Определение по дело №91/2021 на Софийски окръжен съд

Номер на акта: 260137
Дата: 21 февруари 2021 г. (в сила от 21 февруари 2021 г.)
Съдия: Дора Димитрова Михайлова
Дело: 20211800500091
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 8 февруари 2021 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

гр. София, 21.02.2021 г.

 

СОФИЙСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, гражданско отделение, първи въззивен състав, в закрито заседание на двадесет и първи февруари през две хиляди двадесет и първа година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДОРА МИХАЙЛОВА

                                            ЧЛЕНОВЕ:               ЕВГЕНИЯ ГЕНЕВА

              РОСИНА ДОНЧЕВА

 

като разгледа докладваното от съдията Михайлова ч. гр. д. № 91 описа за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното.

 

Производството е по чл. 274, ал. 1 т. 1 ГПК.

Съдът е сезиран с частна жалба от „Т.Б.” АД срещу определение № 14 от 06.01.2021 г., постановено по ч. гр. д. № 779/2020 г. по описа на РС – гр. Костинброд, първи състав, с което е производството по делото е прекратено поради неизпълнени в срок указания на съда.

Жалбоподателят твърди, че първоинстанционният съд незаконосъобразно е върнал молбата, по която е образувано производството по делото, тъй като не се е произнесъл своевременно по заявено още с молбата искане за издаване на съдебно удостоверение.

Частната жалба е подадена в срока по чл. 275, ал. 1 ГПК, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество, частната жалба е основателна.

С определение № 14 от 06.01.2021 г., постановено по ч. гр. д. № 779/2020 г. по описа на РС – гр. Костинброд, първи състав, първоинстанционният съд на основание чл. 129, ал. 3 ГПК е прекратил производството по делото, тъй като е приел, че молителят не е отстранил в дадения от съда срок констатирани нередовности на молбата, по която е образувано производството по делото.

Районният съд е сезиран с молба от „Т.Б.” АД за призоваване по реда на  чл. 51 ЗН на наследниците на В. Н. М. и определянето на срок спрямо тях за приемане или отказ от наследството му. В молбата се съдържа искане за издаване на съдебно удостоверение относно снабдяване с удостоверение за наследници на кредитополучателя В. Н. М., както и искане за издаване на съдебно удостоверение за снабдяване с удостоверение за родствени връзки на същия.

С определение № 438/27.10.2020 г. съдът е оставил производството без движение и е предоставил на молителя 2 – седмичен срок за представяне на удостоверение за наследници на В. Н. М. без да се произнесе по искането за издаване на съдебни удостоверения.

В срока за изпълнение на тези указания молителят е посочил, че без поисканите съдебни удостоверения, по издаването на които съдът е пропуснал да се произнесе, изпълнението на указанията е невъзможно. Върху молбата с разпореждане от 14.12.2020 г. съдът е постановил да се издаде съдебно удостоверение – видно е, че на 16.12.2020 г. исканото удостоверение е издадено. Без да предостави нов срок за изпълнение на указанията с обжалваното в настоящото производство определение районният съд е върнал молбата и е прекратил производството по делото поради неизпълнение на указанията за посочване наследниците на кредитополучателя.

Съгласно чл. 540 ГПК за охранителните производства се прилагат съответно и правилата на исковото производство, като законодателят е предвидил изключение единствено за разпоредбите от чл. 207-266 ГПК и чл. 303-388 ГПК. В този смисъл в охранителните производства е приложима и разпоредбата на чл. 129 ГПК. В молбата си от 23.10.2020 г. банката е изложила твърдения, че кредитополучателят В. М. е починал и поради наличие на забава в плащанията по усвоен от него кредит за банката е налице правен интерес да издири наследниците му и да потърси от тях дължимите по договора суми. Липсва конкретизация обаче дали смъртта на лицето е настъпила преди или след забавата на плащанията, поради което с оглед чл. 127, т. 4 ГПК поисканото от страната съдебно удостоверение е било необходимо за привеждане на молбата с изискванията за редовност по чл. 127 ГПК.

Наред с това разпоредбата на чл. 533 ГПК предвижда засилено служебно начало в производствата с охранителен характер, като е предвидено съдът да може по своя инициатива да събира доказателства и да взема предвид факти, непосочени от молителя. В процесния случай банката е обосновала правния си интерес от подаване на молба по  чл. 51 ЗН и е навела необходимост от съдействие за снабдяване с доказателствата, от които да е видна основателността на молбата.

Действително в чл. 5, ал. 2 от Наредба РД № 02-20-6 от 24.04.2012 за издаване на удостоверения въз основа на регистъра на населението е предвидена възможност да се издават удостоверения на трети лица, когато са им необходими за изпълнение на техни законоустановени правомощия. На още по – силно основание обаче такова удостоверение може да бъде издадено и при наличие на висящо охранително производство с оглед доказване на правния интерес на страната.

С разпореждането, с което съдът е постановил издаване на съдебно удостоверение, е следвало да бъде предоставен нов срок на молителя за изпълнение на дадените указания, едва след изтичането на който и при неизпълнение на указанията молбата може да бъде върната от съда.

Така мотивиран, Софийски окръжен съд

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ОТМЕНЯ определение № 14 от 06.01.2021 г., постановено по ч. гр. д. № 779/2020 г. по описа на РС – гр. Костинброд, първи състав, с което е производството по делото е прекратено.

ВРЪЩА делото на РС – гр. Костинброд за продължаване на съдопроизводствените действия съгласно мотивната част на настоящото определение.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ:   1.

 

                        2.