Споразумение по дело №1499/2009 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 78
Дата: 24 ноември 2009 г. (в сила от 24 ноември 2009 г.)
Съдия: Цветан Илиев Цветков
Дело: 20095300201499
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 15 юли 2009 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

`П Р О Т О К О Л    № 78

Град Пловдив, 24.11.2009 година

 

          ПЛОВДИВСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, Наказателно отделение, в публично съдебно заседание на двадесет и четвърти ноември  две хиляди и девета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЦВЕТАН ЦВЕТКОВ

                              СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: РУЖА ЧОНОВА

ДИМКА ЖИВКОВА

 

 

Секретар: В.Г.

Прокурор: ГЕОРГИ ГЕОРГИЕВ

сложи за разглеждане НОХД 1499 по описа за 2009 година, докладвано от ПРЕДСЕДАТЕЛЯ.

 

          На именното повикване в 14. 40 часа се явиха:

          Подс. И.Н.И. се явява лично с адв. И.К..

          Свид. И.Н.П. се явява лично.

          Свид. И.Б.К. се явява лично и с повереника си адв. Е.

          Свид. Д.Ж.С. се явява лично и с повереника си адв. Е.

          В.Л. С.С.С. – налице.

          В.Л. С. К. М. – налице.

          По делото е приложена  молба от Д.С. и от И.К., с която желаят конституирането им като граждански ищци и  частни обвинители  и допълнителна молба от същите, с която уведомяват съда, че не поддържат подадените молби в частта им относно конституирането им като граждански ищци и оттеглят подадените искове със забележка, че ще търсят обезвреда за имуществени и неимуществени вреди по граждански път.

          Адв.Е. – От името на двамата мои клиенти и с тяхното лично съгласие се разбрахме при условие, че се сключи споразумение между подсъдимия и представителя на Окръжната прокуратура, че  ще оттеглим молбата за конституирането им като частни обвинители, с цел необременяване на процеса.

 

          ПРОКУРОРЪТ: Да се даде ход на делото.

          АДВ. К.: Да се даде ход на делото.

 

          СЪДЪТ

          О П Р Е Д Е Л И:

          ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО.

          СНЕ СЕ САМОЛИЧНОСТТА НА ПОДСЪДИМИЯ:

          И.Н.И. ***, живущ ***, българин, бълг. гражданин., женен, със средно образование, безработен, неосъждан, ЕГН **********.

          ПОДС. И.: Получих обвинителния акт преди повече от седмица.

          Разясниха се на страните правата им по чл. 274 и чл. 275 от НПК.

          ПРОКУРОРЪТ: Нямам отводи и нови искания.

          АДВ. К.: Също нямам искане за отводи.

          СЪДЪТ предостави възможността на страните да се представи по делото споразумение, сключено между Окръжна прокуратура от една страна, и от друга между подс. И. самостоятелно и чрез защитника му адв. И.К..

          ПРОКУРОРЪТ: Постигнахме споразумение, което представям и моля да одобрите.

          АДВ. К.: Моля, да одобрите представеното споразумение.

          Подс. И.: Поддържам казаното от защитника ми.

 

          СЪДЪТ предвид становището на страните, че желаят делото да се разгледа със споразумение по реда на гл. 29 от НПК явилите се свидетели и вещите лица следва да бъдат освободени от съдебното заседание, поради което

          О П Р Е Д Е Л И:

          ОСВОБОЖДАВА явилите се свидетели и вещи лица като на вещите лица С. и М. да се изплатят с РКО по 15 лв. за явяването им в днешното съдебно заседание.

          ДОКЛАДВА се постигнатото между страните споразумение за решаване на НОХД № 1499/2009 г. по описа на ПОС чрез прочитането му от прокурора.

          Подс. И.И.: Със снета по-горе самоличност.

          Разбирам в какво съм обвинен по така повдигнатото обвинение от Окръжна прокуратура – Пловдив. Признавам се за виновен. Разбирам последиците на представеното за одобрение от съда споразумение и заявявам, че съм подписал същото доброволно и се отказвам от разглеждане на делото по общия ред.

Искам да добавя, че свидетелството ми за правоуправление бе взето от полицаите заедно с другите документи – талон, застраховка и др.  Смятах, че ще бъдат приложени по делото и за това не ги потърсих от КАТ.

Съдът след съвещание като се запозна с постигнатото между страните споразумение по реда на чл. 384 ал. 1 във вр. с чл.381 ал. 1 от НПК обсъди приложените по делото доказателства и предяви, че същото отговаря на изискванията на чл. 381 от НПК, същото не противоречи на закона и морала, поради което следва да бъде одобрено в представения му вид.

Ето защо и

 

          О П Р Е Д Е Л И:

 

          На основание чл. 384 ал. 3 във вр. с чл. 382 ал. 7 от НПК ОДОБРЯВА постигнатото между Окръжна прокуратура гр. Пловдив, представлявана от прокурора ГЕОРГИ Г. и от друга – подсъдимия И.Н.И., представляван от адв. И.К. СПОРАЗУМЕНИЕ от *** г. за следното:

Подсъдимият И.Н.И., роден на *** г. в гр. П., живущ ***, със средно образование, безработен, женен, неосъждан, ЕГН ********** е извършил ВИНОВНО престъпление по чл.343, ал.1 б. „В” вр.чл.342 ал.1 от НК за това, че на **** г. на път ІІІ – 375 км 27 + 540 от с. Й. Г., П.  към гр. П., до разклонението за с. К., П. област, при управление на МПС – л.а. „***” с рег. № *** нарушил правилата за движение:

-        чл. 5, ал. 2, т.1 от ЗДП – „Водачът на пътно превозно средство е длъжен да бъде внимателен и предпазлив към уязвимите участници в движението, каквито са пешеходците и водачите на двуколесни пътни превозни средства;

-        чл. 20, ал. 1 от ЗДП – „Водачите са длъжни да контролират непрекъснато пътните превозни средства, които управляват”;

-        чл. 20 ал. 2 от ЗДП – „Водачите на пътни превозни средства са длъжни при избиране скоростта на движението да се съобразяват с атмосферните условия, с релефа на местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с превозвания товар, с характера и интензивността на движението, с конкретните условия на видимост, за да бъдат в състояние да спрат пред всяко предвидимо препятствие. Водачите са длъжни да намалят скоростта и в случай на необходимост да спрат, когато възникне опасност за движението”;

-        чл. 21, ал. 1 от ЗДП – „При избиране скоростта на движение на водача на пътно превозно средство – категория „В” е забранено да превишава стойността на скоростта извън населено място 90 км/ч” като се е движел със скорост около 101 км/ч;

-        чл. 25 ал. 1 от ЗДП – „Водач на пътно превозно средство, който ще предприеме каквато и да е маневра, като например да излезе от реда на паркираните превозни средства или да влезе между тях, да се отклони надясно или наляво по платното за движение, в частност да премине в друга пътна лента, да завие надясно или наляво за навлизане по друг път или крайпътен имот, преди да започне маневрата трябва да се убеди, че няма да създаде опасност за участниците в движението, които се движат след него, преди него или минават покрай него и да извърши маневрата, като се съобразява с тяхното положение, посока и скорост на движение”,

и по непредпазливост е причинил смърт на С. И. К., с ЕГН ********** – престъпление по чл. 343, ал. 1 б. В, във вр. с чл. 342, ал. 1 от НК.    За така извършеното от подсъдимия И.Н.И. ВИНОВНО престъпление по чл.343 ал.1 б.В вр.чл. 342 ал.1 от НК и вр. чл.54 от НК НАЛАГА НАКАЗАНИЕ В РАЗМЕР на ЕДНА ГОДИНА И ШЕСТ МЕСЕЦА ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА.

          На основание чл.66 ал. 1 от НК ОТЛАГА  изпълнението на така наложеното на подс. И.Н.И.  наказание от ЕДНА

 

 

 

ГОДИНА И ШЕСТ МЕСЕЦА ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА с изпитателен срок от ТРИ ГОДИНИ, считано от днес.

          На осн. чл.343 Г  вр. чл.37 ал.1 т.7 предл.2 от НК ЛИШАВА подсъдимия И.Н.И. от право да управлява МПС за срок от ЕДНА ГОДИНА И ШЕСТ МЕСЕЦА, считано от *** г.

          ОСЪЖДА подс. И.Н.И. да заплати по сметка на ВСС сумата от *** лв. /***/ лв. разноски по производството.

 

С П О Р А З У М Е Л И  С Е:

 

 

 

ОКРЪЖНА ПРОКУРАТУРА гр. Пловдив

 

 

ПРОКУРОР:

                 /Г. Г./

                                              

ПОДСЪДИМ:   

                      /ИВ. И./

ЗАЩИТНИК:

                                                                                          /ИВ. К./

 

                                                                      ОКРЪЖЕН СЪДИЯ:

 

                                                  СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.

 

                                                                                              2.

 

          С оглед на така одобреното споразумение за решаване на делото съдът счита, че са налице основанията на чл. 24 ал. 3 от НК, поради което съдебното производство по НОХД № 1499/09 г. по описа на ПОС следва да бъде прекратено като се отмени взетата по отношение на подс. И. Н. И. мярка за неотклонение „Подписка”.

 

          Ето защо

 

          СЪДЪТ

 

          О П Р Е Д Е Л И:

 

 

 

 

 

 

          ПРЕКРАТЯВА на осн. чл. 24 ал. 3 от НК производството по НОХД 1499/09 г. по описа на ПОС.

          ОТМЕНЯ взетата спрямо подс. И.Н.И. мярка за неотклонение „Подписка”.

 

          Определението е окончателно.

 

 

          Протоколът се изготви в съдебно заседание.

          Заседанието се закри в  15.40 ч.

 

 

 

 

                                                             ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

 

                                        СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ: 1.

 

                                                                                         2.

 

 

 

 

 

 

                                                            СЕКРЕТАР: