Решение по дело №16301/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 3315
Дата: 8 май 2019 г.
Съдия: Димана Николова Йосифова
Дело: 20181100516301
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 5 декември 2018 г.

Съдържание на акта

 

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И Е

 

гр.София, 08.05.2019г.

 

 В ИМЕТО НА НАРОДА

 

       СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Гражданско отделение, Първи брачен въззивен състав, в публично заседание на петнадесети април през две хиляди и деветнадесета година в състав:

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДИМАНА ЙОСИФОВА

                                                     ЧЛЕНОВЕ: КАТЯ ХАСЪМСКА

                                                                                  ЕМИЛИЯ АЛЕКСАНДРОВА

 

                  при секретаря Светлана Влахова, като разгледа докладваното от съдия Йосифова  

             в.гр.дело № 16301 по описа за 2018 год. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

                      Производството е по чл.258-273 ГПК във връзка с чл. 17 от Закона за защита срещу домашното насилие, във връзка с § 1 от Заключителни разпоредби на ЗЗДН.

 

                        Образувано е по въззивна жалба подадена по реда на  чл. 17 от Закона за защита срещу домашното насилие/ЗЗДН/, във връзка с § 1 от Заключителни разпоредби на ЗЗДН от                            М.А.Б., против  Решение № 51120/19.10.2018г., постановено по гражданско дело № 367/018г., по описа на  Софийският районен съд, Трето Гражданско отделение, 86-ти състав, с което съдът  ОТКАЗАЛ ДА ИЗДАДЕ, на основание чл.15, ал.2 ЗЗДН, ЗАПОВЕД ЗА ЗАЩИТА в полза на М.А.Б. с ЕГН **********, срещу Н.К.К., К.А.К. и  М.Н.К.. ОСЪДИЛ е М.А.Б. с ЕГН **********, да заплати Държавна такса от 40 лева в полза на СРС и направените разноски за адвокатско възнаграждение в размер на по 600 лева за всеки от ответниците-Н.К.К., К.А.К. и  М.Н.К..

                    Въззивникът  М.А.Б. с ЕГН **********, чрез адв. Н. от САК,  твърди, че атакуваното Решение се явява изцяло неправилно и необосновано. Постановено  при неправилна преценка на доказателствата събрани пред първата инстанция.  Моли  въззивния съд да отмени изцяло обжалваното Решение, като незаконосъобразно, и вместо това да постанови Решение по същество, като издаде заповед за защита от домашно насилие в полза на М.А.Б. и уважи подадената от него молба по реда на чл.7 и сл. от ЗЗДН.Оспорва първоинстанционото решение и в частта за присъдените разноски , за адвокатско възнаграждение, като счита, че е прекомерно.

                    Пред въззивната инстанция, въззивникът  М.А.Б. не се явява и не се представлява. Не  претендира заплащане на адвокатско възнаграждение.

                  Ответникът по жалбата (въззиваемата страна в настоящото производство)- Н.К.К., К.А.К. и  М.Н.К., не се явяват , но се представляват пред въззивната инстанция от адв.Д.К. от САК, която  е подала отговор на въззивната жалба с вх.№5193951/26.11.2018г. Поддърж отговора и в открито съдебно заседание, като оспорва въззивната жалба и претендира направените разноски за адвокатско възнаграждение в размер на по 400 лева за всеки един от въззиваемите. Представя и списък на разноските за пред въззивната инстанция.

                  Въззиваемите, чрез адв.К. твърдят, че   въззивната жалба  е неоснователна, незаконосъобразна и необоснована и искат от въззивния съд да остави същата без уважение. Считат, че обжалваното Решение е правилно, и законосъобразно, и изцяло съобразено с нормите на материалния закон и процесуалните правила, както и със събраните доказателства по делото.

                 Въззивната жалба е допустима.  Подадена е в срока по чл. 17, ал. 1 ЗЗДН, от страна в първоинстанционното производство, имаща правен интерес от обжалването, и е срещу подлежащ на въззивно обжалване по силата на чл. 258 ГПК, във връзка с чл. 17 ЗЗДН, валиден и допустим съдебен акт.

                        Софийски градски съд, с оглед обхвата на въззивното обжалване, като прецени доказателствата по делото и обсъди доводите на страните, намира за установено от фактическа и правна страна следното:

 

 

 

                      Първоинстанционното дело  е образувано е по молба вх. № 8000013/04.01.2018г. по чл.8, т.1 ЗЗДН във вр. с чл.4, ал.1 от ЗЗДН, на М.А.Б., за защита от домашно насилие, респективно за издаване на заповед за защита по ЗЗДН в негова полза срещу нейна полза срещу Н.К.К., негова съпруга и К.А.К. и  М.Н.К. , родители на неговата съпруга.

               Пред първоинстанционния съд , молителят твърди, че  от страна на ответниците е осъществен акт на домашно насилие, на 06.12.2017г., и 07.12.2017г., около полунощ между 23.00ч.-00.30 часа в жилището находящо се в гр.Варна, ул.“********, в което живеели  молителят, неговата съпруга и нейните родители/в едно домакинство/, по повод на направена забележка от страна на молителя за закъснението им възникнал пореден семеен скандал, при който ответниците се нахвърлили и започнали да го блъскат и дърпат за косата, а впоследствие го изхвърлят и от апартамента. Незабавно се обажда на свой приятел , за да търси съдействие, поради факта, че той не живее във гр.Варна и му е нужно съдействие от приятел. За случилото се незабавно отива в най-близкото полицейско управление в гр. Варна, а на следващия ден си прави преглед пред лекар от гр. Несебър и си изважда и медицинско удостоверение.

                 За това спречкване и изхвърляне на молителя от дома на родителите на неговата съпруга първоинстанционият съд е приел че не е налице  домашно насилие по смисъла на чл.2, ал.1 от ЗЗДН. Първоинстанционния съда приема, че въпросното спречкване е възникнало по повод тлеещи разногласия относно режима на лични отношения на бащата с децатаи относно упражняването на родителските права. Показанията на разпитаните свидетели не кореспондират с изложеното в  депозираната от молителя Декларацията  по чл.9 ал.3 от ЗЗДН.    

                   От представената по делото  декларация по чл.9, ал.З ЗЗДН от М.Б. липсва подробно описание по време, място и начин, на извършеното от ответниците спрямо молителя домашно насилие на 06.12.2017г., и 07.12.2017г., около полунощ между 23.00ч.-00.30 часа , поради което съдътне я е възприел и като годно доказателствено средство по смисъла на чл.13 ал.2, т.З от ЗЗДН. Същата не се подкрепя и от разпитаните по делото свидетели.

                   След издаване на заповедтта за незабавна защита от 11.01.2018г., не са констатирани  актове на домашно насилие. Тази  Заповед за незабавна защита е издадена от съда по реда на чл. 18 ЗЗДН,  в закрито заседание, без участието на страните и само въз основа на твърденията в подадената молба, преценени от съда като съдържащи данни за съответната опасност по чл. 18, ал. 1 ЗЗДН. Целта и е била да предостави временна, но незабавна защита, и да бъдат избегнати възможните опасности за молителката и нейното дете през времетраенето на делото до окончателното му решаване.  

                  Издаването на Заповед за незабавна защита по чл. 18 ЗЗДН няма обвързващо действие за решаващия съдебен състав, доколкото в хода на разгърналия се състезателен процес е напълно възможно събраните доказателства да оборят твърденията в подадената молба.

                  В настоящия случай, обаче твърдените от молителят факти и обстоятелства не се доказват  пред  първоинстанционния съд, поради което издадената заповед за незабавна защита все пак е  оказала своето превантивно действие.

                     Въззивникът /молител пред първата инстанция/ - М.Б.  не представя относимите към спора доказателства в подкрепа на своите твърдения.

                 Безспорно е обаче, че въззивникът  М.Б.  , попада в  кръга на лицата посочени в чл.З от ЗЗДН и на посочената дата  на 06.12.2017г., и 07.12.2017г., около полунощ между 23.00ч.-00.30 часа в жилището находящо се в гр.Варна, ул.“********, в което живеели  молителят, неговата съпруга и нейните родители/в едно домакинство/, по повод на направена забележка от страна на молителя за закъснението им възникнали пререкания и спречкване, което наложило и изваждането/изхвърлянето / на молителя от дома, което пререкание с роднините на неговата съпруга, правилно и обосновано от първоинстанционият съд не е възприето като акт със който е осъществен  състава на чл.2, ал.1 от ЗЗДН спрямо молителя,от страна на неговите роднини-родителите на неговата съпруга.

                   Пред въззивната инстанция не се представиха доказателства, които да водят съда към изводи, различни от тези, направени от първоинстанционния съд, поради което и на основание чл.272 от ГПК, съдът препраща към мотивите на СРС в обжалваното решение и го потвърждава като законосъобразно и правилно.

 

 

 

 

                         По разноските.

 

                     При този изход на делото и на основание чл. 11, ал. 2 от ЗЗДН, вр. с чл. 16 от Тарифата за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК (ТР № 6/2012 от 06.11.2013 г. на ОСГТК на ВКС) М.А.Б. с ЕГН **********, следва да бъде осъден да заплати по сметка на Софийски градски съд  държавна такса  в размер на 37.50 лева.

                  Направено е искане, и е прудставен списък на разноските  от страна на  въззиваемата за 1200 лева за адвокатско възнаграждение на адв.Д.К.-по 400 лева за всеки един от въззиваемите - Н.К.К., К.А.К. и  М.Н.К.,  поради което  М.А.Б. с ЕГН **********  следва да бъде осъден на основание чл.78, ал.1 от ГПК, вр. с §1 от ЗР на ЗЗДН  за заплащане на разноските по делото пред въззивната инстанция  на въззиваемите - Н.К.К., К.А.К. и  М.Н.К., в размер на по 400 лева за всеки един, като съдът приема че така претендираните разноски не са прекомерни и са доказани със съписък на разноските и договор за защита и съдействие. При този изход на спора на ответника не се следват разноски.

                           Воден от горното, СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД ,  

 

Р  Е  Ш  И:

 

                            ПОТВЪРЖДАВА против  Решение № 51120/19.10.2018г., постановено по гражданско дело № 367/018г., по описа на  Софийският районен съд, Трето Гражданско отделение, 86-ти състав, с което съдът  ОТКАЗАЛ ДА ИЗДАДЕ, на основание чл.15, ал.2 ЗЗДН, ЗАПОВЕД ЗА ЗАЩИТА в полза на М.А.Б. с ЕГН **********, срещу Н.К.К., К.А.К. и  М.Н.К.. и е ОСЪДИЛ  М.А.Б. с ЕГН **********, да заплати Държавна такса от 40 лева в полза на СРС и направените разноски за адвокатско възнаграждение в размер на по 600 лева за всеки от ответниците-Н.К.К., К.А.К. и  М.Н.К.. 

                       ОСЪЖДА М.А.Б. с ЕГН **********,  живущ ***, да заплати  по сметка на Софийски градски съд Държавна такса в размер на  37.50лева, а на  Н.К.К., с ЕГН**********, К.А.К. с ЕГН **********, и  М.Н. К.ЕГН ********** сумата от 400 лева за всеки един от тях за направени разноски пред въззивната инстанция за адвокатско възнаграждение.                  .  

                          РЕШЕНИЕТО, на основание чл. 17, ал. 6 ЗЗДН, е окончателно и не подлежи на касационни обжалване.

 

                                                            

                                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                                                     ЧЛЕНОВЕ:1.

 

 

                                                                                                          2.