Решение по дело №242/2022 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 362
Дата: 24 март 2022 г.
Съдия: Кремена Сайкова Данаилова Колева
Дело: 20227050700242
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 4 февруари 2022 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 

№……………

 

 

гр. Варна  ..................2022 г.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Административен съд – Варна, в публично заседание на седемнадесети март две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

  ПРЕДСЕДАТЕЛ:  Кремена Данаилова

       ЧЛЕНОВЕ:   Мария Даскалова

      Димитър Михов

                    

при секретаря Теодора Чавдарова и  с участието на прокурор при Окръжна прокуратура – Варна – Владислав Томов, като разгледа докладваното от съдия Кремена Данаилова к.н.а.х.д. № 242/2022 г. по описа на Административен съд - Варна, за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.208 и сл. от АПК във връзка с чл.63в от ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба от РД „Автомобилна администрация“ против Решение № 69/17.11.2021 г. по НАХД № 244/2021 г. на Районен съд – Девня, с което е отменено Наказателно постановление №23-0001038, издадено на 06.07.2021 г. от Директора на РД „АА“ - Варна, с което на Р.М.Р. за нарушение на чл. 36, §2, т. ii от Регламент /ЕС/ №165/2014 г., на основание чл. 93в, ал. 17, т. 3 от Закона за автомобилните превози /ЗАвтП/ е наложено административно наказание - глоба в размер на 1 500 лева.

Жалбоподателят сочи, че оспореното решение е в противоречие на материалния закон. Посочения от съда Регламент 3821/85 е отменен с приемането и действието на Регламент 165/2014 г. Излага, че по-късното представяне на документи не може да се считат за основание за неналагане на наказание. Правилно е приложена санкционната норма на чл. 93в, ал.17, т.3 от ЗАвП. Непредставеното на всички ръчни записи и разпечатки за процесния период кореспондират с посочената нарушена норма на чл. 36, §2, т.ii от Регламент № 165/2014 г. В АУАН и НП е посочено, че водачът не е представил и други документи извън нормата на чл. 36, §2, т.ii от Регламент № 165/2014 г., но това не е ограничило правото му на защита. В случай, че е управлявал МПС с аналогов тахограф следва да представи посочените ръчни записи или разпечатки. С оглед реализираната защита на наказаното лице намира, че същото е разбрало какво нарушение му се вменява. Превозът е извършен 4 дни след периода, за който не са били налице документ, т.е. налице е достатъчен период за снабдяване с такива. Нарушението не е маловажен случай.  Отправено е искане за отмяна на оспореното решение и потвърждаване на НП. Претендира присъждане на възнаграждение за процесуално представителство.

Ответната страна –  Р.М.Р. не е изразил становище по спора.

Представителят на Прокуратурата счита жалбата за неоснователна и моли съда да остави в сила оспореното решение.

След като обсъди оплакванията в жалбата, становищата на страните, доказателствата по делото и с оглед проверката по чл. 218 от АПК, Административен съд – гр. Варна намира следното:

Касационната жалба е подадена от надлежна страна в законния срок, поради което производството по нея е процесуално допустимо.

Разгледана по същество, жалбата е основателна.

Районният съд е приел за установено следното:

На 12.04.2021 г. около 11, 10 часа на пътна връзка на РП I-2 към пътен възел „Д.-С.” за АМ „Хемус” в посока гр. Шумен служители на РД”АА” – Варна спрели за проверка влекач марка „**“ с рег. № **** от кат. №3 с прикачено полуремарке с рег. № **** от кат. № 04 и двете собственост на „Варна Инвест Холдинг” ЕООД, оборудван с дигитален тахограф, управляван от Р.М.Р.. При проверката водача представил на контролните органи карта на водача №0000000003ZHN000, в която нямало регистрирани данни за времето от 07:32 ч. на 05.04.2021 г. до 05:26 ч. на 08.04.2021 г. Тъй като водача не представил и удостоверение за дейности, проверяващия орган е  приел, че е извършил нарушение на чл. 36, §2, т.ii о Регламент /ЕС/ №165/2014 г. и му съставил АУАН, който водача подписал без възражения. В законоустановения срок не били депозирани писмени възражения, поради което въз основа на материалите по преписката на 06.07.2021 г. АНО издал наказателното постановление.

Съдът е приел от правна страна следното: АУАН и НП са издадени от компетентни органи в установените срокове. На наказаното лице е вменено нарушение на чл. 36 § 2 т.ii от Регламент /ЕС/ № 165/2014 г. Според сочената за нарушена разпоредба, водачът на превозно средство, снабдено с дигитален тахограф /каквато е настоящата хипотеза/, следва да бъде в състояние да представи на контролните органи всички ръчни записи и разпечатки, направени през текущия ден и предходните 28 дни съгласно изискванията на регламента и Регламент (ЕО) № 561/2006. АНО е счел, че лицето не представя „всеки ръчен запис и разпечатка, тахографски листи /ако е управлявал МПС, оборудвано с аналогов тахограф/ или удостоверение за дейности за предходните 28 дни.“ Изискването за представяне на тахографските листа, описано от АНО като неизпълнение от страна на водача е регламентирано в чл. 36 § 2 т. iii от Регламента, а не в посочената за нарушена т. ii. С това е допуснато нарушение, изразяващо се в неяснота коя норма контролните органи са счели за нарушена, съответно в какво се изразява неизпълнението на водача, което несъмнено препятства възможността на лицето да се защити по адекватен начин. Проверяваното МПС е било оборудвано с дигитален тахограф, т.е. няма как да има ръчен запис или разпечатка за посочения период, каквито факти са посочени в акта и НП. От фактическа страна в НП е прието, че водачът е представил карта на водач за дигитален тахограф, в която липсват данни за времето на управление, прекъсванията и почивките за времето от 07:32 ч. на 05.04.2021 г. до 05:26 ч. на 08.04.2021 г. Изправната дигитална карта и записи от нея изключват представяне на ръчни записи и разпечатки, предвидени единствено при повредена или липсваща карта, съгласно чл.15, т.1 от Регламент 3821/85. В настоящия случай такава повреда на тахограф или карта на водача не е имало и за това той не е бил длъжен да прави ръчни записи и разпечатки. В картата не е имало записи за посочения период. В този случай е следвало да носи със себе си и да представи на контролните органи удостоверение за дейности подписано и от представител на работодателя преди началото на пътуването - чл.10 ал.1 Наредбата по чл. 89 ал.1/Наредба №Н-3 от 7.04.2009г. за необходими мерки за изпълнението и прилагането на Регламент /ЕС/ №165/2014 на Евр. парламент и на Съвета от 4.02.2014 г. относно тахографите в автомобилния транспорт/. Тази липса е нарушение, което се наказва по чл.93в ал.17 т.4 от ЗАП, а не по санкционната норма приложена в НП. При така установената и описана фактическа обстановка е налице неправилно подвеждане на обстоятелствата под съответната правна норма, като и не става ясно и не може да се разбере какво точно нарушение са констатирали контролните органи, поради което е нарушено правото на наказаното лице, да разбере в какво е обвинен.

Оспореното решение е незаконосъобразно.

В нарушението е посочено, че водача е управлявал МПС оборудвано с дигитален тахограф и водачът Р. не представя за времето от 07,32 ч. на 05.04.2022 г. до 05,62 ч. на 08.04.2021 г. тахографски листи, ако е управлявал МПС оборудвано с аналогов тахограф, всеки ръчен запис и/или разпечатка, или удостоверение за дейности по образец, като в представената за проверка карта на водача № **********ZHN000, валидна до 25.08.2024 г. няма регистрирани данни за горепосочения период. 

Съгласно чл. 36, пар. 2 от на Регламент (ЕС) № 165/ 2014 на Европейския парламент и на Съвета - Когато водачът управлява превозно средство, оборудвано с дигитален тахограф, той трябва да е в състояние да представи по искане на оправомощен служител на контролен орган: i) своята карта на водача; ii) всички ръчни записи и разпечатки, направени през текущия ден и предходните 28 дни съгласно изискванията на настоящия регламент и Регламент (ЕО) № 561/2006; iii) тахографските листове за същия период като посочения в подточка ii), през който той е управлявал превозно средство, оборудвано с аналогов тахограф.

В случая е установено от АНО, че управляваното МПС е с дигитален тахограф, като в представената карта на водача няма регистрирани данни за периода 05-08.04.2021 г., поради което водача е следвало да представи, всеки ръчен запис и/или разпечатка за дейностите по образец. Описаното нарушение съответства на нормата на чл. 36, §2, т.ii от  Регламент (ЕС) № 165/ 2014 на Европейския парламент и на Съвета, тъй като не са представени всички ръчни записи и разпечатки за процесния период, което се санкционира съгласно чл. 93в, ал.17, т.3 от ЗАвтП. Посочването в НП, че следва да се представят тахографски листи, ако е управлявано МПС, оборудвано с аналогов тахограф или удостоверение за дейности, при липса на ръчен запис и/или разпечатка за дейности не означава, че се вменява такова нарушение на водача. Посочено е, че топографски листи се изискват само при управление с аналогов тахограф, но такъв не е установен в МПС.  Следва, че нарушението е описано в пълнота и има достатъчна яснота за какво деяние е ангажирана отговорността на водача.

В съдебното производството от Р. е представено Удостоверение за дейности издадено на 08.04.2021 г. от водача, но това не води до извод, че нарушението не е извършено, тъй като е следвало при проверка от контролните органи да се представят изискуемите документи, като в случая това не е сторено.

Налице е основание по чл.348, ал.1, т.1 от НПК за отмяна на оспореното решение на РС - Девня и вместо него следва да бъде постановено решение, с което НП да бъде потвърдено.

Жалбоподателят е претендира присъждане на юрисконсултско възнаграждение. Касационната жалба е подадена от директор на РД „АА“ – Варна без процесуално представителство. Такова не е извършено по настоящото дело, поради което искането за присъждане на юрисконсултско възнаграждение е неоснователно и се отхвърля от съда.

Водим от горното и на основание чл.222 ал.1 от АПК, във вр. чл.63в от ЗАНН, Съдът 

 

Р Е Ш И:

ОТМЕНЯ Решение №69/17.11.2021 г. по НАХД №244/2021 г. по описа на Районен съд – гр. Девня като вместо него ПОСТАНОВЯВА: 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление №23-0001038/06.07.2021 г. издадено от директор на РД „Автомобилна администрация“ - Варна, с което  на Р.М.Р. ЕГН ********** е наложена глоба в размер на 1500 лева за нарушение на чл. 36, §2, т.ii от Регламент /ЕС/ № 165/2014, на основание чл. 93в, ал.17, т.3 от ЗАвтП.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване. 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                  

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ:1.  

 

 

 

                                                                 2.