Решение по дело №208/2016 на Районен съд - Провадия

Номер на акта: 250
Дата: 27 октомври 2016 г. (в сила от 12 ноември 2016 г.)
Съдия: Ралица Цанкова Костадинова
Дело: 20163130100208
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 1 март 2016 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. Провадия, 27.10.2016г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПРОВАДИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, трети състав, в открито съдебно заседание, проведено на тринадесети октомври две хиляди и шестнадесета година, в състав: 

 

 РАЙОНЕН СЪДИЯ: РАЛИЦА КОСТАДИНОВА

 

при участието на секретаря И.В., като разгледа докладваното от съдията гр.д. №208 по описа за 2016 година на Провадийския районен съд, трети състав, за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството по делото е образувано по молба от Р.С.Х., ЕГН **********, с адрес: *** срещу Н.А.М., ЕГН **********,*** с правно основание чл.127, ал.2 СК за предоставяне упражняването на родителските права по отношение на децата М. Р. С., родена на ***г. и З. Р. С., родена на ***г. на бащата и определяне местоживеенето на децата да е при бащата, за определяне на режим на личен контакт на майката с децата М. Р. С., родена на ***г. и З. Р. С., родена на ***г., както следва: всяка втора събота от месеца от 10:00 – 18:00 часа, както и един месец през лятната ваканция, когато бащата не е в годишен отпуск; иск с правно основание чл.149 СК за присъждане в полза на всяко от децата на издръжка за минало време в размер на 120лв месечно за периода 01.08.2015г. – 22.02.2016г.; иск с правно основание чл.143 СК да бъде осъдена ответницата да заплаща в полза на всяко от децата издръжка занапред, считано от датата на подаване на исковата молба в размер на 150лв месечно с падеж пето число на месеца, ведно със законната лихва върху всяка закъсняла вноска до настъпване на основание за изменение или прекратяване на издръжката.

ИЩЕЦЪТ твърди, че с ответницата Н.А.М. са родители на малолетните М. Р. С., родена на ***г. и З. Р. С., родена на ***г. С  ответницата заживели като семейство в дома на родителите на ищеца в гр. Провадия, които им помагали за отглеждането на децата. Малко след раждането на втората им дъщеря всички заминахме в Република ****, където останали да работят близо 5 години, като за децата се грижела майката на ищеца. В началото на 2014г се завърнали в родината, за да се устроят постоянно без да се налага да сменят местоживенето и местоработата си. Въпреки все по-честите конфликти и недоразумения, които възниквали между него и Н., се опитвал с търпение и любов да поддържа семейството да е здраво и сплотено. През лятото на 2015г., обаче, Н. напуснала дома и семейството, като от близки узнал, че се била устатовила да живее при майка си в с. ****, община ****. Оттогава изминали повече от осем месеца, през който период ответницата не била търсила нито него, нито децата, не се била интересувала от тяхното здравословно, емоционално състояние, още повече че отсъствието й се отразявало на психиката им. Въпреки отсъствието на М. ищецът продължавал да се грижи за децата, подпомаган от родителите си, да ги издържа и обгражда с любов, компенсирайки липсата на другия родител, като ежедневните им контакти освен че ги правели изключително щастливи и сплотени, формирали характера и отношението на децата към живота и света. Без съмнение случващото се отразявало крайно негативно върху развитието на децата, които, с оглед на възрастта си и нежеланието на тяхната майка да им обясняла поведението си, не можели да разберат случващото се.  Между ищеца и децата била изградена и съществувала силна емоционална връзка на обич и доверие, като такава съществувала и между майката на ищеца и децата. За децата, домът на ищеца бил рожден, познат и обичан и в него се чувствали уютно и спокойно сред любими вещи. Ищецът притежавал необходимите родителски качества и капацитет, както и умение за възпитанието им. Полагал труд по трудов договор, който му осигурявал достатъчни  финансови средства, за да покрие жизнените потребности на семейството. Домът му е просторен, обзаведен с всичко необходимо за нормалното физическо и емоционално израстване на децата.  Моли съда да определи местоживеенето на децата при него, като му бъдат предоставени за упражняване родителските права и  бъде определен режим на личен контакт за майката и да бъде осъдена да заплаща посочената издръжка, вкл. претендира издръжка за минал период в полза на всяко от децата.

ОТВЕТНИЦАТА, чрез назначения особен представител по делото е депозирал отговор на исковата молба в срок. Излага се становище за допустимост, но неоснователност на претенцията. С оглед липсата на възможност да осъществи контакт с ответницата, особеният представител не оспорва фактическите твърдения, изложени в обстоятелствената част на исковата молба, досежно настоящето местоживеене на децата, както и че непосредствените грижи за тяхното отглеждане и възпитание към момента полага именно ищеца, подпомогнат от майка си. По отношение режима на лични отношения между децата М. Р. С.- родена на ***г. и З. Р. С.- родена на ***г. с тяхната майка Нататия А.М., моли съда да определи обичайния такъв, както следва: да ги вижда и взема всяка втора и четвърта събота от месеца от 10.00 до 18.00 часа, както и един месец през лятото, когато бащата не е в платен годишен отпуск. По отношение иска по чл.149 от СК, излага, че правото да получават издръжка на непълнолетните деца е безусловно, като размерът на издръжката се определял в зависимост от две величини - нуждите на детето и възможностите на родителя, като законово е определен само минималния размер. С оглед липсата на ангажирани доказателства досежно размера на получаваните от ответницата месечни доходи, и дали изобщо реализира такива, възрастта на двете малолетни деца, обуславяща ежедневните им потребности от храна и облекло, моли съда да определи месечна издръжка в законовоуставения минимален размер, а именно-105 лв. за всяко от двете деца, като за разликата до 150 лв. искът бъде отхвърлен като неоснователен и недоказан.

След съвкупна преценка на доказателствата по делото и съобразявайки становището на страните, съдът приема за установено следното от фактическа страна:

От прието по делото удостоверение за раждане /л.7/, се установява, че родители на детето З. Р. С., родено на ***г., са Н.А.М. и Р.С.Х..

От прието по делото удостоверение за раждане /л.8/, се установява, че родители на детето М. Р. С., родено на ***г., са Н.А.М. и Р.С.Х..

Съобразно приетата на л.5 служебна бележка – информация от дата 26.01.2016г., издадена от **************,   З. Р. С. редовно посещава учебните занятия и е ученичка в I „Б“ клас в ******************.

Съобразно приетата на л.6 служебна бележка – информация от дата 26.01.2016г., издадена от ******************,   М. Р. С. редовно посещава учебните занятия и е ученичка в подготвителна група в ***************.

Приет по делото на л. 4 е нотариален акт за покупко-продажба на недвижим имот No 155, том 6, дело 1194, вх. рег. No 3220  от 01.09.2003г. на Службата по Вписвания – Провадия.

Изготвен и приобщен по делото е социален доклад от Дирекция „Социално подпомагане“ – Провадия /л.64, л.65 и л. 66/. В социалния доклад се посочва, че г-н Р.Х. и г-жа Н.М. са живели заедно от 2008г., като от съвместното им съжителство се раждат дъщерите им З., родена на ***г. и М., родена на ***г. Семейството живяло около 5 години в ****, като през 2014г. се завръщат в РБългария. Скоро след това, г-н Х. заминава да работи в Германия, като през това време г-жа М. се грижи за децата с помощта на свекърва си. През лятото на 2015г. г-н Х. се завръща трайно в България, месец след това г-жа М. напуска семейното жилище и се установява в с. ****, общ. ****. По данни на г-н Х., скоро след това същата е заминала да работи в Германия и не е търсила децата повече от година. В социалния доклад се излага, че към момента основни грижи за децата З. и М. полага бащата, същия получава помощ от майка си за това. По данни на г-н Р.Х., майката на децата не е търсила контакт с дъщерите от както е напуснала семейното жилище през м.август 2015г. Бащата успява, макар и трудно да задоволява потребностите на децата си, като им осигурява всичко необходимо. Децата З. и М., баща им Р. и баба им по бащина линия З. живеят в жилище, собственост на бабата. Дома представлява едноетажна къща, състояща се от 3 стаи. Жилището е електрифицирано и водоснабдено, обзаведено е според нуждите на семейството. За децата има обзаведена стая. Относно жилищните условия, при които живее майката на децата- няма данни. В доклада се сочи, че г-н Х. е безработен, регистриран е в ДБТ- Провадия. Същия споделя, че работи на частно в областта на строителството, като получава надник в размер на 25лв. Бащата споделя, че успява да осигури всичко необходимо за дъщерите си, но му е много трудно, тъй като не получава никаква финансова помощ от майка им. За работата и доходите на г-жа М. - няма данни. З. и М. контактуват с деца на тяхната възраст, имат изграден приятелски кръг. Момичетата живеят с баща си и баба си по бащина линия, познават и разширения си роднински кръг. З. е записана да посещава 2 клас на *******************, а М. е 1 клас в същото училище. Децата редовно посещават учебните занятия, справят се добре с учебния материал. Майката на З. и М. напуска семейството си през м. август 2015г. и от тогава не е търсила децата си. Момичетата живеят с баща и баба си, като ежедневно получават подкрепа от тях. Децата се чувстват обичани и ценени от близките си, споделят, че майка им им липсва, но са преодолели раздялата. Г-н Х. споделя, че няма контакт с г-жа М. вече повече от година. По негови данни, тя е заминала за чужбина и не е търсила децата си. В заключение в доклада се сочи, че с оглед направеното проучване е видно, че г-н Р.Х. е силно привързан към децата си и притежава нужния родителски капацитет. Бащата е категоричен, че относно З. и М. ще направи всичко необходимо за правилното им израстване, развитие и възпитание, като се стреми да осигури една добра и спокойна среда. Относно родителския капацитет на г-жа М.,*** не е в състояние да изрази становище.

Ангажирани са от страна на ищцата гласни доказателства посредством разпита на двама свидетели – Г. Я. И. и З. И. Я.. Свидетелката Г. Я. И. излага, че познава Р. от дете. Твърди, че са  съседи и се срещали всеки ден, като споделят за личните си проблеми и преживявания. Твърди, че Р. има две деца и понастоящем живее в Провадия с децата  и майка си. Майката на децата - Н. преди живеела с тях, но от една година не живее вече с тях. През тази една година децата живеели с баща си. Той се грижел за тях, всичко правел и работел. Свидетелката е виждала лично Р. да полага грижи за децата, като същият работел. Купувал им дерхи, помагал за училище. Свидетелката споделя, че с Р. и децата ходели заедно в парка понякога. Свидетелката също има шест годишно дете и децата им си играели. Свидетелката твърди, че не е виждала майката,  откакто е заминала преди година.  Твърди, че от Р. и лично от децата знаела, че майката е в **********, но не изпращала пари или подаръци. Според нея Р. работи като общ работник.

Разпитана като свидетел на ищцовата страна е и свидетелката З. И. Я. – майка на ищеца. Същата твърди, че Р. живее при нея – в нейния дом, с двете деца. Излага, че майката на децата преди живеела с тях, но от август миналата година е заминала. От тогава до сега не поддържа контакти с децата -  не се била обаждала и те на нея не са се обаждали, не им е изпращала подаръци или пари никога за тази година. През цялата година Р. се грижел за децата и свидетелката му помагала. Посочва, че голямата й внучка е на осем, а малката на седем години, като и двет ходят на училище. Ходят на училище децата.  Твърид, че Р. се грижи за децата и ги издържа финансово, като тя помага за грижите. Посочва, че от Р. знае, че Н. е в Германия и че няма контакт с нея. Твърди, че децата много обичат баща си и той работи, за да ги издържа.

 

Въз основа на изложената фактическа обстановка и съобразявайки становището на страните, съдът достигна до следните правни изводи:

Съобразно чл.127, ал.2, вр. с чл.59, ал.4 СК, при произнасяне по сезиралата съда молба, съдът следва да прецени всички обстоятелства с оглед интересите на детето, като: възпитателските качества на родителите, полаганите до момента грижи и отношение към детето, желанието на родителите, привързаността на детето към родителите, пола и възрастта на детето, възможността за помощ от трети лица – близки на родителите, социалното обкръжение и материалните възможности. При разрешаването на спора в настоящото производство съдът е длъжен да се води от най-добрия интерес на детето, като съобразно разпоредбата на пар.1 т.5 от Закона за закрила на детето, в този смисъл съдът следва да извърши преценка на желанията и чувствата на детето, физическите, психическите и емоционалните потребности на детето, възрастта, пола, миналото и други характеристики на детето, последиците, които ще настъпят за детето при промяна на обстоятеслтвата, както и всички други обстоятелства, които имат отношение към детето.

 

I.По отношение на упражняването на родителските права и определяне местоживеенето на детето:

 

Съдът намира, че от събраните в хода на производството доказателства безспорно се установи, че грижи по отглеждането и възпитанието на децата в последната година се полагат от бащата, който е поел цялостната им издръжка. Тези факти се установиха от свидетелските показания и бяха потвърдени и от изготвения социален доклад по делото. Доколкото в производството са събрани гласни доказателства от майката на ищеца – свидетелката Я., то съдът цени тези показания при условията на чл. 172 от ГПК, като възприема същите за достоверни, доколкото кореспондират с останалите събрани в хода на производството доказателства.

