Решение по дело №15344/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 264584
Дата: 9 юли 2021 г. (в сила от 26 юли 2021 г.)
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20181100115344
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 16 ноември 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

09.07.21г.

 

Софийски градски съд І-12 състав с:

 

Председател: Георги Иванов

 

 

Разгледа в съдебно заседание на 10.06.21г. /с участието на секретаря Д. Цветкова/  гражданско дело № 15344/18г. и констатира следното:

Предявен е иск от Х. Х. против М.НА П.с правно основание чл. 49 от ЗЗД във връзка с чл. 441, ал. 1, изр. 2-ро от ГПК за сумата 1 000 000 лева /обезщетение за неимуществени вреди/. Претендира се /при условията на чл. 86 от ЗЗД във връзка с чл. 84, ал. 3 от ЗЗД/ и законна лихва върху горната сума /главница/ за периода след 16.03.17г.

Съображенията на страните са изложени по делото.

Представените по делото доказателства удостоверяват, че:

Срещу Х. Х. /в качеството му на длъжник/ е било водено изпълнително производство /№ 20123530400028 от 12г. на ДСИ при РС, град Търговище/. Ищецът поддържа, че е претърпял неимуществени вреди – вследствие на това, че: органът по изпълнението не е спрял /или прекратил/ делото на основание на /във връзка с/ решение на АС, град Варна, постановено по г.д. № 637/16г.

Искът е неоснователен:

Ответникът се явява легитимиран /в материално правен аспект/ да носи имуществена отговорност /при условията на чл. 49 от ЗЗД във връзка с чл. 265 от ЗСВ/ в качеството си на работодател /възложител по смисъла на първият законов текст/ на ДСИ /водил изпълнителното производство срещу ищеца/.

Принципно:

Във всяка хипотеза на проведено незаконосъобразно изпълнително производство – наличието на претърпени от длъжника неимуществени вреди следва да се – презумира, предвид самото естество /а именно „принудително“/ на процеса и заради самото качество на страната /а именно „длъжник“, срещу когото се упражнява съответната процесуална принуда/. С оглед това: във всички случаи /винаги - когато бъде установена - доказана противоправност в действията – бездействията на органа по изпълнението/ имуществената отговорност на последния /или на неговия работодател – възложител/ може да бъде ангажирана, особено, ако в процеса /по чл. 45 от ЗЗД или по чл. 49 от ЗЗД/ бъдат приети /в посочената релевантна насока/ и конкретни доказателства /в случая това е сторено – към настоящото дело са приобщени гласни доказателства, събрани в хипотезата на чл. 25 от ГПК/. В случая обаче са налице принципни пречки за уважаване на претенцията:

Соченото от ищеца основание /за ангажиране на имуществената отговорност на ответника – във връзка с действията на ДСИ/ не попада в нито една от хипотезите на чл. 432 от ГПК /регламентиращи условията – причините за спиране на изпълнителен процес/.

Изричната /императивна, конкретна, категорична/ разпоредба на чл. 433, ал. 1, т. 7, предл. 1-во от ГПК /в същата насока е и принципното правило на чл. 297 от ГПК – посочено от ищеца/ постановява, че: изпълнителното производство може да бъде прекратено само – когато бъде представено „влязло в сила“ съдебно решение /а соченият от ищеца съдебен акт на АС, град Варна не е бил влязъл в сила – към момента, когато е бил представен на ДСИ в подкрепа на искането за спиране или прекратяване на процеса/. Същото решение /на АС, град Варна/ впоследствие е било и отменено /с решене на ВКС по г.д. № 2382 от 17г./ и това обстоятелство е изключило /принципно/ правната възможност /последица/ по чл. 433, ал. 1, т. 7, предл. 1-во от ГПК. Конкретният довод на ищеца /обоснован с правилото на чл. 297 от ГПК във връзка с това на чл. 282, ал. 1 от ГПК/ е неоснователен – този законов текст се явява приложим /преценен в контекста на изричното правило на чл. 404, т. 1, предл. 3-то от ГПК/ само спрямо съдебни решения на въззивен съд, които съдържат „осъдителен“ дизпозитив /а процесното решение на АС, град Варна е установително по естеството си/. На последно място:

Изложените по-горе принципни доводи /досежно възможността да бъде ангажирана имуществената отговорност на ДСИ/ както и съдържанието на конкретните /приобщени по делото при условията на чл. 25 от ГПК/ доказателства – не могат да обосноват /дори и при доказан по основание иск/ присъждане на обезщетение в заявеният от ищеца размер /1 000 000 лева/.

С оглед изложеното, съдът

 

 

Р Е Ш И :

 

 

 

ОТХВЪРЛЯ иска /с правно основание чл. 49 от ЗЗД във връзка с чл. 441, ал. 1, изр. 2-ро от ГПК/ на Х.А.Х. ЕГН ********** против М.НА П..

ОСЪЖДА Х.А.Х. да плати на М.НА П.100 лева - юрисконсултско възнаграждение /на основание чл. 78, ал. 8 от ГПК във връзка с чл. 37 от ЗПП и Наредбата към него/.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

 

Председател: