Решение по дело №617/2019 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 503
Дата: 6 декември 2019 г. (в сила от 6 декември 2019 г.)
Съдия: Силвия Минкова Сандева-Иванова
Дело: 20197100700617
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 2 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

503/06.12.2019г., град Добрич

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ДОБРИЧКИЯТ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, в открито съдебно заседание на дванадесети ноември през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИРА ИВАНОВА

                                                 ЧЛЕНОВЕ: ТЕОДОРА МИЛЕВА

                                                                      СИЛВИЯ САНДЕВА                                                                               

 

           при участието на прокурора ДИМИТЪР ДИМИТРОВ и секретаря Веселина Сандева разгледа докладваното от съдия С. Сандева КАНД № 617/ 2019 год. по описа на АдмС - Добрич и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на глава ХІІ от АПК.

Образувано е по касационна жалба на Т.М.В., ЕГН **********, управляващ и представляващ „***“ ЕООД, ЕИК ***, срещу решение № 69/11.07.2019 г. по НАХД № 79/2019 г. по описа на РС - Каварна.

Касаторът счита решението на КРС за неправилно и необосновано. Не е съгласен с мотивите на съда, че ЕФ съдържа всички нормативно установени реквизити. Твърди, че в ЕФ липсва надлежно описание на нарушението, което е в противоречие с чл.189, ал.4 от ЗДвП. Сочи, че превишението на скоростта е възможно в две различни и самостоятелни хипотези, регламентирани в чл.21, ал.1 и ал.2 от ЗДвП, като във втория случай от съществено значение за съставомерността на деянието е видът на пътния знак, конкретната стойност на ограничението, въведено с този знак, месторазположението му спрямо мястото на извършване на нарушението с оглед на обхвата му на действие. Твърди, че в конкретния случай описанието на нарушението не позволява еднозначен извод относно точния вид на нарушението и неговата правна квалификация, което съставлява същество процесуално нарушение. Иска отмяна на решението и постановяване на друго по същество, с което да се отмени обжалвания ЕФ.  

Ответникът – ОД на МВР Добрич, не изразява становище по жалбата.  

Представителят на ДОП дава заключение за неоснователност на жалбата и настоява решението на КРС да бъде оставено в сила като правилно и законосъобразно.

        Съдът, като прецени доводите на страните и събраните по делото доказателства, в рамките на наведените от жалбоподателя касационни основания и при служебната проверка на основание чл. 218, ал. 2 АПК, намира за установено следното:

         Касационната жалба е подадена в срока по чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, от легитимирана страна с правен интерес от обжалване на решението, като неизгодно за нея и е процесуално допустима, а разгледана по същество е неоснователна. 

С обжалваното решение районният съд е потвърдил електронен фиш, с който на Т.М.В. ***, в качеството му на законен представител на ***“ ЕООД, ЕИК ***, е наложено административно наказание “глоба” в размер на 300 лв. (триста лева) на основание чл. 189, ал. 4, във връзка с чл. 182, ал. 2, т. 4 от ЗДвП, за нарушение на чл.21, ал.2 от ЗДвП за това, че на 25.11.2018 г., в 11.07 часа, в обл. Добрич, общ. Каварна, главен път І-9, км 51+5 КПП Топола, в посока към гр. Каварна, при максимално разрешена скорост 60 км/ч МПС - лек автомобил “***”, рег. номер ***, се е движил със скорост 95 км/час, като е налице превишение на разрешената скорост с 35 км/ч, установено и заснето с автоматизирано техническо средство № TFR1 – M 641, обективирано в клип № 2428. За да постанови този резултат, съдът е приел, че не са налице допуснати съществени процесуални нарушения или нарушение на материалния закон, които да водят до отмяна на обжалваното НП. Счел е, че в ЕФ е описано точно извършеното административно нарушение. Конкретизирано е и мястото на извършването на нарушението, като на приложения към ЕФ клип са посочени и географските координати на мястото на заснемане на скоростта. Приел е, че нарушението е безспорно установено от приложената разпечатка от техническото средство и снимковия материал, на който ясно се вижда вида и регистрационния номер на моторното превозно средство, като в хода на съдебното производство не са събрани доказателства, установяващи различни от посочените в ЕФ факти. Изложил е мотиви, че заснетият с превишена скорост автомобил е бил засечен с надлежно автоматизирано техническо средство, което е било поставено на позиционирания патрулен автомобил. Системата за видеонаблюдение е отчела всички относими към нарушението параметри, в т.ч. посоката, обхвата на действие и режима, както и ограничението на скоростта, спрямо което се осъществява контрола, като несъмнено засичането и заснемането на скоростта на движение на МПС е станало извън населено място, където има въведено ограничение на скоростта до 60 км/ч, с оглед на което правилно и законосъобразно е била ангажирана административнонаказателната отговорност на жалбоподателя в качеството му на законен представител на дружеството – собственик на автомобила. Счел е, че при определяне на наказанието наказващият орган е съобразил приложимата санкционна норма и е наложил единственото предвидено в закона наказание за конкретното нарушение. Въз основа на това е стигнал до крайния правен извод, че обжалваният електронен фиш е законосъобразен, поради което следва да бъде потвърден.        

Така постановеното съдебно решение е правилно и законосъобразно. КРС е предприел необходимите действия за разкриване на обективната истина, като е събрал и оценил всички относими и допустими доказателства по делото за установяване на правнорелевантните факти по спора. Въз основа на правилно установената фактическа обстановка съдът е направил правилни и обосновани правни изводи, които съответстват на материалния закон и данните по делото.

Неоснователно е основното и единствено възражение на касатора, че липсва точно описание на нарушението, което прави невъзможно да се определи вида на нарушението, защото от съдържанието на електронния фиш се установява по безспорен и категоричен начин датата и мястото на заснемане на скоростта, вида на МПС и разрешената скорост, установената скорост и констатираното превишение на скоростта. Вписаните във фиша данни, че автомобилът е засечен в обл. Добрич, общ.Каварна, главен път І-9, км 51+5 КПП Топола, в посока към гр.Каварна, индивидуализират в достатъчна степен мястото на извършване на деянието и сочат еднозначно, че се касае за превишение на скоростта извън населено място, в участък с ограничение на скоростта до 60 км/ч, което несъмнено съставлява нарушение на чл.21, ал.2 от ЗДвП. Непосочването на вида на пътния знак, с който е въведено ограничението на скоростта, не е съществено процесуално нарушение, водещо до ограничаване на правото на защита на нарушителя, защото той е законоворегламентиран - знак В26, въвеждащ забрана за движение със скорост по – висока от означената, а конкретната стойност на ограничението, въведено с този знак, е изрично изписана в ЕФ. Във фиша е посочено, че мястото на констатираното превишение е в зоната на действие на ограничението на скоростта, с оглед на което непосочването на месторазположението на пътния знак спрямо мястото на извършване на нарушението не е съществен пропуск, изключващ съставомерността на деянието.     

Пред въззивния съд са представени безспорни доказателства в подкрепа на данните по ЕФ - разпечатка на снимков материал (чл.189, ал.15 от ЗДвП) от изготвения от техническото средство видеоклип с посочени дата, час, място, GPS - координати, ясно видим регистрационен номер на МПС, данни за измерената скорост на движение и за въведените ограничения. По делото е разпитан и операторът на системата за видеоконтрол, който е потвърдил, че на мястото на проверката на КПП Топола има ограничение на скоростта от 60 км/ч, както и поставена табела за това, в съответствие с която са зададени и параметрите на техническото средство за измерване. Тези доказателства са събрани в хода на съдебното производство, като не са оспорени, нито е поискано събирането на нови. Ако жалбоподателят не е бил съгласен с данните по преписката, че в описания в ЕФ пътен участък, по който се е движил процесният автомобил, е въведено ограничение на скоростта до 60 км/ч, е имал пълната възможност да ги опровергае с годни доказателствени средства в процеса. Той не е сторил това, с оглед на което правилно и законосъобразно районният съд се е съобразил с фактическите констатации в ЕФ и е приел, че следва да го потвърди.   

По тези съображения настоящата касационна инстанция счита, че обжалваното решение не страда от визираните в жалбата пороци, поради което следва да го остави в сила.

Воден от горното и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК, съдът

 

Р  Е  Ш  И:

 

         ОСТАВЯ В СИЛА решение № 69/ 11.07.2019 г. по НАХД № 79/ 2019 г. на РС - Каварна.

Решението не подлежи на обжалване.

 

            ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                            ЧЛЕНОВЕ: