Решение по дело №174/2020 на Районен съд - Русе

Номер на акта: 344
Дата: 20 март 2020 г. (в сила от 6 юни 2020 г.)
Съдия: Явор Димов Влахов
Дело: 20204520200174
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 27 януари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е 

гр. Русе, 20.03.2020 г.

 

В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

          Русенският Районен съд, ПЪРВИ наказателен състав в публично заседание на двадесети февруари, през две хиляди и двадесета година в състав :

                                                                            

Председател: Явор Влахов

 

при секретаря Албена Соколова, като разгледа  докладваното от съдията АНДело № 174/2020 г. по описа на съда, за да се произнесе съобрази следното :

Производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН.

          Постъпила е жалба от Д.М.Х.,***, до Русенския Районен съд против Наказателно постановление № 40226-П/30.12.2019 г. на Началника на РУ гр.Сливо поле при ОД на МВР гр.Русе, с което на осн. чл.81, ал.2, т.3 от Закона за българските лични документи /ЗБЛД/ му било наложено наказание “Глоба” в размер на 30.00лв., за извършено нарушение по чл.8, ал.2 от с.з.

Ответната страна, редовно призовани, не изпращат представител.

Жалбоподателят, редовно призован, се явява лично. Моли Съда да отмени наказателното постановление, като излага аргументи за липса на доказателства за съществени елементи от обективната страна на състава на нарушението.

Русенската Районна прокуратура, редовно призована, не изпраща представител и не взема становище по жалбата.

          Съдът след преценка на събраните доказателства, приема за установено от фактическа страна следното:

          На 26.12.2019 г., за времето от 01.00 ч. до 02.00 ч., на път II-21 /Русе-Силистра/ на разклона за с. Бабово, обл. Русе, било провеждана специализирана полицейска операция от служители на Сектор ПП-Русе и РУ гр.Сливо поле, сред които и свид.Д.Й. – старши полицай в управлението. Около 01.52 ч. полицейските служители спрели за проверка лек автомобил „Опел Астра” с рег. № СС 73 84 АМ. В хода на проверката се установило, че водач на автомобила е жалб.Д.Х.. Същият представил документи за автомобила, както и Лична карта № ********* изд. на 02.02.2011г. от ОД МВР-Русе. При преглед на личната карта, свид.Й. констатирал, че пластиката на същата е частично сцепена, без да е изцяло разделена на две части.

При така установеното, свид. Д.Й. преценил, че жалбоподателя е извършил нарушение на чл.8, ал.2 от ЗБЛД, тъй като не декларирал в тридневен срок повреждането на български личен документ - Лична карта № ********* изд. на 02.02.2011 г. от ОД МВР-Русе. Поради това, за констатираното нарушение му съставил АУАН. В акта, а преди това и устно, жалб.Х. заявил, че е забелязал повредата на личната си карта едва в момента на проверката.

Въз основа на така съставения АУАН било издадено обжалваното наказателно постановление, с което на осн. чл.81, ал.2, т.3 от ЗБЛД на жалбоподателя било наложено наказание “Глоба” в размер на 30.00 лв., за извършено нарушение по чл.8, ал.2 от с.з.

Тази фактическа обстановка Съдът приема за установена от събраните в хода на  настоящото производство  доказателства.

Жалбата е подадена в предвидения за това процесуален срок, от легитимното за това действие лице и при наличието на правен интерес, поради което се явява допустима, а разгледана по същество се явява основателна.

Съдът констатира, че при съставяне на актът за установяване на административното нарушение и издаване на наказателното постановление не са допуснати съществени нарушения на процесуалните правила, които да са предпоставка за отмяна на НП само на това основание.

В същото време, от доказателствата по делото не се установява по несъмнен начин, че жалб. Д.Х. е осъществил от обективна и субективна страна състава на нарушението по чл.8, ал.2 от ЗБЛД.

Съобразно тази правна норма, при изгубване, кражба, повреждане или унищожаване на български личен документ лицето е длъжно в срок до три дни да декларира това в най-близкото структурно звено на Министерството на вътрешните работи или в дипломатическите или консулските представителства на Република България в чужбина, а в случаите по чл. 39а - в Министерството на отбраната или в дипломатическите и консулските представителства на Република България в чужбина. С оглед приетата от административните органи фактическа и правна обстановка, се налага извода, че административнонаказателната отговорност на жалб. Д.Х. е ангажирана за това, че не е декларирал в тридневен срок повреждането на български личен документ - Лична карта №********* изд. на 02.02.2011г. от ОД МВР-Русе.

Безспорно е, че за да бъде осъществен състава на това нарушение е необходимо от една страна да е налице повреден български личен документ, а от друга, от датата на повреждането да са изтекли 3 дни, в които притежателят на документа не е декларирал това обстоятелство пред съответният компетентен орган.

Както бе посочено и по-горе, в настоящото съдебно производство се установи по несъмнен начин само факта, че на 26.12.2019г. при извършена му полицейска проверка, жалб. Х. представил повреден български личен документи – лична карта, която била със сцепена пластика. В същото време обаче, нито в хода на административното производство пред административните органи са събрани, нито пред Съда са представени доказателства за това, че повредата на личната карта е възникнала поне три дни преди процесната дата. При това положение, недоказано е и съществено обстоятелство от обективната страна на състава на нарушението, а именно, че към 26.12.2019 г. жалб. Х. е пропуснал законоустановеният тридневен срок да декларира повредата на личният си документ.

Несъмнено, установяването на всички правнозначими факти, касаещи извършването на нарушението, дееца, смекчаващите и отегчаващи обстоятелства, следва да се извърши служебно от наказващия орган, съобразно вменената му за изпълнение правораздавателна дейност. Налагането на административно наказание без да е доказано осъществяването съставът на съответното административно нарушение е в пряко противоречие с принципа на законоустановеност на основанията за ангажиране на административнонаказателна отговорност /чл.6 от ЗАНН/.

Поради изложеното дотук, Съдът намира, че в административно-наказателното производство не бяха установени и представени безпротиворечиви и несъмнени доказателства за съществен елемент от обективната страна на състава на описаното и санкционирано по чл.8, ал.2 от ЗБЛД нарушение, а имено за виновно неспазване срока за деклариране повредата на български личен документ от страна на жалб. Д.Х..

Поради това, наказателното постановление е неправилно и незаконосъобразно, поради противоречието му с материалния закон и като такова следва да бъде отменено.

С оглед изложеното и на основание чл.63 ал.1  от ЗАНН, Съдът :

 

                                                        Р   Е   Ш   И  :

 

            ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 40226/30.12.2019 г. на Началника на РУ гр. Сливо поле при ОД на МВР гр. Русе, с което на осн. чл.81, ал.2, т.3 от Закона за българските лични документи на Д.М.Х.,***, ЕГН-********** било наложено наказание “Глоба” в размер на 30.00 лв., за извършено нарушение по чл.8, ал.2 от Закона за българските лични документи.

 

Решението подлежи на обжалване в 14-дневен срок от съобщаването му пред Административен съд гр.Русе.

                                                                  

Районен съдия :