Решение по дело №81/2022 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 118
Дата: 9 май 2022 г.
Съдия: Михаил Драгиев Русев
Дело: 20227240700081
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 14 март 2022 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

   118                                        09.05.2022 год.                     гр. Стара Загора

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Старозагорски административен съд, в публично съдебно заседание на седми април две хиляди двадесет и втора год., в състав        

                                                                 

Председател: ГАЛИНА ДИНКОВА

 

                                         Членове: ДАРИНА ДРАГНЕВА

                                                          МИХАИЛ РУСЕВ

                        

при секретаря Албена Ангелова и в присъствието на прокурора Константин Тачев, като разгледа докладваното от Михаил Русев КАН дело №81  по описа  за 2022 год., за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административно- процесуалния кодекс /АПК/, във връзка с чл. 63, ал. 1, изр. второ от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/.

Образувано е по касационна жалба на Д. Л., в качеството й на процесуален представител на Дирекция „Инспекция по труда” Стара Загора против Решение №28/24.01.2022 год., постановено по АНД №1357/2021 год. по описа на Районен съд - Казанлък. С обжалваното съдебно решение е отменено Наказателно постановление №24-002992 от 22.11.2021 год. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ - Стара Загора, с което на „Хляб-97“АД, представлявано от Изпълнителния директор Н.Д.А. на основание чл.413, ал.2 от Кодекса на труда /КТ/, е наложено административно наказание имуществена санкция в размер на 2 000.00 /две хиляди/ лв., за нарушение на чл.60, ал.1 от Наредба №2 от 22.03.2004 год. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи и е осъдена ДИТ да заплати на дружеството 370.00 лв. разноски по делото.

В касационната жалбата се съдържат оплаквания за постановяването му в нарушение на закона - касационни основания по чл.348, ал.1, т.1 във връзка с ал.2 и ал.5, т.1 от НПК, във вр. с чл.63, ал.1, изр. второ от ЗАНН. Съдът е постановил своето решение в противоречие със събраните по делото доказателства. Твърди, че чл.61 е следствие на чл.60, ал.1 от Наредбата. Към момента на трудовата злополука, няма изградени парапети, съоръжения и други, които да предпазват работниците от настъпването на инциденти. Моли съда да постанови съдебен акт, с който да отмени обжалваното решение и вместо него да постанови друго, с което да потвърди наказателно постановление №24-002992 от 22.11.2021 год. на Директора на Дирекция „Инспекция по труда“ - Стара Загора, като в съдебно заседание се претендира и юрисконсултско възнаграждение.

Ответникът по касационната жалба – „Хляб-97“АД, представлявано от Изпълнителния директор Н.Д.А., редовно и своевременно призован за съдебно заседание, не се явява. Депозирана е молба от процесуалният представител адв. К., с приложени към нея писмени бележки, в които изразява становище за неоснователност на подадената касационна жалба.

Представителят на Окръжна прокуратура - Стара Загора в съдебно заседание дава заключение за неоснователност на жалбата.

Касационният състав на съда, след като обсъди събраните по делото доказателства, наведените от жалбоподателя касационни основания, доводите и становищата на страните и като извърши, на основание чл. 218, ал. 2 от АПК, служебна проверка на валидността, допустимостта и съответствието на обжалваното съдебно решение с материалния закон, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законово установения срок, от надлежна страна за която съдебният акт е неблагоприятен и е процесуално допустима.

Разгледана по същество, е основателна.

Производството пред Районен съд - Казанлък е образувано по жалба на „Хляб-97“АД, представлявано от Изпълнителния директор Н.Д.А. от гр. Казанлък против наказателно постановление №24-002992 от 22.11.2021 год. на Директор Дирекция „Инспекция по труда“ - Стара Загора. С наказателното постановление, издадено въз основа на Акт за установяване на административно нарушение №24-002992 от 22.10.2021 год., на „Хляб-97“АД, представлявано от Изпълнителния директор Н.Д.А. е наложена имуществена санкция в размер на 2 000.00 лв., на основание чл.413, ал.2 от КТ, за нарушение на чл.60, ал.1 от Наредба №2от 22.03.2004 г. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи.  Изложените в АУАН и в съставеното въз основа на него наказателно постановление обстоятелства, преценени от административно-наказващия орган като нарушение, са следните: при извършена проверка по спазването на трудовото законодателство на 07.10.2021 год.  в 14.30 часа на обекта СМР при ремонт на хидроизолация на производствен цех за хляб на територията на „Хляб 97“АД в гр. Казанлък, ул.“Козлодуй“№84, във връзка с трудова злополука станала на 07.10.2021 год. с пострадал А.Н.Д. на длъжност дърводелец в „Хляб 97“АД, се установи, че работещите А.Н.Д. и И.М.И. на основание сключени договори  с работодателя „Хляб 97“АД на 07.10.2021  год. изпълняват СМР при ремонт на хидроизолация на покрива на горепосоченият производствен цех на височина около 4.5 м. без осигурени ограждения, скелета, платформи и/или предпазни (защитни) мрежи и на същата дата 07.10.2021 год. „Хляб-97“АД, представлявано от Изпълнителния директор Н.Д.А. в качеството си на работодател по смисъла на §1, т.10 от ДР на Наредба №2 от 22.03.2004 год. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи, е в нарушение като не е осигурил безопасност от падане на хора или предмети, чрез подходящо оборудване, колективни и/или лични предпазни средства.

При осъществения контрол за законосъобразност, въз основа на извършена съвкупна преценка на събраните по делото писмени и гласни доказателства, районен съд Казанлък е приел за установено, че при определяне на административно-наказателното обвинение е допуснато нарушение, тъй като посочената като нарушена разпоредба на чл.60, ал.1 от Наредба №2 от 22.03.2004 год. за минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд при извършване на строителни и монтажни работи е неприложима, а е следвало поведението да се квалифицира като нарушение на чл.61 от същата наредба. Нарушението е установено по безспорен начин и е доказано в хода на съдебното производство, но е налице неправилна правна квалификация. Всичко това го е мотивирало да постанови решение за отмяната на наказателното постановление като незаконосъобразно.

Касационният състав на Старозагорския административен съд намира че обжалваното решение е постановено при допуснато съществено процесуално нарушение.

По делото е било насрочено открито съдебно заседание на 10.01.2022 год., като в същото са били разпитани исканите от страните свидетели, приети са писмените доказателства, като всички процесуални действия са били отразени в съставения протокол от съдебно заседание. При проверка на същия, настоящия касационен състав установи, че същият не отговаря на законовите изисквания. Безспорно е че е налице писмена форма на протокола, но същият не е приложен цялост. Липсва последната страница, на която е следвало да се поставят подписите на председателя на съда и на съдебния секретар, като по този начин извършените действия в това съдебно заседание не са били валидирани. А не подписването на изготвена писмена форма на протокол от съдебно заседание е равнозначно на липсата на такъв протокол. Липсата на подпис от председателя на състава на съда и от съдебният секретар върху изготвената писмена форма на протокол, с който да бъдат валидирани извършените в съдебно заседание процесуални действия от съда и страните, е съществено процесуално нарушение-по смисъла на чл.348, ал.3, предложение второ от НПК. Това допуснато процесуално нарушение е съществено и може да бъде отстранено само при новото разглеждане на делото, след отмяна на постановеното решение и връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на същия съд, като не е налице хипотезата на чл.348, ал.4 от НПК.

При този изход на спора и предвид своевременно направеното искане от страна на касатора пред районния и пред административния съд за присъждане на разноски на основание чл.63, ал.3 от ЗАНН, настоящият съдебен състав не следва да се произнася, тъй като е налице хипотезата на чл.226, ал.3 от АПК, приложима съгласно чл.63д от ЗАНН и при новото произнасяне, районният съд следва да се произнесе и за сторените разноски пред Административен съд Стара Загора.

Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2, предл. второ и чл. 222, ал. 1 от АПК, Старозагорският административен съд

Р Е Ш И:

ОТМЕНЯ Решение №28/24.01.2022 год. постановено по АНД №1357/2021 год. по описа на Районен съд Казанлък.

 ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на същия съд.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протестиране.

 

 

               ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                           ЧЛЕНОВЕ: 1.     

 

 

                     2.