Решение по дело №639/2020 на Окръжен съд - Русе

Номер на акта: 260025
Дата: 14 октомври 2020 г. (в сила от 14 октомври 2020 г.)
Съдия: Милена Борисова Бухчева-Пейчева
Дело: 20204500600639
Тип на делото: Въззивно наказателно дело от частен характер
Дата на образуване: 31 юли 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

    

 

      гр.Русе, 14.10.2020 г.

 

    

              Русенският окръжен съд наказателна колегия в публично заседание на първи октомври през две хиляди и двадесета година в състав;

Председател: МИЛЕНА ПЕЙЧЕВА                                                                                          РОСИЦА РАДОСЛАВОВА

Членове:       РАЛИЦА ТЕРАСИМОВА

при участието на секретаря       ТОДОРКА НЕДЕВА      и в присъствието на         прокурора      ……….        като разгледа докладваното от  съдия Пейчева ВНЧХД № 639 по описа за 2020 г.,за да се произнесе съобрази:

Про­из­во­д­с­т­во­то е по глава ХХI от НПК.

            С присъда № 35/06.03.2020г. на Русенския районен съд, постановена по НЧХД № 34/20 на РРС, подсъдимият Р.Б.А. е признат за невинен, в това, през периода 29.11.2018 до 23.12.2019г. в гр.Русе, в условията на продължавано престъпление, на три пъти, като родител на детето Б. А., не е изпълнил съдебно решение относно упражняването на родителски права от майката Я.А., непредавайки детето Б., поради което и на основание чл.304 от НПК е оправдан по обвинението за извършено престъпление по чл.182 ал.2, вр.ал.1 от НК, вр.чл.26 ал.1 от НК.

             Със същата присъда Я.А. е осъдена да заплати на подсъдимия сумата от 400 лева-разноски за адвокатско възнаграждение.

            Присъдата е обжалвана от частната тъжителка Я.А., чрез повереникът й адв.И.П. от РАК, с доводи за незаконосъобразност, неправилно и необоснованост. Изложени са подробни съображения в подкрепа на твърденията, които се поддържат в съдебно заседание. Изразява се становище,че оправдателната присъда следва да бъде отменена и постановена осъдителна такава, като на подсъдимия  бъде определено съответно наказание. Претендират се направените по делото разноски.

            Постъпило е възражение от подсъдимия Р.А., чрез защитника му адв.Л.П. от РАК, в което се сочи, че жалбата е неоснователна, присъдата е законосъобразна и правилна и следва да бъде оставена в сила. Претендират се направените по делото разноски.

Частната тъжителка не се явява пред въззивната инстанция и не взема становище.

Подсъдимият не се явява пред въззивната инстанция и не взема становище по жалбата.

Като прецени доказателствата по делото, доводите на страните и извърши служебна проверка на правилността на присъдата, Окръжният съд намира следното:

Въззивната жалба е неоснователна. 

От фактическа страна е прието за установено следното:

  Подсъдимият Р.А. е на 39 години, има завършено  средно образование, работи, не е осъждан, тъй като е реабилитиран.

  В края на 2010г. подсъдимият и частната тъжителка сключват граждански брак, като преди това на 24.09.2007г. от съвместното им съжителство се ражда детето им Б.. На 18.07.2014г. се ражда и детето Ф.. Бракът между съпрузите е прекратен с развод, постановен с определение от 29.11.2018 г. по гр. д. № 6380/2018г. по описа на Районен съд - Русе, с което е одобрено споразумение между страните, влязло в сила на 29.11.2018 г. По силата на това споразумение родителските права над децата Б. и Ф.са предоставени на майката, а подсъдимият е осъден да заплаща ежемесечна издръжка и му е определен режим на лични отношения с децата. 

Преди последното заседание по бракоразводното дело отношенията между бившите съпрузи са много влошени. През този период детето Б. живее при баща си в гр. М., обл.Русе.

На 29.11.2018 г. – датата на съдебното заседание по бракоразводното дело подсъдимият и детето Б. отиват заедно в съда, придружени от свид. Д.А. – майка на подсъдимия. Докато трае съдебното заседание по делото детето е извън залата с баба си. В хода на съдебното заседание страните се споразумяват родителските права над децата Б. и Ф.да се осъществяват от на майката. След като двамата родители излизат, Я.А.  остава пред залата, а детето Б. тръгва с баща си и баба си, без бащата да е извършвал каквито и да било действия или да е изричал думи. Свидетел на това става свид. П., която се намира пред същата съдебна зала.

След делото детето Б. остава да живее при бащата. Липсват каквито и да било доказателства за разговори между майката и бащата или за откази на бащата да предаде детето. 

 През м.декември 2019г.подсъдимият води детето до бившето семейно жилище, за да си вземе дрехи и други вещи. Б. придружава баща си, когато последният е вземал братчето му Ф.в определените му за това периоди. При всички срещи детето Б. и майката се опитват да разговарят, но всички разговори завършват със скандали между майката и детето.

Между бившите съпрузи започват да се водят граждански и изпълнителни дела, от които три за неспазване на режима на лични отношения, образувани при ЧСИ В.Н..

Първото изпълнително дело - № 1009/2018 г., е образувано в края на 2018 г., за предаване на детето Б. от бащата на частната тъжителка. В отговор на поканата за доброволно изпълнение на 31.12.2018г. в 14,30 ч. подс.А. подава молба при съдебния изпълнител, в която отбелязва, че ще предаде детето на 31.12.2018г. в 16,00 ч. Поради липса на време за реагиране, свид. Н.отсрочва предаването на детето за дата 18.01.2019г. в гр.М., на която дата подсъдимият предава детето на свид.Н.- ЧСИ. Въпреки постановеното от съда решение и опитите на майката да говорят, детето Б. желае да живее при баща си.

На 25.01.2019г. подсъдимият взема двете деца за режим на лични отношения и на 27.01.2019г. ги връща при майката. Децата слизат от колата на баща си, Ф.се прибира, а Б. остава във входа да разговаря с майка си. През това време подс.А. е в колата си и още не е отпътувал. Между майката и детето отново възниква разправия, Б. излиза от входа и се насочва към баща си, като категорично отказва да стои при майката, качва се в колата и двамата се прибират в гр. М..

За това, че бащата не е предал детето Б. на 27.01.2019г. на 31.01.2019 г. тъжителката подава молба при частния съдебен изпълнител да бъде насрочено предаване на детето. До датата на предаване на детето с определение на Районен съд - Русе е спряно изпълнението по изпълнителното дело и детето остава при подсъдимия.

Отношенията между страните са все така влошени и до края на 2019г., когато на 03.12.2019г.при ЧСИ В.Н. е образувано ново изпълнително дело с нов изпълнителен лист, с който се предоставят родителските права по отношение на Б. на майката и се определя местоживеенето на детето при майката. Насрочено е предаване на детето на 23.12.2019 г., когато бащата отива в кантората на частния съдебен изпълнител заедно с детето, но моли детето да остане при него до 27.12.2019г., за да може да изкара празниците. Тъй като отново детето не желае да тръгне с майката, свид.Н.решава да предостави възможност на детето да прекара няколко часа с майката, за да започне изграждане на доверие между тях и подобряване на отношенията им. Около 15 ч. частната тъжителка отива заедно със свид.Н.в дома на подсъдимия в гр.М., вземат Б. и след като прекарват няколко часа заедно връщат детето обратно в гр. М..

На 27.12.2019г. подсъдимият предава детето Б. на майката, където то се намира и към настоящия момент.

Тази фактическа обстановка съответства на писмените и гласни доказателства събрани по делото, а именно: обясненията на подсъдимия, показанията на свидетелите П., А. и Н.. Както и от приложените писмените доказателства: определение от 29.11.2018г. по гр. д. № 6380/2018 г. по описа на РС – Русе, покани за доброволно изпълнение, призовки и молби по ИД №1009/2019г. на ЧСИ В.Н., постановления, покани за доброволно изпълнение, призовки и молби по ИД № 1118/2019г. на ЧСИ В.Н., съдебни протоколи, изпълнителни листи, свидетелство за съдимост и други.

При тази правилно установена фактическа обстановка първоинстанционният съд е направил анализ на събраните доказателства и е достигнал до правилния извод, че подсъдимият не е осъществил престъплението от обективна и субективна страна, поради което следва да бъде признат за невинен.

По делото няма спор за влошените отношения между бившите съпрузи, за постигнатото споразумение за развод и родителските права върху децата, както и за фактическото положение, че детето Б. е живеело при баща си към момента на развода. Няма спор и за водените изпълнителни дела за предаване на детето на майката и за конкретните действия на ЧСИ във връзка с това.

Спорният по делото въпрос е свързан с поведението на подсъдимия и дали то покрива признаците на извършено престъпление по чл.182 ал.2 от НК.

Само факта на наличието на съдебно решение относно упражняването на родителските права от майката и наличието на изпълнителни дела за предаване на детето Б. не е достатъчен, за да се приеме, че бащата е извършил престъпление по чл.182 ал.2 от НК, тъй като това са само едни от признаците от обективната страна на това престъпление. Освен това е необходимо да са извършени конкретни действия или бездействия от стана на бащата, с които подсъдимият да е препятствал предаването на детето на майката на конкретните посочени в тъжбата дати. 

Подсъдимият е предаден на съд за извършени три отделни деяния, осъществени в продължавано престъпление, както следва: на 29.11.2018г./ денят на бракоразводното дело, приключило със спогодба/; на 25.01.2019г./когато детето Б. е предадено на майката, но след скандал между нея и детето то се връща в автомобила на баща си/ и на 23.12.2019г. /когато ЧСИ решава детето да не бъде предаден на майката/.

Законосъобразно, правилно и мотивирано първоинстанционният съд е съобразил събраните по делото доказателства. Правилно е дадена вяра на показанията на ЧСИ Н., който е възприел конкретните факти и поведението на подсъдимия, в служебно качество и по никакъв начин не е заинтересован от изхода на делото. Законосъобразно показанията на свид.А., като майка на подсъдимия, са кредитирани само доколкото кореспондират с останалите доказателства по делото. Обясненията на подсъдимия са кредитирани с доверие, тъй като кореспондират с  показанията на свидетелите П. и А. и установяват по категоричен начин действията на подсъдимия на 29.11.2018г. в сградата на съда.

Относно случилото се на 29.11.2018г. в сградата на Съдебната палата не се установяват каквито и да било активни действия от страна на подсъдимия за запазване местонахождението на детето и за неизпълнение на споразумението. Бездействието му в случая е несъставомерно, тъй като липсват действия от страна на майката за поискване на изпълнение на току що одобреното споразумение. По тези причини съдът правилно е приел, че подсъдимият не е осъществил обективните признаци от състава на престъплението по чл.182 ал.2 от НК, тъй като не е извършил обществено-опасно деяние.

Относно случилото се на 27.01.2019г. от обясненията на подсъдимия и показанията на свид.А. се установяват действията на подсъдимия на тази дата, както и действията на детето при предаването. Въпреки, че и двамата са заинтересовани от изхода на делото правилно първата инстанция е дала вяра на обясненията и показанията им по отношение на тези факти, тъй като са напълно логични и житейски правдиви. Целта на подсъдимия е била да предаде на майката детето Б., както е предал детето Ф., което изключва друга причина, поради която в уговорения час детето Б. е откарано от бащата от гр.М. до дома на майката в гр.Русе. След възникналия конфликт между майката и Б., последният се връща при баща си, явно демонстрирайки нежелание да остане с майка си. Касае се за 12 годишно дете, от приложените писмени доказателства е видно, че същото е в конфликт с майка си, а с оглед последващото решение на ЧСИ за срещи между майка и дете, с цел изграждане на доверие между тях, се налага извода за наличието на безспорно напрежение между тях. В тази ситуация поведението на бащата не е противоправно и обществено-опасно, тъй като той не би могъл да остави детето разстроено пред блока, само за да изпълни съдебното решение. От субективна страна целта на подсъдимия е насочена към запазване на психическата устойчивост и здравето на детето, поради което той го е приел в лекия си автомобил и отвел отново в гр.М..

Действията на подсъдимия на 23.12.2019г. се установяват от показанията на свид.Н.-ЧСИ, На тази дата подсъдимият се е явил с детето при свид.Н.и го е предал, съгласно указанията на частния съдебен изпълнител. Решението детето да се върне с бащата е взето от свид.Н.в длъжностното му качество. Изложеното е видно и от приложените на л.25 и л.26 от настоящето дело постановление и протокол на ЧСИ. С оглед на това не е извършено противоправно и обществено-опасно деяние от страна на подсъдимия и на тази дата насочено към неизпълнение на съдебното решение.

При горепосочената фактическа обстановка първоинстанционният съд е направил анализ на събраните доказателства и е достигнал до правилния извод, че подсъдимият не е осъществил престъплението от обективна и субективна страна, поради което законосъобразно е признат за невинен за престъплението почл.182 ал.2, вр.ал.1, вр.чл.26 ал.1 от НК, извършено през периода  29.11.2018г.-23.12.2019г. в гр. Русе на три пъти в условията на продължавано престъпление като родител на детето Б. да не е изпълнил съдебно решение относно упражняване на родителски права от майката Я.А., непредавайки детето Б..

С оглед изложеното доводите във въззивната жалба са неоснователни. При извършената служебна проверка на присъдата, съдът не установи допуснати съществени процесуални нарушения, които да налагат отмяна на атакуваната присъда и ново разглеждане на делото. Обжалваната присъда се явява законосъобразна и правилна и следва да бъде потвърдена.

С оглед изхода на делото, направеното искане от защита на подсъдимия за присъждане на съдебни разноски и на основание чл.190 ал.1 от НПК, тъжителката дължи такива на подсъдимия. С обжалваната присъда са присъдени направените от подсъдимия разноски за първоинстанционното производство, поради което на подсъдимият се дължат разноските, направени пред въззивната инстанция. От приложеното пълномощно и договор за правна помощ пред РОС на л.33 от делото е видно, че по настоящето дело подсъдимият реално е заплатил адвокатско възнаграждение в размер на 650 лева, поради което тъжителката следва да бъде осъдена да заплати тази сума на подсъдимия.

На основание чл.346 от НПК настоящето решение не подлежи на обжалване.

Мотивиран така и на осн.чл.338 от НПК,съдът

                               

 

                                  Р   Е   Ш   И  :

 

 

ПОТВЪРЖДАВА присъда № 35/06.03.2020г.на Русенския районен съд, постановена по НЧХД № 34/20 по описа на РРС.

ОСЪЖДА  Я.Т.А., ЕГН: ********** да заплати на Р.Б.А., ЕГН: ********** сумата от 650 лева /шестстотин и петдесет лева/ разноски пред въззивната инстанция за адвокатско възнаграждение.

 Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

                                  Председател:

 

             

 

                                  Членове: