Присъда по дело №1214/2018 на Районен съд - Плевен

Номер на акта: 105
Дата: 12 юни 2018 г. (в сила от 1 октомври 2018 г.)
Съдия: Венелин Димитров Николаев
Дело: 20184430201214
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 15 май 2018 г.

Съдържание на акта

1

ПРИСЪДА

.......................... година 2018                     град  Плевен

В ИМЕТО НА НАРОДА

РАЙОНЕН СЪД                                              ПЕТИ наказателен състав

На дванадесети юни две хиляди и осемнадесета година В публично заседание в следния състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:        ВЕНЕЛИН   НИКОЛАЕВ

СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:         1. Д.К.

2. Г.Т.

Секретар: АНЕЛИЯ ДОБРЕВА Прокурор: МИЛЕНА ТРИФОНОВА

като разгледа докладваното от съдия ВЕНЕЛИН НИКОЛАЕВ НОХД № 1214 по описа за 2018 година и на основание данните по делото и Закона

ПРИСЪДИ:

ПРИЗНАВА А.А.Ч. - роден на ***г***, българин, български гражданин, със средно образование, неженен, пенсионер по болест, неосъждан, ЕГН ********** за ВИНОВЕН В ТОВА, че:

На 26.01.2018 година в ***, засял и до 09.02.2018 година отглеждал растения от рода на конопа- марихуана с нето тегло 0, 931 грама, с концентрация на активния наркотично действащ компонент- тетрахидроканабинол /ТХК/ - 1,2 %, на стойност 5,59 лева, в нарушение на установения в Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите правила, поради което и на основание чл.354в, ал. 1 от НК, вр. чл. 55, ал. 1, т. 1 от НК ГО ОСЪЖДА на лишаване от свобода за срок от ТРИ МЕСЕЦА.

На основание чл.55, ал. 3 от НК НЕ НАЛАГА по -лекото наказание ГЛОБА, което законът предвижда наред с наказанието „лишаване от свобода“.


2

На 09.02.2018 година в град Славяново, област Плевен, без надлежно разрешително по Закона за контрол на наркотичните вещества и прекурсорите държал високорисково наркотично вещество, а именно- коноп / марихуана /с нето тегло 0, 641 грама със съдържание на активния компонент                                                                                    /

тетрахидроканабинол / 18          %, на стойност 3,85 лева поради

което и основание чл.354а, ал.З, т. 1 от НК, вр. с чл.55, ал1.т. 1 от НК ГО ОСЪЖДА на лишаване от свобода за срок от ТРИ МЕСЕЦА.

На основание чл.55, ал. 3 от НК НЕ НАЛАГА по -лекото наказание ГЛОБА, което законът предвижда наред с наказанието „лишаване от свобода“.

На основание чл.23, ал. 1 от НК, след като определи наказание за всяко от престъпленията поотделно, налага на подсъдимия А.А.Ч. най-тежкото от тях, а именно лишаване от свобода за срок 3 месеца.

На основание чл. 66, ал. 1 от НК ОТЛАГА изпълнението на така наложеното общо най- тежко наказание лишаване от свобода за срок от 3 месеца с изпитателен срок от ТРИ ГОДИНИ.

На основание чл.354а, ал.6 , вр. с чл.53, ал.2, букв „а” от НК ОТНЕМА в полза на държавата веществените доказателства — прдмет не престъплението - високорисково наркотично вещество -коноп/марихуана/ с нетно тегло 0,541 грама и АК- 18 % и с нетно тегло 0,731 грама с АК 1,2 % / количество останало след изготвяне на назначената физико- химична експертиза /, на основание чл.91 от Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите са предадени за съхранение в Централно митническо управление, отдел „МРР-НОП” - София, които след влизане на присъдата в сила да се унищожат.

На основание чл.53, ал. 1 буква „а” от НК ОТНЕМА в полза на държавата веществените доказателства: опаковки към протокол № Н-59/ 2018 година на БНТЛ при ОД на МВР Плевен- приложени към материалите по делото -23 броя прозрачни пластмасови чаши и 34 броя черни пластмасови саксии; 1 брой бутилка, 300 мл РН4- РКО, 1 брой шише „Рптегоо! “, 1000 м, 1 брой шише „КН +“, 500 мл, 1 брой шише „РН ВЬОЕГ, “1 брой шише „РН Вийег7“ -300 мл., 1 брой шише „Тйе еззепйа! епгупзз“- 1000 мл., 1 брой туба „Опе з!ор“- 5л.; 1 брой електронно устройство и 1 брой осветително тяло се намират на съхранение в РУ „Полиция“- гр. Плевен, които след влизане на присъдата в сила да се унищожат.

ОСЪЖДА на основание чл. 189, ал.З от НПК подсъдимия А.А.Ч. със сочена по-горе самоличност, да заплати по сметка на ОД на МВР - Плевен направените по делото разноски в размер на 88.54 лева.


3

ПРИСЪДАТА може да се обжалва и протестира в 15-дневен срок от днес пред Плевенски окръжен съд.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:

1.

2.


 

Съдържание на мотивите

МОТИВИ :

 

Обвинението против подсъдимия А.А.Ч., ЕГН ********** *** е за това, че:

 1. На 26.01.2018 година в ***, засял и до 09.02.2018 година отглеждал растения от рода на конопа - марихуана с нето тегло 0,931 грама, с концентрация на активния наркотично действащ компонент - тетрахидроканабинол /ТХК/ - 1,2 %, на стойност 5,59 лева, в нарушение на установения в Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите правила – престъпление по чл.354в, ал.1 от Наказателния кодекс на Република България.

2. На 09.02.2018 година в град Славяново, област Плевен, без надлежно разрешително по Закона за контрол на наркотичните вещества и прекурсорите държал високорисково наркотично вещество, а именно – коноп /марихуана/ с нето тегло 0,641 грама със съдържание на активния компонент /тетрахидроканабинол/ 18  %, на стойност 3,85 лева – престъпление по чл.354а, ал.3, т.1 от Наказателния кодекс на Република България.

В съдебно заседание подсъдимият А.А.Ч.     заявява, че прави пълни самопризнания и не оспорва фактите приети за установени по обвинителния акт, поради което дава съгласието си да не се събират доказателства за тези факти.

Прокурорът поддържа повдигнатите обвинения срещу подсъдимия А.  А.Ч. по чл.354в, ал.1 от НК и по чл.354а, ал.3, т.1 от НК. Пледира за осъдителна присъда, с която подсъдимият да бъде признат за виновен. Предлага наказанията на подсъдимия Ч. да бъдат определени при превес на смекчаващи вината обстоятелства, а именно: за престъплението по чл.354в, ал.1 от НК да му бъде наложено наказание от 2 години лишаване от свобода, а за престъплението по чл.354а, ал.3, т.1 от НК – една година лишаване от свобода – като на основание чл.23, ал.1 от НК да се определи едно общо наказание в размер на 2 години лишаване от свобода, което да бъде отложено със съответен изпитателен срок. Предлага и за двете престъпления да се наложи кумулативно предвидените наказания „глоба“ към техния минимален размер, а именно за престъплението по чл.354в, ал.1 от НК - 5000 лева, а за това по чл.354а от НК - 2000 лева.

 

Защитникът на подсъдимия – адв. П.Е., счита, че  са налице основания за прилагането на чл. 9, ал. 2 НК, доколкото липсвали каквито и да били вреди от осъщественото деяние, същото било малозначително и необщественоопасно или неговата степен на обществена опасност била явно незначителна. 

Алтернативно застъпва тезата, че деянията следва да се преквалифицират в такива по   чл.354а, ал.5  от НК  и чл.354в, ал.5 от НК – маловажен случай, тъй като подсъдимия е инвалид,  не е осъждан и с оглед ниската стойност и количеството на предмета на престъпление.

Съдът, като съобрази и събраните по делото доказателства, намира за установено следното от фактическа страна:

Подсъдимият А.А.Ч. е роден на ***г***, със средно образование, неженен, пенсионер по болест, неосъждан, с ЕГН **********.

Подсъдимият А.Ч. живее в къща, находяща се в ***. В началото на 2018 година подсъдимият решил да отглежда коноп /марихуана/. За целта се сдобил със семена от растението „канабис“, както и с необходимите за отглеждането му препарати и торове.

На 26.01.2018г. в гр. Славяново, подсъдимият засадил семената в пригодени за целта 23 броя прозрачни пластмасови чаши и 34 броя черни пластмасови саксии, които предварително запълнил с почва. Така направените насаждения подсъдимият разположил на маса в стая на втория етаж на къщата, която обитавал. Монтирал над тях осветително тяло, за да осигури на растенията необходимата топлина и светлина. След засаждането на растенията, подс. Ч. започнал да полага грижи за тях. Поливал ги и  поддържал в помещението подходяща за растежа им влажност и топлина. В резултат от неговите грижи по отглеждането на тези растения от тях израсли 57 броя стръка от рода на конопа /канабиса/ с дължина от 5 до 10 см.

На 09.02.2018г. в същото помещение в дървен шкаф подсъдимият държал в найлонов плик – коноп /марихуана/ с нето тегло 0,641 грама с концентрация на активния наркотично действащ компонент „тетрахидроканабинол“ - 18 %.

Подсъдимият полагал грижи за засадения коноп /канабис/ до 09.02.2018г., когато  в имота му  в гр. Славяново във връзка с подаден сигнал за отглеждане на наркотични вещества била извършена проверка на основание ЗМВР от ***– свидетелите И.Ч.В. и А.С.Л.. Пред тях подс. Ч. признал, че отглежда марихуана, като им показал засадените от него растения. Бил извършен оглед на помещението от дежурния разследващ полицай при РУ „Полиция“-гр.Пордим. С протокол за доброволно предаване от 09.02.2018г. подсъдимият предал  отглежданите от него растения, държаното наркотично вещество и други подробно описани в протокола вещи, които са използвани за отглеждането на марихуаната.    

Горната фактическа обстановка съдът приема за установена от направените самопризнания на подсъдимия и доказателствата събрани на досъдебното производство, които го подкрепят, а именно: показанията на свидетелите И.Ч.В. /л.13-л.14/ и А.Л.С. /л.15-л.16/.

Показанията на свидетелите И.Ч.В.  и А.Л.С., дадени на досъдебното производство са събрани по предвиденият от НПК процесуален ред, непротиворечиви са помежду си, поради което, следва да се кредитират.

Обвинението се доказва и от писмените доказателства средства, а именно заключението на вещото лице Н.К.К.по назначената в хода на досъдебното производство физико – химическа експертиза, от което се установява, че:

1. Растителната маса отглеждана и държана от обвиняемия се определя като наркотичен коноп /марихуана/;

2. Нето теглото на отглеждания от обвиняемия коноп /марихуана/ е 0,931 грама с концентрация на активно действащ наркотичен компонент 1,2%, а на държаното наркотично вещество коноп /марихуана/ е 0,641 грама с концентрация на активно действащ наркотичен компонент 18 %.

3. Конопът, канабисът и хашишът имат наркотично действие, нямат легална употреба, пазар и производство и са поставени под контрол /забрана/ съгласно Списък І на Единната конвенция на ООН  за наркотичните средства от 1961 година, ратифицирана от Република България и Закона за контрол върху наркотичните  вещества и прекурсорите, обнародван в ДВ, бр. 68  от 02.08.2013 година.

 Тетрахидроканабинолът е поставен под контрол в Списък І- „Растения и вещества с висока степен на риск за обществено здраве, поради вредния ефект от злоупотреба с тях, забранени за приложение в хуманната и ветеринарната медицина от Наредбата за реда за класифициране на растенията и веществата, като наркотични във връзка с чл. 3, ал. 2 от ЗКНВП.

В подкрепа на установената от съда  фактическа обстановка са и писмените доказателства по делото, а именно: протокол за оглед на местопроизшествие от 09.02.2018г. /л.2-л.3/, ведно с фотоалбум с 10 бр. цветни снимки /л.4-л.9/; протокол за доброволно предаване от 09.02.2018г. /л.17/; протокол за оценка на наркотични вещества /л.18/; заключението на назначената физико-химическа експертиза /л.21-л.24/; свидетелство за съдимост за обвиняемия /л.25/; протокол за извършена проверка в помещение по ЗМВР /л.27-л.28/, приемо-предавателен протокол /л.29/.

 Съдът счита, че е неоснователно искането на защитата на подсъдимия  Ч. за приложимостта на чл.9, ал.2 от НК. Видно е по делото, че се касае до реална съвкупност, т.е. извършени са две деяния, които осъществяват състава на две различни престъпления, насочени все срещу обществените отношения, охраняващи и регламентиращи притежаването на наркотични вещества, което сочи наличие на степен на обществена опасност на деянията, достатъчна да препятства приложението на чл.9, ал.2 от НК.

Въпреки сравнително малкото количество и ниска стойност на наркотичните вещества, предмет на престъпленията, последните не представляват маловажен случай по смисъла на чл.93, т.9 от НК.  Следва да се подчертае,  че        намерените    и отглеждани в  дома на Ч.   растения от рода на конопа- марихуана са общо 57 броя стръка, което количество, а също така и използваните за отлеждането им   електронен уред за измерване на влага и температура, осветително  тяло и растителни препаратии,  навеждат на извода, че наркотичните вещества не са били предназначени  само за  лична употреба.   

           При така изяснената фактическа обстановка съдът приема за установено следното от правна страна:

І. С деянието си подсъдимият А.А.Ч. е осъществил от обективна и субективна страна състава на чл.354в, ал.1 от НК, като на 26.01.2018 година в ***, засял и до 09.02.2018 година отглеждал растения от рода на конопа- марихуана с нето тегло 0,931 грама, с концентрация на активния наркотично действащ компонент – тетрахидроканабинол /ТХК/ - 1,2 %, на стойност 5,59 лева, в нарушение на установения в Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите правила.

Налице е извършено деяние. Деянието е извършено от подсъдимия. Извършено е виновно, при форма на вината - пряк умисъл - съзнавал е общественоопасния характер на деянието, предвиждал е настъпването на общественоопасните последици и е искал настъпването на тези последици. Деянието съставлява престъпление според Наказателния закон на Република България и е обхванато като съставомерно от нормата на чл.354в, ал.1 от НК.

Деецът подлежи на съответно наказание.

За престъплението, в което е обвинен подсъдимия А.А.Ч. е предвидено наказание лишаване от свобода от две до пет години и глоба от пет хиляди до десет хиляди лева.

  Съдът прецени сравнително невисоката степен на обществената опасност на деянието и ниската степен на обществена опасност на дееца.

За смекчаващи   отговорността обстоятелства за подсъдимия А.А.Ч., съдът отчита, чистото съдебно минало,  доброто процесуално поведение, тежкото  здравословно състояние – инвалид със 100 процента неработоспособност, вследствие на претърпяно  пътно-транспортно произшествие, а също и тежкото му материално положение

Съдът не отчита отегчаващи отговорността обстоятелства.

В настоящия случай съдебният състав като съобрази определящите отговорността обстоятелства прецени, че наказанието, което следва да се наложи на подсъдимия за извършеното от него престъпление следва да се определи при условията на чл.55, ал.1, т.1 от НК, а именно лишаване от свобода за срок от 3 /три/ месеца.

Съдът счита, че в конкретния случай не следва да бъде налагано кумулативно предвиденото в нормата на чл.354в, ал.1 от НК наказание глоба, като следва да приложи нормата на чл.55, ал.3 от НК.

По разбиране на настоящия състав налагането на глоба в размерите, посочени от законодателя в нормата на ал.1 на чл.354в от НК на подсъдимия би било несправедливо наказание дори съдът да му наложи минималния размер на наказанието – 5000 лв.

 

ІІ. С деянието си подсъдимият А.А.Ч. е осъществил от обективна и субективна страна състава на чл.354а, ал.3, т.1 от НК, като на 09.02.2018г. в град Славяново, област Плевен, без надлежно разрешително по Закона за контрол на наркотичните вещества и прекурсорите държал високорисково наркотично вещество, а именно – коноп /марихуана/ с нето тегло 0,641 грама със съдържание на активния компонент /тетрахидроканабинол/ - 18  %, на стойност 3,85 лева. 

Налице е извършено деяние. Деянието е извършено от подсъдимия А.А.Ч.. Извършено е виновно, при форма на вината - пряк умисъл - съзнавал е общественоопасния характер на деянието, предвиждал е настъпването на общественоопасните последици и е искал настъпването на тези последици. Деянието съставлява престъпление според Наказателния закон на Република България и е обхванато като съставомерно от нормата на чл.354а, ал.3, т.1 от НК.

Деецът подлежи на съответно наказание.

За престъплението, в което е обвинен подсъдимия А.А.Ч. е предвидено наказание лишаване от свобода от една до шест години и с глоба от две хиляди до десет хиляди лева.

  Съдът прецени сравнително невисоката степен на обществената опасност на деянието и ниската степен на обществена опасност на дееца.

За смекчаващи   отговорността обстоятелства за подсъдимия А.А.Ч., съдът отчита, чистото съдебно минало,  доброто процесуално поведение, тежкото  здравословно състояние – инвалид с   100  процента неработоспособност, вследствие на претърпяно  пътно -  транспортно произшествие,  а също и тежкото му материално положение

Съдът не отчита отегчаващи отговорността обстоятелства.

В настоящия случай съдебният състав като съобрази определящите отговорността обстоятелства прецени, че наказанието, което следва да  се наложи на подсъдимия за извършеното от него престъпление следва да се определи при условията на чл.55, ал.1, т.1 от НК, а именно лишаване от свобода за срок от 3 /три/ месеца.

Съдът счита, че в конкретния случай не следва да бъде налагано кумулативно предвиденото в нормата на чл.354а, ал.3, т.1 от НК наказание глоба, като следва да приложи нормата на чл.55, ал.3 от НК.

По разбиране на настоящия състав налагането на глоба в размерите, посочени от законодателя в нормата на ал.3 на чл.354а от НК на подсъдимия би било несправедливо наказание дори съдът да му наложи минималния размер на наказанието – 2000 лв.

Съдът съобрази обстоятелството, че подсъдимият Ч. е извършил две отделни престъпления, преди да е имал влязла в сила присъда, за което и да е от тях и след като наложи наказание за всяко от престъпленията поотделно намира, че на основание чл.23, ал.1 от НК следва да му бъде определено едно общо наказание, а именно лишаване от свобода за срок от 3 /три/ месеца.  

Съдът, намира, че в случая са налице предпоставките за приложение на института на условното осъждане – чл.66, ал.1 от НК – и в този смисъл на подсъдимия Ч. следва да бъде дадена възможност в един изпитателен срок от 3 /три/ години да покаже, че наложеното му наказание е подействало поправително- възпиращо и предупредително – възпитателно.

На основание чл.354а, ал.6, вр. с чл.53, ал.2, буква „а” от НК следва да бъдат отнети в полза на държавата веществените доказателства – предмет не престъплението – високорисково наркотично вещество – коноп /марихуана/ с нетно тегло 0,541 грама и АК-18% и с нетно тегло 0,731 грама с АК-1,2% /количество останало след изготвяне на назначената физико- химична експертиза/, предадени на основание чл.91 от Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите за съхранение в Централно митническо управление, отдел „МРР-НОП” - София, които след влизане на присъдата в сила следва да се унищожат.

На основание чл.53, ал.1, буква „а” от НК следва да се отнемат в полза на държавата веществените доказателства: опаковки към протокол № Н-59/2018 година на БНТЛ при ОД на МВР Плевен, приложени към материалите по делото – 23 броя прозрачни пластмасови чаши и 34 броя черни пластмасови саксии; 1 брой бутилка, 300 мл РН4-РRО; 1 брой шише „Рrimeroot“, 1000 м; 1 брой шише „RН+“, 500 мл; 1 брой шише „BLOEI“;1 брой шише „PH Buffer7“ - 300 мл; 1 брой шише „The essential enzynss“ - 1000 мл; 1 брой туба „One stop“ - 5л.; 1 брой електронно устройство и 1 брой осветително тяло, намиращи се на съхранение в РУ „Полиция“-Плевен, които след влизане на присъдата в сила следва да се унищожат.

При този изход на процеса и на основание чл.189, ал.3 от НПК подсъдимият А.А.Ч. следва да бъде осъден да заплати по сметка на ОД на МВР – Плевен направените по делото разноски в размер на 88,54 лв.

По изложените съображения съдът постанови присъдата си.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: