Решение по дело №1665/2018 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1153
Дата: 27 юни 2018 г. (в сила от 13 ноември 2018 г.)
Съдия: Валентин Тодоров Пушевски
Дело: 20183110201665
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 април 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

      Р Е Ш Е Н И Е

 

      №…………………/ 27.06.2018 г., гр. Варна

 

          В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, XLIV състав, в открито съдебно заседание на единадесети юни две хиляди и осемнадесета година в състав:             

                  РАЙОНЕН СЪДИЯ: ВАЛЕНТИН ПУШЕВСКИ                                

   с участието на секретаря Мария Миланова, след като разгледа докладваното от съдията НАХД № 1665 по описа за 2018 г., за да се произнесе, съобрази следното:

 

   Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

            Образувано е по жалба на „Л.“ ООД, с ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление:***, депозирана чрез неговия процесуален представител адв. В.Д. *** срещу  Наказателно постановление № 03 – 009159 от 21.02.2018 г., издадено от Директора на дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна, с което на дружеството – жалбоподател, на основание разпоредбите на чл. 416, ал. 5 във вр. с чл. 415в, ал. 1 от Кодекса на труда, е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 200 лева (двеста лева) за това, че на 01.12.2017 г. в гр. Варна, дружеството „Л.“ ООД, в качеството му на работодател е начислил в размер на по – малък от минималната работна заплата, установена за страната с ПМС № 141/ 13.07.2017 г. на лицето Н.Я.Д., с ЕГН: **********, на длъжност „шивач облекло“ в шивашки цех (шивашко ателие), находящо се в гр. Варна, ул. „Иван Шишман“ № 13, която е отработила 22 работни дни при пълно работно време осем часа през месец октомври 2017 г., видно от представените месечен график за отчитане явяването/неявяването на работа за месец октомври 2017 г. и разчетно – платежна ведомост за месец октомври 2017 г. – нарушение на разпоредбата на чл. 128, т. 1 във вр. с чл. 245, ал. 1 от Кодекса на труда и чл. 10, ал. 1 и чл. 11 от Наредба за договаряне на работната заплата.

            Дружеството – жалбоподател „Л.“ ООД намира издаденото наказателно постановление за незаконосъобразно, необосновано и издадено при съществени нарушения на процесуалните правила, като представя подробни аргументи в защита на своята позиция. Навежда твърдения, че административно – наказващият орган не е мотивирал решението си да издаде наказателно постановление, като не е приел възражението срещу съставения АУАН, без обаче да изрази своите конкретни аргументи за това свое решение. Също така подчертава, че фактическата обстановка, изложена в обстоятелствената част на АУАН е възпроизведена бланкетно в наказателното постановление, без обаче да се посочват основните мотиви защо се приема, че нарушението е извършено точно на 01.12.2017 г. Излага своите съображения в защита на становището, че деянието, за което е ангажирана административно – наказателната отговорност на дружеството е несъставомерно от обективна страна. Поради гореизложените съображения моли за отмяна на наказателното постановление, а в условията на евентуалност за намаление на размера на наложеното административно наказание „имуществена санкция“.

            В проведеното на 11.06.2018 г. открито съдебно заседание по НАХД № 1665 по описа за 2018 г. на Варненския районен съд, въззивното дружество „Л.“ ООД се представлява от своя процесуален представител адв. В.Д. ***, която поддържа жалбата на посочените в нея основания, поставяйки акцент в своята пледоария, че съгласно Закона за счетоводството и Кодекса за социално осигуряване работодателите имат задължение до 25 – то число на месеца, следващ месеца, за който се дължат, да начисляват във ведомостите за заплати трудовите възнаграждения.

            В проведеното на 11.06.2018 г. открито съдебно заседание по НАХД № 1665 по описа за 2018 г. на Варненския районен съд, въззиваемата страна дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна се представлява от своя процесуален представител ст. юрисконсулт Георги Георгиев, който моли за потвърждаване на наказателното постановление, считайки, че не са били допуснати нарушения на процесуалните правила в хода на административно – наказателното производство, както и, че самият управител на дружеството „Л.“ ООД *** е декларирал, че възнагражденията на работниците/служителите се изплащат до 30 – число на месеца, следващ месеца, през който е полаган труд.

 

            От фактическа страна, съдът намира за установено следното:

            Лицето Н.Я.Д., с ЕГН: ********** се намирала в трудови правоотношения с дружеството „Л.“ ООД ***, като изпълнявала длъжността „шивач облекло“ в шивашки цех (шивашко ателие), находящ се в гр. Варна, ул. „Иван Шишман“ № 13.

            През месец октомври 2017 г. Н.Я.Д. отработила 22 дни с пълно работно време в размер на 8 часа на ден, но от дружеството – работодател „Л.“ ООД не изпълнили своето задължение да й начислят в срок до 30.11.2017 г. основното й трудово възнаграждение в пълен размер, а начислили възнаграждение в размер на по – малък от минималната работна заплата, установена за Република България.

            Същевременно св. М.И.М. – гл. инспектор в дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна извършила проверка по спазване на трудовото законодателство на дружеството „Л.“ ООД, като установила след като се запознала с графика за отчитане явяването/неявяването на работа за месец октомври 2017 г. и разчетно – платежната ведомост за месец октомври 2017 г., че дружеството „Л.“ ООД не е изпълнило своето задължение да начисли в срок до 30.11.2017 г. основното трудово възнаграждение на Н.Я.Д. в пълен размер, а е начислило възнаграждение в размер на по – малък от минималната работна заплата, установена за Република България.

            Приемайки, че с това свое поведение дружеството е извършило нарушение на разпоредбите на чл. 128, т. 1 във вр. с чл. 245, ал. 1 от Кодекса на труда и чл. 10, ал. 1 и чл. 11 от Наредба за договаряне на работната заплата, на 14.02.2018 г. св. М. съставила акт за установяване на административно нарушение, с който санкционирала дружеството за нарушение на посочените нормативни разпоредби.

            В предвидения в разпоредбата на чл. 44, ал. 1 от ЗАНН срок, било депозирано писмено възражение срещу съставения АУАН, наред с което дружеството представило писмени доказателства, че изцяло е изпълнило своето задължение за начисляване на трудово възнаграждение в пълен размер (съответстващ на размера на минималната работна заплата за страната) на своята работничка/служителка Н.Я.Д..

            Възражението било разгледано от административно – наказващия орган, но след като било преценено за несъстоятелно, на 21.02.2018 г. Директорът на дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна, приемайки идентична фактическа обстановка, като тази изложена в АУАН, но отчитайки и факта, че дружеството е изпълнило своето задължение в цялост, издал наказателно постановление, с което на основание разпоредбите на чл. 416, ал. 5 във вр. с чл. 415в, ал. 1 от Кодекса на труда, наложил на въззивното дружество административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 200 лева.

 

           

            По отношение на доказателствата.

            Гореизложената фактическа обстановка се установи и се потвърди въз основа на следните гласни и писмени доказателства: показанията на св. М.И.М.; допълнително споразумение към трудов договор, сключено между „Л.“ ООД в качеството на работодател и Н.Я.Д. в качеството на работник/служител; разчетно – платежна ведомост за месец октомври 2017 г., касаеща служителите на „Л.“ ООД; месечен график за отчитане явяването/неявяването на работа през месец октомври 2017 г. на служителите на дружеството ‚Л.“ ООД; писмено обяснение от г-жа Л.Н. – управител на „Л.“ ООД, изготвено на основание разпоредбата на чл. 402 от Кодекса на труда;  фотокопия на платежни нареждания от 14.02.2017 г..

            На първо място съдът би желал да отбележи, че изцяло кредитира показанията на свидетелката М. като последователни, логични, а и най – същественото подкрепени от събраните в хода на административно – наказателното производство писмени доказателства.

            Следва да се подчертае, че на практика въззивното дружество не оспорва фактическата обстановка, изложена в обстоятелствената част на АУАН и издаденото въз основа на него наказателно постановление. Нито във въззивната жалба, нито в пледоарията на адв. Д. се навеждат твърдения, че още към датата 01.12.2017 г.  дружеството е изпълнило своето задължение да начисли в пълен размер (съответстващ обаче на размера на минималната работна заплата за страната) основното трудово възнаграждение на работничката/служителката Д. за престирания от нея труд през месец октомври 2017 г. Напротив – възраженията на въззивното дружество срещу законосъобразността на наказателното постановление са изцяло от правно естество, като още повече неизпълнението на задължението се признава и в депозираното възражение с правно основание чл. 44, ал. 1 от ЗАНН, в което лично представляващият дружеството – г-жа Н. е споделила откровено, че е разпоредила да бъде изпълнено в цялост задължението за начисляване на основното трудово възнаграждение за месец октомври 2017 г. на лицето Н.Я.Д., респ. е представила пред административно – наказващия орган писмени доказателства в подкрепа на своята позиция.

            Поради гореизложените съображения, изцяло кредитирайки показанията на св. М. и приобщените към административно – наказателната преписка писмени доказателства, съдът намира за категорично установено от фактическа страна, че на 01.12.2017 г. в гр. Варна, дружеството „Л.“ ООД, в качеството му на работодател е начислил в размер на по – малък от минималната работна заплата, установена за страната с ПМС № 141/ 13.07.2017 г. на лицето Н.Я.Д., с ЕГН: **********, на длъжност „шивач облекло“ в шивашки цех (шивашко ателие), находящо се в гр. Варна, ул. „Иван Шишман“ № 13, която е отработила 22 работни дни при пълно работно време осем часа през месец октомври 2017 г., видно от представените месечен график за отчитане явяването/неявяването на работа за месец октомври 2017 г. и разчетно – платежна ведомост за месец октомври 2017 г.

 

            От правна страна съдът намира за установено следното:

            Жалбата срещу наказателното постановление е подадена в установения в чл. 59, ал. 2 от ЗАНН 7 – дневен срок, от надлежна страна, срещу акт, който подлежи на обжалване, поради което се явява процесуално допустима.

             Разгледана по същество, съдът я намира за частично основателна, поради следните причини:

             На първо място съдът не установи в рамките на извършената служебна проверка в хода на административно – наказателното производство да са били допуснати съществени процесуални нарушения. Акта за установяване на административно нарушение е изготвен от длъжностно лице със съответната компетентност, съдържа необходимите реквизити, кумулативно предвидени в разпоредбата на чл. 42 от ЗАНН и е надлежно предявен по реда на чл. 43, ал. 1 от ЗАНН. Самото наказателно постановление също е издадено от компетентен орган, отговаря на изискванията на чл. 57 от ЗАНН и е надлежно връчено по реда на чл. 58, ал. 1 от ЗАНН. Не на последно място, следва да се отбележи, че вмененото във вина на въззивното дружество нарушение е индивидуализирано в степен, позволяваща му да разбере в какво се изразява административното нарушение, поради което не е накърнено правото му на защита.

            Императивната разпоредба на чл. 128, т. 1 от Кодекса на труда предвижда задължение за работодателя да начислява във ведомости за заплати трудовите възнаграждения на работниците и служителите за положения от тях труд. В конкретния случай от представената за месец октомври 2017 г. разчетно – платежна ведомост се установява, че дружеството – работодател е начислило възнаграждение на Н.Я.Д. в размер по – малък от размера на минималната работна заплата за страната, което на практика представлява нарушение на разпоредбата на чл. 128, т. 1 от Кодекса на труда, доколкото същата разгледана в съвкупност с разпоредбата на чл. 245, ал. 1 от Кодекса на труда предвижда задължение за работодателят да заплаща в пълен размер основното трудово възнаграждение, което не следва да бъде в размер под минималната работна заплата за страната. При това положение и при анализ на горепосочените разпоредби, очевидно със своето бездействие в срока до 30.11.2017 г. дружеството е нарушило цитираните правни норми, поради което и съвсем правилно е била ангажирана административно – наказателната му отговорност.

            Съдът не би могъл да сподели като основателно основното възражение на дружеството – жалбоподател за неправилно определена дата на извършване на нарушението. Следва да се подчертае, че самият управител на „Л.“ ООД *** е предоставил информация за момента и времето за начисляване и изплащане на трудовите възнаграждения и именно въз основа на предоставената от него информация правилно е била определена датата на извършване на нарушението, а именно 01.12.2017 г., доколкото в срок до 30.11.2017 г. дружеството е следвало да изпълни своето задължение, предвидено в разпоредбата на чл. 128, т. 1 от Кодекса на труда.

            Противното би означавало на практика дружеството да черпи права и да се облагодетелства от своето собствено противоправно поведение, което е абсолютно некоректно и недопустимо, доколкото лично управителят на дружеството е информирал по официален ред дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна за сроковете за начисляване на трудови възнаграждения в дружеството, поради което и е некоректно впоследствие да се твърди от същото това въззивно дружество, че не в тези срокове се начисляват трудовите възнаграждения.

            Съдът би желал да вземе отношение по цитираното от адв. В.Д. Решение № 2003 от 18.10.2016 г., постановено по дело № 1994 по описа за 2016 г. на Административен съд Варна. Съдът се запозна внимателно със споменатия съдебен акт, но категорично намира, че същия е напълно неотносим към настоящия казус, доколкото касае едно съвсем различно нарушение, а не такова, предмет на разглеждане по НАХД № 1665 по описа за 2018 г. на Варненския районен съд.

            Съдът намира, че не са налице и основания за прилагане разпоредбата на чл. чл. 28 от ЗАНН. С нарушението е засегнато основното право на работника/ служителя, а именно да получава трудово възнаграждение в пълен размер за престирания труд, още повече, че в случая закъснението на изплащането на трудовото възнаграждение в пълен размер не е в рамките на ден – два, а се касае за повече от два месеца – достатъчно дълъг срок, който според съда изключва всякаква възможност за проявяване на снизхождение към процесното нарушение.

            Самата разпоредбата на чл. 415в, ал. 1 от Кодекса на труда предвижда за нарушение, което е отстранено веднага след установяването му по реда, предвиден в този кодекс, и от което не са произтекли вредни последици за работници и служители, работодателят да се наказва с имуществена санкция или глоба в размер от 100 до 300 лева. Действително липсват данни да има необратими вредни последици за работника/служителя Д. от извършеното нарушение (в крайна сметка трудовото му възнаграждение е било изплатено в пълен размер, съответстващ на минималната работна заплата за страната, макар и със закъснение), поради което съдът също намира за законосъобразно да бъде приложена разпоредбата на чл. 415в от Кодекса на труда и административното наказание за извършеното нарушение на чл. 128, т. 1 вр с чл. 245, ал. 1 от Кодекса на труда чл. 11 от Наредба за договаряне на работната заплата.

 

            По отношение вида и размера на наказанието.

            Наказващият орган е възприел изцяло фактическата обстановка описана в акта за установяване на административно нарушение и напълно необосновано, според съда, е наложил наказание за извършеното деяние в размер над предвидения в закона минимум от 100 лева. При индивидуализиране на наказанието, съдът отчита като смекчаващо вината обстоятелство, че в административно – наказателната преписка не се съдържат данни дружеството „Л.“ ООД да е санкционирано за подобни нарушения на трудовото законодателство, което мотивира съдът да приеме, че нарушението е извършено за първи път, което от своя страна налага извода за едно като цяло отговорно и правилно отношение на въззивното дружество към законоустановения ред в страната. Отегчаващи вината обстоятелства не бяха констатирани в хода на съдебното производство, поради което съдът намира, че определеното към минимален размер наказание се явява справедливо и напълно съответства на целите, предвидени в разпоредбата на чл. 12 от ЗАНН.

            Поради гореизложените съображения, съдът намира, че Наказателно постановление № 03 – 009159 от 21.02.2018 г., издадено от Директора на дирекция „Инспекция по труда” – гр. Варна, следва да бъде изменено в санкционната си част, като размера на наложеното административно наказание „имуществена санкция” бъде намален до предвидения в закона минимум от 100 лева.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

Р Е Ш И:

 

            Изменя Наказателно постановление № 03 – 009159 от 21.02.2018 г., издадено от Директора на дирекция „Инспекция по труда“ – гр. Варна, с което на „Л.“ ООД, с ЕИК: *********, със седалище и адрес на управление:***, на основание разпоредбите на чл. 416, ал. 5 във вр. с чл. 415в, ал. 1 от Кодекса на труда, е наложено административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 200 лева (двеста лева) за това, че на 01.12.2017 г. в гр. Варна, дружеството „Л.“ ООД, в качеството му на работодател е начислил в размер на по – малък от минималната работна заплата, установена за страната с ПМС № 141/ 13.07.2017 г. на лицето Н.Я.Д., с ЕГН: **********, на длъжност „шивач облекло“ в шивашки цех (шивашко ателие), находящо се в гр. Варна, ул. „Иван Шишман“ № 13, която е отработила 22 работни дни при пълно работно време осем часа през месец октомври 2017 г., видно от представените месечен график за отчитане явяването/неявяването на работа за месец октомври 2017 г. и разчетно – платежна ведомост за месец октомври 2017 г. – нарушение на разпоредбата на чл. 128, т. 1 във вр. с чл. 245, ал. 1 от Кодекса на труда и чл. 10, ал. 1 и чл. 11 от Наредба за договаряне на работната заплата, като намалява размера на наложената „имуществена санкция“ до размер от 100 лева (сто лева).

           Решението подлежи на касационно обжалване в 14 – дневен срок от получаване на съобщение за изготвянето му пред Административен съд – Варна.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: