Решение по дело №373/2021 на Административен съд - Ловеч

Номер на акта: 10
Дата: 1 февруари 2022 г. (в сила от 1 февруари 2022 г.)
Съдия: Любомира Любенова Кръстева
Дело: 20217130700373
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 15 октомври 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

гр. Ловеч 01.02.2022 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ЛОВЕШКИ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, VІ административен състав, в открито съдебно заседание на двадесет и осми януари две хиляди двадесет и втора година в състав:

                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ:ЛЮБОМИРА КРЪСТЕВА

 

 при секретаря Татяна Тотева като разгледа докладваното от съдия Кръстева адм.дело № 373 по описа на АдмСЛ за 2021 година, за да се произнесе взе предвид следното:

Производство по чл.62 от Закон за изпълнение на наказанията и задържането под стража /ЗИНЗС/.

Производството е образувано въз основа на жалба с вх.№3269/15.10.2021 г. подадена от М.С.И. с ЕГН **********, лишен от свобода, ЗО *, Затвора *, против Заповед №Л-3479/04.10.2021 г. на Заместник главен директор на ГДИН, с която е отхвърлена молбата на жалбоподателя за преместване от Затвора Л.в Затвора В. за доизтърпяване на наложеното наказание.

В жалбата се посочва, че заповедта за отказ за преместване е незаконосъобразна, тъй като са налице основания за преместване – жалбоподателят поради отдалечеността на гр.Варна от гр.Ловеч не може да поддържа контакт с приятелката си, с която са живеели на семейни начала преди жалбоподателят да започне да изтърпява наказанието си.

В съдебното заседание по съществото на спора, оспорващият И. редовно призован, се явява лично. Поддържа жалбата и моли да се отмени заповедта.

Ответникът Зам. главен директор ГД "Изпълнение на наказанията", гр. София, редовно призован, не се представлява. Депозирано е писмено становище по съществото на спора, като се твърди, че жалбата е недопустима поради липса на правен интерес, тъй като въз основа на последваща молба подадена от жалбоподателя, същият е бил преместен в Затвора Б.  е приложено копие от заповедта /лист 53/.

Жалбоподателят поддържа предявената жалба, като моли отказът за преместване в Затвора В.да бъде отменен. Заявява, че заповедта за преместване му е връчена, но до момента не е преместен в Затвора Б.. 

Административен съд - Ловеч, шести административен състав, след като обсъди доводите на страните и събраните по делото доказателства поотделно и в съвкупност, съгласно разпоредбата на чл. 168 от АПК, приема за установено от фактическа страна следното:

Жалбоподателят изтърпява наказание лишаване от свобода от 29.08.2020 г. По негова молба на 05.11.2020 г. И. е настанен в ЗООТ “*”към Затвора Л*.

 Постоянният адрес на жалбоподателя е в гр.Русе, а настоящият му адрес е в гр.Варна /лист 62 и 65/.

С вх.№ М-882/13.08.2021 г. М.И. е подал молба до Главен директор на ГДИН гр.София, в която прави искане да бъде преместен в Затвора В*, тъй като докато е в ЗООТ „*” към Затвора Л.не може да поддържа контакт с приятелката си И.Л.Д., която работи и живее в гр.Варна.

Направено е проучване, при което е установено, че по време на пребиваването си в Затвора Б.И. е бил посещаван от И.Л., но по време на пребиваване в ЗООТ „Полигона“ е бил посещаван от няколко други лица, посочени като негови близки и познати, но не и от И.Л..

          Преместването на И. *** в ЗООТ „*“ е станало по негово искане, отново с мотив да се улесни поддържането на контакти с близките му.

В жалбата си И. твърди, че когато е поискал преместване в ЗООТ “*”в гр.Ловеч, приятелката му Л. е работела на 5-дневна работна седмица и е можела да го посещава, но след преместването му сменила работата си и вече работи на 6-дневна работна седмица, затова не може да го посещава в гр.Л. поради липса на време за пътуване и по тази причина той е подал молба за преместване в Затвора В., тъй като Л. живее и работи във гр.Варна.

Със Заповед № Л-3479/04.10.2021 г. на Зам. Главен директор на ГДИН - София е отказано преместване, поради установена липса на предпоставките по чл.62, ал.1, т. 3 от ЗИНЗС.

В заповедта са изложени мотиви за отказа – не са налице основанията по чл. 62, ал.1, т. 3 от ЗИНЗС - промяна на постоянния адрес на семейството или на лицата, с които осъденият поддържа контакти.

Спазена е процедурата по ЗИНЗС и ППЗИНЗС за извършване на проверка дали лишеният от свобода поддържа контакти с близките си (лист  29-38). Установено е, че И. е поддържал контакти по време на свиждане с лица от гр.Троян, гр.Хасково, гр.Ловеч и с.Столът, общ. Севлиево. Но не и с лицето И.Л. Д..

В съдебно заседание жалбоподателят представя два плика от писма, които е получил от И.Л. Д..

Няма данни близките на И., с които поддържа социални контакти, да са сменяли постоянния си адрес след постъпването му в ЗООТ „*“ към Затвора Л*.

Разпределянето на лишените от свобода съобразно постоянния им адрес по ред, определен от главния директор на ГДИН и при съобразяване с възможностите, е регламентирано в чл. 58 от ЗИНЗС. В случая жалбоподателят е с постоянен адрес в гр.Русе и е настанен първоначално в Затвора Б*, след което по негова молба, след други предходни молби за премествания с постановени откази, е преместен в ЗООТ „*“ към Затвора Л*.

Производството пред административния орган е започнало по искане на лишения от свобода за преместване. Към датата на подаване на молбата преместването от един затвор в друг е регламентирано в чл. 62 от ЗИНЗС, като са посочени условията, при които това е допустимо.

 Съгласно чл. 62 от ЗИНЗС заповед за преместване се издава от главния директор на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията". По делото е представена заповед, с която овластен да издава заповеди по чл. 62 от ЗИНЗС е Зам.Главен директор на ГДИН – София (лист 24).

По делото са представени доказателства, че при направена проверка административният орган е установил, че лишеният от свобода е с постоянен адрес на територията на гр.Русе, че е преместен от Затвора Б. в ЗООТ “*”в гр.Л. по негова молба и е посещаван от лица с постоянен адрес ***, обл.Габрово и обл.Хасково.

Съгласно чл. 62, ал. 1 от ЗИНЗС преместването на лишени от свобода от един затвор в друг се извършва при изброени хипотези :

т. 1 - включване в обучения или за работа – при изявено желание от лишения от свобода,

т.2 - при настаняване на лечение,

т.3 - по молба на близките или на лишения от свобода при промяна на постоянния адрес на семейството или на лицата, с които осъденият поддържа контакти,

т.4 - по предложение на началника на затвора при наличието на важни съображения, свързани с ресоциализацията, с безопасността на лицето и сигурността в местата за лишаване от свобода,

т. 5 - при необходимост с цел съобразяване с изискванията на чл. 43, ал. 4 от ЗИНЗС.

Не са налице хипотезите „включване в обучение или за работа“ или  „настаняване за лечение“.

Няма данни и жалбоподателят да е настанен в условия, неотговарящи на изискването на чл. 43, ал. 4 от ЗИНЗС - „минималната жилищна площ в спалното помещение за всеки лишен от свобода не може да е по-малка от 4 кв. м.“.

Следователно не са били налице основанията по чл. 62, ал.1, т. 1, 2, и 5 от ЗИНЗС за издаване на заповед за преместване на И. в Затвора В..

Възможността за преместване по целесъобразност на осн. чл. 62,  ал. 1, т. 4 от ЗИНЗС става по предложение на началника на затвора при наличие на важни съображения, при възникване на психологическа несъвместимост, конфликти със служители или лишени от свобода - пострадали или близки на пострадалите от извършеното престъпление, или при наличието на други важни съображения, свързани с ресоциализацията, с безопасността на лицето и сигурността в местата за лишаване от свобода, и е в правомощията само на административния орган и то по предложение на началника на затвора, ако същият прецени, че преместването е целесъобразно. Преместването в случая е поискано по молба на жалбоподателя И., а не е по предложение на началника на затвора.

Относно наличието на основания за преместване по чл. 62, ал. 1, т. 3 от ЗИНЗС, съдът счита за установено следното:

Няма данни по делото близките на жалбоподателя, в това число Л., с която той твърди, че е живеел на семейни начала, и която го е посещавала в Затвора Б., да са сменяли постоянните си адреси от друга област на територията на обл.Варна към момента на подаване на молбата за преместване.

В случая изтърпяването на наказанието в ЗООТ „*“ към Затвора Л., е на основание чл. 62, ал. 1, т. 3 от ЗИНЗС – по молба на И. от 21.08.2020 г.

Възможността за преместване на лишен от свобода от едно място за изтърпяване на наказанието в друго такова е предвидена само при определени хипотези от закона. Съдът, при проверка на оспорения отказ, проверява наличието на основанията посочени изчерпателно в чл. 62 от ЗИНЗС, и не е овластен да извършва преценка по целесъобразност на постановения отказ.

По молба на лишения от свобода преместване по реда на чл. 62 от ЗИНЗС може да бъде реализирано в хипотезата на т. 3 – при промяна на постоянния адрес на семейството или на лицата, с които осъденият поддържа контакти.

В останалите хипотези освен молба на самия лишен от свобода, са необходими също и различни други предпоставки – за включване в обучение /т.1/, лекарско предписание /т. 2/, или предложение на началника на затвора /т. 4 и т. 5, при съобразяване с мнението на самия лишен от свобода/.

Съдът не установи в случая да са били налице основанията на чл. 62, ал. 1, т. 1, т. 2, т. 4 или т. 5 от ЗИНЗС.

Не се установява и наличието на предпоставки по чл. 62, ал. 1, т. 3 от ЗИНЗС, тъй като не са представени никакви доказателства, че лица, с които И. поддържа връзка, са променяли постоянните си адреси от друга област на територията на област Варна.

Промяната в продължителността на работната седмица на близките на лишения от свобода и наличието само на един почивен ден седмично не е сред основанията по чл. 62 от ЗИНЗС за преместване в друг затвор или общежитие.

С оглед събраните по делото доказателства съдът приема, че не са налице и материалноправните предпоставки по  чл. 62, ал. 1 от ЗИНЗС за преместването на оспорващия в друг затвор по негово желание към датата на подаване на молбата и към датата на отказа.

На първо място след тълкуване на нормата се налага извод, че преместване на основание  чл. 62, ал. 1, т. 3 от ЗИНЗС може да бъде реализирано единствено при промяна на постоянните адреси на семейството или на лицата, с които осъденият поддържа контакти. В случая оспорващият не твърди, че има такава промяна на адреси, няма и доказателства за това.

В оспорената заповед като основание за отказ да бъде преместен И. административният орган е посочил и чл. 62, ал. 1, т. 3 от ЗИНЗС.

С оглед липсата на основания за преместване и по чл. 62, ал. 1, т. 1, 2, 3, 4 и 5 от ЗИНЗС, заместник главният директор на ГДИН – София, овластен изрично със Заповед № Л-94/11.01.2021 г на Главен директор на ГДИН – София (лист 24), е постановил законосъобразен административен акт. Заповедта е мотивирана, като органът е изложил последователно подробните си съображения за постановяване на отказ, в това число и липсата на установени при проверката свиждания на И. *** в ЗООТ „*“, а само по време на пребиваването в Затвора Б..

С оглед липсата на предпоставките по чл. 62, ал. 1, т. 3 от ЗИНЗС – промяна на постоянния адрес на семейството и близките, правилно административният орган е постановил отказ по молбата. Съдът не е овластен да извършва преценка на волеизявленията на административните органи по целесъобразност, тъй като тя е изцяло в пределите на оперативната самостоятелност на съответните органи.

Предвид изложеното съдът намира, че постановеният отказ съответства на материалния закон и целта на Закона за изпълнение на наказанията и задържане под стража. Същият е издаден от материално компетентен орган, в писмена форма, мотивиран е, при издаването му са спазени процесуалните правила, законосъобразен е и следва жалбата като неоснователна да бъде отхвърлена.

Мотивиран от горното и на основание чл. 172, ал. 2 HYPERLINK "apis://Base=NARH&DocCode=2024&ToPar=Art172_Al2_Pred5&Type=201/"от АПК, Административен съд – град Ловеч, шести административен състав,

 

РЕШИ:

 

ОТХВЪРЛЯ жалба с вх.№3269/15.10.2021 г. подадена от М.С.И. с ЕГН **********, лишен от свобода, ЗО *, Затвора Л., против Заповед №Л-3479/04.10.2021 г. на Заместник главен директор на ГДИН, с която е отхвърлена молбата на жалбоподателя за преместване от Затвора Л. в Затвора В.за доизтърпяване на наложеното наказание, като неоснователна.

Решението да се съобщи на страните.

На основание чл. 62, ал. 3 от ЗИНЗС решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

                                                            Административен съдия: