Решение по дело №3798/2021 на Софийски градски съд

Номер на акта: 263078
Дата: 5 октомври 2022 г.
Съдия: Здравка Ангелова Иванова
Дело: 20211100503798
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 24 март 2021 г.

Съдържание на акта Свали акта

            Р     Е     Ш     Е     Н     И     Е      №……

Гр. София, 05.10.2022 г.

 

 

                             В     И М Е Т О     Н А     Н А Р О Д А

 

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ВЪЗЗИВНО ОТДЕЛЕНИЕ, ІV - „Д” състав, в публично съдебно заседание на четиринадесети април през две хиляди двадесет и втора година  в следния състав :

                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ : Здравка Иванова

                                             ЧЛЕНОВЕ : Цветомира Кордоловска

                                                Мл. съдия : Десислава Чернева

при секретаря Екатерина Калоянова, като разгледа докладваното от съдия Иванова в. гр. д. № 3798 по описа на съда за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 258 и сл. от ГПК.

С решение № 20241889 от 03.11.2020 г. на СРС, 160 с - в по гр. д. № 36189/2019 г., е признато за установено, по искове с правно основание чл. 422, ал. 1 ГПК, вр. чл. 79, ал. 1, пр. 1 ЗЗД, вр. чл. 69, ал. 1 ЗПУ, че „М.Г. ООД“, ЕИК ******** дължи в полза на „И.Т.“ ООД, ЕИК ******** сумата в размер от общо 7 541, 32 лв. - възнаграждение за осъществените доставки на пратки по договор № 2436/01.06.2015 г., съгласно фактура № **********/09.11.2017 г., фактура № **********/09.11.2017 г., фактура № **********/11.12.2017 г., фактура № **********/11.12.2017 г., фактура № **********/11.12.2017 г. и фактура № **********/11.12.2017 г., ведно със законна лихва върху сумата от 25.10.2018 г. - подаване на заявлението до окончателното изплащане на сумата, за която сума е издадена заповед за изпълнение на парично задължение по чл. 410 ГПК от 26.10.2018 г. по ч. гр. д. № 5336/2018 г. на Районен съд - Стара Загора. Ответникът е осъден за разноски в исковото и заповедната производства.

Решението се обжалва от ответника „М.Г. ООД“,  чрез представителя му с доводи, че за допуснати от СРС нарушения на материалния и процесуален закон. Сочи, че решението е необосновано и не съответства на установените по делото факти. Съдът не е обсъдил възражението на ответника, че задължението не е установено от представените по делото доказателства, като не е ясно как е формирано задължението по фактурите, което ищецът е определил едностранно. Съдът не е съобразил направеното възражение за нищожност на клаузите за цената, като противоречащи на основния принцип на равнопоставеност на страните и възражението за извършване на доставките от ищеца и приемането им от получателите и за наличието на облигационно правоотношение по процесните товарителници поради липса на квалифициран електронен подпис по ЗЕДЕП. Излага доводи, че не е разпределена  доказателствената тежест относно направените от ответника възражения, а ищецът не е доказал извършването на услугите, чието заплащане иска. В производството е установено единствено издаването на фактурите и осчетоводяването им, което не доказва, че е налице облигационна връзка с ответника, нито изпълнението й. Поддържа, че договорът, на който се позовава ищеца е с изтекъл срок към момента на издаване на процесните товарителници. Счита, че решението е постановено при нередовна искова молба, поради липса на посочена банкова сметка. ***, че договорът за осъществяване на пощенски услуги е изпълнен в съответствие със ЗПУ. Сочи, че СРС правилно е установил фактическата обстановка, но неправилно е приложил материалната правна норма. Съдът необосновано е отхвърлил възраженията на ответника поради липса на направена рекламация по ЗПУ, като неправилно е направил извод, че след като ответникът е подписал фактурите, той е приел извършената работа. Моли да се отмени решението и исковете да се отхвърлят изцяло. Претендира разноски.

Въззиваемата страна - ищецът „И.Т.“ ООД, чрез представителя си оспорва жалбата в писмен отговор по реда на чл. 263 ГПК. Излага съображения, че решението е законосъобразно, обосновано и съобразено с материалният закон и със събраните по делото доказателства в тяхната цялост. Сочи, че е установено обвързването на страните от договора за международно транспортиране на пратки на възложителя – ответник. Възложителят се е съгласил, че цената на услугата се определя съгласно действащ в периода справочник на цените на изпълнителя за България и по съответната тарифа. Поддържа, че процесните фактури не са оспорени от ответника, в срока по т. 2. 5.  от договора, точно обратното. В производството се установява, че управителят на дружеството е подписал споразумение от 06.06.2016 г., с което се е съгласил, че е има неизплатени задължения към ищеца, част от които са били заплатени. Освен това се доказва, че фактурите са осчетоводени от ответника и по тях е ползван данъчен кредит. Възразява се срещу твърденията на ответника, че не е имало яснота относно цената на предоставената услуга от ищеца, както и че доставките са извършени след изтичане срока на договора. Сочи се, че рамковият договор е сключен със срок от една година, но е предвидено, че се подновява автоматично, ако никой от страните не го прекрати с едномесечно предизвестие, без ограничение в броя на подновяванията. Няма доказателства договорът да е бил прекратен за процесния период. Сочи още, че в заповедта за изпълнение по чл. 410 ГПК е посочена банкова сметка ***.  Моли да се потвърди решението. Претендира разноски съгласно списък.

СГС, като взе предвид доводите на страните и след преценка на доказателствата по делото по реда на въззивната проверка, приема следното:

Районният съд се е произнесъл по искове с правно основание чл. 422, ал. 1 ГПК, вр. с чл. чл. 79, ал. 1 ЗЗД, вр. чл. 69, ал. 1 ЗПУ - за установяване дължимост на неизплатени суми в размер на общо 7 541, 32 лв., представляваща възнаграждение за осъществените доставки на пратки по договор № 2436/01.06.2015 г., съгласно фактура № **********/09.11.2017 г., фактура № **********/09.11.2017 г., фактура № **********/11.12.2017 г., фактура № **********/11.12.2017 г., фактура № **********/11.12.2017 г. и фактура № **********/11.12.2017 г., за която сума е издадена заповед за изпълнение на парично задължение по чл. 410 ГПК от 26.10.2018 г. по ч. гр. д. № 5336/2018 г. на Районен съд - Стара Загора.

По реда на проверката, уредена в чл. 269 ГПК, въззивният съд следи служебно за допустимостта на решението и за валидността му – в оспорената част, а по отношение на неговата законосъобразност е ограничен от доводите на страните.

Настоящият състав намира, че обжалваното решение е валидно и процесуално допустимо, като при постановяването му не са допуснати нарушения на императивни материалноправни норми. СРС е обсъдил подробно приетите пред него доказателства и установената въз основа на тях фактическа обстановка, към която въззивният съд препраща, на основание чл. 272 ГПК, като не намира за необходимо да я преповтаря.

По съществото на спора, във връзка с доводите на страните, поддържани във въззивното производство, в допълнение към изложеното от СРС, въззивният състав намира следното :

Основателно и в съответствие с процесуалния закон СРС е приел, че ищецът следва да докаже в процеса възникването на договорните отношения с ответника,  по които е осъществил доставка на изпратени от ответника пратки, съгласно 168 товарителници, за които дължимата цената е за сметка на изпращача и възлиза на сумата в размер на общо 7 541, 32 лв. Ответникът следва да  докаже правоизключващите и правопогасяващите си възражения по иска. 

От приетите пред СРС доказателства се установява, че между страните е сключен договор № 2436/01.06.2015 г., по който ответникът „М.Г.“ ООД е възложил на ищеца „И.Т.“ ООД, като изпълнител, многократно международно транспортиране на пратки на възложителя по договора в системата на Ю Пи Ес (UPS), тъй като ищецът „И.Т.“ ООД е оторизиран изпълнител на услугите на UPS за Република България.

Според чл. 2. 1 от договора, възложителят се задължава да заплати на изпълнителя дължимите суми за предоставените от изпълнителя по договора услуги, в срок до 5 дни след получаване на фактура, като съгласно чл. 2. 2 и чл. 2. 3 от договора, възложителят се съгласява да получава издадените от изпълнителя електронни фактури и документи, чрез системата еFaktura.bg, както и се задължава да посочи един основен и един резервен електронен адрес, чрез които да получава издадените от изпълнителя фактури.

Съгласно чл. 2. 5 от договора, в случай, че има достатъчно основания, подкрепени със съответни доказателства за оспорване съдържанието на получена фактура, възложителят може да направи оспорване в 3-дневен срок от получаването й, като изрично е уговорено, че фактури, които се оспорват след изтичането на срока, ще се считат за приети и неоспорени.  

Във връзка с основните възражения на ответника в жалбата за липса на яснота относно цената на доставките, следва да се посочи, че в чл. 3.1 от договора страните са уговорили, че цените на предоставяните услуги се определят съгласно действащия към датата на изпращане на пратките „UPS Справочник за Услугите и Тарифите" за клиенти в Република България. Следователно възложителят се е съгласил с начина на определяне на цените на предоставените от изпълнителя услуги, а именно, че цената се определя съгласно действащ в периода справочник на цените на изпълнителя за България и по съответната тарифа. При това въззивният съд намира за изцяло неоснователни възраженията в жалбата, че цените на доставките на пратките не са достатъчно определени или че в договора липсва уговорена цена, което води до неговата  недействителност.

С оглед така установените факти, обосновано СРС е приел за установено, че страните са били обвързани от валидно възникнало облигационно отношение с предмет многократно международно транспортиране на пратки на възложителя „М.Г.“ ООД в системата на Ю Пи Ес (UPS), предвид качеството на изпълнителя „И.Т.“ ООД на оторизиран изпълнител на услугите на UPS за Република България.

 Съдът намира за неоснователни и възраженията, че доставките са извършени по прекратен договор, след изтичане срока на договора. Договорът е сключен със срок от една година, но е предвидено, че се подновява автоматично, ако никой от страните не го прекрати с едномесечно предизвестие, без ограничение във времето (чл. 4. 1 от договора). Ответникът не е ангажирал доказателства договорът да е бил прекратен за процесния период.

На следващо място извършването на пощенски услуги и изпълнението на договора от страна на ищеца се установява от представени пред СРС фактури, както следва : № **********/09.11.2017 г., № **********/09.11.2017 г., № **********/11.12.2017 г., № **********/11.12.2017г., № **********/11.12.2017 г. и № **********/11.12.2017 г. Обстоятелството, че ищецът е извършил услугите и е доставил пратките, посочени във фактури се подкрепя и от представените по делото товарителници, посочени под опис в процесиите фактури. Неоснователно е и възражението, че товарителници не са подписани редовно поради липса на квалифициран електронен подпис по ЗЕДЕП, доколкото в договора не е предвидено такова изискване.

Въззивният състав констатира освен това, че процесните фактури са получени и подписани от представител на ответното дружество - Д., а ответникът не е оспорил  представителната власт на лицето, приело и подписало фактурите от името и за сметка на „М.Г." ООД, според възможността, уговорена в чл. 2.5. от процесния договор № 2436/01.06.2015 г. Цената за осъществените пощенски услуги възлиза е в общ размер от 7 541, 32 лв., формирана от сбора на сумите за осъществените доставки на пратките, подробно описани в решението на СРС.

Както е посочено и по – горе, според договора, възложителят може да оспори фактурите, издадени от изпълнителя, в 3-дневен срок от получаването им. Въззивният съд споделя изводите на СРС, че по делото не се твърди, нито се установява, процесните фактури да са оспорени от ответника в срока предвиден в договора. Като частен свидетелстващ документ, фактурата има формална доказателствена сила относно факта на писменото изявление и неговото авторство и като свидетелстващ документ материализира удостоверителното изявление на издателя относно определени факти - в случая за доставянето и получаването на услугите.

Следва да се посочи освен това, че доколкото страните по сделката са  търговци, в общата норма на чл. 301 ТЗ е въведена законова презумпция, че ненадлежно представляваният търговец е потвърдил предприетите от негово име действия, ако веднага след тяхното узнаване не се е противопоставил на извършването им. Независимо дали липсата на представителна власт засяга сключването на сделка от името на търговец или изпълнението й, и в двете хипотези при търговските сделки, законодателят е приравнил мълчанието на съгласие, респ. потвърждаване на сделката, при липса на изрично противопоставяне веднага след узнаването на извършените правни действия. (решение № 60027 от 06.08.2021 г. по т. д. № 2609/2019 г., т. к., ІІ т. о. на ВКС).  За да се приложи чл. 301 ТЗ е достатъчно да се докаже, че търговецът е манифестирал мълчаливо одобрение на извършените без представителна власт действия или намерение да се ползва от целения с тях правен резултат. ешение № 89 от 12.06.2013 г. на ВКС по т. д. № 431/2012 г., II т. о., ТК и др.)

Освен изложеното, извън изричното противопоставяне на фактурите, от приетото пред СРС заключение на съдебно - счетоводна експертиза, което не е оспорено и е изготвено както въз основа на представените доказателства по делото, така и след извършени проверки в счетоводствата на двете дружества, се установява, че процесните данъчни фактури са осчетоводени и вписани в дневниците за продажби/покупки и в счетоводните дневници по ДДС на двете дружества – „И.Т.“ ООД и „М.Г.“ ООД, като ответникът е ползвал право на данъчен кредит по фактурите. Според експерта процесните фактури са оформени, съгласно ЗСч.

Съдът се солидаризира с изводите на СРС, съобразени с трайната практика на ВКС по въпроса, че ако възложителят или негов представител е подписал издадена от изпълнителя фактура или ако фактурата е отразена в счетоводните регистри на възложителя, е налице приемане от поръчващия на фактически изпълнените работи. Установи се и обстоятелството, че пратките са предавани на ищеца с подпълнени товарителници от самия ответник, като ищецът го е уведомил за доставянето на всяка пратка описани като товарителници в процесните фактури.

В заключение следва, че обосновано и в съответствие с проведеното доказване СРС е приел, че ищецът за периода от 27.10.2017 г. до 06.11.2017 г. е осъществил доставка на изпратени от ответника пратки, съгласно 167 товарителници, по които ответникът дължи заплащане на сума в общ размер от 7 541, 32 лв. по описаните в решението фактури.

Във връзка с възраженията в жалбата, съдът намира за съобразен с материалния закон и извода, че ответникът не е установил да е направил рекламации по доставките на пратки, съобразно изискванията на  чл. 85, чл. 86 и чл. 87 на ЗПУ, при евентуално неизпълнен договор за пощенска услуга, в срока по чл. 86, ал. 2 ЗПУ, който е шестмесечен, считано от датата на приемане на пощенските пратки или на пощенските парични преводи. Обоснован е и извода на СРС, че след като ответникът е приел пратките за редовни, дължи плащане на цената по процесните фактури.

Искът е доказан по основание и размер и е уважен в съответствие с материалния и процесуален закон с атакуваното решение.

Доколкото изводите на настоящият състав изцяло съвпадат с тези на СРС, оспореното решение следва да се потвърди, включително в частта по присъдените в тежест на ответника разноски за заповедното и исковото производства.

По разноските пред СГС :

Предвид изхода на спора, право на разноски в тази инстанция има ищеца, на основание чл.78, ал. 1 ГПК. В полза на ищеца съдът присъжда адвокатско възнаграждение в размер на 1 100 лв., за което има доказателства за реално заплащане.

Така мотивиран СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД

                       

                                                      Р  Е Ш  И  :

 

ПОТВЪРЖДАВА изцяло решение № 20241889 от 03.11.2020 г. на СРС, 160 с - в по гр. д. № 36189/2019 г.

 

ОСЪЖДА М.Г.“ ООД, ЕИК ********, с адрес по делото: гр. София, бул. ********, чрез адв. П. и Р.да заплати на И.Т. ООД, ЕИК ********, с адрес по делото : гр. София, ул. „********, чрез адв. И.,  на основание чл. 78, ал. 1 ГПК, 1 100 лв. адвокатско възнаграждение за въззивното производство.

 

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване, съгласно нормата на чл. 280, ал. 3 ГПК.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :                                  ЧЛЕНОВЕ : 1.                                  

 

 

 

 

 

 2.