Решение по дело №3948/2019 на Районен съд - Добрич

Номер на акта: 260112
Дата: 2 октомври 2020 г.
Съдия: Стела Иванова Тонева
Дело: 20193230103948
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 31 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

гр.Добрич, 02.10.2020г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ДОБРИЧКИЯТ РАЙОНЕН СЪД   ГРАЖДАНСКА КОЛЕГИЯ , четиринадесети състав ,  в публично заседание на втори септември през две хиляди и  двадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СТЕЛА ТОНЕВА

            

При участието на секретаря Румяна Иванова  , разгледа докладваното от районния съдия гр.д. 3948 /2019 год. по описа на ДРС и за да се произнесе, съобрази следното:

Производството по делото е образувано по искова молба на „ГЕРО-ДЖАМБУЛ „ ЕООД **, с която срещу „ЕЛЕКТРОРАЗПРЕДЕЛЕНИЕ Север „ АД с ЕИК ** е предявен иск на основание чл.124,ал.1 от ГПК за признаване за установено по отношение на ответника, че ищецът не дължи сумата от   3121.64 лева , представляваща стойността на начислена електроенергия по фактура № ***/08.10.2019г.  за периода 31.03.2019г. -28.06.2019г. , съставляваща корекция на електрическа  енергия в резултат на констатирано неточно измерване на същата за обект с клиентски номер ** и абонатен номер ** , *** .

Претендират се разноските по делото .

Ищецът твърди ,че е потребител  на електрическа енергия за недвижим имот в *** .

Издадена  е била от ответното дружество фактура №***/08.10.2019г.  за периода 31.03.2019г. -28.06.2019г. за сума в размер на 3 121.64 лева.

Оспорва  реално да е потребил електрическата  енергията, чиято стойност се претендира. Твърди липса на правна регламентация за извършване на едностранна корекционна процедура.

В срока по чл. 131 ГПК е депозиран отговор на исковата молба. Оспорва  иска .

Твърди, че ищецът дължи заплащане на  процесната сума,начислена по справка за корекция  № *** от 26.09.2019г.  за периода 31.03.2019г. -28.06.2019г. на основание чл. 50 , ал.2 от ПИКЕЕ  във вр. чл. 79, ал. 1 от ЗЗД, чл. 200, ал. 1, пр. 1 от ЗЗД .

Излага се осъществена нерегламентираната намеса в средството за търговско измерване чрез запояване на допълнителни платки във вътрешността на електромера .

Претендират се разноски в производството .

Районният съд , след преценка на събраните доказателства   приема за установено следното от фактическа и правна страна :

Не е спорно по делото ,че между страните е налице облигационно отношение по доставка на електрическа енергия за обект в *** .

Видно от констативен протокол № 5200279 от 29.06.2019г.  на същата дата служители на „ЕРП Север „ АД са извършили проверка на  средството за търговско измерване в горния имот .

По отношение на надлежното ограничаване на достъпа до вътрешността на електромера е отбелязано липса на пломби на щита/вътрешната врата / .

Не е налице запис за установено грешка в измерването с еталонен уред .

Електромерът е демонтиран.Монтиран е нов електромер с показания  0 kWh  по всички тарифни регистри.

На 18.09.2019 в БИМ , регионален отдел на ГД „МИУ”Варна е извършена метрологична експертиза на демонтирания електромер АМТ В2Е с ид. № ***.

Съставен е констативен протокол № 1838/18.09.2019г. от метрологичната експертиза на средството за измерване .

Съгласно данните в протокола електромерът е в класа на точност ,метрологичните характеристики съответстват на нормираните Раазмерът на грешката при симетрично натоварване е от минус 0.31 % до 0.20 % .

След отваряне на електромера е установено следното : Осъществяван е достъп до вътрешността на електромера.Наличие на допълнителни платки  , запоени към трите системи на електромера .Дадено е заключение ,че електромерът не съответства на одобрения тип.

Изготвена е  справка  за корекция № 55324-5ЕОС от дата 26.09.2019г. при неизмерена , неправилно и /или неточно измерена електрическа енергия .Периодът на корекцията е 90 дни –от 31.03.2019г. до 28.06.2019г.

На 08.10.2019 г. от „ЕРП Север „ АД е издена фактура № ** за плащане на електрическа енергия в размер на 15791.76 kWh  на стойност 3121.64 лева .

Вещото лице инж. В.Г.Ч. установява в заключението по назначената експертиза ,че количеството електрическа енергия в справката за корекция е изчислено по методиката ,описана в ПИКЕЕ на  чл. 50,ал.1,т.б –неизмерващо СТИ .Във фактура № **/08.10.2019г. са приложени цени на технологични разходи и мрежови услуги за клиент на краен снабдител.Изчисленията са математически верни.Периодът на корекция е определен като е приложена максимално допустимата продължителност от три месеца по чл. 50,ал.1 от ПИКЕЕ .

Вещото лице излага пред съда,че съгласно данните от протокола по изготвената метрологична експертиза неправомерното вмешателство в схемата на процесното средство за търговско измерване се изразява в запояване на допълнителни платки към трите измервателни системи , като не са посочени конкретни данни за вида на платките , за тяхното предназначение, не е установена недопустима измервателна грешка и няма данни ,от които да се установи влиянието на допълнителните платки върху точността на измерването .

Съдът кредитира заключението,неоспорено от страните и изготвено от лице , притежаващо необходимата квалификация и знания .

Предмет на спора е наличието на предпоставките за възникване право на ответника служебно да коригира сметка за електрическа енергия.

В изпълнение на разпоредба на чл. 83, ал. 1, т. 6 вр. с ал. 2, изр. 2 ЗЕ, ДКЕВР е приела Правила за измерване на количеството електрическа енергия /ПИКЕЕ/, обн., ДВ, бр. 35 от 30.04.2019 г., в раздел ІХ /чл. 49 - 58/ ,в които са регламентирани случаите и начините за извършване на преизчисление на количеството електрическа енергия от операторите на съответните мрежи, т. е. регламентирани са т. нар. "корекции на сметки на потребителите" в случаите на неизмерена, неправилно и/или неточно измерена електрическа енергия.

Съгласно чл. 50, ал. 2 ПИКЕЕ при промяна в схемата на свързване, водеща до неизмерване, неправилно и/или неточно измерване на количествата електрическа енергия, операторът на съответната електроразпределителна мрежа изчислява количеството електрическа енергия за по-краткия период между периода от датата на констатиране на неизмерване/неправилно/неточно измерване до последната извършена проверка и периода от три месеца, предхождащи датата на констатиране на неизмерване/неправилно/неточно измерване. Преизчисляването се извършва на базата на половината от пропускателната способност на присъединителните съоръжения (кабели, проводници), свързващи инсталацията на клиента със съответната мрежа, при ежедневно 8-часово натоварване.

Основание за корекцията е всяко неточно измерване ( достатъчен е обективният факт за него ). Несъответствието на техническите характеристики на електромера с  нормираните такива, неправомерното вмешателство в електромера от вида   нарушения на целостта и  функционалността с добавяне на чужд елемент са основание, електроразпределителното  дружество да може да коригира сметката на абоната по методите на ПИКЕЕ . Добавянето на  чужд за схемата  елемент  в средството за търговско измерване е средство за нерегламентирано въздействие върху точността на измерването  и манипулация на данните от потреблението. То съставлява човешка намеса в паметта на електромера и единствената възможна причина за осъществяването му е виновното поведение на абоната-купувач на електрическа енергия .Това е достатъчно, за да се приеме , че електроразпределителното дружество има правна възможност да определи количеството потребена от абоната електрическа енергия по различен от измерването начин. Когато потребителят неправомерно въздейства върху средството за техническо измерване, той дължи да заплати реално потребената електроенергия .При липса на точен измерител на грешката то става по методиката ,регламентирана в ПИКЕЕ.

Съгласно заключението на вещото лице инж. В.Ч. изчисленията в справката за корекция са математически верни и съответстват на приетата методика .

Горното обосновава извод за неоснователност на предявения иск  и същия подлежи на отхвърляне .

С оглед изхода на спора ищецът няма право на  разноски в производството .

На основание чл. 78 , ал.3 от ГПК на ответника се следват сторените разноски .

Съгласно данните по делото е заплатено възнаграждение за вещо лице от ответника в размер на 200.00 лева .

Не са ангажирани доказателства относно уговорено адвокатско възнаграждение  в претендирания размер и такова не следва да се присъжда .

Водим от горното , съдът

 

                                    Р Е Ш И  :

 

ОТХВЪРЛЯ  предявения от „ГЕРО-ДЖАМБУЛ „ ЕООД ***срещу   „ЕЛЕКТРОРАЗПРЕДЕЛЕНИЕ Север „ АД с ЕИК ** иск  на основание чл.124,ал.1 от ГПК за признаване за установено в отношенията между „ГЕРО-ДЖАМБУЛ „ ЕООД ** и   „ЕЛЕКТРОРАЗПРЕДЕЛЕНИЕ Север „ АД с ЕИК ** ,че „ГЕРО-ДЖАМБУЛ „ ЕООД ** не дължи на  „ЕЛЕКТРОРАЗПРЕДЕЛЕНИЕ Север „ АД с ЕИК ***  сумата от   3121.64 лева , представляваща стойността на начислена електроенергия по фактура № **/08.10.2019г.  за периода 31.03.2019г. -28.06.2019г. , съставляваща корекция на електрическа  енергия в резултат на констатирано неточно измерване на същата за обект с клиентски номер *** и абонатен номер *** , находящ се в ** .

 

ОСЪЖДА „ГЕРО-ДЖАМБУЛ „ ЕООД град Добрич с ЕИК ** да заплати на    „ЕЛЕКТРОРАЗПРЕДЕЛЕНИЕ Север „ АД с ЕИК ** разноски по делото в размер на 200.00 лева хонорар вещо лице

 

Решението подлежи на обжалване пред Добрички окръжен съд в двуседмичен срок от съобщаването му на страните.

 

                           РАЙОНЕН СЪДИЯ :