През пролетта на 2010 г. в заведение в гр.Варна свид. свд.Т.В. се запознал с обв.В.В.. Обв. В. предложил на свидетеля работа-да регистрира фирма на свое име срещу месечно  възнаграждение от 300 лв.Свид.В. се съгласил. На **.**.**** г. свид.В. и обв.В. ***. Двамата посетили нотариална кантора,където свид.В. положил подпис върху документи за регистрация на фирма. По този начин "В.А. - 7" ЕООД – Варна, ЕИК *********, е вписано в регистъра на търговските дружества от **.**.**** г. като еднолично дружество с ограничена отговорност”В.А. - 7”, със седалище и адрес ***.На **.**.**** г. дружеството било регистрирано по ЗДДС в ТД на НАП-Варна. Месец по късно свид.Т.В., подписал пълномощно рег.№ 3932/15.06.2010 г. с което предоставил на обвиняемия правото да представлява дружеството пред НАП. По същото време обвиняемия разполагал д пълномощни от няколко други дружества”К.Т. ****”ЕООД, „К.Д.Г.”ЕООД, „В.С.”ЕООД. Към настоящия момент едноличен собственик на капитала на дружеството и негов управител е П.Б.И., ЕГН № **********.Дружеството е било дерегистрирано на **.**.**** г.

 

Съдът, при така установената фактическа обстановка, прави следните правни изводи:

Производството по чл. 83а от ЗАНН се образува по мотивирано предложение на прокурор след внасяне на обвинителен акт или когато наказателното производство не може да се образува, а образуваното е прекратено на някое от основанията, посочени в чл. 83б, ал.1, т.2, б. "а", "б", "в" и "г" от ЗАНН. В конкретния случай е налице първата от горепосочените хипотези - внесен обвинителен акт, поради което производството е допустимо.

Разгледано по същество предложението се явява основателно. Административнонаказателната отговорност по реда на чл. 83а по ЗАНН се ангажира при кумулативното наличие на следните предпоставки

– 1. привлеченото към отговорност лице да е юридическо,

- 2. то да се е обогатило или би могло да се обогати в резултат на извършено престъпление от кръга на посочените в чл. 83а, ал.1 от ЗАНН, -3. престъплението да е извършено от някое от лицата, лимитативно изброени в точки 1-4 на цитираната правна норма.

В разглеждания случай горепосочените предпоставки са налице: "В.А. - 7" ЕООД – Варна е еднолично дружество с ограничена отговорност и на основание чл. 63, ал. 3 от Търговския закон е юридическо лице; Има внесен обв.акт срещу В.Г.В.  във ВОС за  престъпление по чл. 255, ал.3,  във вр. ал.1,т.2 и 7  във вр. чл. 26, ал.1 за това ,че през периода от 14.07.2010 г. до 14.09.2010 г. в гр.Варна в условията на продължавано престъпление, като  представляващ "В.А. - 7" ЕООД гр.Варна, заявил в подадените месечни-справки-декларации по чл.125,ал.1 от ЗДДС неизвършени  реално /фиктивни/ доставки от „Ф”ЕООД, „К.Т. ****” ЕООД, „В.С.”ЕООД, и ”К.Д.Г.”ЕООД,упражнявайки неправомерно право на данъчен кредит в общ размер на 537 993,81 лв. За посочения период В.Г.В. като представляващ юридическото лице "В.А. - 7” ЕООД гр.Варна е имал качеството на лице по чл. 83а, ал. 1,  т. 2 от ЗАНН. Посоченият престъпен състав е от изброените в чл. 83а, ал.1 от ЗАНН. При извършване на преценка по реда на чл. 83г от ЗАНН, съдът съобрази, че: спрямо В.Г.В. е внесен обв.акт  за престъпление по чл.255,ал.3,вр.ал.1,т.2 и 7,вр.чл.26,ал.1 НК като  представител на търговското дружество, което определя наличието на връзка между В. като извършител на деянието и юридическото лице "В.А. - 7" ЕООД – Варна, както и наличието на връзка между самото деяние и облагата за юридическото лице. В резултат на извършеното от В. престъпление юридическото лице е избегнало плащането на дължими публични задължения и по този начин се е обогатило по смисъла на чл. 83а от ЗАНН с посочената сума в размер на 537 993,81 лева. Сумата от 537 993,81 лева представлява публично държавно вземане, което дружеството не е заплатило и което би дължало и платило при законосъобразно развитие на данъчните правоотношения. Неплащането на това задължение представлява имуществена облага и между нея и престъпното деяние съществува връзка.

Предвид гореизложеното са налице всички законови предпоставки за налагане на имуществена санкция на "В.А. - 7" ЕООД – Варна, съгласно разпоредбите на чл. 83а- чл. 83е от ЗАНН, а именно:

1. Юридическото лице е получило неправомерна облага,

2. налице е връзка между извършителя на престъпното деяние и юридическото лице,

3. налице е връзка между престъпното деяние и облагата за юридическото лице

4. налице е безспорно установен размер на имуществена облага.

Имуществената санкция следва да се определи в размерите, посочени в чл. 83а, ал.1 от ЗАНН - до 1 000 000 лв., но не по-малко от равностойността на облагата ,а именно – 537 993,81 лв. Предвид факта, че дружеството е получило неправомерна облага в резултат на престъпната дейност на упълномощения да представлява  дружеството, както и степента на обществената опасност на деянието, съдът намира, че имуществената санкция следва да се определи в размер на 537 993,81 лева.Предвид изложеното и на основание чл. 83г от ЗАНН, Окръжен  съд – Варна

                                     Р    Е    Ш     И:

НАЛАГА на "В.А. - 7" ЕООД, със седалище и адрес ***, р-н”Одесос”,ул."Парижка комуна" № 11 ,  с  ЕИК *********, вписано в регистъра на търговските дружества при Окръжен съд Варна  от **.**.**** г. , имуществена санкция в размер на 537 993,81 лв. (петстотин тридесет и седем хиляди и деветстотин деветдесет и три лева и осемдесет и една стотинки), за това, че е получило имуществена облага в размер на 537 993,81 лв. в резултат на извършено от В.Г.В. с ЕГН: **********, престъпление чл. 255, ал.3 във вр. ал.1,т.2 и 7 във вр. чл. 26, ал.1  от НК  в качеството му на представляващ  дружеството, съгласно пълномощно с рег № 3932/15.06.2010 г. с което  свид.Т.В. го упълномощил да представлява дружеството пред НАП.

Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщаването му на страните, чрез връчване на препис от същото, пред Варненски Апелативен съд.

                                                                                        СЪДИЯ:

 

Съдържание на мотивите Свали мотивите

                                       Р Е Ш Е Н И Е

                                          

                                      гр. Варна,

                           В И М Е Т О НА Н А Р О Д А.

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, в публичното заседание на седми март

през две хиляди и шестнадесета година в състав:

Съдия: ЖУЛИЕТА ШОПОВА

при секретаря Д.Т.

 и с участието на прокурора Силвиян И.

 като разгледа докладваното от съдията административно-наказателно дело № 27 по описа за 2016 година, за да се произнесе съобрази:

Производството е по чл. 83а и сл. от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Постъпило е предложение от прокурор в Окръжна прокуратура Варна за налагане на имуществена санкция в размер 537 993, 81 лв. на "В.А. - *" ЕООД - *****. В предложението се твърди, че по внесен от Окръжна прокуратура – Варна обвинителен акт е образувано НОХД № 743/2015 г. по описа на  Окръжен съд -Варна, по което, с лицето В.Г.В. е подсъдим  за извършено престъпление по чл. 255, ал.3,вр.ал.1 ,т.2 и 7,вр.чл.чл.26 ,ал.1 от НК, затова че през периода от 14.07.2010 г. до 14.09.2010 г. включително в гр.Варна в условията на продължавано престъпление, като  представляващ "В.А. - *" ЕООД гр.Варна,заявил в подадените месечни справки-декларации по чл.125,ал.1 ЗДДС неизвършени реално/фиктивни/доставки от „Ф”ЕООД,”К.Т.-****” ЕООД, „В.С.”ЕООД и „К-Г Г.”ЕООД,упражнявайки неправомерно право на данъчен кредит в общ размер на  537 993,81 лв.Твърди се, че с деянието, извършено от В.Г.В., юридическото лице "В.А. - 7" ЕООД гр.Варна се е обогатило  по смисъла на чл. 83а от ЗАНН със сумата в размер на 537 993,81 лв.

В съдебно заседание прокурорът поддържа внесеното предложение.В.Г.В. се явява и заявява,че не се е облагодетелствал по никакъв начин от юридическото дружество,затова и на счита ,че на него следва да се наложи имуществена санкция.

Ответната страна в производството "В.А. - 7" ЕООД – Варна, редовно призована, не се представлява в съдебно заседание и не изразява становище по предложението.

Съдът, като съобрази събраните по делото доказателства в тяхната съвкупност, приема за установено от фактическа страна следното:

През пролетта на 2010 г. в заведение в гр.Варна свид. свд.Т.В. се запознал с обв.В.В.. Обв. В. предложил на свидетеля работа-да регистрира фирма на свое име срещу месечно  възнаграждение от 300 лв.Свид.В. се съгласил. На **.**.**** г. свид.В. и обв.В. ***. Двамата посетили нотариална кантора,където свид.В. положил подпис върху документи за регистрация на фирма. По този начин "В.А. - 7" ЕООД – Варна, ЕИК *********, е вписано в регистъра на търговските дружества от **.**.**** г. като еднолично дружество с ограничена отговорност”В.А. - 7”, със седалище и адрес на управление – гр. Варна, ул.”Парижка комуна”№ 11.На **.**.**** г. дружеството било регистрирано по ЗДДС в ТД на НАП-Варна. Месец по късно свид.Т.В., подписал пълномощно рег.№ 3932/15.06.2010 г. с което предоставил на обвиняемия правото да представлява дружеството пред НАП. По същото време обвиняемия разполагал д пълномощни от няколко други дружества”К.Т. ****”ЕООД, „К.Д.Г.”ЕООД, „В.С.”ЕООД. Към настоящия момент едноличен собственик на капитала на дружеството и негов управител е П.Б.И., ЕГН № **********.Дружеството е било дерегистрирано на **.**.**** г.

 

Съдът, при така установената фактическа обстановка, прави следните правни изводи:

Производството по чл. 83а от ЗАНН се образува по мотивирано предложение на прокурор след внасяне на обвинителен акт или когато наказателното производство не може да се образува, а образуваното е прекратено на някое от основанията, посочени в чл. 83б, ал.1, т.2, б. "а", "б", "в" и "г" от ЗАНН. В конкретния случай е налице първата от горепосочените хипотези - внесен обвинителен акт, поради което производството е допустимо.

Разгледано по същество предложението се явява основателно. Административнонаказателната отговорност по реда на чл. 83а по ЗАНН се ангажира при кумулативното наличие на следните предпоставки

– 1. привлеченото към отговорност лице да е юридическо,

- 2. то да се е обогатило или би могло да се обогати в резултат на извършено престъпление от кръга на посочените в чл. 83а, ал.1 от ЗАНН, -3. престъплението да е извършено от някое от лицата, лимитативно изброени в точки 1-4 на цитираната правна норма.

В разглеждания случай горепосочените предпоставки са налице: "В.А. - 7" ЕООД – Варна е еднолично дружество с ограничена отговорност и на основание чл. 63, ал. 3 от Търговския закон е юридическо лице; Има внесен обв.акт срещу В.Г.В.  във ВОС за  престъпление по чл. 255, ал.3,  във вр. ал.1,т.2 и 7  във вр. чл. 26, ал.1 за това ,че през периода от 14.07.2010 г. до 14.09.2010 г. в гр.Варна в условията на продължавано престъпление, като  представляващ "В.А. - 7" ЕООД гр.Варна, заявил в подадените месечни-справки-декларации по чл.125,ал.1 от ЗДДС неизвършени  реално /фиктивни/ доставки от „Ф”ЕООД, „К.Т. ****” ЕООД, „В.С.”ЕООД, и ”К.Д.Г.”ЕООД,упражнявайки неправомерно право на данъчен кредит в общ размер на 537 993,81 лв. За посочения период В.Г.В. като представляващ юридическото лице "В.А. - 7” ЕООД гр.Варна е имал качеството на лице по чл. 83а, ал. 1,  т. 2 от ЗАНН. Посоченият престъпен състав е от изброените в чл. 83а, ал.1 от ЗАНН. При извършване на преценка по реда на чл. 83г от ЗАНН, съдът съобрази, че: спрямо В.Г.В. е внесен обв.акт  за престъпление по чл.255,ал.3,вр.ал.1,т.2 и 7,вр.чл.26,ал.1 НК като  представител на търговското дружество, което определя наличието на връзка между В. като извършител на деянието и юридическото лице "В.А. - 7" ЕООД – Варна, както и наличието на връзка между самото деяние и облагата за юридическото лице. В резултат на извършеното от В. престъпление юридическото лице е избегнало плащането на дължими публични задължения и по този начин се е обогатило по смисъла на чл. 83а от ЗАНН с посочената сума в размер на 537 993,81 лева. Сумата от 537 993,81 лева представлява публично държавно вземане, което дружеството не е заплатило и което би дължало и платило при законосъобразно развитие на данъчните правоотношения. Неплащането на това задължение представлява имуществена облага и между нея и престъпното деяние съществува връзка.

Предвид гореизложеното са налице всички законови предпоставки за налагане на имуществена санкция на "В.А. - 7" ЕООД – Варна, съгласно разпоредбите на чл. 83а- чл. 83е от ЗАНН, а именно:

1. Юридическото лице е получило неправомерна облага,

2. налице е връзка между извършителя на престъпното деяние и юридическото лице,

3. налице е връзка между престъпното деяние и облагата за юридическото лице

4. налице е безспорно установен размер на имуществена облага.

Имуществената санкция следва да се определи в размерите, посочени в чл. 83а, ал.1 от ЗАНН - до 1 000 000 лв., но не по-малко от равностойността на облагата ,а именно – 537 993,81 лв. Предвид факта, че дружеството е получило неправомерна облага в резултат на престъпната дейност на упълномощения да представлява  дружеството, както и степента на обществената опасност на деянието, съдът намира, че имуществената санкция следва да се определи в размер на 537 993,81 лева.Предвид изложеното и на основание чл. 83г от ЗАНН, Окръжен  съд – Варна

                                     Р    Е    Ш     И:

НАЛАГА на "В.А. - 7" ЕООД, със седалище и адрес на управление – ****** ,  с  ЕИК *********, вписано в регистъра на търговските дружества при Окръжен съд Варна  от **.**.**** г. , имуществена санкция в размер на 537 993,81 лв. (петстотин тридесет и седем хиляди и деветстотин деветдесет и три лева и осемдесет и една стотинки), за това, че е получило имуществена облага в размер на 537 993,81 лв. в резултат на извършено от В.Г.В. с ЕГН: **********, престъпление чл. 255, ал.3 във вр. ал.1,т.2 и 7 във вр. чл. 26, ал.1  от НК  в качеството му на представляващ  дружеството, съгласно пълномощно с рег № 3932/15.06.2010 г. с което  свид.Т.В. го упълномощил да представлява дружеството пред НАП.

Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщаването му на страните, чрез връчване на препис от същото, пред Варненски Апелативен съд.

                                                                                        СЪДИЯ: