Решение по дело №2666/2020 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 260147
Дата: 2 февруари 2021 г.
Съдия: Екатерина Владимирова Мандалиева
Дело: 20205300502666
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 3 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е    260147

 

                                   гр. Пловдив, 02.02.2021г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Пловдивският  окръжен съд, осми  граждански състав, в публично заседание  на  двадесет и седми януари, през  две хиляди, двадесет и първа година в състав:

 

              ПРЕДСЕДАТЕЛ: НИКОЛИНКА ЦВЕТКОВА 

                                                    ЧЛЕНОВЕ:ЕКАТЕРИНА МАНДАЛИЕВА

                                                                            НЕДЯЛКА СВИРКОВА

 

при секретаря Елена Димова,  като разгледа  докладваното от съдия Мандалиева  гр.д.№2666  по описа на ПОС за 2020г., за да се произнесе, взе  предвид следното:

 

Въззивният съд е сезиран с  жалба с вх.№ 267675/03.11.2020г. депозирана от П.А.Т. с ЕГН-**********,***, чрез процесуалния представител адв. А.Н. против Решение №260264/ 03.09.2020г постановено по гр.д.№733/2020г. по описа на ПРС, трети бр.с., в частта с която бракът между М.К.Т. ЕГН ********** И П.А.Т. ЕГН **********,*** на 31.05.2002г. с Акт №3/31 05 2002 г. на Община ****, е прекратен  като дълбоко и непоправимо разстроен, единствено по вина на съпруга и в частта с която на ищцата са присъдени разноски  в размер на 600лв. В жалбата се навеждат доводи за неправилност и незаконосъобразност на постановеният съдебен акт в обжалваната част, за  неправилно прилагане на материалния закон, по съображения подробно изложени в жалбата. Твърди се, че вина за разстройството на брака има и съпругата, поради което се иска от въззивният съд да отмени първоинстанционния акт в обжалваната част, като вместо това постанови, че вина  за разстройството на брака имат и двамата съпрузи, като виновните за развода страни следва да понесат разноските за инстанциите, така както са ги направили. В съдебно заседание е  направена претенция от жалбоподателя за присъждане на разноски, съгласно представения списък с направени такива.

Въззиваемата страна М.К.Т. ***, чрез процесуалния представител  адв. М.Н., със съдебен адрес:*** – партер оспорва жалбата и наведените в нея твърдения като неоснователни,  моли да  се потвърди решението на първоинстанционния съд, в обжалваната част като  правилно и законосъобразно по съображения изложени в отговора. Не претендира разноски пред настоящата инстанция.

ПЛОВДИВСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД  след преценка на събраните по делото доказателства, допустимостта и основателността на жалбата, намира  за   установено следното:

Жалбата  е  подадена   в   законния  срок,  от   страна  имаща правен интерес  да  обжалва, срещу подлежащ на съдебен контрол акт, поради което  се  явява процесуално  допустима и като такава следва да бъде разгледана по същество.

Първоинстанционният съд е сезиран с  иск с правна квалификация чл.49, ал.1 СК предявен от М.К.Т.   против   П.А.Т.. Ищцата твърди, че страните са съпрузи от 31.05.2002 г. и  са родители на едно дете, което е навършило пълнолетие. В началото отношенията им били добри, но с времето ясно се очертали различия в характерите им, които  били пречка съпрузите да продължат да живеят заедно. Ищцата опитвала да продължи съществуването на този брак ,най-вече заради детето, за да живее то и  с двамата си родители. С времето скандалите между съпрузите зачестили  и съвместното съжителство не било и в интерес на детето. Твърди се, че ответникът многократно упражнявал физически и психически тормоз спрямо съпругата си. Помежду им е водено и дело за домашно насилие с № 439/2020г. на ПдРС, ХVІІІ гр.с. Иска да прекрати брака като дълбоко и непоправимо разстроен по вина на ответника. Навеждат се брачни провинения - системен психически и физически тормоз по отношение на съпругата.  

Постъпила е  насрещна искова молба от ответника, в която последният не оспорва, че бракът между съпрузите е дълбоко и непоправимо разстроен, но твърди, че вината затова  има съпругата. Твърди се, че ищцата започнала да употребява алкохол, а в последните 5 години да злоупотребява. Под влияние на алкохола обиждала съпруга си, унижавала го пред сина им, а самото дете било поставено в риск от своята майка. През целия семеен живот  винаги работил съпругът, той се грижил за детето и за домакинството, издържал семейството изцяло, участвал във възпитанието на детето, а майката постоянно проявявала незаинтересованост,  липса на контрол относно учебния процес, не давала личен пример на детето за неговите отговорности като ученик.. Последните години от семейния  живот  на съпрузите преминали в непрестанни скандали, съпругата се занемарила в хигиенно отношение и поради тази причина ответникът отказвал близост с нея. От около 2 години съпрузите спят в отделни стаи и ежедневно съпругата не си оправяла сутрин нито леглото нито стаята, в която спи. За поддържане на чистотата в дома се грижел само съпругът. Прането и гладенето на неговите дрехи също било негов ангажимент. През последните години съпругата проявявала близост със  свой колега, който бил с  20 години по-млад от нея.

Първоинстанционният съд е  прекратил бракът между страните, като е приел, че вина за разстройството на  брака има единствено съпругът, който през последните години от брачното им съжителство, обиждал и унижавал съпругата, упражнявал  домашно насилие спрямо нея, не  вземал участие пълноценно в поемането на разходите на семейството, злоупотребявал с алкохол. Направил е  извода, че поведението на съпруга  било в  разрез с нормалното функциониране на брачната връзка, което е довело до дълбокото и непоправимо разстройство на брака. Що се касае до брачните провинения на съпругата, доколкото не са събрани доказателства за наличието на такива, съдът е приел, че съпругата не е допринесла с поведението си  за разстройството на брака.

Недоволен от постановеният съдебен акт, в частта с която съдът е постановил, че  вина  за дълбоко и непоправимо разстройство на брака има единствено съпругът, жалбоподателят  навежда оплаквания, че съдът  неправилно е кредитирал единствено показанията на синът на страните, в резултат на което е направил погрешни правни изводи. Твърди, че брачните провинения на ищцата не са изследвани, че спорът не е изяснен от фактическа страна, че фактите не са пълно и точно установени, а материалния закон е  приложен  абсолютно едностранчиво и пристрастно.  

Пред настоящата инстанция не са събрани нови доказателства, поради което  съдът постановява акта си на база събраните такива пред  първоинстанционния съд. След  преценка им, съдът направи следните правни изводи:

Страните не спорят, че бракът им е дълбоко и непоправимо разстроен. Спорът пред  настоящата инстанция се свежда  до  това, дали  и съпругата има вина за дълбокото и непоправимо разстройство на брака.

Съпругът навежда няколко брачни провинения на съпругата, а именно: злоупотреба с алкохол; неучастие в издръжката на семейство; липсата на грижа за семейството, изразяваща се в поддържане на ред и чистота в дома, в гладене, пране; предизвикване на чести скандали от страна на съпругата, в които последната обиждала и унижавала съпругът дори и пред детето; поддържане на извънбрачна връзка с колега 20 години по –млад от нея. 

 С оглед  установяване на обстоятелствата, на които се позовават страните са  ангажирани гласни доказателства пред първата инстанция -  по един свидетел за двете страни. Въпреки, че  в жалбата си П.Т. твърди, че спорът не е изяснен от фактическа страна и  фактите не са пълно, и точно установени, не е направено искане и не са ангажирани нови доказателства пред  въззивната инстанция.

Показанията на свидетеля на ответната страна В. Б. /без родство със страните/, колега на П.Т., посещаващ дома на съпрузите два пъти в месеца, съдът кредитира като обективни и основани на непосредствени възприятия. Свидетелят сочи, че   не е виждал М. пияна и не е сигурен дали  същата злоупотребява с алкохол. Чувал е  М. да „вряка“, да се заканва  и  да повишава тон, но свидетелят сочи, че  тембърът и е такъв. Свидетелят знае, че П.Т. дава пари за издръжката на семейството си, че  е правил ремонт в дома си, но не сочи, че П. е единственият, който издържа семейството им.

Разпитаният по делото свидетел  К. Т.  - сина на страните, по отношение на който жалбоподателят прави оплаквания, че е пристрастен, също не установява брачни провинения на съпругата, напротив последният сочи, че е имало период от време, в който майка му е работила на две места, за да посреща нуждите на семейството;  че баща му е този който злоупотребява с алкохола и това състояние физически е посягал на майка му, обиждал е и я унижавал пред него; че баща му е харчел парите за  себе си;  че баща му е  купувал храна само за себе си и е държал в своята стая; че  изключително рядко  му  е давал  джобни пари, а понякога се случвало да си ги поиска обратно. Когато лаптопа на свидетелят се  развалил, последният сочи , че майка му  била този, която му дала 180лв за ремонта. Неучастието на бащата в издръжката на семейството принудило свидетелят от 16 годишен да работи  като заготовчик  в  кухнята, където работи майка му, за да помага на майка си и да не иска пари от  нея за училище.

С оглед доказателствата по делото настоящият съдебен състав направи следните  правни изводи:  

През   последните  години  от  брачния  живот на страните, отношения  им видимо се изострили и влошили. Създала се една напрегната  домашна атмосфера, провокирана  от злоупотребата на алкохол  от  страна на съпругът, които упражнявал  все  по-често психически  тормоз  над  съпругата си, изисквал  от   нея да се грижи изцяло за  идръжката на семейството им, а  самият  той  харчел парите си за собствените си нужди и храна. По делото са налице данни и за извършено  спрямо ищцата от  съпругът и  домашно насилие, изразяващо се в  психически и физически тормоз.  От   друга страна, не се доказаха наведените от  ищеца брачни провинения  на  съпругата  му - напротив  установи се, че  последната е работила като помощник готвач, дори е имало период, в който е работила на две места, за да покрие нуждите на семейството си,  грижила се е за дома, за чистотата и реда,  обгрижвала  е сина им. Не  се   установи М.Т.  да  е предизвиквала скандали, в които да е обиждала и унижавала съпруга, да е подържала извънбрачна връзка с по-млад 20 години мъж от нея, не се установи и да се е занемарила в  хигиенно отношение, което е  дало основание на съпруга  да отказва близост със съпругата му.

С оглед така установеното  съдът приема, че по  един безспорен и категоричен начин е  установено, че брачните отношения между съпрузите са дълбоко и непоправимо разстроени, но вина за дълбокото и  непоправимо разстройство на  брака   има  единствено съпругът, който  с  поведението и негативното си  отношение към съпругата му, с  престиране на недостатъчно грижи за семейството си, е  довел  до  пълното отчуждение между съпрузите  и  до унищожаване на  основите върху които е била изградена  брачната връзка. Ето защо като е приел, че вина за разстройството на брака има единствено съпругът, първоинстанционния съд е постановил правилен и законосъобразен акт, поради което  същият  в  обжалваната част, следва да бъде потвърден.

Не се установиха от събраните по делото доказателства  наведените в  жалбата оплаквания, поради което същата се явява неоснователна.

 С оглед изхода на спора на въззиваемата страна се дължат разноски, но доколкото същата не претендира такива, разноски не и се присъждат.

Мотивиран от горното Пловдивският окръжен съд

 

                                                Р  Е  Ш  И :

 

 ПОТВЪРЖДАВА Решение №260264/ 03.09.2020г постановено по гр.д.№733/2020г. по описа на ПРС, трети бр.с.,  Решение   №85 от  15.04.2008г. на ПРС, трети  брачен състав,  постановено по гр.д.№1192/2007г.,  в  обжалваната част.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.  

        

                                                            ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                     

                                                            ЧЛЕНОВЕ: