Решение по дело №2451/2014 на Районен съд - Бургас

Номер на акта: 1389
Дата: 21 юли 2014 г. (в сила от 2 септември 2014 г.)
Съдия: Светлин Иванов Иванов
Дело: 20142120202451
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 юни 2014 г.

Съдържание на акта Свали акта

 Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

 1389                                               21.07.2014 година                               град Бургас

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Бургаски районен съд                                                                                      ІІ     наказателен  състав  

На първи юли                                                                  две хиляди и четиринадесета година   

В публично заседание в следния състав :

                                                Председател:  СВЕТЛИН  ИВАНОВ

Секретар: Г.С.

Прокурор: Е. Ч.        

като разгледа докладваното от съдията Иванов наказателно от административен характер дело № 2451 по описа на съда за 2014 година, за да се произнесе,  взе предвид  следното:

 

Производството по делото е по реда на чл. 375-чл.379 НПК и е образувано по повод внесено в съда постановление на прокурор в БРП, с което се предлага Е.Н.М. ЕГН ********** и М.С.Ф. ЕГН **********, двамата от гр.Бургас, да бъдат освободени от наказателна отговорност за извършено в съучастие престъпление по чл. 238 ал.1 б. «а» от НК, вр. чл. 3 ал.1 т. 2 и чл. 24 ал. 3 от Закона за рибарството и аквакултурите (ЗРА), като им бъдат наложени административни наказания по реда на чл. 78а НК.

Прокурорът счита обвиненията за доказани от събраните в досъдебното производство доказателства, обосновава обективната и субективната съставомерност на престъплението, предлага подсъдимите М. и Ф. да бъдет освободени от наказателна отговоронст и санкционирани с глоби в размер на по 1000 лева за всеки, използваната като средство за извършване на престъплението лодка да бъде отнета в полза на държавата, а останалите веществени доказателства – 5 парчета сезал, всяко с оловна тежест, като вещи без стойност да бъдат унищожени по реда на ПАС.

Редовно призовани, подсъдимите се явяват лично и със защитник-адвокат, признават се за виновни по повдигнатите им обвинения, изразяват съжаление за стореното, възползват се от правото да не дават обяснения пред съда, поддържат дадените в досъдебното производство обяснения, не оспорват описаната от прокурора фактическа обстановка, молят да бъдат освободени от наказателна отговорност за извършеното престъпление и съответно санкционирани с административни глоби в минималния предвиден в закона размер. Защитникът пледира за освобождаване на двамата подсъдими от наказателна отговорност с минимални по размер административни наказания, като излага доводи за добросъвестното им процесуално поведение, съдействието за установяване на фактите по делото, направените признания, необремененото им съдебно минало и тежкото им семейно, имуществено и финансово положение.

След преценка на събраните по делото доказателства, съдът приема за установено от фактическа страна следното:

Подсъдимият Е.Н.М. ЕГН ********** е роден на *** ***, живее в същия град, кв. «Г.», ул. «М.» № 14, и е българин, български гражданин, с начално образование, неженен, неосъждан, работи спорадично обща работа.

Подсъдимият М.С.Ф. ЕГН ********** е роден на *** ***, живее в същия град, кв. «Г.», ул. «М.» № 24, и е българин, български гражданин, с основно образование, неженен, неосъждан, работи спорадично обща работа.

Подс. М.Ф. притежавал пластмасова лодка с дължина 3 м, боядисана в син цвят, която след средата на м. Ноември 2013 г. Превозил и оставил на брега на язовир «М.» в землището на гр.Бургас. Следобяд на 02.12.2013 г. подс. Ф. се срещнал с подс. Е.М. и Г.Р.Д. (бивш обвиняем по същото досъдебно производство, осъден със споразумение от 31.05.2014 по НОХД № 2347/2014 г. по описа на БРС), и им предложил да го придружат до язовир «М.», за да поставят рибарски мрежи с цел улов на риба. Подс. М. и Георги Джамбазов приели, след което тримата с автомобила на Ф. «Ситроен Саксо» рег. № ***** и взетите от същия рибарски мрежи потеглили към язовира. Придвижили се по главен път –Бургас –Елхово, малко преди разклона за с. Черни връх отбили вляво и по черен път стигнали на брега на водоема на мястото, където се намирала лодката на подс. Ф.. Около 17.00 часа същия ден тримата навлели с лодката и поставили във водите на язовира около 60-70 м рибарски мрежи, свързани с парчета сезал с по 1 парче олово за тежест и червени поплавъци. Уговорили се следващия ден около 16.30 часа да се срещнат пред дома на подс. Ф. и проверят мрежите за улов.

На следния ден – 03.12.2013 г. двамата подсъдими и Джамбазов се срещнали пред дома на Ф., след което със същия автомобил и по същия маршрут стигнали до брега на язовир. «М.». С лодката се придвижили до мястото, където предния ден поставили мрежите, извадили ги от водата и установилип в тях наличието на значително количество риба. Преценили, че с лекия автомобил на Ф. няма да успеят да превозят улова. По тази причина подс. Ф. се свързал по телефона със свид. Николай Ф., чийто брат Йордан Ф. притежавал товарен автомобил «Форд Транзит» рег. № ***. Разбрали се с посочения товарен автомобил да бъде извозен улова. За целта около 18.00 часа свид. Николай Ф. посетил дома на брат си свид.Йордан Ф.. С товарния автомобил и придружен от свидетелите Красимир Младенов, Георги фердинандов и Йордан Ф., свид. Николай Ф. потеглил и достигнал брега на язовира, където се намирали двамата подсъдими, Джамбазов и уловената в мрежите риба.С общи усилия, подсъдимите и свидетелите натоварили цялото количество риба в каросерията на товарния автомобил. Подс. М. и Георги Джамбазов потеглили с автомобила на подс. Ф. «Ситроен Саксо» рег. № ***** КЪМ КВ. «Г.», а подс. Ф. и останалите свидетели ги последвали с товарния автомобил «Форд Транзит» рег. № ***.

На същата дата – 03.12.2013 г., около 16.00 часа започнала специализирана операция, провеждана съвместно от органите на МВР и на ИАРА-гр.- София, за противодействие на незаконния улов и търговия с риба и рибни продукти преди празника Никулден. В 16.00 часа свид. Владимир Каменов, главен испектор в отдел «Рибарство и контрол-Бургас» заел позиция в местност «Батака» близо до язовир «М.», позволяваща му да осъществява визуално наблюдение на акватароята на водоема. Наблюдението установила наличие на над 10 лодки в язовира, за което свид. Каменов периодично увмедомявал ангажираните с операцията полицейски органи при ІV РУП-гр.Бургас чрез дежурната част на управлението. Около 17.20 часа се стъмнило окончателно, свид. Каменов преустановил наблюдението и напуснал раойна на язовира. По същото време свидетелите Мартин Тодоров и Веселин Н.,***, със служебен автомобил без отличителни знаци се придвижили в района на два черни пътя, често ползвани от бракониери за незаконен улов на риба в язовира. Полицейските служители подминали мястото, където черните пътища се включвали в асфалтовия, изминали около 200 м и след като направили обратен завой, спрели автомобила в посока гр.Бургас със загасени фарове. От тази позиция предприели визуално наблюдение на района на язовира. Малко след 18.00 часа забелязали по един от черните пътища светлините на превозно средство, което се движело от язовира към асфалтовия път. Свидетелите Тодоров и Н. продължили наблюдението и след като автомобилът се включил в движението в посока гр.Бургас, предприели проследяване от разстояние, като същевременно докладвали за развитието на обстановката. Полицейските служители успели да видят, че превозното средство е товарният автомобил «Форд Транзит» рег. № ***, в който се придвижвали подс. Ф. и свидетелите Красимир Младенов, Георги фердинандов, Йордан Ф. и Николай Ф., заедно с уловената риба. Товарният автомобчил навлязъл в пределите на гр.Бургас, преминал по бул. «З. С.» и след ляв завой продължил по ул. «М.». Свидетелите Т. и Н. по радиостанцията ангажирали подкрепа и от други служител на ІV РУП – гр.Бургас и на ул. «М.» спрели товарния автомобил. Установили самоличността на намиращите се в него 5 лица, изброени по-горе, както и наличието на голямо количество риба, за улова и произхода на която не били представени никакви документи. По тази причина, подс. Ф. и свидетелите Красимир Младенов, Георги фердинандов, Йордан Ф. и Николай Ф. били задържани и  отведени в ІV РУП – гр.Бургас, а иззетите с огледния протокол товарен автомоибил, рибарски мрежи и намиращата се в тях риба  били поставени под полицейска охрана.

На следващия ден, при оглед на друго местопроизшествие на брега на язовир «М.» били открити иззети общо 6 бр. Лодки, сред които и лодката на подс. М.Ф., ползвана за улавяне и траспортиране на рибата. С протокол от същата дата – 04.12.2013 г., подс. Ф. предал доброволно лодката на разследващите органи. Същият ден бил извършен оглед на веществени доказателства - товарен автомобил «Форд Транзит» рег. № *** и намиращите се в него рибарски мрежи и риба. Поради невъзможност уловът да се извади от мрежите, последните били срязани (унищожени), а след измерване с електронна везна «Бимко»№ В711В1500М-150 кг, сериен номер 1207049, било установено теглото на улова – 682.40 кг. Уловената риба бил предадена за съхранение на свид. Владимир Каменов.

Според заключението на извършената комплексна зоотехническа и оценъчна експертиза (л.122 – 126 от ДП), уловът се състои от екземпляри от вида «сребриста каракуда», семейство «Шаранови», която не е защитен вид, възраст 5-6 месеца, в момента на улова рибата не се е намирала в размножителен период, теглото на отделните екземпляри варира между 300 и 350 грама, пазарната стойност на 1 кг риба от този вид и характеристики е 1 лев, т.е. общата стойност на улова от 682.40 кг възлиза на 682.40 лева.

От събраните доказателства се установява, че язовир «М.» е държавна собственост,  водоемът представлява «рибостопански води» по смисъла на чл. 3 ал.1 т. 2 от ЗРА, рибните ресурсси в него са частна държавна собственост и се управляват и контролират от органите на ИАРА, в него е забранен стопански риболов по смисъла на чл. 17 ал.1 от ЗРА, и в язовира не съществуват обособени и надлежно маркирани зони за риболов. В този водоем е разрешен сдамо любителския риболов, за извършването на който в чл. 24 ал. 1 и ал. 3 от ЗРА са установени пределни количество на улова на риба и други водни организми – до 3 кг., и разрешените средства – само въдици. От писмата на ИАРА до разследващите органи (л.147, 148 и 150 от ДП) се установява, че никой от двамата подсъдими не притежава документи, даващи им право на улов, усвояване на рибен ресурс и превоз на риба и рибни продукти, и разрешение за превоз не е издавано от БАБХ за използвания от подсъдимите товарен автомобил «Форд Транзит» рег. № ***.

Описаната фактическа обстановка се установява от самопризнанията  на подсъдимите и събраните в хода на досъдебното производство доказателства, ценени по реда на чл. 378 ал.2 НПК.

