Решение по дело №52/2023 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 91
Дата: 28 април 2023 г.
Съдия: Бойка Михайлова Табакова Писарова
Дело: 20237240700052
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 февруари 2023 г.

Съдържание на акта Свали акта

   Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е  №91

 

     гр. Стара Загора, 28.04.2023 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

Старозагорският административен съд, в публично съдебно заседание на  тридесети март две хиляди двадесет и трета година в състав:

 

                                                           Председател:    БОЙКА ТАБАКОВА

 

Ч                                                                                                                                        Членове:        ИРЕНА ЯНКОВА

                                                                                    РАЙНА ТОДОРОВА

 

при секретаря Албена Ангелова

и с участието на прокурора  Нейка Тенева

като разгледа докладваното от  съдия  Б. ТАБАКОВА к.а.н. дело № 52 по описа  за 2023 г., за да се произнесе, съобрази следното:

 

 

 Производството е по реда на чл.208 и сл. от Административно-процесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл.63в  от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

 

   Образувано е по касационна жалба на Т.С.С. от гр.Казанлък против Решение № 11/ 12.01.2023 г. по АНД № 600/ 2022 г. по описа на Районен съд Казанлък, с което е потвърдено Наказателно постановление /НП/ № 22-0284-000085/ 14.02.2022г.,  издадено против него от Началник  РУ Казанлък към ОД МВР Стара Загора. С жалбата са направени оплаквания за постановяване на решението в нарушение на материалния и процесуалния закон - касационни основания по чл. 348, ал.1, т.1 и т. 2 във връзка с ал. 2 и ал.3 от НПК във вр. с  чл. 63в от ЗАНН. Касаторът твърди, че в съдебния акт не изследвани описаните в НП факти и обстоятелства в тяхната пълнота, които според него сочат различна фактическа обстановка. Счита за обективно невъзможно пътните полицаи да възприемат правилно обстановката по настъпилото ПТП, тъй като не са очевидци. Констатираното от тях излизане на автомобила не приема само като негова вина като поддържа, че в АУАН не е била отразена конкретната пътна обстановка с интензивно движение в тъмната част на денонощието. Направено е искане за отмяна на решението и постановяване на друго, с което издаденото НП да бъде отменено.

 

Ответникът по касация - Началник  РУ Казанлък при Областна дирекция на МВР Стара Загора, редовно и своевременно призован, не изпраща представител в съдебно заседание и не изразява становище по жалбата.

 

              Представителят на Окръжна прокуратура – Стара Загора дава заключение за неоснователност на жалбата и предлага съдебното решение да бъде потвърдено.

 

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведеното от жалбоподателя касационно основание, доводите и становищата на страните и като извърши на основание чл.218, ал.2 от АПК служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

         

            Касационната жалба е подадена в законоустановения срок, от надлежна страна, за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

          

            Разгледана по същество, се явява неоснователна.

 

  Предмет на съдебен контрол пред Районен съд – Казанлък е НП № № 22-0284-000085/ 14.02.2022г.,  издадено от Началник  РУ Казанлък, въз основа на АУАН Серия GА  № 542866/ 30.01.2022 г., с което на Т.С. *** 1. на основание чл.173, ал.2, пр.1 от ЗДвП е наложено наказание глоба в размер на 200лв за извършено административно нарушение на чл.20, ал.2 от ЗДвП; 2. на основание чл.174, ал.3, пр.1 от ЗДвП са наложени административни наказания глоба в размер на 2000 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 24 месеца за извършено административно нарушение на чл. 174, ал. 3 от ЗДвП,; 3. на основание чл.183, ал.1, т.1, пр.1,2 от ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 10лв за нарушение на чл.100, ал.1, т.1 от ЗДвП; 4. На основание чл.183, ал.1, т.1, пр.3 от ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 10 лв за нарушение на 100, ал.1, т.2 от ЗДвП. Като административно нарушение са преценени следните обстоятелства: На 31.01.2022 г., в 19:55ч на първокласен път ПП I-5  в посока запад-изток управлява собствения си лек автомобил „Нисан Х Трейл” с рег. № *** като поради движение с несъобразена скорост на прав пътен участък губи контрол над автомобила, навлиза вдясно по посоката си на движение и излиза в крайпътна нива.  Отказва да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол и му е издаден талон за медицинско изследване бл.№ AD83282 със стикери, който отказва да подпише и получи. Не представя СУМПС и контролен талон  към него. Не представя свидетелство за регистрация на управляваното МПС.

 

За да потвърди НП, Районен съд Казанлък се мотивира с неговата формална и материална законосъобразност. Въз основа на събраните по делото гласни доказателства  намира за безспорно установено, че жалбоподателят Т.С. е извършил от обективна и субективна страна състава на вменените му нарушения на ЗДвП. Приема, че при издаването на НП не са допуснати съществени процесуални нарушения. Намира за недоказани твърденията на наказаното лице, че документите не са представени на органите, защото за изпаднали от автомобила при ПТП и че не се е движил с несъобразена скорост, а пътният участък е бил заледен и насрещно движещи се автомобили го заслепили. По отношение на наложените наказания е взето предвид, че съответстват по вид и размер на предвидените в закона. По изложените мотиви е обоснован извод за законосъобразност на НП, с оглед на което то е потвърдено.

 

          Решението е валидно, допустимо и правилно.

 

       С т.1 от процесното НП срещу Т.С. от правна страна е повдигнато административнонаказателно обвинение по чл.179, ал.2, пр.1 от ЗДвП за нарушение на чл.20, ал.2 от ЗДвП. От фактическа страна се основава на причиняване на ПТП при движение с несъобразена скорост. Предвид правия участък и липсата на други описани обстоятелства относно пътната обстановка очевидно в случая не са били налице други фактори, с които С. да  се съобрази при избора на скорост при движение в след 19ч в зимния сезон.  Затова посоченото в НП е достатъчно за ангажиране на отговорността му за настъпилото ПТП В досъдебната и в съдебната фаза на производството не са ангажирани доказателства, които да опровергават този извод.

 

     В разпоредбата чл.5, ал.3 от ЗДвП е предвидена забрана за водачите да управляват пътни превозни средства под въздействие на алкохол, наркотици или други упойващи вещества. Контролните органи проверяват спазването на това задължение чрез проверка на водачите по реда, предписан с Наредба № 1 от 19.07.2017г. за РУКАКУНВТА. Отговорността при неизпълнение е регламентирана в чл.174, ал.3 от ЗДвП – водач на моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина, който откаже да му бъде извършена проверка с техническо средство за установяване употребата на алкохол или упойващи вещества или не изпълни предписанието за изследване с доказателствен анализатор или за медицинско изследване и вземане на биологични проби за химическо лабораторно изследване за установяване на концентрацията на алкохол в кръвта му, и/или химико-токсикологично лабораторно изследване за установяване на употребата на наркотични вещества или техни аналози, се наказва с лишаване от право да управлява моторно превозно средство, трамвай или самоходна машина за срок от 2 години и глоба 2000 лв. Съгласно чл. 3а, т.1 (Нов – ДВ, бр. 81 от 2018г) от Наредбата,  установяването на концентрацията на алкохол в кръвта се извършва с доказателствен анализатор, показващ концентрацията на алкохол в кръвта чрез измерването му в издишания въздух и отчитащ съдържанието на алкохол в горните дихателни пътища (доказателствен анализатор), или с медицинско и химическо лабораторно изследване, когато лицето откаже извършване на проверка с техническо средство или тест. За медицинско изследване се издава талон по чл. 3, ал. 2 от Наредбата, в който се отразява изборът на лицето дали установяването на концентрацията на алкохол в кръвта да се извърши с доказателствен анализатор, или с медицинско и химическо лабораторно изследване. При отказ на лицето да избере един от двата начина се приемат отчетените показания на техническото средство. В случая няма отчетени показания на техническото средство. От издадения талон за изследване на кръвта № 083282 се установява, че Т.С. отказва за изпълни и двете предвидени от Наредбата възможности как да се провери концентрацията на алкохол в кръвта му. При тези фактически установявания настоящият съдебен състав намира за правилен и законосъобразен изводът на районния съд за формална и материална законосъобразност на т.2 от обжалваното НП, с което е ангажирана отговорността на Т.С. в качеството му на водач на МПС за отказ да бъде тестван за употреба на алкохол.

По т.3 и т.4 от НП отговорността на С. е ангажирана за нарушение разпоредбите на чл.100, ал.1, т.1 и на т.2 от ЗДвП, съгласно които водачът на МПС е длъжен да носи СУМПС от съответната категория и контролния талон към него, както и свидетелство за регистрация на управлявания от него автомобил. Неоснователно е оплакването за допуснати процесуални нарушения от районния съд при постановяване на обжалваното решение в тази част. Съдът, в изпълнение на служебното начало в процеса, е събрал гласни доказателства чрез разпит на актосъставителя, на когото е поставил въпроси по възраженията на казаното лице. Искания за събиране на други доказателства по делото не са направени. Показанията са надлежно обсъдени и съдебният акт е мотивиран с доводи за всички аспекти от значение за преценката за законосъобразност на едно НП.

По съществото на спора Казанлъшкият районен съд обосновано е приел, че административнонаказващият орган правилно е приложил материалния закон при определяне съставомерността на деянията и тяхната правна квалификация като административни нарушения по ЗДвП. Законосъобразно и мотивирано е прието, че от обективна и субективна страна са осъществени признаците от състава на всички  визирани административни нарушения на правилата за движение по пътищата. За извършените деяния законосъобразно са му наложени предвидените в закона наказания по вид и фиксиран размер.

 

Като е достигнал до правни изводи за законосъобразност на НП № 22-0284-000085/ 14.02.2022г.,  издадено от Началник  РУ Казанлък към ОД МВР Стара Загора, и го е потвърдил, районният съд е приложил правилно материалния закон, поради което не са налице твърдяните в касационната жалба основания за отмяната му. Обжалваното решение като валидно, допустимо, постановено в съответствие и при правилно приложение на закона, следва да бъде оставено в сила.

   Водим от горното и на основание чл. 221, ал.2, предл. първо от АПК, Старозагорският административен съд

 

Р     Е     Ш     И     :

 

   ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 11/ 12.01.2023 г. по АНД № 600/ 2022 г. по описа на Районен съд Казанлък, с което е потвърдено Наказателно постановление № 22-0284-000085/ 14.02.2022г., издадено от Началник  РУ Казанлък към ОД МВР Стара Загора.

    Решението не подлежи на обжалване и протестиране.

                   

 

                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                         

                                                                  ЧЛЕНОВЕ: 1.     

                                                    

                                                                                         2.