Решение по дело №5788/2017 на Районен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 22 февруари 2018 г. (в сила от 5 юли 2018 г.)
Съдия: Лора Рангелова Стефанова Иванова
Дело: 20171720105788
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 4 септември 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

 

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

Гр. Перник, 22.02.2018 г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

          ПЕРНИШКИ РАЙОНЕН СЪД, ХІ гр. с. в публично съдебно заседание на втори февруари две хиляди и осемнадесета година, в състав:

 

                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: ЛОРА СТЕФАНОВА

 

          С участието на секретаря АНТОАНЕТА В., като разгледа гр. д. № 5788/2017 г. по описа на съда, за да се произнесе, взе предвид следното:

          Производството е по иск с правна квалификация чл. 200 от КТ.

          Образувано е по искова молба, предявена от М.И.Г., ЕГН ********** *** против  “Стомана Индъстри” АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Перник, ул. Владайско въстание № 1, представлявано от Ефстратиос Томадакис, Николаос Мариу и Василиос Папантониу.

          Ищцата твърди, че синът и И. Симеонов Стефанов е работил в ЕСДЦ на ответното дружество. По време на работа, в резултат на настъпила експлозия в пещ на 18.05.2017 г. около 14.15 ч., му била причинена тежка термична травма, в резултат, на която починал на 22.05.2017 г. в УМБАЛСМ “Н. И. Пирогов” – гр. София. Сочи, че злополуката, в резултат на която е починал синът и, била призната за трудова с разпореждане № 18/16.06.2017 г. на НОИ – ТП – Перник.

          Ищцата сочи, че е вдовица. Че е била в много близки отношения със сина си и поради влошеното си здравословно състояние е разчитала изцяло на неговата помощ. Твърди, че много тежко е преживяла загубата му. Че е разстроена и не може да се съвземе след случилото се.

          Искането към съда е да осъди ответника да и заплати сумата от 80000 лв., представляващи обезщетение за претърпените неимуществени вреди, в резултат на смъртта на сина и И. Симеонов Стефанов, починал на 22.05.2017 г., в следствие на термична травма, причинена в резултата на трудова злополука, настъпила на 18.05.2017 г. в гр. Перник.

Исковата молба е връчена на ответника . В срока по чл. 131 от ГПК е изпратен писмен отговор. Предявеният иск е оспорен по основание и размер. Ответникът твърди, че ищцата няма качеството наследник на починалото лице, поради което не е от кръга на лицата, на които се дължи обезщетение от работодателя. Оспорва наличието на близки отношения между нея и починалия и син. Сочи, че двамата не са живели в общо домакинство и не е била налице силна емоционална връзка. Възразява срещу размера на претндираното обезщетение като твърди, че е завишено. Заявява възражение за съпричиняване по чл. 201, ал. 2 от КТ, като сочи, че починалият работник е допуснал груба небрежност при изпълнение на служебните си задължения и е нарушил правилата за безопасност. Сочи, че ищцата е получила застрахователно обезщетение за репариране на претърпените от нея неимуществени вреди.

Искането към съда е да отхвърли предявения иск, при условията на евентуалност да намали размера на определеното обезщетение, поради съпричиняване и да приспадне получената от ищцата сума като застрахователно обезщетение.

За уважаване на предявеният иск в тежест на ищцата е да установи, че е сред кръга лица, посочени в чл. 200 от КТ, които имат право на обезщетение, както и че смъртта на работника е настъпила в резултат на трудова злополука, като в причинна връзка с нея тя е претърпяла твърдените неимуществени вреди.

Обезщетението за неимуществени вреди се претендира за настъпилата смърт на И. Симеонов Стефанов. Видно от представената с писмо изх. № 5101-13-17-11/20.12.2017 г. на НОИ, ТП – Перник административна преписка, И. Симеонов Стефанов е починал на 22.05.2017 г. в гр. София, за което е съставен акт за смърт № 670/23.05.217 г. на Столична община, район Красно село. Негови наследници по закон са съпругата му Росица Димитрова Стефанова и дъщеря му Симона И. Стефанова, което е видно от удостоверение за наследници изх. № 218/26.05.2017 г. на община Перник. Ищцата е майка на починалия И. Стефанов, което се установява от удостоверение за родствени връзки изх. № 266/26.052017 г. на община Перник и по аргумент от чл. 6 от ЗН няма качеството наследник на същия. Съдът намира, че независимо от това, тя е от кръга на лицата, с право да претендират обезщетение от работодателя на починалия и син, за претърпените от нея неимуществени вреди. Обезщетението за неимуществени вреди от смъртта на пострадал от трудова злополука възмездява страданията или загубата на морална опора и подкрепа, понесени от близките на починалия. Неимуществените вреди са неизмерими в пари, а увредените лица са в различни отношения с пострадалия. Това са и съображенията на Пленумът на Върховния съд на Република България да приеме ограничителни критерии за определяне на лицата, имащи право на обезщетение. Съгласно т. 2 от Постановление № 4/25.05.1961 г. на Пленума на ВС, при смърт на пострадалия, кръгът от лицата, които имат право на обезщетение за неимуществени вреди, се определя от съда по справедливост и обхваща най-близките роднини, като низходящи, възходящи и съпруга. Затова настоящият състав намира, че ищцата, като майка на починалото лице е надлежно легитимирана да претендира обезщетение за неимуществени вреди по реда на чл. 200 от КТ. /в този смисъл Решение № 140/24.07.2013 г. на ВКС по гр. д. № 1328/2012 г. на ВКС, ІІІ г. д./. Обезщетението се дължи от работодателя в случай, че смъртта е настъпила в резултат на трудова злополука.

Легално определение за трудова злополука се съдържа в чл. 55, ал. 1 от КСО - това е всяко внезапно увреждане на здравето станало през време и във връзка или по повод на извършваната работа, както и при всяка работа, извършена в интерес на предприятието, когато е причинило временна неработоспособност, трайно намалена работоспособност или смърт.

От представената по делото административна преписка се установява, че ответникът в качеството на работодател е подал декларация вх. № 5101-13-17/23.05.2017 г. в ТП на НОИ – гр. Перник, във връзка, с която е извършено разследване по реда на Наредба за установяване, разследване, регистриране и отчитане на трудовите злополуки. Приключило е с разпореждане № 18/16.06.2017 г. на ТП – Перник на НОИ, с което на основание чл. 60, ал. 1 от КСО, декларираната злополука от осигурителя “Стомана Индъстри” АД, станала с И. Симеонов Стефанов е призната за трудова злополука. В хода на административното производство по издаване на разпореждането е установено, че на 18.05.2017 г. около 14.15 ч. пострадалият, който работел на длъжност “механошлосер”, в рамките на работното му време/ 14.00 ч. – 22.00 ч. е бил извикан да отиде в пулта за управление на ЕДП № 3, поради забелязан проблем в работата на един от въглеродните инжектори. Докато се придвижвал към посоченото място, настъпила експлозия на ЕДП № 3, като са изхвърлени горещ въздух, метал и шлак на пещно поле. От това е причинена “тежка термична травма” на пострадалия, която въпреки оказаната му медицинска помощ, е довела до смъртта му, настъпила на 22.05.2017 г.

Предвид така изложеното, съдът намира, че са налице предпоставките на чл. 200, ал. 1 от КТ за ангажиране обективната отговорност на работодателя за обезщетяване на претърпените от ищцата неимуществени вреди.

За установяване на вида и интензитета им са събрани гласни доказателства и приета съдебно – психологическа експертиза, изготвена от вещото лице Ангелина С.. Съдът кредитира показанията на всички свидетели, като ясни, конкретни и последователни, дадени за непосредствено възприети факти и съответстващи на останалия доказателствен материал. Кредитира и заключението на вещото лице, като пълно и обосновано, изготвено с необходимите професионални знания и опит. От тях се установява, че отношенията между ищцата и сина и И. Стефанов са били основани на емоционална близост, доверие и подкрепа. Последният, след смъртта на баща му, изцяло е полагал грижа за дома на майка си. Осигурявал е отоплението на къщата, поддържал я е в състояние годно за обитаване, като е поправял различни вещи и уреди и е облагородявал дворното място. Редовно/през ден/ е посещавал майка си, за да прецени нуждите и, и да и окаже помощ и подкрепа при необходимост. Внезапната му смърт е причинила на ищцата силно страдание.  Тя е преустановила ежедневното си общуване със съседите, затворила се е в себе си. Станала е тревожна и подтисната.  Изводът на вещото лице по приетата съдебно – психологическа експертиза е, че в резултат на стресогенното събитие, ищцата е развила висока степен на тревожност и емоционална лабилност. Настъпили са трайни личностни промени. Налице е посттравамтично стресово разстройство, което е трудно преодолимо Наблюдават се страх, лабилност и тревога, силна емоционалност и лесна плачливост.

За определяне размера на обезщетението за така причинените на ищцата неимуществени вреди, съдът на основание чл. 52 от ЗЗД прецени близките и отношения със сина и, подкрепата и грижите, които той и е оказвал, опората, която е бил за майка си, младата му възраст, напредналата възраст и влошеното здравословно състояние на ищцата; вида и високия интензитет на негативните последици за нея, в резултат на събитието, както и обстоятелството, че няма висока степен на вероятност те да отшумят във времето. С оглед на изложеното съдът намира, че справедливо репариране на причинените на ищцата неимуществени вреди може да бъде постигнато с присъждането на обезщетение в размер на 50 000 лв.

Съдът намира за неоснователни възраженията на ответника по чл. 200, ал. 4 от КТ и по чл. 201, ал. 2 от КТ за намаляване на определеното обезщетение. Видно от изпратените писма от “Застрахователно дружество Евроинс” АД и от “Застрахователно дружество Евроинс живот” ЕАД на ищцата не са изплащани обезщетения по сключен договор за застраховка във връзка с настъпила трудова злополука на 18.05.2017 г. с И. Симеонов Стефанов, поради което не са налице основанията за намаляване на обезщетението по реда на чл. 200, ал. 4 от КТ.

За приложението на чл. 201, ал. 2 от КТ е необходимо пострадалият, с поведението си, да е допринесъл за настъпване на вредоносния резултат. В конкретния случай, това означава действията на пострадалия да са част от причината довела до настъпване на смъртта му. По делото не са събрани доказателства в подкрепа на твърдението на ответника. Причина за трудовата злополука е внезапна експлозия на ЕДП № 3 в ЕСДЦ, за която вероятна причина е появил се теч от воохлаждаем панел, който е част от водното охлаждане на пещта. По време на експлозията И. Стефанов се е придвижвал към мястото, на което е бил извикан да се яви, за отстраняване на възникнал проблем. Тоя не е извършвал действия елемент от трудовите му задължения. Освен това, видно от трудовата му характеристика той не е имал задължения, относими към причините за възникване на злополуката. Затова и не може да се направи извод, че поведението му е в причинно – следствена връзка с настъпването на трудовата злополука. По тази причина възражението на ответника за намаляване на обезщетението, поради съпричиняване е неоснователно и не следва да се уважава.

С оглед изложеното по-горе предявеният иск следва да се уважи за сумата от 50000 лв., като за разликата от 30 000 лв. следва да се отхвърли като неоснователен.

Предвид изхода от делото и на основание чл. 78, ал. 1 от ГПК, във вр. с чл. 38, ал. 2, във вр. с ал. 1 от ЗА на адвокат В. следва да бъде присъдено адвокатско възнаграждение, платимо от ответника, в размер на 2030 лв. за оказаното от него безплатно процесуално представителство на ищцата.

Ответникът не е представил доказателства за направени разходи, поради което такива не следва да му бъдат присъждани.

На основание чл. 78, ал. 6 от ГПК ответникът следва да бъде осъден да заплати в полза на съдебната власт по сметка на РС – Перник държавна такса върху уважената част от иска в размер на 2000 лв. и разноски в размер на 100 лв. – възнаграждение за вещо лице.

По изложените съображения, Съдът

 

Р  Е  Ш  И

 

          ОСЪЖДА на основание чл. 200, ал. 1 от КТ  “Стомана Индъстри” АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Перник, ул. Владайско въстание № 1, представлявано от Ефстратиос Томадакис, Николаос Мариу и Василиос Папантониу да заплати на М.И.Г., ЕГН ********** *** сумата от 50000 лв. /петдесет хиляди лева/, представляваща обезщетение за претърпени неимуществени вреди от смъртта на сина и И. Симеонов Стефанов, настъпила на 22.05.2017 г. в гр. София, за което е съставен акт за смърт № 670/23.05.2017 на Столична община, район Красно село, в резултат на “Тежка термична травма”, причинена от трудова злополука, настъпила на 18.05.2017 г. в гр. Перник, като ОТХВЪРЛЯ иска за разликата над тази сума до пълния предявен размер от 80000 лв., като неоснователен.

          ОСЪЖДА на основание чл. 78, ал. 1, във вр. с чл. 38, ал. 2, във вр. с ал. 1 от ЗА “Стомана Индъстри” АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Перник, ул. Владайско въстание № 1, представлявано от Ефстратиос Томадакис, Николаос Мариу и Василиос Папантониу да заплати на адвокат И.Г.В., ЕГН **********,*** сумата от 2030 лв./две хиляди и тридесет лева/, представляваща адвокатско възнаграждение за оказаното безплатно процесуално представителство на ищцата.

          ОСЪЖДА на основание чл. 78, ал. 6 от ГПК “Стомана Индъстри” АД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр. Перник, ул. Владайско въстание № 1, представлявано от Ефстратиос Томадакис, Николаос Мариу и Василиос Папантониу да заплати по сметка на Районен съд – Перник, в полза на бюджета на Съдебната власт сумата от 2000 лв./две хиляди лева/, представляваща държавна такса върху уважената част от иска и 100 лв./сто лева/, заплатено възнаграждение на вещо лице.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване с въззивна жалба пред ОС – Перник в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

                                       РАЙОНЕН СЪДИЯ: