Решение по дело №284/2022 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 617
Дата: 5 май 2022 г.
Съдия: Станислава Петкова Стоева
Дело: 20227050700284
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 9 февруари 2022 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 

..........................., гр. Варна

В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ВАРНА, IX тричленен състав, в публично съдебно заседание на четиринадесети април през две хиляди двадесет и втора година, в състав:

                                                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОРИСЛАВ МИЛАЧКОВ

                                                                                   ЧЛЕНОВЕ: МАРИЯ ДАСКАЛОВА

         СТАНИСЛАВА СТОЕВА

 

При участието на секретаря Пенка Михайлова и прокурора Александър Атанасов, разгледа докладваното от съдия Станислава Стоева КНАД 284/2022 г. на АдмС-Варна, като за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на глава XII от АПК.

Производството по делото е образувано по касационна жалба на „П. ТРЕЙД“ ООД, ЕИК ***, представлявано от управителя П.П., чрез адв. В.П. от ВАК против Решение № 1159/21.12.2021г. по АНД № 3624/2021г. по описа на Районен съд Варна, с което е потвърден Електронен фиш серия „Г“ № 0034602/21.06.2021 г. на ОД на МВР, с който на „П. ТРЕЙД“ ООД на осн. чл. 638, ал. 4, вр. ал. 1, т. 2, вр. чл. 461, т. 1 от Кодекс за застраховането /КЗ/ е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 2000 лв. /две хиляди лева/ за нарушение на чл. 483, ал. 1, т. 1 от КЗ и е осъдено дружеството да заплати на ОД на МВР – Варна сумата от 80.00 лева, представляваща юрисконсултско възнаграждение.

С депозираната жалба се иска отмяна на постановеното решение като неправилно и отмяна на Електронен фиш серия „Г“ № 0034602/21.06.20221 г. на ОД на МВР, като незаконосъобразен. Направено е алтернативно искане за връщане на делото за гледане от друг състав на Районен съд Варна за отстраняване на допуснатите процесуални нарушения при постановяването му, както и искане и за отмяна на решението и в частта на присъденото юрисконсултско възнаграждение в полза на ОД на МВР – Варна.

В жалбата се твърди, че  не е установено в хода на съдебното производство да е налице управление на процесното МПС, тъй като посоченото място не отговаря на това по снимката от техническото средство, с което е заснето МПС. Твърди се, че не са събрани доказателства за точното време на установяване на нарушението, а именно файла от нарушението с оглед проверка на данните, които се съдържат в него. Не е доказано и с какъв софтуер се обработва снетата информация от автоматизираното техническо средство, както и как се изписва в електронния фиш – автоматично или се въвежда от служител на ОД на МВР. Като е потвърдил незаконосъобразния фиш, според жалбоподателят, първоинстанционният съд е постановил неправилно решение.

В съдебно заседание жалбата се поддържа, развиват се и допълнително оплаквания относно неточност на посоченото местоположение на автомобила, като заявява, че по посочените координати, той би следвало да е между двете платна, а не в движение.

Ответникът – ОД на МВР Варна, представлявана от Директора - ст. комисар А. М., в писмени бележки чрез гл. юрисконсулт К. Л. А., оспорва касационната жалба. Счита, че решението на Районния съд е правилно и законосъобразно, постановено е при пълно и всестранно установяване на относимите по делото факти, доказано е нарушението при условията на на чл. 189 ал. 4 изр. 2 от ЗдвП – управление на МПС, за което няма сключен договор за застраховка „Гражданска отговорност“ –  нарушение по чл. 638 ал.1 вр. ал. 4 от КЗ.

Участващият по делото прокурор от Окръжна прокуратура – Варна дава заключение за неоснователност на касационната жалба и пледира решението на Районен съд – Варна да бъде оставено в сила.

 

Административен съд - Варна, като обсъди първоинстанционното решение, доводите и становищата на страните, доказателствата по делото и след като извърши служебна проверка съгласно чл. 218, ал.1 от АПК, прие за установено следното:

            Касационната жалба е подадена от надлежна страна в срока по чл. 211, ал.1 от АПК, отговаря на изискванията на чл. 212 и чл. 213 от АПК и е процесуално допустима.

 

            Разгледана по същество, жалбата е неоснователна по следните съображения:

С решението си районният съд е приел за установено от фактическа страна, че на 21.06.2021г. лек автомобил марка „Рено Клио“ с рег. № ***, собственост на „П. ТРЕЙД“ ООД, в 8.55 часа се е движил по Аспарухов мост, посока гр. Бургас. Поради движение с превишена скорост, автомобилът е засечен от автоматизирано техническо средство CORDON – M – 2. След извършена справка в интернет страницата на „Гаранционен фонд“, е установено, че към момента на управлението за автомобила няма сключена задължителна застраховка „Гражданска отговорност“. След установяване на собственика, за констатираното по този начин нарушение, е издаден обжалвания електронен фиш.

Решението е правилно. При постановяване на съдебния акт решаващият съд е извършил цялостна проверка на обжалваното наказателно постановление, като е обсъдил в мотивите си всички доказателства. Не се констатират нарушения на процесуалните правила относно събирането на допустимите и относими към спора доказателства.

Правилно в обжалваното решение е прието, че от събраните по делото доказателства се установява, че касаторът е нарушил нормата на чл. 483 ал. 1 от КЗ, като за неизпълнение на посоченото задължение е предвидена специална санкция – чл. 638 ал. 1 от КЗ, а когато нарушението е установено с автоматизирано техническо средство или система, съгласно чл. 638 ал. 4 от КЗ, санкцията се налага на собственика на моторното превозно средство.

Неоснователно е възражението на касатора, че решението е постановено при допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, защото не са събрани доказателства за местоположение на автомобила по възражението, че данните от мястото с посочените GPS координати не е това, посочено в електронния фиш – платното на Аспарухов мост, по посока гр. Бургас. Първоинстанционният съд е обсъдил представената по делото справка от жалбоподателя и е приел, че няма основание да се счете, че мястото на установяване на нарушение е определено неправилно. Възражението в касационната жалба за това, че не е установено с какъв софтуер е обработена информацията от автоматизираното техническо средство, е без значение за установеното нарушение.

След като в производството по обжалване не са ангажирани други доказателства, оборващи установеното с техническото средство нарушение, правилно районният съд е приел за безспорна отразената в електронния фиш фактическа обстановка и въз основа на същата е направил обоснован извод за съставомерност на нарушението.

 

По тези съображения, касационният състав намира, че не са налице твърдените касационни основания и жалбата като неоснователна следва да бъде отхвърлена.

При този изход на спора и предвид чл. 63д, ал. 4 от ЗАНН, направеното от процесуалния представител на ответника искане за присъждане на юрисконсултско възнаграждение следва да бъде уважено. Съдът определя възнаграждение в размер на 80 лв. на основание чл. 78, ал. 8 от ГПК, вр. чл. 37 от ЗПП, вр. чл. 27е от НЗПП, вр. чл. 144 от АПК, тъй като в настоящото производство е депозирано писмено становище от юрисконсулт, не е осъществено процесуално представителство в съдебно заседание и делото не е с фактическа и правна сложност.

 

На основание чл. 221, ал.2 от АПК, Административен съд Варна, девети тричленен състав

 

Р Е Ш И:

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 1159/21.12.2021г. по АНД № 3624/2021 г. на Районен съд-Варна.  

 

ОСЪЖДА „П. ТРЕЙД“ ООД, ЕИК ***, представлявано от П.В.П. *** сумата от 80 лв. /осемдесет лева/, представляващи юрисконсултско възнаграждение за касационната инстанция.

 

            Решението не подлежи на обжалване.

 

 

 

                                                                          ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                                 

 

ЧЛЕНОВЕ: