Решение по дело №454/2009 на Районен съд - Царево

Номер на акта: 36
Дата: 29 март 2010 г. (в сила от 28 юни 2010 г.)
Съдия: Минчо Танев Танев
Дело: 20092180200454
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 19 декември 2009 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер   36                                                29.03.2010 год.                                            Град  Царево

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Царевският районен съд                                                                        наказателен състав

на двадесет и четвърти март                                                                 две хиляди и десета година

в публично заседание, в следния състав:                                     Председател: Минчо Танев

            Секретар: П.Б.

 

като разгледа докладваното от съдия Минчо Танев

НАХД номер 454 по описа на съда за 2009 год. за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

Производството по делото е от административно наказателен характер, по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН. 

Образувано е по повод постъпила жалба от З.П.Ф., ЕГН **********,***, против Наказателно постановление, № **/** год. на Директор на РИОКОЗ- Бургас, с което на основание чл. 294, вр. чл. 295, ал. 3 от Закона за ЛПХМ и е наложено административно наказание „глоба” в размер на 1000,00 лева, за нарушение на чл. 219, ал. 2, чл. 220, ал. 3 от ЗЛПХМ и чл. 24, ал. 2 от Наредба № 28/ 2008 год. за устройството, реда и организацията на аптеките и номенклатурата на лекарствените продукти.

В жалбата се навеждат доводи, че наказателното постановление е неправилно и незаконосъобразно, поради което жалбоподателя иска от съда то да бъде отменено. Ангажира писмени доказателства- Разрешение № **/** год. и Трудов договор № ** от** год.

В съдебно заседание, жалбоподателят се представлява от адвокат. Оспорва фактическите констатации по АУАН и НП. Пледира за отмяна на наказателното постановление, като незаконосъобразно,издадено при допуснати нарушения на процесуалния и материалния закон.

Ответникът по жалбата се представляват от юрисконсулт. Явяват се актосъставителя и свидетелите. По делото се събраха множество писмени доказателства, разпитаха се актосъставителя и свидетелите по установяване на нарушението.

Съдът, като взе предвид събрания по делото доказателствен материал, намира за установено от фактическа страна следното:

На ** год. актосъставителя и свидетеля- служители на РИОКОЗ- Бургас, извършили проверка в аптека, находяща се в **. При проверката, в аптеката била жалбоподателката, назначена на работа с трудов договор като помощник- фармацевт. Проверяващите констатирали, че в аптеката се съхраняват медикаменти в нарушение на Наредба № 28/ 2008 год. за устройството, реда и организацията на аптеките и номенклатурата на лекарствените продукти. Констатираното нарушение мотивирало актосъставителят да състави акт за установяване на административно нарушение №** от ** год. в който нарушението било описано както следва: „…….лицето назначено като помощник-фармацевт не съхранява лекарствени продукти и хранителни добавки съгласно указанията на производителя и : условия указани в разрешението им за употреба. В приемното помещение при температура над 25°С по стелажите бяха намерени……… „Дактакорт" крем 15g l опак. (изискващ температура на с-нение от 2 до 8°С); Суметролим 25mg 100 мл. сироп 2 опак. (изискващ температура на съхранение от 5 до 15°С); „Лакто-4" 30 капс. 1 опак. (изискващ температура на съхранение от 2 до 10°С); „Витамин Е" 60 кап. 1 опак. (изискващ температура на съхранение от 15 до 25°С)”. Жалбоподателят присъствал по време на извършване на проверката и АУАН бил съставен в нейно присъствие, връчен лично и подписан без възражение. Наказващият орган- Директор на РИОКОЗ- Бургас, въз основа на съставения АУАН издал обжалваното наказателно постановление, в което административното нарушение е описано по същия начин, както в АУАН. Деянието е квалифицирано като нарушение на чл. 219, ал. 2, чл. 220, ал. 3 от ЗЛПХМ и чл. 24, ал. 2 от Наредба № 28/ 2008 год. за устройството, реда и организацията на аптеките и номенклатурата на лекарствените продукти, поради което и на основание чл. 294, вр. чл. 295, ал. 3 от Закона за ЛПХМ, на жалбоподателя е наложено административно наказание „глоба” в размер на 1000,00 лева.

Изложената фактическа обстановка, съда установи по безспорен начин от събраните по делото писмени доказателства, както и от показанията на свидетелите- служители на РИОКОЗ, които кредитира изцяло. Същите са обективни, безпротиворечиви вътрешно и помежду си и кореспондират изцяло със събраните по делото писмени доказателства.

При така установената фактическа обстановка и след като съобрази разпоредбите на закона, съда прие от правна страна следното:

Жалбата е подадена от легитимирано да обжалва лице, посочено в наказателното постановление като нарушител, в законоустановения срок по чл. 59, ал. 2 от ЗАНН, съдържа всички необходими реквизити, поради което същата е процесуално допустима и като такава следва да бъде разгледана.

Разгледана по същество обаче, същата е неоснователна.

Настоящото производство е от административно- наказателен характер. Същественото при него е да се установи има ли извършено деяние, което да представлява административно нарушение по смисъла на чл. 6 от ЗАНН, това деяние извършено ли е от лицето посочено в акта и наказателното постановление като нарушител, както и дали деянието е извършено от това лице виновно. Следва и да се отбележи, че актовете за установяване на административни нарушения нямат обвързваща, доказателствена сила, т.е. посоченото в акта не се счита за доказано, тъй като при това производство се прилагат съответно правилата на НПК, съгласно чл. 14 от НПК обвиняемият /в случая административно отговорното лице/ се счита за невинен до доказване на противното. /ППВС № 10/ 1973 год./. Това от своя страна означава, че в тежест на административно наказващия орган е да докаже по безспорен начин пред съда, че има административно нарушение. Освен това, за да бъде наказателното постановление правилно и законосъобразно е необходимо стриктно да бъдат спазени изискванията на ЗАНН относно съставянето на акта и издаването на наказателното постановление.

В конкретния казус, съда съобрази следното:   

В настоящият случай, актът за установяване на нарушението е съставен от служител на РИОКОЗ- Бургас, а атакуваното наказателно постановление е издадено от Директор на РИОКОЗ- Бургас, т.е. в съответствие с разпоредбите на чл. 37 и чл. 47 от ЗАНН.

Жалбоподателят в жалбата си и в съдебно заседание, чрез процесуалния си представител оспорва фактическите констатации по акта, като твърди, че температурата в помещението не е била измерена от проверяващите, както и че са допуснати нарушения на законовите разпоредби, при съставяне на АУАН и НП, в частност на разпоредбата на чл. 57 от ЗАНН, като заявява, че наказателната отговорност неправилно е ангажирана по отношение на жалбоподателя, тъй като тя не била магистър фармацевт, а само помощник фармацевт.

Съда намира възраженията за неоснователни- видно от показанията на свидетелите, аптеката е работила на ** год. с отворени врати и без включен климатик, като проверката е била извършена около обяд. Нелогично е според съда, по това време на денонощието и по време на летния сезон, температурата да е била в рамките на 2 до 8-10 градуса в помещението, без включен климатик и с отворени врати. По отношение твърдените от жалбоподателя нарушения на процесуалните правила: съда намира същите за неоснователни- съгласно разпоредбата на чл. 220, ал. 3 от ЗЛПХМ помощник фармацевта има същите права и задължения като магистър фармацевта и отговаря за съхранението на лекарствените продукти в аптеката. Във връзка с горното и съобразно събраните по делото гласни и писмени доказателства, се налага извода, че както при съставянето на АУАН, така и при издаването на обжалваното НП, са спазени всички процесуални правила и норми. Същите са постановени от оправомощени лица, в кръга на тяхната материална и териториална компетентност, при спазване на изискванията за форма и съдържание. Посочените в тях фактически обстоятелства бяха безспорно установени в хода на съдебното производство. Правилно са приложени и съотносимите законови разпоредби към установеното административно нарушение, което позволява на нарушителя да разбере в извършването на какво точно административно нарушение е обвинен. С оглед на гореизложеното, съдът намира че описаното в АУАН и НП деяние съдържа всички обективни и субективни признаци на административно нарушение, което нарушение е извършено от жалбоподателя, поради което правилно е била ангажирана административно- наказателна отговорност спрямо нея.

Вида и размера на административните наказания, които могат да бъдат наложени за констатираното нарушение, са определени в чл. 294 от Закона за ЛПХМ, където е посочено, че който наруши разпоредбите на този закон или наредбите по прилагането му, се наказва с глоба от 1000 до 3000 лв. Това налага извода, че в конкретния случай, размера на наказанието е определен в границите на нормативно определения такъв, като според съда при индивидуализирането му, административно- наказващият орган го е съобразил с разпоредбите на чл. 27, ал. 2 от ЗАНН. Съдът счита, че административно- наказващия орган правилно е отчел факторите определящи тежестта на наказанието, поради което е наложил наказанието в минималния, нормативно определен за нарушението размер.

По тези съображения, съдът намира, че обжалваното НП е правилно и законосъобразно и като такова, следва да бъде потвърдено.

Мотивиран от гореизложеното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, съдът

 

Р     Е     Ш     И   

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ жалбата на З.П.Ф., ЕГН **********,***, против Наказателно постановление, № **/** год. на Директор на РИОКОЗ- Бургас, с което на основание чл. 294, вр. чл. 295, ал. 3 от Закона за ЛПХМ и е наложено административно наказание „глоба” в размер на 1000,00 лева, за нарушение на чл. 219, ал. 2, чл. 220, ал. 3 от ЗЛПХМ и чл. 24, ал. 2 от Наредба № 28/ 2008 год. за устройството, реда и организацията на аптеките и номенклатурата на лекарствените продукти и ПОТВЪРЖДАВА наказателното постановление като ЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

 

Решението подлежи на касационно обжалване, пред Бургаски административен съд, в 14- дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

 

СЪДИЯ :