Определение по дело №10273/2019 на Софийски градски съд

Номер на акта: 19768
Дата: 20 август 2019 г. (в сила от 12 септември 2019 г.)
Съдия: Валерия Тодорова Банкова-Христова
Дело: 20191100510273
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 2 август 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

гр. София, …2019 г.

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито заседание в състав:

Председател: Георги Иванов

        Членове:Валерия Банкова

Десислава Зисова

 

като разгледа докладваното от съдия Банкова ч.гр.д. №10273/2019 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.435 и сл. ГПК.

            Образувано е по жалба от „Е.д.ч.“ ЕООД в качеството му на трето лице, засегнато от действията на ЧСИ рег. №788 по изп. Дело № 20157880400331, а именно – въвод във владение на недвижим имот.

            Жалбоподателят поддържа, че е наемател по вписан договор за наем на апартамент, подробно описан в подадената жалба, сключен с А.Й. – длъжник по изпълнителното дело. Апартаментът е закупен от длъжника по време на брак, при което е в режим на съпружеска имуществена общност. В процеса на изпълнение, ЧСИ е пристъпил към публична продан на идеални части от имота, съответстващи на дела на съпруга в СИО и след влизане на постановлението за възлагане в сила, извършил въвод във владение на купувача по публичната продан. Счита, че незаконосъобразно ЧСИ е извършил въвод на купувача във владение на целия имот, доколкото съпругата на длъжника продължава да има право на собственост в размер на ½ ид. части от СИО. Излага също така и че не бил уведомен за въвода във владение, както и че продължава да има облигационни права върху идеални части от имота, които не съвпадат с идеалните части от правото на собственост, придобито при публичната продан.

            Длъжникът по изпълнителнто дело А.Й. е депозирал становище, с което поддържа изложеното в жалбата.

            Насрещната страна по жалбата, купувачът на публичната продан – К.Д. – оспорва жалбата.

            В мотивите си по чл.436, ал.3 от ГПК ЧСИ оспорва жалбата като неоснователна и недоказана.

            Софийски градски съд, като обсъди изложените доводи и съобрази доказателства по делото, намира че жалбата е недопустима, по следните съображения:

            Въводът във владение на осн. чл.498 от ГПК е на купувача по проведена публична продан. Той се извършва срещу всяко лице, владеещо имота, включително и спрямо лицата с вписан договор за наем или аренда, които могат да защитят правата си по исков ред – чл.498, ал.2 и 3 от ГПК. Наемателят не е владелец, а държател на имота. Ето защо, последният не притежава легитимация на обжалва действията на ЧСИ. Разпоредбите на чл.435, ал.4 и 5 дават право само на владелеца да обжалва действията на ЧСИ, които го засягат, като ал.5 в случая е изцяло неприложима и на друго основание, т.к. касае въвода по чл.522 от ГПК – когато се изпълнява принудително непарично вземане, чрез отнемане на присъдения имот. В случая, доколкото се твърдят облигационни права върху вещта, предмет на въвода, пътят на защита за третото лице е исков. Наемателят може да претендира реално изпълнение, обезщетение за неизпълнението или за неточното изпълнение, но не и да обжалва действията на съдебния изпълнител по извършването на въвода.

            Така мотивиран съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

            ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на „Е.Д.Ч.“ ЕООД срещу действията на ЧСИ по рег. №788 по изп. дело № 20157880400331, а именно – въвод във владение на недвижим имот, извършен на 27.06.2019г.

 

Определението подлежи на обжалване в едноседмичен срок от връчването му пред САС.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                  ЧЛЕНОВЕ: 1.

2.