Решение по дело №599/2019 на Апелативен съд - Варна

Номер на акта: 18
Дата: 14 януари 2020 г. (в сила от 14 януари 2020 г.)
Съдия: Николина Петрова Дамянова
Дело: 20193001000599
Тип на делото: Въззивно търговско дело
Дата на образуване: 26 септември 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е   18

 

14.01.2020г., гр. Варна.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВАРНЕНСКИЯТ АПЕЛАТИВЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в публично съдебно заседание на осемнадесети декември две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: В. ПЕТРОВ

                                                                ЧЛЕНОВЕ: Г. ЙОВЧЕВ

                                                                      Н.  ДАМЯНОВА

 

при участието на секретаря Д. Чипева, като разгледа докладваното от съдията Н. Дамянова въззивно т. д. № 599 по описа на ВнАпС за 2019г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 258 и сл. във вр. чл. 240, ал. 1 ГПК, образувано по молба на „ЧАС СЕКЮРИТИ“ ЕООД – гр. Варна, подадена чрез адв. Кр. М. от ВАК, за отмяна на неприсъствено решение № 141/18.02.2019г., постановено по т. д. № 979/2018г. по описа на Варненски окръжен съд.

В молбата са инвокирани обстоятелства, свързани с основания по чл. 240, ал. 1, т. 1, предл. първо и второ ГПК – ненадлежно връчване на преписа от исковата молба и призовката за съдебното заседание. Оспорват се удостоверените обстоятелства от връчителя в съобщенията за връчване на преписи от исковата молба и приложенията и за насроченото от първоинстанционния съд съдебно заседание. Излага се, че на адреса на управление на „Час секюрити“ ЕООД – гр. Варна, на който са изпращани съдебните книжа по делото, са живели освен управителя, още три физически лица - Ю. К., Ц.К. и И. К., на които е можело да се връчат съобщенията и на трите дати, посочени от връчителя – 19.09.2018г., 09.01.2019г. и 16.09.2019г., тъй като за връчването не е било необходимо пълномощно. Релевира се довод, че за да има законово основание за поставяне на уведомление по чл. 47, ал. 1 ГПК връчителят е следвало да посети адреса и да е потърсил ответника три пъти в продължение на един месец, което не е било направено при поставяне на двете уведомления.

Молбата, която е постъпила в съда на 08.05.2019г., се счита за подадена в едномесечния срок по чл. 240, ал. 1 ГПК, тъй като неприсъственото решение не е било връчено на молителя след обявяването му на 18.02.2019г., а неговият пълномощник е бил снабден с препис от решението на 22.04.2019г.

В срок е подаден отговор от Р. Д. в качеството му на синдик на „Мосстрой– Варна” АД / н./ - Р. Д., в който е изразено становище за неоснователност на молбата, с подробно изложени доводи и съображения.

Несъстоятелният длъжник Мосстрой– Варна” АД / н./, който в настоящото производство се представлява от органния представител, не се възползва от възможността за подаване на отговор и не изпраща представител в проведеното открито съдебно заседание.

Настоящият състав на ВнАпС, като прецени доводите на страните и събраните по делото доказателства, съгласно чл. 235, ал. 2 и ал. 3 от ГПК, приема за установено от фактическа и правна страна следното:

Варненският окръжен съд е бил валидно сезиран с иск с правно основание чл. 647 ал.1 т. 3 ТЗ за попълване масата на несъстоятелността на „Мосстрой – Варна” / в несъстоятелност/, предявен от синдика Р.Г.С. срещу несъстоятелното дружество и срещу „Час секюрити" ЕООД – гр. Варна, за установяване недействителността по отношение на кредиторите на длъжника, на сключена между ответниците сделка по нот. акт № 78, том 3, peг. № 16574 дело №395от 2015г. на Нотариус № 212, както и с иск с правно основание чл. 34 вр. чл. 55 ЗЗД за връщане в масата на несъстоятелността на полученото въз основа на относително недействителната сделка.

На ответника „Час секюрити" ЕООД – гр. Варна е връчен препис от исковата молба и приложение, на вписания към онзи момент адрес на управление в ТР– гр. Варна, ул. „Разлог“, бл. 705, вх. 4, ет. 6, ап. 60, при условията на фингирано връчване по чл. 50, ал. 4 ГПК. В съобщението, както и в приложеното към него уведомление, връчителят е удостоверил обстоятелствата, че на този адрес няма обозначение за фирма, нито офис, нито упълномощено лице, което да получи съобщението.

След изтичане на срока за отговор делото е насрочено за разглеждане в открито съдебно заседание на 12.02.2019г. с определение № 49/07.01.2019г. Съобщението за насроченото открито съдебно заседание е връчено на „Час секюрити" ЕООД – гр. Варна, отново при условията на фингирано връчване по чл. 50, ал. 4 ГПК, въз основа на идентични удостоверителни изявления на длъжностното лице, обективирани в съобщението за връчване на преписите от исковата молба и приложенията.

Тъй като удостоверените обстоятелства и в двата случая се ограничават до посочване липсата на обозначителни знаци, респ. фирмена табела, указваща наличието на офис / канцелария/ на търговско дружество, и не са събрани допълнителни данни за категоричното установяване напускането на адреса от търговското дружество, правилно не е приложена фикцията за редовно връчване на чл. 50, ал. 2 ГПК, чрез директно прилагане на съдебните книжа по делото. Залепени са уведомления по чл. 50, ал. 4 ГПК, които са върнати в съда след изтичане на съответния двуседмичен срок по чл. 47, ал. 1 ГПК, заедно с останалите съдебни книжа, тъй като никой не се е явил, за да ги получи.

Изложените съображения в молбата за отмяна на неприсъствено решение, въз основа на които се цели да се обоснове наличие на основания по чл. 240, ал. 1, т. 1, предл. първо и второ ГПК, са относими изцяло към правилата за призоваване на физически лица, и съответно, ирелевантни при преценката за редовно призоваване на търговско дружество по правилата на чл. 50 ГПК. Молителят не твърди наличие на офис / канцелария/ на търговското дружество, която да се е намирала на адреса на управление, вписан по партидата в ТР, към момента на фингираното връчване, нито присъствието на поне едно лице, на които длъжностното лице – връчител е имало възможност да връчи книжата при спазване на правилата на чл. 50 ГПК – служител или работник в „Час секюрити“ ЕООД. Обстоятелствата, че на адреса са живели близки на тогавашния управител на дружеството / за които не се твърди и няма данни да са работници или служители на „Час секюрити“ ЕООД/, не могат да се квалифицират като такива за съществуването на канцелария /офис/, от който към релевантния момент да се е осъществявало управлението на търговската дейност.

Връчването на съдебни книжа на търговци и юридически лица е уредено със специални правила в чл. 50 ГПК. То се извършва на мястото, където тези субекти са вписали седалището и адреса си на управление в съответния регистър. Ако тези субекти променят адреса си, но не впишат в съответния регистър тази промяна, книжата се прилагат по делото и се считат връчени. Законът не дава на търговците и другите юридически лица период от време, в който да извършат вписването, и не ги и задължава да съобщят новия адрес на съда. Тази уредба е различна от уредбата, отнасяща се за физическите лица. Само при последните има задължение за посещение на адреса в интервал от време около месец, защото отсъствието от адреса, или заминаването за чужбина за по - малко от месец не ги задължава да съобщят съдебен адрес. За юридическите лица и търговците не е предвиден месечен срок, в който да се посещава адреса на регистрация на тези лица, тъй като връчването е в канцеларията на лице - служител, което е съгласно да получи книжата и се предполага, че такова лице винаги има през работно време, а ако променят адреса си, са длъжни да впишат веднага промяната. Затова чл. 50, ал. 4 ГПК постановява, че ако връчителят не намери достъп до канцеларията, или не намери служител, който да е съгласен да получи книжата, залепя уведомление по чл. 47, ал.1 ГПК. Няма законово изискване в този текст за посещение на адреса на управление няколко пъти в продължение на около месец и за допълнителен акт на съда, с който да разпорежда залепяне на уведомление по чл. 47, ал. 1 ГПК. Двуседмичният срок се отнася за явяване на адресата, или негов представител в съда за получаване на книжата.

В конкретния случай връчителят е проявил активност при второто връчване и е посетил адреса два пъти – на 09.01. и на 16.01.2019г., въпреки, че е имало правна възможност за залепване на уведомление още при първото посещение, когато не е намерил канцелария на дружеството, нито управителя, нито работник или служител на дружеството, на който да връчи книжата. Както се посочва и в самата молба за отмяна на неприсъствено решение, този адрес се е обитавал от тогавашния управител и от неговото семейство. На членове на семейството на управителя в това им качество не може да се връчват съдебни книжа, адресирани до юридическото лице.

По изложените съображения съдът прави извода, че преписите от исковата молба и призовката за съдебно заседание са редовно връчени, при наличие на законовите предпоставки за прилагане на фикцията на чл. 50, ал. 4 ГПК. Следователно не се установява предвидено от закона основание за отмяна на постановеното по т. д. № 979/2018г. по описа на ВОС неприсъствено решение, поради което молбата на „ЧАС СЕКЮРИТИ“ ЕООД – гр. Варна следва да се остави без уважение.

Воден от горното, ВнАпС, ТО, І-ви състав

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на „ЧАС СЕКЮРИТИ“ ЕООД – гр. Варна, подадена чрез адв. Кр. М. от ВАК, за отмяна на неприсъствено решение № 141/18.02.2019г., постановено по т. д. № 979/2018г. по описа на Варненски окръжен съд, на основание чл. 240, ал. 1 от ГПК.

 

Решението е окончателно и не подлежи на касационно обжалване

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                       ЧЛЕНОВЕ: 1.                      2.