Решение по дело №1935/2017 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1161
Дата: 8 юни 2018 г. (в сила от 29 януари 2019 г.)
Съдия: Пламен Ангелов Колев
Дело: 20171100901935
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 2 юни 2017 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

гр.София, ……………..г.

 

                           

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, ТО, VІ - 12 състав в публичното заседание на 16.03.2018 г.  в състав:

 

                             ПРЕДСЕДАТЕЛ: Пламен Колев

                                                         

при участието на секретаря………, като взе предвид докладваното от съдия П.Колев т.д.№ 1935  по описа за 2017 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

         Предявени  са  искове с правно основание чл.124, ал.1 ГПК и чл.74 ЗЗД.

Ищецът твърди, че е съдружник в „И.Е.К.” ООД, като притежава 50 равни неделими дяла, всеки с номинална стойност 10 лева, представляващи 50 % от капитала на дружеството.

Сочи, че на 29.05.2017 г. е било проведено общо  събрание на съдружниците на дружеството, на което е бил изключен като съдружник.

Счита взетото решение за нищожно поради липса на форма, евентуално за незаконосъобразно и моли то да се отмени, тъй като:

 

1.    не му е била връчена покана за събранието;

 

2.    не и не му било е надлежно отправяно изискуемото предупреждение съгласно чл.126 ал.3 от ТЗ, което не му е позволило да се даде обяснения и да се защити;

 

3.    Не се извършил нарушение чрез „действия против интересите на дружеството изразяващи се в това, че без да е взето решение на общото събрание на съдружниците в „И.е.к.“ ООД. с договор от 15.02.2017 г. е прехвърлил всички притежавани от дружеството дялове от капитала на регистрираното в Италия дружество „Л.Ф.“ на Р.Г.. Продажбата на дяловете, която е извършил представлява действие против интересите на „И.е.к.” ООД.” Не оспорва наличието на такава транслативна сделка, но твърди,че я е извършил в качеството си на управител на дружеството.

     Ответникът оспорва иска. Оспорва наличието на твърдяните пороци при вземане на решенията. Твърди, че е налице редовно връчена покана и предупреждение за изключване. Счита, че нарушението по т.3 обуславя налагането на най-тежката санкция – изключване на съдружника.

 

 

Съдът, като взе предвид становищата на страните и след като обсъди събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа страна следното:

 

По иска по чл.124, ал.1 ГПК.

 Съгласно нормата на чл.137, ал.5 от ТЗ (Нова - ДВ, бр. 105 от 2016 г.) нищожни са решения на общото събрание, приети в нарушение на изискванията на ал. 4 относно формата.

Съгласно разясненията дадени в  т.2 от ТР №1/2002 г. на ОСГК на ВКС, нищожност на решението на ОС може да се установи чрез самостоятелен иск, който не е ограничен със срок. Активно легитимирани да го проведат, ако имат правен интерес, са както членове на дружеството, така и трети лица. Основното разграничение, определящо пътя на защита е дали решението на ОС е от подлежащите на вписване или не. В случай, че решението не подлежи на вписване в търговския регистър, нищожността му може да бъде установена чрез установетелн иск, а в случай, че е вписано в ТР защитата е срещу вписването.

В случая ищецът твърди, че е съдружник, който е изключен от дружеството, като взетото решение е нищожно поради липса на форма и не е било вписано в ТР. Това обуславя допустимостта на иска.

         Между страните не се спори относно това, че ищецът към момента на провеждане на събранието е бил съдружник в ответното дружество.

         Не се спори, че на 29.05.2017 г. е било проведено общо събрание на съдружниците с дневен ред: вземане на решение за изключване на съдружника С.У..

         По делото е представен Протокол от 29.05.2017 г., отразяващ взетите решения, подписат от съдружниците. Документа не се установява да притежава нотариално удостоверяване на подписите и съдържанието, извършени едновременно. Липсата на такава форма се признава от ответника, като неговата защита се свежда до правни доводи - в дружествения договор е предвидена писмена форма, преодоляваща нормативното изискване.

         При така установената фактическа обстановка съдът намира от правна страна следното:

                Съобразно нормата на чл.137, ал.4 от ТЗ за взетото решение по чл.137, ал.1, т.2 от ТЗ - относно изключването на съдружник, следва да се състави протокол с нотариално удостоверяване на подписите и съдържанието, извършени едновременно.

         Съставеният Протокол от 29.05.2017 г., съставен в обикновена писмена форма, не притежава изискуемата се форма по ал.4 и следователно решението за изключване на съдружника е нищожно на осн. чл.137, ал.5 от ТЗ.

         Неоснователно е възражението на ответника, че е налице хипотезата чл.137, ал.4 пр. последно -   в дружествения договор да е предвидена писмена форма. В чл.38 от Дружествения договор наистина  е предвидено, че решенията на Общото събрание се вписват в протокол от заседанието, който се подписва от съдружниците или техните представители. Той обаче е приет преди въвеждане на изискването на ал.4( Нова - ДВ, бр. 105 от 2016 г.) и следователно не материализира съгласие на съдружниците за отклонение от нововъведеното законово изискване.

         Горното налага извода за нищожност на взетото решение, сочещо на основателност на главния иск.

         Поради несбъдване на вътрешно-процесуалното условие, искът се явява основателен.      

         В тежест на ответника следва да се възложат направените от ищеца разноски - 80 лв. за ДТ.

         Воден от горното, Софийски градски съд

 

                                               Р   Е    Ш    И   :  

 

         ПРИЕМА ЗА УСТАНОВЕНО на осн. чл.124, ал.1 ГПК, по иск предявен от С.У. срещу „И.Е.К.” ООД, ЕИК:********, че взетото на 29.05.2017 г. решение на Общото събрание   за изключване на съдружника С.У. е нищожно на основание чл.137, ал.5 вр. ал. 4 от ТЗ - поради липса на нотариално удостоверяване на подписите и съдържанието, извършени едновременно, на протокол от 29.05.2017 г.

         ОСЪЖДА „И.Е.К.” ООД, *** да заплати на С.У., гражданин на Италия, с лична карта № ********г. издадена в Италия сумата 80 лв. разноски на осн. чл.78, ал.1 ГПК.

         Решението подлежи на обжалване пред САС  в двуседмичен срок от връчването му.

                                             

 

 

        ПРЕДСЕДАТЕЛ: