Решение по дело №1511/2019 на Районен съд - Видин

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 4 декември 2019 г. (в сила от 27 декември 2019 г.)
Съдия: Милена Стоянова Стоянова
Дело: 20191320101511
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 5 юни 2019 г.

Съдържание на акта

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е  № 604

гр. Видин, 04.12.2019г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

Видинският районен съд, гражданска колегия, 3- ти състав  в публичното заседание на  четвърти ноември през две хиляди и деветнадесета  година в състав:

 

                                                              Председател: Милена Стоянова

 

при секретаря  Милена Евтимова като разгледа докладваното от  съдия  Стоянова гр.дело № 1511 по описа за 2019 г., и за да се произнесе, взе предвид следното :

 

Предявен е иск с правна квалификация чл. 49 от ЗЗД във вр. с чл. 51, ал. 1 и чл. 52 от ЗЗД.

Твърди се в исковата молба, че на 09.06.2014г. в гр. Видин, в района на ПГ „Михалаки Георгиев“ в гр. Видин ищцата е била нападната от глутница безстопанствени кучета около 4-5 броя. Посочва, че започнала да вика за помощ, но към кучетата се присъединили още две – три кучета, скочили върху ищцата и я повалили на земята. Едно от кучетата  е захапало за левия крак около глезена, друго куче е захапало по прасеца на същия крак и трето куче е захапало по същия крак отпред.  Поддържа, че вследствие на това, ищцата получила травматични увреждания, както и че е изпаднала в шок. Извикана била Спешна помощ и линейка я транспортирала в болницата, където обработили раните, зашили една от раните, превързали я, били й инжекции. Заради това ищцата била във временна  нетрудоспособност, като се наложило продължително лечение както на физическото й състояние, така и на психическото й състояние.

Иска се от съда да постанови решение, с което да осъди ответната община да й заплати сумата от 4000.00 лева, представляващи обезщетение за причинените неимуществени вреди, изразяващи се в претърпяна болка, страдание, стрес и уплаха, настъпили вследствие от ухапвания от безстопанствените улични кучета, ведно със законната лихва, считано от деня на увреждането  до  окончателното плащане.

Ответникът Община Видин  в срока за отговор е оспорил иска като неоснователен, наведени са доводи за липса на доказателства, че кучетата са безстопанствени, оспорени са твърденията в исковата молба.

По делото са събрани писмени и гласни доказателства, назначена и изслушана е комплексна съдебно медицинска експертиза.

От данните по делото, съдът намира за установено следното от фактическа страна:

От представения препис на съдебно медицинско свидетелство № 78/2014г., издадено от съдебен лекар на 25.09.2014г., е видно, че при преглед на ищцата са установени белези от ухапвания по предна и задна част на лява подбедрица, белег от ракъсване на кожата на ляво коляно, болки в областта на коляното. Според заключението, описаните травматични увреждания по местоположение  и характер отговарят да са причинени по начина и времето, съобщени в предварителните сведения – ухапване от кучета. Причинено е временно разстройство на здравето, не опасно за живота.

От лист за преглед на пациент в спешно отделение от 09.06.2014г., се установява, че ищцата е насочена от ЦСМП  и в 16.30 часа е прегледана поради това, че е ухапана от куче в областта на лява подбедрица и охлузни рани на лява подбедрица. Извършена е обработка. На ищцата е издаден и болничен лист за времето от  12.06.2014г. до 16.06.2014г.

От медицинско удостоверение № 27/2014г., изд. от д-р Борян К., се установява, че ищцата страда от посттравматично стресово разстройство. Посочено е, че състоянието е във връзка с преживян психостресиращ инцидент, а именно на 09.06.2014г. е нападната от глутница кучета. От средата на м. 06.2014г. и към момента на издаването на удостоверението – 30.09.2014г. ищцата приема психотропна терапия комбинирана с психотерапия.

Вещите лица по изготвената комплексна съдебно медицинска експертиза са дали заключение, че ищцата е получила посттравматично разстройство  вследствие на преживяната травма, което е лекувано медикаментозно около шест месеца. Към момента ползва психотерапевтична подкрепа. В резултат на ухапванията от безстопанствените кучета, е преживяла  болки и страдания, и е получила временно разстройство на здравето не опасно за живота.  

Разпитаните по делото свидетели Г.П.Н. и Маргарита Кирилова Радулова установяват непосредствени впечатления по време и веднага след инцидента.

Свидетелката Г.Н.  посочва, че си спомня, че  преди около 4 г., през лятото, ищцата е викала за помощ, защото са я  нападнали 7-8-9 улични кучета. Свидетелката е видяла това и ги е разгонила с тояга. Свидетелката посочва, че не познава лично ищцата, а живее в този район. Спомня си, че е било около 14:00 ч., защото сама тя се е прибрала от работа и е обядвала. Свидетелката установява, че когато кучетата са нападнали ищцата,  същата е паднала по очи на земята с ръце напред. Кучетата са нахапали  левия й крак, цялата е била в кръв, имала е охлузвания и по ръцете.  Заедно с други хора, които също са помогнали, са изгонили кучетата. След това са закарали ищцата в училището за вода. Викнали са линейка. Свидетелката посочва, че това са улични кучета, дори и към момента са там. Винаги, когато ходи в този район, свидетелката  има нещо  под ръка, защото кучетата се спускат.

Свидетелката Маргарита Радулова посочва, че с ищцата са били колеги. Спомня си за случилото се преди около пет години. Ищцата била служебно  ангажирана до „Баба Вида“.  Следобеда  по някое време, звъннала на свидетелката и я помолила да отиде със съпруга си и да я вземат от Бърза помощ. Свидетелката посочва, че като я е видяла е изпаднала в ужас. Ищцата била с охлузни рани по дланите на ръцете, разкъсани панталони целите в кръв, превръзки по единия крак.  Разказала е, че на връщане от „Баба Вида“, около района на училище „Вела Пискова“, около контейнерите за смет, са я нападнали в гръб бездомни кучета и са я нахапали.  Свидетелката посочва също, че ищцата не е била на себе си, била е пребледняла, била е в шок. След инцидента е била в болнични. Ходила е на психолог или психиаитър. Ходила е дълго време на рехабилитация. Раните са зараснали бавно, почти цяло лято ищцата е ходила на превръзки. След като е свалила превръзките, раните са се виждали, били са около 2-3 рани по прасеца, под коляното. Свидетелката установява, че след този случай, ищцата изпитва ужас като види куче, споделяла е че има кошмари.

Съдът дава вяра на свидетелските показания като обективни, логични, непротиворечащи си помежду си и съответстващи на останалия доказателствен материал по делото.

При така установената фактическа обстановка, съдът намира следното от правна страна:

Отговорността по чл.49 ЗЗД е обективна, има обезпечително- гаранционна функция и е за чужди виновни противоправни действия. Фактическият състав, пораждащ тази отговорност, включва: противоправно действие или бездействие от страна на лице, на което е възложено извършване на някаква работа и причиняване на вреда при или по повод изпълнението на възложената работа.

Съгласно раздел „Безстопанствени животни” от Закона за защита на животните, безстопанствените кучета са под надзора и грижите на общините, поради което Общината е задължена да полага надзор и грижи за безстопанствените кучета в града.

Налице са предпоставките  за ангажиране отговорността на ответната община, а именно: а/ налице е противоправно поведение /бездействие/ от страна на служители на общината, изразяващо се в неизвършване на необходимите действия за предотвратяване агресивно поведение на кучетата към хора или животни, за настаняване на безстопанствените животни в приюти и осъществяване на надзор и грижи за върнатите по места след маркиране животни, които задължения произтичат от разпоредбите на  чл. 50, т. 2, вр. чл. 49, чл. 40, ал. 2 и 3, чл. 41, ал.1-3, чл.47, ал.1 и 3 и чл. 48 от Закона за защита на животните, както и от пар. 5 от ПЗР на ЗЗЖ; б/ причиняване на неимуществени вреди на ищцата, изразяващи се в претърпени болки и страдания заради настъпилото в резултат на нападението на бездомни животни ухапвания на левия крак, продължилия период на лечение и възстановяване, претърпени болки от ухапването, както и в изживени негативни емоции от преживяната уплаха от нападението на безстопанствените кучета, довели до посттравматично разстройство, лекувано в продължение на шест месеца; в/ налице е причинна връзка между неимуществените вреди и противоправното поведение на общински служители, на които е било възложено изпълнение на задълженията, произтичащи от цитираните по-горе разпоредби от Закона за защита на животните.

Съобразно разпоредбата на чл. 52 от ЗЗД и след преценка на причинените вреди и отражението им върху здравословното състояние на ищцата, както и установената съдебна практика, съдът приема, че е справедливо ответникът да  й заплати обезщетение в размер на 3500.00лв., като за разликата над този размер до пълния претендиран такъв от 4000.00 лева, искът следва да се отхвърли като неоснователен и недоказан.

Върху присъдената сума се дължи законна лихва от момента на увреждането.

На основание чл. 78 от ГПК ответникът ще следва да заплати и направените разноски на ищцата по представения списък на разноските съобразно уважената част на иска в общ размер на 942.81 лева.

Възражението от ответника за прекомерност на адвокатското възнаграждение на ищеца направено след приключване на съдебното дирене едва в писмени бележки, е несвоевременно. Същото е следвало да се направи в съдебно заседание, противното означава да се постави насрещната страна в процесуална изненада.

Ответникът също има право на разноски съобразено с отхвърлената част от иска, в случая за юрисконсултско възнаграждение. Съгласно разпоредбата на чл. 78, ал. 8 от ГПК възнаграждението се определя от съда.

Ищецът ще следва да заплати на ответника разноски за юрисконсултско възнаграждение съобразно отхвърлената част на иска в размер на 50.00 лева.

Воден от горното, Съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСЪЖДА  Община  Видин  да  заплати  на  Х.Д.Г.  с ЕГН ********** ***  сумата  от 3500.00 лева, представляваща обезщетение  за причинени неимуществени вреди, изразяващи се в претърпяна болка, страдание, стрес и уплаха, настъпили вследствие ухапване от безстопанствени  кучета  на 09.06.2014г. в гр. Видин в района на ПГ „Михалаки Георгиев“, ведно със законната лихва, считано от деня на увреждането – 09.06.2014г. до окончателното плащане като иска до пълния претендиран размер над присъдения до сумата от 4000.00 лева – ОТХВЪРЛЯ като недоказан.

ОСЪЖДА  Община  Видин  да  заплати  на  Х.Д.Г.  с ЕГН ********** ***   разноски по делото в общ размер от 942.81 лева.

ОСЪЖДА Х.Д.Г.  с ЕГН ********** ***  да заплати на Община  Видин разноски за юрисконсултско възнаграждение в размер на 50.00 лева.

Решението може да бъде обжалвано пред ОС - Видин в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ :