Определение по дело №151/2021 на Районен съд - Берковица

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 7 май 2021 г.
Съдия: Елеонора Любомирова Филипова
Дело: 20211610100151
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 16 март 2021 г.

Съдържание на акта

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н  И  Е

ГР.БЕРКОВИЦА, 07.05.2021 г.

 

РАЙОНЕН СЪД- Берковица……………………….гражданска колегия в закрито заседание на 07 май.…….…………………………………… през две хиляди и двадесет и първа година…………….…………………………в състав:

 

                                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕОНОРА ФИЛИПОВА

 

при секретаря ……………………………………и в присъствието на прокурора……………………………..като разгледа докладваното от съдията ФИЛИПОВА……….….…………… гражданско дело 151 по описа за 2021г…………..……………..и за да се произнесе взе предвид следното:

 

         Производството по делото е образувано по молба на К.П.Х., като майка и законен представител на малолетното дете Михаела Богданова Георгиева и като ответник е конституиран Б.Г.Д.. Претендира се увеличение на  размера на месечна издръжка. Производството се развива по реда на чл.310 ГПК.

         Ищцата твърди, че с постигната спогодба по гр.д. 2174 по описа на РС – Монтана за 2015 година ответникът е осъден да ѝ заплаща като майка и законен представител на малолетното дете Михаела Богданова Георгиева месечна издръжка в размер на 120 лева. Твърди, че от присъждане на тази издръжка са изминали повече от пет години, през който период нуждите на детето значително са нараснали, вече е ученичка в седми клас. Моли съда, да постанови решение, с което  измени размера на присъдената издръжка и осъди ответника да ѝ заплаща месечна издръжка в размер на 200 лева, считано от датата на завеждане на делото, до настъпване на други законоопределени предпоставки за нейното изменение, ведно със законната лихва върху всяка просрочена вноска. Претендира и присъждане на направените разноски.

         В срока за отговор по чл. 131 ГПК ответникът Б.Г.Д. не взема становище по предявения иск.

 

         От твърденията на страните съдът обосновава извод за правното основание на предявения иск – чл.150 СК.

         При реализиране на правата си в производството страните следва да имат предвид следното: доказателствената тежест  по предявения иск е на ищеца. В производството следва да бъде установено, че  ищеца е правоимащо лице по смисъла на чл.139 от СК, респ. че ответникът е задължено за издръжка лице; между страните в производството е налице влязло в сила съдебно решение за определяне размера на издръжката; че е налице промяна в обстоятелствата, при които е постановено решението за издръжка. Следва да се има предвид, че промяната трябва да е трайна и съществена. Тя може да се изразява в: увеличени нужди на ищеца (нуждаещия се от издръжка); увеличени възможности на дължащия издръжка. Ответникът следва да докаже фактите и обстоятелствата, от които желае да се ползва, в т.ч. и наличието на задължение за заплащане на издръжка на други лица от същия ред. В настоящия случай не се нуждаят от доказване, респ. представени са доказателства за правото на ищеца да търси издръжка от  ответника, както и за наличието на предходно съдебно решение, с което е определен размер на издръжка.

        

Страните, съгласно разпоредбата на чл.312, ал.2 от ГПК имат възможност в едноседмичен срок да вземат становище във връзка с дадените указания и доклада по делото, както и да предприемат необходимите процесуални действия за събиране на указаните относими доказателства. Ако не се възползват от дадената им възможност, то последиците, съгласно чл.313 от ГПК се свързват с преклудиране на възможността да сторят това на по – късен етап, освен ако не докажат, че пропускът се дължи на особени непредвидени обстоятелства. Във въззивното производство страните няма да могат да твърдят нови обстоятелства, да сочат и да представят доказателства, които са могли да посочат и да представят пред настоящата инстанция (чл.266 от ГПК). Представените писмени доказателства, съдът е приел като необходими, допустими и относими към спорното право. 

Страните не са направили доказателствени искания, свързани с внасяне на разноски за събиране на доказателства, поради което и съдът не следва да определя  размер на разноски, както и срок за внасянето им.          Разноските в производството и държавните такси се присъждат в тежест на  ответника съобразно уважената част на иска. Ищецът е освободен от такси и разноски по производството. Същият дължи разноски, направени от ответната страна в случай на неуспешно провеждане на производството. Страната, която е поискала присъждане на разноски, представя на съда списък на разноските, най – късно до приключване на последното заседание в съответната инстанция. (чл.80 от ГПК).

         Съдът приканва страните към спогодба. Този начин на доброволно уреждане на спора има предимство, тъй като ще освободи страните от част от държавните такси и от разноските в производството, както и ще способства за запазване на етиката в  отношенията помежду им. Касае се до иск за увеличение издръжката на дете. На първо място интересите на последното изискват страните да уредят по най – благоприятния за него начин тези отношения, а на следващо място нуждите на последното следва да бъдат задоволени в максимална степен с оглед здравословното и правилно отглеждане и подходящо възпитание.

Съдът намира, че следва да бъде изпълнена процедурата по чл.312 от ГПК, като изготвения писмен доклад се счита неразделна част от настоящото определение.

         Водим от гореизложеното, съдът

 

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  И  :

        

ПРИЕМА представените с исковата молба: протокол от 16.02.2016 г. по гр. дело № 2174 по описа за 2015 г. на РС- Монтана, удостоверение за раждане, удостоверение от СУ Иван Вазов – Вършец, трудов договор.

 

НАСРОЧВА открито съдебно заседание с призоваване на страните за 27.05.2021  година от 09.30  часа.

 

         ПРИКАНВА страните към спогодба и ги НАПЪТВА към медиациа или друг способ за доброволно уреждане на спора.

 

         ДА СЕ УВЕДОМИ Д „СП”,  отдел” Закрила на детето” – Вършец.

 

         УКАЗВА на страните възможността в едноседмичен срок да вземат становище във връзка с дадените указания и доклада по делото.

 

         УКАЗВА на страните, че неизпълнението на дадените от съда указания има за последица преклудиране на възможността да сторят това на по – късен етап, освен ако пропускът се дължи на особени непредвидени обстоятелства.

        

         На страните да се връчи препис от настоящото определение и доклада по делото.

 

 

                                                                                                          РАЙОНЕН СЪДИЯ: