Определение по дело №95/2020 на Районен съд - Панагюрище

Номер на акта: 260069
Дата: 15 февруари 2021 г. (в сила от 4 март 2021 г.)
Съдия: Диана Симеонова Стателова
Дело: 20205230100095
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 7 февруари 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

260069

 

11.02.2021г.

 

   ПАНАГЮРИЩЕ

 
 


          Номер                       Година                                       Град                                   

 

ПАНАГЮРСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД

 

ГРАЖДАНСКИ СЪСТАВ

 
 


                                                                                                                 

 

Петнадесети февруари

 

2021

 
                

на                                                                                         Година                                      

 

в закрито заседание в следния състав:

ДИАНА СТАТЕЛОВА

 
                                                                    

                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ:                                            

 

като разгледа докладваното от                                                                                   

95

 

съдия СТАТЕЛОВА

 

 

2020

 
 


                                            гр.д.                      по описа  за                          година

 

за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производството е по смисъла на чл.422 от ГПК, във вр. с чл.240, ал.1 и ал.2 от ЗЗД и чл.86 от ЗЗД.

         Предявена е искова молба от «А.з.с.н.в. ЕАД, със седалище и адрес на управление:***, ***, представлявано от управителя Д.Б., чрез юрисконсулт Ц.П., срещу С.Д.Ч.,***.

В исковата молба се сочи, че на 03.08.2016 г. между „Вива кредит“ ООД като заемодател и С.Д.Ч. е сключен Договор за паричен заем №*******, при спазване на  разпоредбите на ЗПК. Сочи се, че на ответника  е представен Стандартен европейски формуляр за условията на договора, като към договора са приложени и Общите условия, сключвани от „Вива кредит“ ООД, в сила към датата на сключването му. В исковата молба се сочи също, че С.Д.Ч. се е съгласил да получи заемна сума в размер на 500,00 лв и се е е задължил да върне същата сума, ведно с договорна лихва в размер на 47,69 лв., на единадесет равни двуседмични погасителни вноски в размер на 49,79 лв. всяка, като падежът на първата погасителна вноска е на 17.08.2016 г., а падежът на последната погасителна вноска е уговорен на 04.01.2017 г., като общият размер на дължимата сума от страна на С.Д.Ч. е 547,69 лв. Ищците твърдят, че с подписване на договор за заем, ответникът е удостоверил, че е получил от „Вива кредит“ ООД дължимата сума изцяло, като договорът за паричен заем има и силата на разписка за съответно получената сума. В исковата молба се твърди още, че въз основа на сключения договор за заем и тарифата на „Вива кредит“ ООД относно този вид договори, при забава на плащането на погасителна вноска на четвъртия и осемнадесетия ден забава, ответникът дължи заплащането на 10,00 лв.,  а на единадесетия и двадесетия ден дължи заплащането на 15,00лв., като максималният размер на начислените разходи не може да превишава 175,00 лв. за суми по кредита в размер на 500,00 лв. В исковата молба се изяснява, че тези суми се начисляват, за да покрият направените разходи за провеждане на телефонни разговори, изпращане на писмени покани и електронни съобщения за събиране на просрочените вземания. Сочи се, че на Ч. е начислена такса разходи за събиране на просрочени вземания в размер на 175,00 лв. Според договора, при забава на плащането на която и да е вноска, включваща главница и договорна лихва с повече от 75 календарни дни, ответникът дължи на „Вива кредит“ ООД сума в размер на 70,00 лв., представляваща разходи за събиране на просрочените вземания, включващи ангажираността на служител, който администрира дейността по събиране на вземането, поради което му е начислена такса  разходи за дейност на служител в размер на 70,00 лв.

Според ищците, ответникът се е задължил в 3-дневен срок от подписване на договора да предостави на заемодателя обезпечение на задължението си чрез поръчителството на физическо лице, отговарящо на определени условия и предвид фактът, че Ч. не е предоставил нито едно от договорените обезпечения, му е начислена неустойка за неизпълнение в размер на 158,84 лв., която е разсрочена на 11 равни вноски, всяка в размер на 14,44 лв., дължими на падежните дати на погасителните вноски по договора за заем.

Твърди се, че Ч. с подписване на договора, доброволно се е съгласил да ползва допълнителна услуга по експресно разглеждане на документите за одобрение на паричния заем, като същият е заявил изрично това при попълването на ППЗ или форма за онлайн кандидатстване за кредит. Ищцовото дружество твърдят, че затова ответникът дължи такса в размер на 158,84 лв., като страните са постигнали споразумение тази сума да бъде разсрочена на 11 равни вноски, всяка от по 14,44 лв., включени в размера на всяка погасителна вноска и дължими на падежните дати. Така погасителната вноска, която Ч. е дължал е в размер на 78,67 лв. и включва вноската по кредита, вноската по неустойката и вноска по таксата за експересно разглеждане на  искането за отпускане на кредит. С подписване на договора, съгласно  исковата молба, страните са се съгласили при забава за плащане ответникът да дължи законна лихва за всеки ден забава.

Така на Ч. е начислена лихва за забава през периода 06.06.2017 г. до датата на предявяване на заявлението за издаване на заповед за изпълнение – 31.07.2019 г., като общият размер на начислената лихва възлиза на 78,73 лв. Според ищците, въпреки изпратените покани за доброволно изпълнение, Ч. не е изплатил изцяло дължимия паричен заем, като е заплатил сума в размер на 273,00 лв., с която са погасени: такса за експресно разглеждане на искане за отпускане на кредит в размер на 29,54 лв., такса разходи за събиране на просрочени вземания в размер на 35,00 лв., неустойка в размер на 28,88 лв., договорна лихва в размер на 47,69 лв. и главница в размер на 131,89 лв.

Ищците твърдят, че на на 06.07.2017 г. е подписано Приложение 1 към Рамков договор за продажба и прехвърляне на вземания (цесия) от 22.01.2013 г., сключен между „Вива кредит“ ООД и „АСВ“ ООД, по силата на което вземането на „Вива кредит“ ООД, произтичащо от Договор за паричен заем №*******/03.08.2016 г. е прехвърлено в собственост на ищците, ведно с всички привилегии и обзпечения, като се отбелязва, че договорът за заем съдържа изрична клауза, която урежда правото на кредитора да прехвърли вземането си в полза на трети лица. Сочи се, че Приложение № 1 от 06.06.2017 г. за цедиране на вземания към Рамковия договор за продажба и прехвърляне на вземания е предоставено само с данните на ответника, тъй като данните на останалите длъжници са защитени съгласно ЗЗЛД.

Ищците сочат, че са упълномощени от „Вива кредит“ ООД от тяхно име и за своя сметка да уведомят длъжниците за извършената цесия и по реда на чл.99, ал.3 ЗЗД до Ч. е изпратено писмо за станалата продажба, ведно с покана за доброволно изпълнение от „АСВ“ АД. Според ищцовото дружество, уведомителното писмо е изпратено чрез „Български пощи“ ЕАД с известие за доставяне, но писмото се е върнало в цялост с отбелязване върху обратната разписка, че пратката не е потърсена от адресата. Върнато е, според исковата молба и второто писмо, ведно с покана за доброволно изпълнение, изпратено от ищците на 13.01.2020 г. Сочат, че в случай, че Ч. отново не е намерен, следва да се счита, че получаването на уведомлението за извършена цесия е ирелевантно за основателността на предявените искове.

Със свое разпореждане от 01.06.2020  Панагюрски районе съд е оставил исковата молба без движение, като е указал на ищците да внесат държавна такса в размер на 50,00 лв. по сметка за държавни такси на Районен съд, в едноседмичен срок от получаване на съобщението.

Съдът констатира, че ищците са получили съобщението за дължима държавна такса на 19.06.2020г., но такъв вносен документ не е представен по делото, като срокът за представяне му е изтекъл на 26.06.2020г.

Съдът счита, че предявената искова молба, ведно с приложенията, следва да се върне н. „А.з.с.н.в. ЕАД, със седалище и адрес на управление:***, ***, представлявано от управителя Д.Б., чрез юрисконсулт Ц.П., а производството по образуваното гр. дело № 95/2020г. по описа на Панагюрския районен съд– да се прекрати, поради неизпълнение на указанията на съда за отстраняване на нередовности в предявената молба, от страна на дружеството - ищец. 

По изложените съображения, на основание чл. 129, ал. 3,  във връзка с чл. 128, т.2 от ГПК, Панагюрския районен съд

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ВРЪЩА н. „А.з.с.н.в. ЕАД, с ЕИК- *********, със седалище и адрес на управление:***, ***, представлявано от управителя Д.Б., предявената искова молба срещу С.Д.Ч., с ЕГН- **********,***, по която е образувано гр. дело № 95 по описа на Районен съд Панагюрище за 2020 г.

ПРЕКРАТЯВА производството по гр. дело № 95/2020 г. на Районен съд Панагюрище.

Препис от определението да се връчи на ищците по делото.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред Пазарджишкия Окръжен съд, в едноседмичен срок от съобщаването му.

                           

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: