Решение по дело №150/2024 на Административен съд - Кюстендил

Номер на акта: 931
Дата: 14 май 2024 г. (в сила от 14 май 2024 г.)
Съдия: Десислава Табакова
Дело: 20247110700150
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 15 март 2024 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

№ 931

Кюстендил, 14.05.2024 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Административният съд - Кюстендил - VII състав, в съдебно заседание на двадесет и четвърти април две хиляди двадесет и четвърта година в състав:

Председател: ИВАН ДЕМИРЕВСКИ
Членове: НИКОЛЕТА КАРАМФИЛОВА
ДЕСИСЛАВА ТАБАКОВА

При секретар АНТОАНЕТА МАСЛАРСКА и с участието на прокурора МИХАИЛ КРУШОВСКИ като разгледа докладваното от съдия ДЕСИСЛАВА ТАБАКОВА канд № 20247110600150 / 2024 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс (АПК) във връзка с чл. 63в от Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН).

Образувано е по касационна жалба на Р. А. М. от гр. Благоевград, чрез адв. Н. Б., против решение № 466 от 22.12.2023 година, постановено по а. н. д. № 747/2023 г. по описа на Районен съд - Дупница, с което е потвърдено наказателно постановление № 23-0332-000289 от 31.05.2023 година, издадено от началника на група към ОД на МВР - гр. Кюстендил, РУ Рила.

В касационната жалба се излагат доводи за неправилност на оспореното решение, като постановено при допуснато съществено нарушение на процесуалните правила и необоснованост. Моли съда да постанови решение, с което да отмени решението предмет на касационна проверка и да отмени издаденото наказателно постановление.

Ответникът по касационната жалба - началникът на група към ОД на МВР - гр. Кюстендил, РУ Рила, не изразява становище по касационната жалба.

Представителят на Окръжна прокуратура – Кюстендил дава заключение за неоснователност на касационната жалба.

Административен съд - Кюстендил, като прецени събраните по делото доказателства и наведените касационни основания, намира следното:

Касационната жалба е процесуално допустима, като подадена в срок и от надлежна страна. Разгледана по същество е неоснователна.

С оспореното решение е потвърдено наказателно постановление № 23-0332-000289 от 31.05.2023 година, издадено от началника на група към ОД на МВР - гр. Кюстендил, РУ Рила, с което на Р. М. на основание чл. 183, ал. 4, т. 7, предложение първо от Закона за движение по пътищата (ЗДвП) е наложена "глоба" в размер на 50 лева, за нарушение на чл. 137а, ал. 1 от ЗДвП.

За да постанови решението си, първоинстанционният съд е събрал като доказателства по делото свидетелски показания, както и писмените такива приобщени по реда на чл. 283 от НПК. Въз основа на тях и след направен анализ поотделно и в тяхната съвкупност безспорно е приел за установено, че административнонаказателната отговорност на касаторката е ангажирана за това, че на 09.05.2023 година, в 08:45 часа в [населено място], [улица](центъра), в посока на движение [улица]към [населено място], е управлявала товарен автомобил "Фолксваген", с рег. № [рег. номер], собственост на „Фамилекс“ ООД, [населено място], без поставен обезопасителен колан по време на движение, с който автомобила е оборудван.

Районният съд е достигнал до правен извод, че при съставянето на АУАН и издаването на наказателното постановление не са допуснати нарушения на материалното и процесуално право, поради което правилно е ангажирана административнонаказателната отговорност на водача (нарушителя) по реда на чл. 183, ал. 4, т. 7, предложение първо от ЗДвП.

Решението е валидно, допустимо и правилно.

Съобразно чл. 220 от АПК касационната инстанция възприема установена от Районен съд - Дупница фактическа обстановка, която напълно кореспондира на събраните по делото доказателства.

Първоинстанционният съд правилно и въз основа на събраните доказателства е установил фактическата страна на спора. Настоящата касационна инстанция напълно споделя направените от районния съд правни изводи за правилно прилагане на материалния закон от административнонаказващия орган при реализиране на отговорността по реда на чл. 183, ал. 4, т. 7, предложение първо от ЗДвП, за извършено нарушение на чл. 137а, ал. 1 от ЗДвП за това, че М. в качеството си на водач на товарен автомобил при проверка във връзка със спазването на правилата за движение от служители на РУ Рила към ОДМВР - Кюстендил по време на движение не използва обезопасителен колан с какъвто е оборудван автомобила фабрично.

При субсидиарното действие на НПК, районният съд е изпълнил служебното си задължение да проведе съдебното следствие по начин, който е осигурил обективно, всестранно и пълно изясняване на всички обстоятелства, включени в предмета на доказване по конкретното дело, при точното съблюдаване на процесуалните правила относно събиране, проверка и анализ на доказателствената съвкупност, и не е допуснал нарушения на съдопроизводствените правила. Районният съд е събрал необходимите и относими доказателства, за чието съществуване са налице данни по делото в обжалваното решение е изложил мотиви относно преценката на доказателствата, която е извършил и въз основа на последните е направил правилни правни изводи, които настоящият касационен състав изцяло споделя

Изложените касационни основания са напълно неоснователни, тъй като след преценка на събраните по делото доказателства се установява, че вмененото административно нарушение е доказано по безспорен начин, съответно законосъобразно е ангажирана отговорността на касаторката

По изложените съображения съдът намира, че обжалваното решение не страда от пороци, представляващи касационни основания за отмяната му. Същото е правилно и като такова следва да бъде оставено в сила

Водим от горното и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК, във връзка с чл. 63в от ЗАНН, Административен съд – Кюстендил,

Р Е Ш И:

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 466 от 22.12.2023 година, постановено по а. н. д. № 747/2023 г. по описа на Районен съд – Дупница.

Решението е окончателно.

Председател:
Членове: