Решение по дело №1347/2018 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 260013
Дата: 4 февруари 2022 г. (в сила от 16 февруари 2022 г.)
Съдия: Диана Димитрова Митева
Дело: 20183100901347
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 4 септември 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№…………………….……./………..02.2022 г.

гр. Варна

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ в закрито съдебно заседание, проведено на четвърти февруари през две хиляди двадесет и втора година, в състав:                     

СЪДИЯ: ДИАНА МИТЕВА

като разгледа докладваното от съдията

търговско дело № 1347 по описа за 2018г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството по несъстоятелност на длъжник „***“ЕООД, ЕИК ********* със седалище и адрес на управление  с.***, представлявано от управител Н. Д К. е било открито с решение Решение № 260061 от 22.10.2020г. по в.т.д. № 215/2020 на Апелативен съд – Варна, като въззивният съдът, след като е отменил отхвърлителното решение на първата инстанция е уважил иск на кредитор, като е обявил едновременно неплатежоспособност и несъстоятелност на предприятието на длъжника, дейността му е прекратена и производството по несъстоятелност е спряно в хипотезата на чл. 632 ал.1 ТЗ.

Решението е обявено в търговския регистър с вписване № 20201022152249, като с обявяването му по общодостъпен начин са уведомени заинтересованите страни за начина на упражняване на права на защита в производството по несъстоятелност.

Законоустановеният в чл. 632 ал.2 ТЗ едногодишен срок(отчитан от 22.10.20г.) е изтекъл в хода на касационното обжалване ( приключило едва на 20.01.2022г.). Съдът по несъстоятелността не сезиран с молба за възобновяване на производството. Изтекъл е и обичайно необходим срок за доставка на книжа, депозирани по поща. Осъществена е хипотезата на ал. 4, поради което следва да се приключи производството по несъстоятелност като съда постанови и заличаване на търговското дружество – длъжник. Последица от този акт е преустановяването на съществуването на юридическата личност на капиталовото дружество, без правоприемник. До този момент, съдът не е назначавал орган за управление на предприятието на несъстоятелния длъжник, поради което не може да осъществи контрол по уреждане на отношенията с персонала на прекратения търговец по чл. 632 ал.6 ТЗ, затова служебно следва да уведоми компетентната администрация.

По изложените съображения, съдът

 

Р  Е  Ш   И :

 

ПРЕКРАТЯВА открито и спряно  производство по несъстоятелност на „***“ЕООД, ЕИК ********* със седалище и адрес на управление  с.***, представлявано от управител Н. Д К.,  на основание чл. 632 ал.4 от ТЗ.

ЗАЛИЧАВА БЕЗ ПРАВОПРИЕМНИК търговско дружество „***“ЕООД, ЕИК *********.

 

Решението подлежи на вписване в Търговския регистър на основание чл.622 и чл. 624 ТЗ. Да се изпрати на АВ служебен препис за отразяване по партидата на търговеца дружество „***“ЕООД, ЕИК *********.

 

Решението подлежи на обжалване по общия ред пред Варненски апелативен съд в седмодневен срок от вписването му в Търговския регистър на основание чл.633 вр. чл. 632 ал.4 ТЗ с въззивна жалба   по общия ред на ГПК.

ДОПЪЛНИТЕЛНО на осн. чл. 7 ГПК УКАЗВА на всички заинтересовани страни, че:

·         на осн. чл. 259 ГПК жалбата се подава чрез съда, който е постановил решението

·         на осн. чл. 260 ГПК жалбата съдържа: 1. името и адреса на страната, която я подава; 2. означение на обжалваното решение; 3. указание в какво се състои порочността на решението; 4. в какво се състои искането; 5. новооткритите и новонастъпилите факти, които жалбоподателят иска да се вземат предвид при решаването на делото от въззивната инстанция, и точно посочване на причините, които са му попречили да посочи новооткритите факти; 6. новите доказателства, които жалбоподателят иска да се съберат при разглеждане на делото във въззивната инстанция, и излагане на причините, които са му попречили да ги посочи или представи; 7. подпис на жалбоподателя.

·         на осн. чл. 261 ГПК към жалбата се прилагат: 1. преписи от нея и от приложенията й според броя на лицата, които участват в делото като насрещна страна; 2. пълномощно, когато жалбата се подава от пълномощник; 3. новите писмени доказателства, посочени в жалбата; 4. документ за внесена такса в размер на 15лв по сметка на Варненски апелативен съд.

·         по търговските спорове  не може да се  ползва безплатна правна помощ по чл. 94 ГПК

·         страната, която отсъства повече от един месец от адреса, който е съобщила по делото или на който веднъж й е връчено съобщение, е длъжна да уведоми съда за новия си адрес. Същото задължение имат и законният представител, попечителят и пълномощникът на страната, като на осн. чл. 41 ал.2 от ГПК при неизпълнение на това задължение всички съобщения се прилагат към делото и се смятат за връчени.

 

ДА СЕ УВЕДОМИ Националния осигурителен институт, че съдът ЗАЛИЧАВА БЕЗ ПРАВОПРИЕМНИК търговско дружество „***“ЕООД, ЕИК ********* със седалище и адрес на управление  с.***, представлявано от управител Н. Д К., като до настоящия момент в съда не са постъпили данни как този длъжник е изпълнил задължението си по чл. 635 ал. 6 ТЗ  да уреди трудовите правоотношения с работниците и служителите и да предаде ведомостите в съответното териториално поделение на НОИ.

 

Решението да се обяви в книга по чл. 634в ТЗ.

СЪДИЯ в ОКРЪЖЕН СЪД: