Определение по дело №174/2020 на Административен съд - Кърджали

Номер на акта: 29
Дата: 20 ноември 2020 г. (в сила от 20 ноември 2020 г.)
Съдия: Виктор Динев Атанасов
Дело: 20207120700174
Тип на делото: Касационно частно административно наказателно дело
Дата на образуване: 3 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

……

град Кърджали, 20.11.2020 год.

 

Административен съд – Кърджали, ……………………………….… в закрито ………………..…………..

съдебно заседание на двадесети ноември ……………….……...…………..…………..…..………………………..

през 2020/две хиляди и двадесета/ година, в състав:

                                                                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:  АНГЕЛ МОМЧИЛОВ

                                                                                                                 ЧЛЕНОВЕ:   ВИКТОР  АТАНАСОВ

                                                                                                                                                           АЙГЮЛ ШЕФКИ                                                                                                                    

Секретар ………………………………………………………………………………………………..……………………………

Прокурор ……………..………………………………………………………………………………..……………….………..

като разгледа докладваното от …………………………….……..… съдията ВИКТОР  АТАНАСОВ ……….…….. 

ЧКАН дело ……………………….174 ..…. по описа на съда …………... за 2020 година …….………..

и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по чл.229, ал.1, т.2 и следв. от Административно-процесуалния кодекс/АПК/, във връзка с чл.63, ал.5 от Закона за административните нарушения и наказания/ЗАНН/.

Образувано е по повод жалба, с характер на частна жалба, подадена от адв.С.М. от АК-***, със служебен адрес – ***, като пълномощник на „Р. Консулт” ЕООД, с ЕИК ***, със седалище и адрес на управление ***, представлявано от Е. А. Р. - жалбодател по АНД №601/2020 год. по описа на Районен съд – Кърджали, против Разпореждане от 04.08.2020 год., постановено по АНД №601/2020 год. по описа на Районен съд – Кърджали, по повод подадено искане с Вх.№6358/03.08.2020 година.

Жалбодателят счита, че така постановеното разпореждане е неправилно и незаконосъобразно, както й преграждащо правото му на искане по реда на чл.248, ал.1 от ГПК. Сочи, че след изменението на чл.63 от ЗАНН и новосъздадената ал.3 на с.з., предвиждаща присъждане на разноски в производствата по този ред, законодателят приел,че същите ще се присъждат по реда на АПК, който ред бил предвиден в чл.143 и сл. от АПК и в който нормативен акт, в чл.144 било предвидено, че за неуредените въпроси в този кодекс се прилагат субсидирано разпоредбите на ГПК. Твърди, че именно тези разпоредби му давали право да иска изменение на решението в частта за разноските, като решаващият състав дължал произнасяне по този въпрос, т.к. в противен случай, на първо място страната, осъдена да заплати разноски, можела да се окаже натоварена да заплати прекомерно високи разноски или да й бъдат присъдени по-ниски от действително разходваните в едно производство. Отделно от това, както било описано и в искането за изменение на разноските, счита, че можело да се направи извод, че според съдебния състав, присъждането на разноски в полза на учреждението, към чиято структура спада АНО, по презумпция се дължи, без обаче, да обвързва присъждането им с процесуална активност от страна на администрацията, като я освобождава от установеното в закон правило за представяне на конкретен списък, в срок, включително и от необходимост да се доказват действителното извършване на разходи, каквото задължение тежи за страната, използвала адвокатска защита. Твърди, от друга страна, че ако решаващият състав е считал, че в едно производство, с характер на наказателно, за страната, обвинена в извършване на нарушение не следва да се прилага редът, предвиден в гражданските закони, то следвало сам да извърши най-благоприятното за тази страна действие, като сам квалифицира характера на искането, с което е сезиран и да приеме, че същото представлява касационна жалба в определена част на осъдителния диспозитив на съдебния акт и да администрира делото към по-горния по степен съд, за по-нататъшни съдопроизводствени действия. С оглед на изложеното, жалблодателят моли съда да отмени изцяло обжалваното разпореждане, с което е оставено без разглеждане подаденото искане за изменение на решението в частта за разноските и да върне делото на първостепенния съд, със задължителни указания по приложението на закона в искания от жалбодателя смисъл.

Ответникът – ТД на НАП – Пловдив, е получил препис от така подадената частна жалба на 20.10.2020 год., но не е изразил становище по същата в законоустановения срок.

Административен съд – Кърджали, като взе предвид събраните доказателства, становищата на страните и изискванията на закона, намира за установено от фактическа и правна следното:

Частната жалба, най-напред, е процесуално допустима, като подадена от надлежна страна, за която определението е неблагоприятно и в срока по чл.230 от АПК. Следва да се посочи, че за обжалваното разпореждане е съобщено на жалбодателя с писмо с Изх.№601 от 25.09.2020 год. на Районен съд – Кърджали, като видно от оформената към него разписка за получаване, същото е връчено на датата 05.10.2020 год., срещу подпис, на адв.С.М. от АК-***, който е пълномощник на „Р. Консулт” ЕООД, с ЕИК ***, със седалище и адрес на управление ***, по АНД №601/2020 год. по описа на Районен съд – Кърджали. Жалбата против разпореждането е подадена по пощата, с препоръчана пощенска пратка, на датата 12.10.2020 год., видно от положеното пощенско клеймо върху приложения по делото пощенски плик с баркод *** на „Български пощи ЕАД ***. От това следва, че частната жалба е подадена точно на 7-ия/седмия/ ден след получаването на съобщението за разпореждането, т.е. в законоустановения срок, поради което следва да бъде разгледана по същество.

Разгледана по същество е неоснователна, по следните съображения:

Видно е от приложеното АНД №601/2020 год. на Районен съд – Кърджали, че жалбодателят е подал искане до Районен съд – Кърджали, в препис, с което е поискал, на основание чл.248, ал.1 и следв. от ГПК, във вр. с чл.144 от АПК, да бъде „допълнено или изменено” (!?) постановеното решение по АНД №601/2020 год. в частта за разноските. Това искане е регистрирано в деловодната система на Районен съд - Кърджали с Вх.№6358 от 03.08.2020 год., в 10:30 часа, видно от попълнения щемпел, положен върху същото, като пак от там е видно, че същото е било изпратено по пощата, с пощенско клеймо от датата 30.07.2020 година. В искането жалбодателят е изложил съображения в насока, че в полза на ТД на НАП - Пловдив не следва да бъдат присъждани деловодни разноски - юрисконсултско възнаграждение, като накрая е заявил, че счита, че произнасянето на съда по отношение на искането за присъждане на разноски от ТД на НАП, е направено в разрез с принципите на чл.9 от ГПК и на чл.8 от АПК. С това искане жалбодателят е поискал от районния съд да измени или допълни решението си в частта за разноските, като не присъжда такива на ТД на НАП – Пловдив, без никъде в искането да е посочено, кой номер е това решение, чието изменение или допълване се иска и на коя дата е постановено същото.

По повод така подаденото искане, съдебният състав на Районен съд – Кърджали, разгледал АНД №601/2020 год. по описа на същия съд, се е произнесъл с обжалваното пред настоящата инстанция разпореждане от 04.10.2020 год., като следва да се посочи, че разпореждането е изписано ръкописно и не особено четливо върху самото искане с Вх.№6358 от 03.08.2020 год., за изменение или допълване на решението. Следва да се посочи, че пълното съдържание на обжалваното разпореждане е следното:

„R, 4.8.20 г. - Да се приложи към задната корица на делото като неподлежащо на разглеждане, подадено след приключване на съд.прения и преди постановяване на съд.акт. Поради което ОПРЕДЕЛИ: Оставя без разглеждане искане. Разпореждането подлежи на обжалване в 7-дневен срок от съобщаването пред КАС.”, като под така изписания ръкописно текст е положен подписа на постановилия разпореждането съдия-докладчик по това АНД №601/2020 год. по описа на Районен съд - Кърджали.

От така изписаното съдържание на обжалваното разпореждане става ясно, че решаващият състав по АНД №601/2020 год. по описа на Районен съд - Кърджали, не се е произнесъл по същество по подаденото искане с Вх.№6358 от 03.08.2020 год., за изменение или допълване на решението, а го е оставил без разглеждане, като подадено преди постановяване на съдебния акт, т.е. на съдебното решение по това АНД №601/2020 год. по описа на съда или иначе казано - като преждевременно подадено. По това АНД №601/2020 год. по описа на Районен съд – Кърджали е постановено съдебно решение под №240, което, обаче, е постановено на датата 06.08.2020 год. и с което е било потвърдено издадено наказателно постановление от и.д. заместник-директор на ТД на НАП – Пловдив. Съдът в настоящия състав, обаче, не може да не отбележи, че предмет на оспорване в това производство, по подадена в срок жалба от „Р. Консулт” ЕООД, с ЕИК ***, със седалище и адрес на управление ***, представлявано от Е. А. Р., е било наказателно постановление №473028-F509248 от 28.10.2019 год., издадено от заместник-директор на ТД на НАП – Пловдив, с което, на жалбодателя „Р.Консулт” ЕООД *** с ЕИК ***, на основание чл.74, ал.1 от ЗСч. е наложено наказание „имуществена санкция”, в размер на 200.00/двеста/ лева, за извършено нарушение на чл.38, ал.1, т.1 от ЗСч., докато с това съдебно решение №240 от 06.08.2020 год., постановено по същото АНД №601/2020 год. на Районен съд – Кърджали, е потвърдено наказателно постановление №413104-F439283 от 26.02.2019 год., издадено от и.д. заместник-директор на ТД на НАП – Пловдив, с което, на основание чл.74, ал.1 от ЗСч., е наложена имуществена санкция, в размер на 200.00/двеста/ лева, на К. К. Д. от ***(?!?), за извършено нарушение на чл.38, ал.1, т.1 от ЗСч. Със същото решение, обаче, е бил осъден жалбодателят  „Р.Консулт” ЕООД *** с ЕИК ***, да заплати на Национална агенция по приходите, със седалище ***, сумата от 80 лева, представляваща направени разноски за юрисконсултско възнаграждение. Така постановеното съдебно решение е било съобщено на страните, като съобщението е било получено от жалбодателя „Р.Консулт” ЕООД *** с ЕИК ***, чрез процесуалния му представител – адв.С.М., на датата 13.08.2019 год., а от ответника по жалбата – ТД на НАП - Пловдив, на датата 12.08.2019 год., видно от подписаните, оформени и приложени по делото разписки. Така, това съдебно решение, с така постановения диспозитив, не е било обжалвано от никоя от страните и съответно е влязло в законна сила на датата 28.08.2019 год., видно и от положената заверка върху същото. При това положение, остава открит въпросът, влязло ли е в сила наказателно постановление №473028-F509248 от 28.10.2019 год., издадено от заместник-директор на ТД на НАП – Пловдив и съответно, подлежи ли същото на принудително изпълнение, при положение, че същото е било обжалвано в седмодневния срок по чл.59, ал.2 от ЗАНН, по установения ред и пред териториално компетентния районен съд, но по образуваното по този повод АНД №601/2020 год. по описа на Районен съд – Кърджали, е постановено съдебно решение, което е влязло в сила, но с което е потвърдено съвсем различно наказателно постановление – с друг номер - №413104-F439283, от друга дата - 26.02.2019 год. и издадено срещу съвсем друго, физическо лице - К. К. Д. от ***, което лице явно няма нищо общо с жалбодателя по делото - „Р.Консулт” ЕООД *** с ЕИК ***, представлявано от Е. А. Р.

Отговор на този въпрос не следва да дава настоящата съдебна инстанция, доколкото това не е предмет на частната жалба, с която е сезирана и по повод която е образувано настоящото съдебно производство. Съдът в настоящия състав намира, че така подадената частна жалба е неоснователна, а обжалваното разпореждане от 04.08.2020 год., постановено по горното АНД №601/2020 год. по описа на Районен съд – Кърджали, е правилно и законосъобразно. Пределно ясно е от изложеното по-горе, че искането за изменение или допълнение на съдебното решение е било подадено и съответно е постъпило в Районен съд – Кърджали на 03.08.2020 год., т.е. три дни преди въобще по това АНД да е било постановено каквото и да е съдебно решение, а самото обжалвано разпореждане е постановено на 04.08.2020 год., т.е. два дни преди да бъде постановено съдебното решение по делото. Пределно ясно е, също така, че искането е било подадено преждевременно и към момента на постъпването му в съда и произнасянето по него, не е имало постановено съдебно решение, което да бъде изменяно или допълвано в частта му за разноските, поради което и правилно решаващият състав на Кърджалийския районен съд го е оставил без разглеждане по същество. За пълнота на настоящото изложение следва да бъде посочено, че за жалбодателя си е съществувала процесуалната възможност, да подаде такова искане по чл.248, ал.1 и следв. от ГПК, във вр. с чл.144 от АПК, в срока за обжалване на постановеното съдебно решение по това АНД, т.е. в 14/четиринадесет/-дневния срок от съобщаването му, което съобщаване, както бе посочено и по-горе, е станало на 13.08.2020 год. или такова искане е следвало да се подаде до 27.08.2020 год. включително/присъствен ден – петък/, но това, така или иначе, не е било сторено от жалбодателя.

Предвид изложените съображения, съдът в настоящия състав намира, че частната жалба, подадена от адв.С.М. от АК-***, със служебен адрес – ***, като пълномощник на „Р.Консулт” ЕООД *** с ЕИК ***, се явява неоснователна, а обжалваното с нея разпореждане от 04.08.2020 год., постановено по АНД №601/2020 год. по описа на Районен съд – Кърджали, като правилно и законосъобразно, следва да бъде оставено в сила с определението по настоящото дело.

Мотивиран от изложеното по-горе, Административният съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

           ОСТАВЯ В СИЛА Разпореждане от 04.08.2020 год., постановено по АНД №601/2020 год. по описа на Районен съд – Кърджали, с което е оставено без разглеждане подаденото от адв.С.М. от АК-***, със служебен адрес – ***, като пълномощник на „Р. Консулт” ЕООД, с ЕИК ***, със седалище и адрес на управление ***, представлявано от Е. А. Р., Искане с Вх.№6358/03.08.2020 год. на Районен съд – Кърджали, за изменение или допълване на решението по АНД №601/2020 год. в частта му за разноските.

Определението не подлежи на обжалване или протестиране.

           Препис от определението, на основание чл.138, ал.3, във вр. с чл.137, ал.1 от АПК, да се изпрати или връчи на страните по делото.

 

 

 

 

 

             ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                      ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                                          2.