Решение по дело №214/2019 на Окръжен съд - Разград

Номер на акта: 209
Дата: 20 ноември 2019 г. (в сила от 30 декември 2019 г.)
Съдия: Ирина Миткова Ганева
Дело: 20193300500214
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 17 юли 2019 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

        № …….. / 20.11.2019г., гр.Разград

            В ИМЕТО НА НАРОДА

Окръжен съд Разград

На осемнадесети ноември, две хиляди и деветнадесета година

В публичното съдебно заседание в следния състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНЕЛИЯ ЙОРДАНОВА

ЧЛЕНОВЕ: РАЯ ЙОНЧЕВА

ИРИНА ГАНЕВА

Секретар: Д.Г.

Прокурор:

Като разгледа докладваното от съдия Ирина Ганева

В.гр.д. № 214 по описа на съда за 2019г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.258 и сл. ГПК.

Постъпила е въззивна жалба от З.А.И., Ю.Ю.И., Ю. Иксел И., С.Ю.Е. и Е.Ю.Е., подадена чрез адвокат, против решение № 222/20.05.2019г. по гр.д. № 2494/2016г. по описа на РС Разград, с което в производство по делба във фазата на извършването й е изнесен на публична продан недвижим имот с идентификатор 62089.4.56, представляващ нива с площ 13 020кв.м. в местността Айванлък в землището на с.Раковски, с пазарна стойност 19 426лв.  Жалбоподателите излагат твърдение за сключена прехвърлителна сделка от ищците с техните идеални части от имота на трето лице, което ги поставя във възможност да сключат спогодба в хода на съдебното производство. Молят въззивния съд да отмени обжалваното решение и да даде възможност на страните да постигнат съдебна спогодба. В съдебно заседание искането се поддържа от явилия се процесуален представител.

В срока по чл.263 ал.1 ГПК не е постъпил писмен отговор от А.З.И., А.С.К., С.С.И., Л.С.И. и С.С.И.. Упълномощеният от тях адвокат поддържа становище за възможност за сключване на спогодба чрез формиране на два дяла от имота и поставянето им в дял по наследствени колена.

Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства и становищата на страните, констатира следната фактическа обстановка: с решение № І/9.06.2017г., постановено в настоящото производство, е допусната делба на поземлен имот с идентификатор 62089.4.56, представляващ нива с площ 13 020кв.м. в землището на с.Раковски, м.Айванлък, при равни права от по 1/10ид.ч. за всеки от десетимата съделители. Решението е влязло в сила на 11.01.2019г.

На 30.08.2018г., преди влизане в сила на решението по допускане на делбата, А.З.И., Л.С. К., С. Р. И., А.С.К. и С.С.И. са прехвърлили общо 106/240ид.ч. от недвижимия имот на трето лице „Северагро“ЕООД, което се установява от представена справка от Служба по вписванията гр.Разград.

Във втората фаза на делбеното производство е изготвено заключение на съдебно-техническа и оценителна експертиза, от което се установява, че площта на имота не е достатъчна за формиране на реален дял за всеки съделител, предвид изискването от минимална площ 3дка за образуване на самостоятелни имоти. Пазарната стойност на нивата е определена в размер 19 426лв.

При така установената фактическа страна, съдът направи следните правни изводи: въззивната жалба е неоснователна. Съдържащото се в нея искане не е свързано с твърдение за незаконосъобразност на обжалваното решение, а се иска страните да получат възможност да сключат съдебна спогодба за делба чрез разделяне на имота на два новообразувани и поставянето им в дял по наследствени колена.

Договорът за спогодба по своята същност е договор, по силата на който чрез взаимни отстъпки страните прекратяват съществуващ помежду им спор – чл.365 ал.1 ЗЗД. Конкретно с договора за делба съделителите дават съгласието си за  прекратяване на съществуващата помежду им съсобственост, което означава, че същите извършват действия на разпореждане с техния имот. Това от своя страна изисква качеството на собственици на всеки един от подписващите спогодбата за делба. В случая обаче, част от страните по делото -  А.З.И., Л.С. К., А.С.К. и С.С.И. вече не са собственици на техните идеални части от имота, определени с решението по допускане на делбата. При това положение съдът приема, че спогодба, подписана от несобственици, би била в противоречие със закона и по аргумент от обратното на чл.234 ал.1 ГПК не би могла да бъде одобрена.

ОСГК на ВКС в свое ТР №3/2013г. приема, че при извършено разпореждане със спорното право от съсобственик в полза на друго лице в хода на делбеното производство във фазата по допускане на делбата, приобретателят може да участва като главна страна в производството като замести своя праводател със съгласието на всички съделители. От горното следва, че принципно подобна спогодба в хода на съдебното производство би била възможна с участието на приобретателя, който вече притежава правото на собственост върху съответните идеални части и би могъл да бъде страна по договора за спогодба. За да стори това обаче същият следва да встъпи в процеса като главна страна и замести своите праводатели. Само че съгласно чл.228 ал.1 ГПК подобно процесуално действие е възможно до приключване на делото в първата инстанция. Съдебният процес се намира във фазата на въззивен контрол на постановеното решение, поради което процесуални действия, свързани с встъпване в процеса на приобретателя с цел сключване на съдебна спогодба, са недопустими.

Предвид заключението на вещото лице, че имотът е реално неподеляем между съсобствениците, решението на районния съд за изнасянето му на публична продан съответства на изискванията на закона – чл.348 ГПК, поради което следва да бъде потвърдено.

Предвид изложеното, съдът

 

 

Р Е Ш И :

 

 

Потвърждава решение № 222/20.05.2019г. по гр.д. № 2494/2016г. по описа на РС Разград.

Решението подлежи на обжалване пред Върховния касационен съд в едномесечен срок от връчването му на страните.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:         

                       

 

          ЧЛЕНОВЕ: 1.                           

 

 

 

    2.

 

ДГ