Съдът намира за безспорно установено, че майката не полага грижи и не е давала финансова издръжка за децата, доколкото същата е напуснала семейното жилище и е оставила децата изцяло на грижите на бащата. Майката не може да бъде открита на регистрираните й постоянен и настоящ адрес, въпреки всички опити, които съдът направи за нейното откриване, като същата се представлява от особен представител в рамките на настоящото производство.

С оглед на горното, съдът намира, че упражняването на родителските права за М. С. и З. С. следва да бъдат  предоставени на бащата, като бъде определено местоживеенето на децата при него. От събраните в хода на производството доказателства се установи, че Р.С.Х. притежава необходимия родителски капацитет, същият се грижи за децата, като дъщерите му са привързани към него. Ищецът установи в хода на производството, че разполага с необходимите социално –битови и материални възможности за отглеждането на децата.  Същият се ползва с помощта на своята майка, като макар и безработен, бащата успява да осигури и необходимите финансови средства по отглеждането на двете си дъщери. Бащата желае да полага грижи за своите деца. Предвид изложеното и съдът намира, че в най-добър интерес на децата е бащата да упражнява родителските права, поради което следва да бъде постановено решение в този смисъл.

 

II. По отношение на режима на лични отношения с другия родител:

Установено бе, че майката по никакъв начин не е търсила контакт с децата в рамките на последната година, като ги е оставила изцяло на грижите  на бащата. Към настоящия момент местонахождението й е неизвестно, като по делото не е възможно да бъде  изготвен и социален доклад за въпросите касаещи майката,  който съдът да съобрази. Съдът намира, че следва да бъде определен адекватен режим на лични контакти, като същият бъде съобразен с всички обстоятелства по делото и съответно с най-добрия интерес на децата. В този смисъл и доколкото по делото не се представиха доказателства за социално-битовите условия, при които живее майката, както и каквито и да било доказателства за отношенията на майката с децата – тяхната привързаност към нея, а точно обратното – контакт с децата си същата не  е осъществявала в рамките на година, то съдът намира, че адекватен би бил следния по-стеснен режим на лични контакти с децата, като при промяна на обстоятелствата същият може по искане на страната да бъде изменен: всяка втора и четвърта събота от месеца от 10:00 до 18:00 часа, както и един месец през лятната ваканция, когато бащата не е в годишен отпуск, като упражняването на режима за вземане на децата за един месец през лятната ваканция може да бъде упражнен при условие, че майката е осъществявала контакти с децата по посочения месечен режим поне за период от три месеца подред.

 

III.По отношение на издръжката:

 

При определяне размера на издръжката наред с нуждите на децата  съдът следва да прецени и възможностите на родителя, който я дължи. По делото не се установиха възможностите на ответницата да заплаща издръжка, което бе възложено като факти в тежест на ищцовата страна в настоящото производство по претенцията за заплащане на издръжка. В този смисъл и доколкото липсват данни за лицето, за което се твърди, че живее и работи в чужбина, съдът презюмира, че доколкото лицето е в трудоспособна възраст, то същото следва да реализира поне минималния доход. От друга страна не се установи ответницата да има други ненавършили пълнолетие деца, които да издържа, както и не се установи да има други задължения, които да изплаща. Бащата на децата от друга страна е безработен и не реализира трудов доход към настоящия момент, а работи от време на време като строителен работник, поради което и съдът приема, че същият реализира доход под минималния определен.

Съдът счита, че за цялостната издръжка на всяко едно от децата М. С. и З. С. с оглед възрастта им съответно на 7 и 8 години, и присъщите за тази възраст нужди от средства за ежедневни, образователни и развлекателни разходи, са необходими поне по 300 лв. месечно на дете/по делото не се установиха извънредни нужди от допълнителни средства, извън обичайните такива/. Използваните критерии от съда за да достигне до това заключение са тези, заложени в чл.50 ППЗЗакрД, вр. с Постановление №6 на МС от 15.01.2009г. за определяне на нов месечен размер на гарантирания минимален доход, необходимите средства за отглеждане и възпитание на дете от 7-годишна възраст до 14 – годишна възраст са в размер на 3,5 -кратния размер на гарантирания минимален доход, или 227лв, а от 14-годишна възраст, до навършване на пълнолетие - 4 кратния размер на гарантирания минимален доход, или 260лв. В този смисъл, след като съобрази, че посочените критерии,  заложени в чл.50 ППЗЗакрД, вр. с Постановление №6 на МС от 15.01.2009г. за определяне на нов месечен размер на гарантирания минимален доход,  се отнасят за деца лишени от родителска грижа и след като отчете индивидуалните потребности на децата, както и обществено-икономическата обстановка в страната и императивния минимум на издръжката, предвиден в чл. 142, ал. 2 СК, настоящият състав намира, че необходимата месечна издръжка за децата М. С. и З. С. следва да се определи в размер на по 300 лева месечно за всяко дете. Посоченият размер следва да бъде разпределен между двамата родители, съобразно критериите на чл.143, ал.1 СК, а именно техните възможности и материално състояние. В този смисъл и издръжката следва да бъде разпределена между страните в  справедливо съотношение, съобразно материалните и финансови възможности на всеки от родителите, като настоящият състав възприема за такова всеки от родителите да поеме половината от издръжката, доколкото не се установиха по-големи техни възможности.

По претенцията за издръжка за минал период съдът намира същата за основателна в претендирания в исковата молба размер от 120 лв. месечно за периода от 01.08.2015г. до 22.02.2016г., доколкото се установи безспорно, че майката не е полагала грижи и не е давала финансови средства за издръжка на децата в посочения период, като претендирания размер е адекватен, предвид определения месечен размер на издръжка по посочените по-горе мотиви на съда.

Водим от горното и на основание чл.127, ал.2 и 3 СК, съдът

 

Р Е Ш И:

 

           ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права по отношение на децата М. Р. С., ЕГН ********** и З. Р. С., ЕГН **********, на бащата Р.С.Х., ЕГН **********, с адрес: ***, като определя и местоживеенето на децата да е при бащата на адрес: ****************.

ОПРЕДЕЛЯ режим на лични отношения на майката Н.А.М., ЕГН **********,*** с  всяко едно от децата М. Р. С., ЕГН ********** и З. Р. С., ЕГН **********, както следва: всяка втора и четвърта събота от месеца от 10:00 до 18:00 часа, както и един месец през лятната ваканция, когато бащата не е в годишен отпуск, като упражняването на режима за вземане на децата за един месец през лятната ваканция може да бъде упражнен при условие, че майката е осъществявала контакти с децата по посочения месечен режим поне за период от три месеца подред.

ОСЪЖДА Н.А.М., ЕГН **********,***, да заплаща в полза на всяко едно от децата М. Р. С., ЕГН ********** и З. Р. С., ЕГН ********** , чрез техния  баща и законен представител - Р.С.Х., ЕГН **********, с адрес: ***, издръжка в размер на по 150 лв. /сто и петдесет лева/ месечно за всяко едно от децата, считано от 01.03.2016г., с падеж до 5-то число на месеца, за който се дължи, ведно със законната лихва за всяка забавена вноска, до настъпване на законно основание за изменение или прекратяване, на основание чл.127, ал.2, вр. с чл.143 СК.

ОСЪЖДА Н.А.М., ЕГН **********,***, да заплати в полза на всяко едно от децата М. Р. С., ЕГН ********** и З. Р. С., ЕГН ********** , чрез техния  баща и законен представител - Р.С.Х., ЕГН **********, с адрес: ***, издръжка за минал период в размер на по 120 лв. /сто и двадесет лева/ месечно за всяко едно от децата за периода от 01.08.2015г. до 22.02.2016г., на основание чл.127, ал.2, вр. с чл.149 СК.

          ОСЪЖДА Н.А.М., ЕГН **********,*** да заплати в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на Провадийски районен съд общо държавна такса в размер на 496.88 лв. /четиристотин деветдесет и шест лева и осемдесет и осем стотинки/, от които 432 лв. /четиристотин тридесет и два лева/ по иска с правно основание чл. 127 ал.2 вр. с чл. 143 СК, и 64.88 лв./шестдесет и четири лева и осемдесет и осем стотинки/ по иска с правно основание чл. 127 ал.2 вр. с чл. 149 СК,   на осн. чл.78, ал.6 ГПК, вр. с чл.1 от Тарифата за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК.

ДОПУСКА, на основание чл. 242, ал. 1 ГПК, предварително изпълнение на решението в частта за присъдената в полза на всяко едно от  децата М. Р. С., ЕГН ********** и З. Р. С., ЕГН ********** , чрез техния  баща и законен представител - Р.С.Х., ЕГН **********, с адрес: ***,  издръжка, както по иска с правно основание чл.127, ал.2, вр. с чл. 143 от СК, така и по този с правно основание чл.127, ал.2, вр. с чл. 149 от СК.  

 

ДА СЕ ИЗПЛАТИ на адв. П.М. *** възнаграждение в размер на 300лв. /триста лева/ от бюджета на съда, с оглед осъществената защита като особен представител в първа инстанция на ответницата Н.А.М., ЕГН **********.

 

Решението подлежи на обжалване пред Варненски окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

                                                             РАЙОНЕН СЪДИЯ: