Решение по дело №730/2019 на Районен съд - Ихтиман

Номер на акта: 52
Дата: 2 март 2020 г. (в сила от 8 юни 2020 г.)
Съдия: Радослава Маринова Йорданова
Дело: 20191840200730
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 23 декември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Ихтиман, 02.03.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ИХТИМАНСКИ РАЙОНЕН СЪД, І-и състав, в публично заседание на двадесети януари през две хиляди и двадесета година в състав:

                                           председател: РАДОСЛАВА ЙОРДАНОВА

 

при секретаря Маргарита Минчева, като разгледа докладваното от съдията а.х.д. № 730 по описа за 2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

производство по чл. 59 и сл. от ЗАНН

С Наказателно постановление № 19-1204-002653/08.10.2019 г. на Началник група към ОДМВР София на Д.Й.Д. *** за нарушение на чл. 139, ал. 1, т. 1 ЗДвП на основание чл. 179, ал. 6, т. 2 му е наложена глоба в размер на 200 лева и за нарушение на чл. 140, ал. 1 ЗДвП на основание чл. 175, ал. 3 ЗДвП е наложена глоба в размер на 200 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца.

Д.Д. е обжалвал в срок наказателното постановление, като твърди, че след като не е собственик на автомобила не носи отговорност за неговата техническа изправност. Сочи, че не е знаел, че управляваният от него лек автомобил е бил със служебно прекратена регистрация.

Съдът, като обсъди доводите на страните и събраните писмени и гласни доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност съобразно с чл. 16 НПК, приема за установено следното:

От представените по делото АУАН № 919374/29.04.2019 г. се установява, че Д.Д. на 29.04.2019 г. около 22,06 часа е бил спрян за проверка в района на 54 км на автомагистрала „Тракия“ докато е управлявал лек автомобил „Субару Аутбек“, рег. № СА 1303 РК. При проверката било установено, че лекият автомобил е собственост на Г. В. Бе..а ЕГН *********** и е със служебно прекратена регистрация, поради което и актосъставителят е приел, че то не е регистрирано по надлежния ред и Д. е допуснал нарушение на чл. 140, ал. 1 ЗДвП. Д. е бил санкциониран и за това, че автомобилът е технически неизправен, тъй като е с неработеща лява къса светлина, което представлява нарушение на чл. 139, ал. 1, т. 1 ЗДвП.

Административнонаказателната преписка е била изпратена на РП-Ихтиман с оглед преценката за осъществяване на състав на престъпление по чл. 345, ал. 2, вр. ал. 1 НК, като с постановление от 09.08.2019 г. по пр. пр. № 5800/2019 г по описа на РП-Ихтиман е било отказано образуването на наказателно производство, тъй като деянието на Д. не е съставомерно от  субективна страна.

След получаване на постановлението за РП-Ихтиман е било издадено Наказателно постановление № 19-1204-002653/08.10.2019 г., с което на Д.Д. за нарушението по чл. 139, ал. 1, т. 1 ЗДвП на основание чл. 179, ал. 6, т. 2 е наложена глоба в размер на 200 лева, а за нарушението по чл. 140, ал. 1 ЗДвП на основание чл. 175, ал. 3 ЗДвП е наложена глоба в размер на 200 лева и е лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца.

В хода на съдебното следствие констатациите в АУАН са потвърдени от разпита на актосъставителя Б.Б., според когото неработещата къса лява светлина през тъмната част на денонощието е бил поводът за спирането на водача за проверка.

С оглед възприетото от фактическа страна, съдът достигна до следните правни изводи:

Жалбата е допустима, тъй като е подадена в срок, и по същество – частично основателна.

По отношение на нарушението по чл. 139, ал. 1, т. 1 ЗДвП

Съдът не констатира съществени нарушения на процесуалните правила при съставянето на АУАН и издаването на НП в тази му част, като прие, че те са издадени от териториални и материално компетентни органи, в кръга на тяхната дейност, при спазване на чл. 42 и чл. 57 ЗАНН, поради което не са налице обстоятелства за тяхната отмяна на формално основание.

Разпоредбата на чл. 139, ал. 1, т. 1 ЗДвП предвижда, че движещите се по пътя пътни превозни средства трябва да бъдат технически изправни. От своя страна санкционната разпоредба на чл. 179, ал. 6 ЗДвП предвижда три възможни хипотези за санкциониране на водачите, които управляват технически неизправно пътно превозно средство:  1. петдесет лева - при констатирани незначителни неизправности;  2. двеста лева - при констатирани значителни неизправности;  3. петстотин лева - при констатирани опасни неизправности.

В АУАН актосъставителят е отразил, че управляваният от жалбоподателя  автомобил е бил технически неизправен, тъй като е с неработеща лява къса светлина. За настоящия състав е несъмнено, че това представлява техническа повреда на превозното средство. Този извод е в съответствие с  чл. 10, ал. 1, т. 12, б. "в" от Правилника за прилагане на Закона за движението по пътищата, в който изрично е посочено, че неработещите дълги, къси, габаритни светлини или стоп-светлини представляват повреда, която характеризира превозното средство като неизправно.

По делото не са ангажирани никакви доказателства описаната в АУАН и в НП неизправност да е възникнала по време на движението до извършване на проверката от свидетеля Б. Освен това следва да се има предвид, че посочената неизправност съгласно чл. 11, ал. 1 ППЗДвП е от категорията, която не дава право на водача да продължи  управлението на  МПС до гараж или сервиз, осигурявайки безопасността на движението, след като нарушението е допуснато през тъмната част на денонощието. Именно това обстоятелство дава основание на съда да приеме, че няма как водачът да не е разбрал за настъпилата повреда, след като същата води до намаляване на видимостта.

При издаване на атакуваното наказателно постановление наказващият орган е приел, че констатираната неизправност е значителна. В случая според настоящия състав този извод е правилен. Макар и да няма фактически твърдения в тази насока, предвид характера на неизправността – повреда в осветителната уредба и то на предната лява светлина, е несъмнено, че този вид повреда създава непосредствена опасност за движението, което означава, че представлява значителна неизправност на превозното средство. Ето защо съдът приема, че правилно е била приложена санкционната разпоредба на чл. 179, ал. 6, т. 2 ЗДвП и в тази си част наказателното постановление следва да бъде потвърдено.

По отношение на нарушението на чл. 140, ал. 1 ЗДвП

Съдът приема, че в тази част на административнонаказателното производство е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, което е ограничило правото на защита на наказаното лице.

Съгласно чл. 140, ал. 1 ЗДвП по пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места.

В случая в обстоятелствената част на съставения АУАН и издаденото въз основа на него НП липсват описание на съществени фактически обстоятелства, имащи значение за административнонаказателното обвинение, тъй като не е посочена датата на прекратяване на регистрацията на управляваното от жалбоподателя моторно превозно средство.

Дори да се приеме, че посоченото нарушение на процесуалните правила не е съществено, според настоящия състав не може да се направи извод за виновността на жалбоподателя. В хода на съдебното производство се установи, че автомобилът е бил собственост на друго лице, което е предоставило управлението му на жалбоподателя.  В случая отсъстват каквито и да е доказателства за това, че Д. е знаел, че управляваният от него лек автомобил е бил с прекратена регистрация, още повече, че за автомобилът е имал всички необходими документи.

Това дава основание на настоящия състав да приеме, че нарушението по чл. 140, ал. 1 ЗДвП не е било осъществено от субективна страна, тъй като жалбоподателят не е имал съзнанието, че управлява дерегистриран автомобил, поради което и атакуваното наказателно постановление е незаконосъобразно и следва да бъде отменено.

Следва да се отбележи, че щом като деянието на жалбоподателя не е съставомерно по чл. 345, ал. 2 НК, какъвто е изводът на Районна прокуратура – Ихтиман при отказа за образуване на наказателно производство, то не е възможно за същото деяние да бъде наложено административно наказание, доколкото в принципен план носенето на административнонаказателна отговорност предполага обективна и субективна съставомерност на деянието.

Ръководен от изложеното и на основание чл. 63, ал. 1 ЗАНН, съдът

 

 

Р  Е  Ш  И  :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № ………. г. на Началник група към ОДМВР София в частта, в която на Д.Й.Д. *** за нарушение на чл. 140, ал. 1 ЗДвП на основание чл. 175, ал. 3 ЗДвП е наложена глоба в размер на 200 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца, като ПОТВЪРЖДАВА наказателното постановление в останалата му част, в която за нарушение на чл. 139, ал. 1, т. 1 ЗДвП на основание чл. 179, ал. 6, т. 2 му е наложена глоба в размер на 200 лева.

 

Решението може да се обжалва с касационна жалба по реда на АПК пред АС–София област в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че е изготвено.

 

                                                           РАЙОНЕН  СЪДИЯ:

                                                                                              (Р. Йорданова)