При тази фактология съдът прие, че с обсъденото поведение, от обективна страна, подсъдимите Е.Н.М. ЕГН ********** и М.С.Ф. ЕГН ********** са осъществили състава на престъпление по чл. 238 ал.1 б. «а» от НК, вр. чл. 3 ал.1 т. 2 и чл. 24 ал. 3 от ЗРА, като за времето от 17.00 часа на 02.12.2013 г. до 17.40 часа на 03.12.2013 г.  в язовир „М.”, държавна собственост, находящ се в землището на гр.Бургас, в съучастие като съизвършители помежду си и с лицето Г.Р.Д., в рибостопански води по смисъла на чл. 3 ал.1 т. 2 от ЗРА, чрез използване на лодка и рибарски мрежи, уловили 682.40 кг риба от вида «Сребриста каракуда», на стойност 682.40 лева в количества, надхвърлящи значително нормите за любителски риболов – 3 кг за еднодневен риболовен излет, съгласно чл. 24 ал. 3 от ЗРА, поверена за управление и контрол на Антонио Димов Кръстев – Началник отдел «Рибарство и контрол-Бургас» към Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури при МЗХ на Р България, като деянието не съставлява маловажен случай.

От субективна страна, деянието е било извършено и от двамата подсъдими при форма на вината “пряк умисъл” по смисъла на чл. 11, ал. 2 от НК – несъмнено те са съзнавали обществоопасния характер и последици от стореното, в това число липсата на документи, даващи им право да осъществяват улов на риба в държавен водоем, усвояване и траспортиране на риба, както и че за извършване на деянието използват лодка и рибарски мрежи, които са забранени средства за любителски риболов, но са предвиждали и искали последиците от стореното с мотив да реализиран финансови приходи от продажба на неправомерно уловената риба.

Престъплението по чл. 238 ал.1 б. «а» от НК се наказва с „Лишаване от свобода” до една година и с „Глоба” от 100 до 1 000 лева, както и с лишаване от право по чл. 37 ал.1 т. 7 от НК. Двамата подсъдими не са осъждани и не са били освобождавани от наказателна отговорност по реда на глава VІІІ от НК, с престъплението не са причинени съставомерни имуществени вреди. В случая са налице всички предпоставки подсъдимите да бъдат освободени от наказателна отговорност и съответно санкционирани с административно наказание по реда на чл.78а от НК. При определяне размера на наказанието, съдът взе предвид степента на обществена опасност  на деянието, която прецени като съответстваща на обичайната обществена опасност при посегателства от същия вид. От друга страна, съдът отчете  ниската степен на обществена опасност на личността на двамата подсъдими, необремененото им съдебно минало, направените още в досъдебното производство признания, липсата на постоянна трудова заетост и факта, че живеят в многолюдни домакинства във финансов недоимък. При тези обстоятелства, съдът намира, че по отношение и на двамата подсъдими, административното наказание следва да се индивидуализира при превес на смекчаващите вината и отговорността обстоятелства, в минималния предвиден в чл. 78а НК размер, а именно - „Глоба” в размер на 1 000 лева за всеки от тях. Така определената административна санкция, от една страна, съответства на извършеното престъпление и участието на подсъдимите в осъществяването му, а от друга е от естество да осъществи генералната и специалната превенция в смисъла и обема съобразно предвиденото в чл. 36 НК и чл. 12 от ЗАНН.

С оглед решението по въпросите за вината и отговорността, на основание чл. 189 ал. 3 вр. ал.1 от НК, подсъдимите М.  и  Ф. следва да бъдат осъдени да заплатят по сметка на ОДМВР-гр.Бургас сторените в досъдебното производство деловодни разноски в размер на 150 лева (възнаграждение на вещо лице), като всеки от тях понесе припадащата му се ½ част – 75 лева.

Веществените доказателства - 682.40 кг риба от вида «Сребриста каракуда», на стойност 682.40 лева, 5 парчета сезал, всяко с оловна тежест и 4 червени поплавъка, представляващи части от рибарски мрежи, и пластмасова лодка с дължина 3 м, боядисана в син цвят, като предмет и средство на извършеното престъпление средва да се отнемат в полза на Държавата на основание чл. 238 ал. 3 от НК, като парчетата сезал и поплавъците следва да бъдат унищожени от комисия по реда на ПАС поради лисата на стойност и възможна употреба.

Така мотивиран и на основание  чл.378 ал.4 т.1 от НПК, чл. 78а НК, Бургаският районен съд, ІІ наказателен състав

 

Р       Е      Ш       И :

 

ПРИЗНАВА подсъдимите

 

Е.Н.М. ЕГН ********** е роден на *** ***, живее в същия град, кв. «Г.», ул. «М.» № 14, и е българин, български гражданин, с начално образование, неженен, неосъждан, работи спорадично обща работа, и

М.С.Ф. ЕГН ********** е роден на *** ***, живее в същия град, кв. «Г.», ул. «М.» № 24, и е българин, български гражданин, с основно образование, неженен, неосъждан, работи спорадично обща работа,

За ВИНОВНИ в това, че за времето от 17.00 часа на 02.12.2013 г. до 17.40 часа на 03.12.2013 г.  в язовир „М.”, държавна собственост, находящ се в землището на гр.Бургас, в съучастие като съизвършители помежду си и с лицето Г.Р.Д., в рибостопански води по смисъла на чл. 3 ал.1 т. 2 от ЗРА, чрез използване на лодка и рибарски мрежи, уловили 682.40 кг риба от вида «Сребриста каракуда», на стойност 682.40 лева в количества, надхвърлящи значително нормите за любителски риболов – 3 кг за еднодневен риболовен излет, съгласно чл. 24 ал. 3 от ЗРА, поверена за управление и контрол на Антонио Димов Кръстев – Началник отдел «Рибарство и контрол-Бургас» към Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури при МЗХ на Р България, като деянието не съставлява маловажен случай – престъпление по чл. 238 ал.1 б. «а» от НК, вр. чл. 3 ал.1 т. 2 и чл. 24 ал. 3 от ЗРА.

 

ОСВОБОЖДАВА на основание чл. 78 а НК, подсъдимия Е.Н.М. ЕГН ********** от наказателна отговорност за извършеното престъпление по чл. 238 ал.1 б. «а» от НК, и му НАЛАГА административно наказание ГЛОБА в размер на 1000 (хиляда) лева.

 

ОСВОБОЖДАВА на основание чл. 78 а НК, подсъдимия М.С.Ф. ЕГН ********** от наказателна отговорност за извършеното престъпление по чл. 238 ал.1 б. «а» от НК, и му НАЛАГА административно наказание ГЛОБА в размер на 1000 (хиляда) лева.

ОСЪЖДА на основание чл. 189 ал.3 вр. ал.1 от НПК подсъдимите Е.Н.М. ЕГН ********** и М.С.Ф. ЕГН ********** да заплатят по сметка на ОДМВР-гр.Бургас сторените в досъдебното производство деловодни разноски в общ размер на 150 лева (възнаграждение на вещо лице), като всеки от тях заплати припадащата му се ½ част, в размер на 75 (седемдесет и пет) лева.

 

ОТНЕМА на основание чл. 238 ал. 3 от НК в полза на Държавата веществените доказателства - 682.40 кг риба от вида «Сребриста каракуда», на стойност 682.40 лева, 5 парчета сезал, всяко с оловна тежест и 4 червени поплавъка, представляващи части от рибарски мрежи, и пластмасова лодка с дължина 3 метра, боядисана в син цвят.

РАЗПОРЕЖДА 5 парчета сезал, всяко с оловна тежест и 4 червени поплавъка, като вещи без стойност и възможна употреба, да бъдат УНИЩОЖЕНИ от комисия по реда на Правилника за администрацията в съдилищата.

 

 

            Решението подлежи на обжалване и протестиране пред Бургаския окръжен съд в 15-дневен срок от съобщаването.

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ:  

 

Вярно с оригинала: Г.С.