Решение по дело №714/2019 на Районен съд - Казанлък

Номер на акта: 8
Дата: 10 януари 2020 г. (в сила от 29 януари 2020 г.)
Съдия: Невена Иванова
Дело: 20195510200714
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 юни 2019 г.

Съдържание на акта

                                             Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

                                        гр.Казанлък,10.01.2020г.

 

                                           В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Казанлъшкият районен съд,наказателно отделение,първи наказателен състав,в публичното заседание на дванадесети ноември,две хиляди и деветнадесета година  . . . . . . . . .          в състав:

                                                    Председател:Невена Иванова

                                       Съдебни заседатели:

                                                          Членове:

при секретаря . . . .  Ана Цанова  . . .и в присъствието на

прокурора  . . . . . . . . . . .  . . . . като разгледа докладваното от

 . . . . . . . . съдията  . . . . . . . . АНД № 714  . . . . . . . по описа

за  . . . 2019 год. . . . за да се произнесе,взе предвид:

 

           Обжалвано е Наказателно постановление № 19-0284-001171 от 21.05.2019г.на Началник РУ към ОДМВР Стара Загора,РУ Казанлък.

           Жалбоподателят,недоволен от наложеното му наказание,моли съда да го отмени.

           Въззиваемата страна,редовно призована,не изпраща представител в с.з.и не взема становище по жалбата.

           От събраните по делото доказателства,преценени поотделно и в тяхната съвкупност,и след като извърши цялостна проверка на съставения акт и на обжалваното наказателно постановление,съдът приема за установено следното:

           Жалбата е процесуално допустима.Разгледана по същество се явява неоснователна.

           Административно-наказващият орган е приел за установено,че на 03.04.2019г.в 10,28 часа в община Казанлък,по ПП-I-5 км.199 + 500“КПП-ИЗТОК“,в посока запад-изток жалбоподателят Б. управлявал л.а.“Нисан Примера“ с рег.№ ** **** **,собственост на Т.С.И.с ЕГН **********,като за управляваното МПС нямало сключена валидна застраховка“ГО“ на автомобилистите в момента на проверката.

            Административно-наказващият орган приел,че жалбоподателят е лице,което не е собственик и управлява МПС,във връзка с чието притежаване и използване няма сключен и действащ договор за задължителна застраховка Гражданска отговорност на автомобилистите,с което виновно е нарушил чл.638,ал.3 от КЗ,поради което и на основание чл.53 от ЗАНН и чл.638,ал.3 от КЗ му наложил административно наказание ГЛОБА в размер на 400 лв.

            Съдът не констатира при съставянето на АУАН и при издаването на обжалваното наказателно постановление да са допуснати съществени нарушения на административно-производствените правила,които да са основание за отмяна на обжалваното наказателно постановление.

            По съществото на делото,от показанията на актосъставителя М. по безспорен начин се осъществи,че при спирането на управлявания от жалбоподателя автомобил за проверка актосъставителят е установил чрез проверка в база данни,че към момента на спирането за проверка за управлявания от жалбоподателя автомобил не е имало действаща застрахователна полица.Жалбоподателят е представил застрахователна полица за сключена от него застраховка Гражданска отговорност на автомобилистите за управлявания от него автомобил,като застраховката е сключена на същата дата-03.04.2019г.,но в застрахователната полица е отбелязано,че застраховката започва да действа от 11 ч.на същата дата.А проверката от актосъставителя М. е извършена в 10,28 ч.Т.е.-към момента на проверката действително за автомобила не е имало действащ договор за задължителна застраховка Гражданска отговорност на автомобилистите,както е отбелязано в обжалваното наказателно постановление,макар и застраховката да е била сключена в по-ранен час,предшестващ проверката-в 09,02ч.на 03.04.2019г.,което е видно от представените от жалбоподателя в хода на съдебното производство извлечение от гаранционния фонд и извлечение от електронната система на Дженерали застраховане АД.В електронната система на Дженерали застраховане АД също е отбелязано,че периодът на застрахователното покритие по сключения договор за застраховка“Гражданска отговорност“ на автомобилистите е от 11 часа на 03.04.2019г.Жалбоподателят в писменото си възражение против съставения му АУАН е твърдял,че не е обърнал внимание на часът,посочен в застраховката,когато влиза в сила,понеже тя била платена в 09,00 ч.сутринта и не обърнал внимание,че застраховката влиза в сила от 11 ч.-става въпрос за тридесет минути.Това възражение на жалбоподателя правилно не е било уважено от административно-наказващия орган,който е взел предвид и становището на  извършилия проверката ПИ в гр.“ПК“,отразено в изготвената от него справка /на л.13 от делото/-че приложената застрахователна полица е сключена на 03.04.2019г.с валидност до 02.04.2020г.като влиза в сила от 11 ч.на същата дата,а проверката на МПС,управлявано от жалбоподателя Б.,е извършена в 10,28 ч.и ако през този период е настъпило застрахователно събитие,валидността на полицата няма да бъде призната от застрахователя.Следователно-осъществен е състава на нарушението по чл.638,ал.3 от КЗ.А този състав е сложен,тъй като включва наличието на два кумулативни елемента-за управляваното от жалбоподателя МПС да няма сключен и действащ договор за задължителна застраховка“Гражданска отговорност“ на автомобилистите.Жалбоподателят неправилно счита,че за да няма нарушение,достатъчно е да е налице само първият елемент,който в случая е налице-да има сключен договор като такъв е имало-сключен в 09,02ч.на същата дата.Това обаче не е достатъчно.Трябва да има не само сключен,но и действащ договор към момента на извършване на проверката.А действащ договор не е имало-все още не е бил започнал да действа.

            Поради това съдът намира,че в случая е налице нарушението по чл.638,ал.3 от КЗ и обжалваното наказателно постановление е правилно и законосъобразно.Обстоятелството,че жалбоподателят твърди,че не е знаел за началния час на действие на договора за задължителна застраховка,не изключва неговата наказателна отговорност,тъй като извършените по непредпазливост административни нарушения не се наказват само в изрично предвидените от закона случаи,а в този случай това не е предвидено.Освен това в самата застрахователна полица,която жалбоподателят е притежавал,е вписано,че застраховката започва да действа от 11 ч.-т.е.след като е било записано в застрахователната полица,това е било видимо за жалбоподателя и той би могъл да го види и да съобрази,че не трябва да управлява МПС-то преди началния час на действие на застраховката- 11 ч.

            Предвид изложеното съдът намира,че обжалваното наказателно постановление като правилно и законосъобразно следва да бъде потвърдено.Наложеното наказание е във фиксиран в закона размер,поради което няма възможност за неговото намаляване по размер.

            Водим от горните мотиви съдът

 

                                         Р   Е   Ш   И   :

 

            ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 19-0284-001171 от 21.05.2019г.на Началник РУ към ОДМВР Стара Загора,РУ Казанлък,с което на К.Н.Б. ***,с ЕГН ********** е наложено административно наказание ГЛОБА в размер на 400 /четиристотин/ лева.

            Решението подлежи на обжалване пред Административен съд гр.Стара Загора в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

                                                                    Районен съдия: