Решение по дело №331/2020 на Софийски окръжен съд

Номер на акта: 260051
Дата: 16 октомври 2020 г. (в сила от 1 декември 2020 г.)
Съдия: Дора Димитрова Михайлова
Дело: 20201800500331
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 19 юни 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 гр. София, 16.10.2020 г.

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

СОФИЙСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, гражданско отделение, първи въззивен състав, в открито съдебно заседание на тридесети септември през две хиляди и двадесета година в състав:

 

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДОРА МИХАЙЛОВА

                                               ЧЛЕНОВЕ: ЕВГЕНИЯ ГЕНЕВА

                                                                      РОСИНА ДОНЧЕВА

 

при участието на секретаря Теодора Вутева, като разгледа докладваното от съдията Михайлова в. гр. д. № 331 по описа за две хиляди и двадесета година, и за да се произнесе, взе предвид следното.

 

Производството е по чл. 258 и сл. ГПК.

С решение № 11 от 13.01.2020 г. по гр. д. № 158/2019 г. по описа на Районен съд – гр. Своге Столична дирекция на вътрешните работи, със седалище и адрес на управление ***, ЕИК:., е осъдена да заплати на Д. Д.В. сумата от 4 000 лева, представляваща обезщетение за претърпени от нея неимуществени вреди – болки и страдания, във връзка със станало на 01.03.2017 г. пътно-транспортно произшествие и причинени й вследствие на него сътресение на мозъка, контузия в лявата слепоочна област на главата, както и остра стресова реакция, заедно със законната лихва върху посочената сума, считано от 01.03.2017 г. до окончателното изплащане, като в останалата част до пълния претендиран размер от 10 000 лева искът е отхвърлен.

С решението ответникът е осъден да заплати на ищеца разноски в общ размер на 520 лева. С този съдебен акт ищецът е осъден да заплати на ответника разноски според отхвърлената част от иска.

Решението на районния съд е обжалвано от ответника в първоинстанционното производство в частта, в която искът е уважен, с оплаквания за необоснованост и материална незаконосъобразност. Поддържа, че, обратно на събраните доказателства, съдът е приел за доказана вината на служителя на ответника за настъпване на ПТП, както и наличието на причинно-следствена връзка между деянието и търпените от ищеца вреди. При условията на евентуалност се поддържа неправилност на решението поради присъждане на завишен размер на обезщетението за неимуществени вреди. Искането е за отмяна на решението на районния съд и  постановяване на нов акт по съществото на спора, с който искът да бъде отхвърлен. Претендира се присъждане на направените разноски.

Ответникът по тази жалба я оспорва и изразява становище, че обжалваното решение следва да бъде потвърдено.

В останалата част решението на районния съд е влязло в сила като необжалвано.

Софийски окръжен съд, като прецени събраните по делото доказателства и взе предвид наведените във въззивната жалба пороци на атакувания съдебен акт и възраженията на насрещната страна, намира за установено следното.

Предявен е за разглеждане иск с правно основание чл. 49, вр. чл. 45, ал. 1 ЗЗД, вр. чл. 216, ал. 2 ЗМВР.

 

 

 

 

Обжалваното първоинстанционно решение е валидно и допустимо, като при постановяването му не е допуснато нарушение на императивни норми. С оглед релевираните в жалбата оплаквания въззивният съд намира обжалваното решението за правилно.

От заключението на вещото лице по изслушаната съдебно-техническа експертиза, което съдът възприема като обективно и компетентно дадено, както и протокол за ПТП № 1673518 от 01.03.2017 г., съставен от младши автоконтрольор в качеството му на длъжностно лице и подписан и от двамата участници в произшествието, се установява, че причина за ПТП, при което е бил реализиран директен удар от л.а. „Опел Астра“, рег. № СА0000 ММ, управляван от служител на ответника (спор за което по делото липсва), с л. а. „Опел Астра“, рег. № СО 0000АВ, управляван от ищцата, е предприетата маневра „завиване в обратна посока“ от водача на  л.а. „Опел Астра“, рег. № СА 0000 ММ, който не е пропуснал насрещно движещия се автомобил, управляван от ищцата.

Протоколът за пътнотранспортно произшествие, съставен от длъжностно лице в кръга на служебните му задължения съставлява официален документ по смисъла на чл. 179 ГПК. Официалният свидетелстващ документ има материална доказателствена сила и установява, че фактите са се осъществили така, както е отразено в този документ. Оспорване чрез опровергаването на съдържанието му е допустимо, като оспорващата страна следва да установи твърденията си, които в случая касаят механизма на ПТП.

Така даденото общо тълкуване е доразвито в практиката на ВКС с решение № 15 от 25.07.2014 г. по т. д. № 1506/2013 г., I т. о., в което е разграничена доказателствената сила на протокола за ПТП в зависимост от неговия вид - дали е издаден от органите на полицията при задължително посещение на мястото на ПТП в случаите, очертани в чл. 125 ЗДвП (т. нар. "констативен протокол за ПТП" - при смърт или нараняване на човек и "протокол за ПТП" при материални щети - чл. 6 и чл. 7 от Наредба № I-167 от 24.10.2002 г. за условията и реда за взаимодействие между контролните органи на Министерството на вътрешните работи, застрахователните компании и Агенцията за застрахователен надзор при настъпване на застрахователни събития, свързани с моторните превозни средства), или е съставен по чл. 9 от Наредба № I-167 от 24.10.2002 г. без посещение на мястото на ПТП от служителите за контрол на МВР само въз основа на данните, посочени от участника в ПТП в подаденото от него в седмодневен срок от настъпване на събитието писмено заявление, при условие, че компетентната служба на МВР е уведомена за произшествието в срок от 24 часа от настъпването му. Даденото тълкуване е, че протоколът за ПТП е официален свидетелстващ документ и като такъв се ползва с обвързваща материална доказателствена сила относно удостоверените в него, непосредствено възприети от длъжностното лице факти, относими за механизма на ПТП. Когато фактът, съставлява волеизявление, направено от участник в ПТП, какъвто е настоящият случай, протоколът има доказателствена сила относно съдържащите се неизгодни факти за лицето, чието изявление се възпроизвежда (от съставителя на документа) – в случая М.В.. В този смисъл съдът не кредитира показанията на свидетеля М.В., дадени в производството пред районния съд, относно механизма на произшествието, тъй като същите са в пълно противоречие относно механизма на ПТП с отразеното в протокола, който свидетелят В. е подписал непосредствено след инцидента.

Ищцата, претендираща обезщетение във връзка с увреждането, носи тежестта на доказване на механизма на ПТП, поради което е ангажирала и изслушване на САТЕ, заключението към която е категорично, че ударът между двата автомобила е бил предотвратим, ако водачът л.а. „Опел Астра“, рег. № СА 0000ММ, не бе навлязъл в лентата за движение, предназначена за насрещната посока, и бе пропуснал и изчакал преминаването на автомобила, управляван от ищцата.

От медицинската документация по делото и заключенията на съдебно-медицинската и съдебно-психиатрична експертизи, които съдът като компетентно изготвени кредитира изцяло, се установява, че в резултат на ПТП ищцата е претърпяла сътресение на мозъка и контузия в лявата слепоочна област на главата, довели до главоболие, гадене, световъртеж, като те са отзвучали в период до месец. Ищцата, която е била хоспитализирана за пет дни, е преживяла остра стресова реакция от инцидента без това да е довело до разстройство на адаптацията й. Това психично състояние, довело впоследствие до безсъние и вегетативни нарушения (сърцебиене и стискане на зъби) е било остро за няколко часа и е продължило с по-висок интензитет за около седмица, като е протрахирало до месец. Към момента ищцата се е адаптирала напълно.

От показанията на свидетеля В., които като безпротиворечиви и правдиви съдът кредитира изцяло, се установява, че след инцидента ищцата станала нервна, раздразнителна, избягвала и понастоящем да управлява МПС. Пред свидетеля В.ищцата споделила, че след произшествието е получила тикове – стискане на зъби – в продължение на около година.

При тези факти въззивният съд обоснова следните правни изводи.

Решението на районния съд е правилно.

Съгласно чл. 212, ал. 1 ЗМВР държавните служители в МВР отговарят имуществено за вредите, които са причинили на държавата по непредпазливост при или по повод изпълнение на служебните си задължения, като съгласно алинея 2 за вреди, причинени на граждани при условията на ал. 1, държавните служители в МВР не носят имуществена отговорност към увредения, а държавата е тази, която е длъжна да обезщети увредения за всички вреди (имуществени и неимуществени) съобразно общите правила на гражданското право.

Отговорността на ответника, възложил другиму (на прекия причинител на вредата) извършването на някаква работа, за вредите, причинени по повод (във връзка) на тази работа, е за чужди противоправни и виновни действия (или бездействия). Тази отговорност има обезпечително-гаранционна функция и произтича от вината на натоварените с извършването на работата лица, която се предполага – чл. 45, ал. 2 ЗЗД.

Съгласно установеното от фактическа страна свидетелят М. В., който е служител на ответника, е прекият причинител на вредата – в резултат на неговите противоправни действия (нарушение нормата на чл. 38, ал. 2 ЗДП, съгласно която при завиване в обратна посока водачът пропуска насрещно движещите се пътни превозни средства) е настъпил удар между управлявания от него автомобил и този на ищцата. Във връзка с възраженията на въззивния жалбоподател следва да се посочи, че липсата на влязло в сила наказателно постановление срещу свидетеля Велев не е пречка за реализиране гражданската отговорност на ответника, тъй като понятието "присъда" по см. на чл. 300 ГПК е само съдебен акт, с който по надлежен ред едно лице е признато за виновно в извършването на престъпно деяние. С наказателното постановление няма произнасяне относно наличието на престъпно деяние, поради което то не попада в обхвата на приложение на чл. 300 ГПК.

Въз основа на заключенията на вещите лице по изготвените съдебно-медицинската и съдебно-психиатрична експертизи съдът обоснова извод за наличие на пряка причинно-следствена връзка между виновните му противоправни действия и влошеното здравословно състояние на ищцата.

При определяне размера на обезщетението за неимуществени вреди съдът съобрази разпоредбата на чл. 52 от ЗЗД - въпреки липсата на възможност за съпоставяне между претърпените болки, страдания и психически затруднения и паричната престация, законодателят е дал възможност на увредения да претендира парично обезщетение за тези увреждания, като е предоставил на съда да прецени във всеки конкретен случай какъв е справедливият размер на това обезщетение, което има компенсаторен характер. Понятието "справедливост" по смисъла на чл. 52 ЗЗД е свързано с преценката на редица конкретни обективно съществуващи обстоятелства, които трябва да се имат предвид от съда при определяне размера на обезщетението (т. 2 от Постановление № 4 от 23.12.1968 г. на Пленума на ВС). Съдът определя размера на обезщетението за неимуществени вреди по справедливост, отчитайки степента и интензитета на конкретно преживяните физически болки и продължителността им - от назначената СМЕ, СПЕ и събраните гласни доказателства се установява, че по време на инцидента ищцата е изпитала силни спонтанни болки, които макар с намалял интензитет ищцата е търпяла в период от около месец след инцидента. При определяне размера на обезщетението съдът отчете и последвалите от инцидента вегетативни нарушения при ищцата, които са поддържали дискомфорт в ежедневието й за период от около година.

Преценката на всички изложени обстоятелства налага извода, че сумата от 4 000 лева би обезщетила ищцата за причинените й неимуществени вреди.

Тъй като изводите на окръжния съд съвпадат с тези на районния в обжалваното решение, последното трябва да бъде потвърдено.

Съобразно горния резултат на въззиваемата страна трябва да се присъдят разноските по делото в размер на 500 лева за адвокатско възнаграждение. Наведеното от процесуалния представител на въззивника едва с писмената защита възражение за прекомерност като несвоевременно съдът не обсъжда.

Воден от горното, Софийски окръжен съд

 

Р    Е    Ш    И:

 

ПОТВЪРЖДАВА решение № 11 от 13.01.2020 г. по гр. д. № 158/2019 г. по описа на Районен съд – гр. Своге в обжалваната част.

ОСЪЖДА Столична дирекция на вътрешните работи, със седалище и адрес на управление ***, ЕИК:, да заплати на Д.  Д.В., ЕГН: **********, сумата от 500. 00 (петстотин) лева – разноски за адвокатско възнаграждение пред настоящата инстанция.

 В останалата необжалвана част решението е влязло в сила.

Решението подлежи на обжалване пред ВКС на Р Б. в 1 – месечен срок от съобщаването му на страните с препис.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ:       1.

 

                           2.