Решение по дело №763/2021 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 627
Дата: 27 април 2021 г.
Съдия: Галя Димитрова Русева
Дело: 20217040700763
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 април 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер   627                   от 27.04.2021 г.                                  град Бургас

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд – Бургас, петнадесети състав, на двадесет и втори април две хиляди двадесет и първа година, в публично заседание в следния състав:

                                                               Председател: Лилия Александрова

                                                                         Членове: 1. Станимир Христов

            2. Галя Русева

 

при секретаря И. Г.

и прокурора Дарин Христов,

като разгледа докладваното от съдия Русева КАНД № 763 по описа за 2021 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), във връзка с чл.63, ал.1, изр. второ от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба на С.К.Т. с ЕГН **********, със съдебен адрес ***, чрез адв. Кр. К., против Решение № 260023/22.02.2021 г., постановено по а.н.д. №288/2020 г. по описа на Районен съд – Карнобат, с което е потвърдено наказателно постановление (НП) №  750/15.11.2020  г., издадено от директор на Регионална дирекция по горите – Бургас, с което на С.К.Т. за нарушение на чл.104, ал.1, т.5 от Закона за горите (ЗГ), на основание чл.266, ал.1 от същия закон е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 200 лв., и на осн.чл.273, ал.1 ЗГ е отнет моторен трион „Хускварна 365“ с № 4500639.

В касационната жалба се обосновава, че оспореният съдебен акт е неправилен. Твърди се противоречие на издаденото НП с материалния закон, както и недоказаност на нарушението. Иска се отмяна на решението и постановяване на ново, с което бъде отменено процесното НП. В условията на евентуалност, в случай че касационната инстанция приеме, че нарушението е доказано, се иска изменение на решението на РС в частта, с която е потвърдено процесното НП за отнемане на осн.чл.273, ал.1 ЗГ на моторен трион „Хускварна 365“ с № 4500639 и отмяна на НП в тази част на осн.чл.20, ал.4 ЗАНН, поради несъразмерност между стойността на отнетата вещ и стойността на отсечените дърва.

В съдебно заседание касаторът, редовно уведомен, се представлява от адв. К., който поддържа касационната жалба, не сочи доказателства и претендира присъждане на разноски.

Ответникът по касация – Регионална дирекция по горите гр. Бургас, редовно уведомен, не се представлява в производството пред касационната инстанция и не изразява становище по касационната жалба.

Представителят на Окръжна прокуратура – Бургас дава становище за неоснователност на касационната жалба.

Административен съд - Бургас, ХV-ти състав, след като прецени допустимостта на жалбата и обсъди направените в нея оплаквания, становището на прокурора в съдебно заседание, събраните по делото доказателства и извърши проверка на обжалваното решение съобразно разпоредбите на чл. 218 и чл. 220 от АПК, намира за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима като подадена в срока по чл. 211 от АПК, от надлежна страна, имаща право и интерес от обжалването по смисъла на чл. 210, ал.1 от АПК.

Разгледана по същество и в пределите на касационната проверка по чл.218 от АПК, настоящият съдебен състав намира жалбата за основателна по следните съображения:

С процесното постановление отговорността на касатора е ангажирана за това, че на 15.10.2020 г. в землището на с. Сърнево, подотдел 398:и, извършва сеч в частна собственост с моторен трион „Хускварна 365“ № 4500639 на 10 бр. дървета от дървесен вид цер, представляващи 4 пр.м3 дърва за огрев, без да са маркирани с контролна горска марка.

За да постанови оспореното съдебно решение, първоинстанционният съд е приел, че при издаване на НП и АУАН не са допуснати нарушения. С оглед събраните в съдебното производство писмени и гласни доказателства съдът е счел, че както от обективна, така и от субективна страна Т. е осъществил признаците от състава на нарушението по чл.104, ал.1, т.5 от ЗГ. Съдът е отказал да кредитира показанията на св. М.К.в частта, в която същият е посочил, че двамата с касатора не са рязали дървета без контролна горска марка, като е приел, че същите противоречат на показанията на актосъставителя св. Г.. Освен това, сам в показанията си св. К. бил посочил, че Т. е носил моторен трион, за да отсичат дървета и храсти, които им пречели при извозването на дървесината. Първоинстанционният съд е отказал да приложи чл.20, ал.4 ЗАНН по отношение на отнетата вещ моторен трион „Хускварна 365“ № 4500639, като се е мотивирал /въпреки приетата несъразмерност между стойността й и стойността на отсечената дървесина/ с тежестта на нарушението, обусловена от липсата на сключен договор между жалбоподателя и лицето, на което е било издадено разрешителното за сеч.

         Така постановеното решение е неправилно.

           От писмените доказателства по административната преписка, в т.ч. констативен протокол Серия ЖОО № 0133082/15.10.2020 г., АУАН Серия ЖОО № 103150/15.10.2020 г., се установява, че при извършената на 15.10.2020 г. от актосъставителя Т.М.Г.– горски инспектор, и от колегата му С.Д.С.проверка в землището на с. Сърнево, подотдел 398:и, касаторът С.К.Т. не е установен да сече дърва, каквото деяние му се вменява, а на място е била установена купчина от вече отсечени дърва, без контролна горска марка, които са били изправени и са били наредени на фигура. Същите факти потвърждава самият актосъставител Г.при разпита си в с.з. на 21.01.2021 г., като в показанията си заявява, че при направената проверка с колегата му са установили, че лицето е „…отсякло 10 бр. дървета без контролна горска марка…“/използваното глаголно време е минало неопределено/, както и че при проверката това лице е заварено да събаря правостоящи дървета, които са били наредени на фигура. Никъде от писмените и гласни доказателства по делото не се установяват факти, които да сочат, че при проверката касаторът Т. е бил заварен да реже дървета без контролна горска марка. Още в производството пред административнонаказващия орган същият е възразил, че не е рязал дърва, и че намерените немаркирани дървета са били предварително отрязани от други лица, а той, заедно с Мариян Дечков К., е следвало да извозят вече отрязания материал с каруца. Необосновано първоинстанционният съд е отказал да кредитира показанията на св. К., разпитан в с.з. на 18.02.2021 г., с мотива, че показанията му противоречат на показанията на актосъставителя. Всъщност, показанията на двамата свидетели не си противоречат, тъй като св. Г.никъде не е заявил, че е видял Т. да сече дърва. Показанията и на двамата свидетели са взаимно допълващи се и кореспондират и със събраните по делото писмени доказателства, като показанията на св. К. са правдоподобни и няма пречка да бъдат кредитирани. От същите се установява, че той и касаторът са били наети от трето лице, разполагащо с разрешително за сеч и което предварително било изсякло посочените дърва, за да ги извозят, като двамата използвали собствения на касатора трион единствено с цел да разчистват пътя пред каруцата, който бил осеян с храсти, пречещи им да редят отсечените дървета. Св. К. е заявил, че с въпросното трето лице нямали сключен договор, очевидно имайки предвид писмен такъв. Доколкото в случая става въпрос за обикновен граждански договор за изработка, писмената форма не е условие за действителност на постигнатото съглашение и сключването на такъв договор може да се установява с всички допустими по закон доказателствени средства, вкл. свидетелски показания. Ето защо, правдоподобни, логични, непротиворечиви и в съответствие с всички останали доказателства по делото са показанията на св. К.,  които първоинстанционният съд, в нарушение на правилата за оценка на доказателствата, е отказал да кредитира.

           С оглед на горната фактическа обстановка, касационната инстанция намира, че вмененото на Т. нарушение не е доказано. Решението на първоинстанционния съд е неправилно и следва изцяло да се отмени, като се отмени изцяло процесното НП.

           На касатора следва да се присъдят сторените от него разноски за двете инстанции, в съответствие с направеното от него искане в тази връзка. Същите възлизат на сумата от общо 450 лв., от които 350 лв. – заплатен адвокатски хонорар в производството пред РС, и сумата от 100 лв. – заплатен адвокатски хонорар в касационното производство.

           Мотивиран от гореизложеното и на основание чл.221, ал.2, предл. ІІ-ро  от АПК, вр. чл.63, ал.1 ЗАНН и чл.63д, ал.1 ЗАНН вр.чл.143, ал.1 АПК, Административен съд – Бургас, ХV-ти състав

 

 

РЕШИ:

 

            ОТМЕНЯ Решение № 260023/22.02.2021г., постановено по а.н.д. №288/2020 г. по описа на Районен съд – Карнобат, и вместо него постановява:

           ОТМЕНЯ наказателно постановление № 750/15.11.2020 г., издадено от директор на РДГ – Бургас, с което на С.К.Т. за нарушение на чл.104, ал.1, т.5 от Закона за горите (ЗГ), на основание чл.266, ал.1 от същия закон е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 200 лв., и на осн.чл.273, ал.1 ЗГ е отнет моторен трион „Хускварна 365“ с № 4500639.

           ОСЪЖДА Регионална дирекция по горите – Бургас, представлявана от директора инж. М.К.да заплати на С.К.Т. с ЕГН **********, със съдебен адрес ***, разноски в размер на 450 лв. за двете инстанции.

           

            Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                  ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

                                                                                       2.