Определение по дело №496/2018 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 93
Дата: 25 февруари 2019 г. (в сила от 8 май 2019 г.)
Съдия: Нели Иванова Каменска
Дело: 20187100700496
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 6 август 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

 

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

 

        № ……/25.02.2019 г., град Добрич

                                                                                  

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ДОБРИЧ в закрито заседание на двадесет и пети февруари, две хиляди и деветадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: НЕЛИ КАМЕНСКА

 

разгледа докладваното адм. дело № 496 по описа за 2018 г. на Административен съд - Добрич и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

    Производството е по чл.224 от АПК във вр. с  чл.248 от ГПК във вр. с чл.144 от АПК и е образувано в изпълнение на Определение № 1430/04.02.2019 г., постановено по адм.д. 153/2019 г. по описа на Върховен административен съд, Трето отделение, с което е отменено Определение № 398/03.12.2018 г. постановено по адм.д. № 496/2018 г. и делото е върнато на същия съд за повторно произнасяне по молбата на  Г.Т.Г., подадена чрез адв.В.Д.- АК Силистра, с която е отправено искане за преразглеждане на Решение № 410/12.10.2018 г., постановено по настоящото дело, в частта му са разноските и се иска присъждане на неприсъдените разноски за заверяване на преписи от документи и за транспортни разходи.

Като взе предвид чл.224 от АПК Административен съд Добрич, намира, че молбата за преразглеждане на Решение № 410/12.10.2018 г. в частта му са разноските и присъждане на неприсъдените разноски за заверяване на преписи от документи и за транспортни разходи е подадена от надлежна страна и в едномесечния срок за обжалване на решението, поради което е допустима.

Разгледана по същество молбата е неоснователна.

Разпоредбата на чл. 248 от ГПК предоставя на съда правомощие да измени или допълни постановеното решение в частта за разноските, когато е пропуснал да ги присъди със съдебния акт или е допуснал грешка при определянето им. Видно от мотивите на Решение № 410/12.10.2018 г., постановено по адм.дело № 496/2018 г. по описа на Административен съд - Добрич, не е налице пропуск на съда да се произнесе по искането в неговата цялост. Искането за присъждане на разноски за заверка на документи в размер на 56 лева и за транспортни разходи от 20 лв. е разгледано, обсъдено и отхвърлено като неоснователно. Неприсъждането на горепосочените разноски не се дължи и на допусната грешка при определянето ми.

Не са налице предпоставките за изменение на решението в частта му за разноските по чл.248, ал.1 във вр. с чл.250, ал.1 от ГПК и поради следното: Ищецът е претендирал присъждане на направените в настоящото производство разноски по представен списък в размер на: 10 лв. за държавна такса, 0,20 лв. такса за заплащане на държавната такса, 56 лв. – заверка на документи за дело, 300 лв., адвокатско възнаграждение и 20 лв. – транспортни разходи, съгласно представен договор за правна защита № 069338/17.09.2018 г. и списък на разноските.

Предвид изхода от спора и на основание чл. 78, ал. 1 от ГПК с Решение № 410/12.10.2018 г., постановено по адм.дело № 496/2018 г. са присъдени разноските за платеното възнаграждение за адвокат в размер на 300 лв. и платената държавна такса, ведно с банковия превод за внасянето й, в размер на 10, 20 лв.

Съдът намира претенцията на ищеца за заплащане на разноски за заверка на преписи на документи и за транспортни разходи за неоснователна, така както я е намерил за неоснователна и при постановяването на решението. Съображенията за това са следните:

Не следва да бъдат присъждани разноски за заверка на документи, тъй като тази услуга е предвидена в чл. 6, т. 13 от Наредбата, раздел "Възнаграждения за съвет, справки, изготвяне на книжа и договори и заверяване на преписи от документи по чл. 32 от Закона за адвокатурата" и не се дължи в хипотезата на възнаграждение, определено по правилото на чл. 7, ал. 2 от Наредбата за минималните размери на адвокатските възнаграждения (НМРАВ), каквато е настоящата - "Възнаграждения по граждански и административни дела за една инстанция". С изменението с ДВ, бр. 84 от 2016 г. в т. 13 на чл. 6 е въведено като отделен вид възнаграждение за адвоката заплащането на цена за услуга по заверяване на преписи от документи, предоставени от клиента. Видно е, че този вид обслужване недвусмислено е отнесено към извънсъдебната защита, тъй като е включено към възнагражденията за съвет, справка и изготвяне на книжа и договори в чл. 6, за разлика от възнагражденията за съдебно представителство по чл. 7 от НМРАВ. Вярно е, че и при осъществяване на защитата пред съда адвокатът изготвя в писмен вид процесуалните си становища и ги обосновава със заверени документи, но чл. 32 от Закона за адвокатурата допуска такава заверка да се прави не само за доказване на верността на преписа пред съд, а и в други процедури, когато интересът на клиента налага това. Възнаграждението по т. 13 на чл. 6  от НМРАВ се дължи, само когато заверяването на преписите от документи не може да се свърже с процесуално представителство и да бъде възмездено в рамките на общо уговорен хонорар за защита по делото, тази услуга следва да бъде заплатена отделно от правния съвет. В останалите случаи, ако конкретната съдебна защита налага това, тази допълнителна работа може да бъде отчетена при договарянето на по-висок размер на хонорар по чл. 7 от НМРАВ, но не и да се начислява и плаща отделно. В конкретния случай, заплащането на разноски за заверка на документи е неоснователно и поради обстоятелството, че оригиналите на всички приложени към исковата молба заверени преписи от документи се съдържат в съдебно дело (нахд № 46/2018 г. по описа на РС Генерал Тошево), което задължително се изисква в производството по чл.1, ал.1 от ЗОДОВ като доказателство, относимо за решаване на спора. По тези съображения съдът не намира каквото и да е основание за присъждане на исканата сума за заверка на документи.

Не са дължими и разноските, направени за пътни разходи, тъй като това не са разноски, направени от страната по водене на делото и съответно не попадат в приложното поле на чл. 78 от ГПК. Освен това по делото не са представени доказателства за реалното им извършване, т.е. искането е неоснователно поради липсата на доказателства за извършването на тези разноски. Или с други думи, по делото няма доказателства, че жалбоподателят е направил отделни от платеното адвокатско възнаграждение разноски за явяването на неговия процесуален представител в съда на 25.09.2018 г.

По тези съображения  и на основание чл.224 от АПК във вр. с  чл.248 от ГПК във вр. с чл.144 от АПК съдът

 

                           О П Р Е Д Е Л И :

 

ОТХВЪРЛЯ молба на Г.Т.Г., подадена чрез адв.В.Д.- АК Силистра, с която е отправено искане за за присъждане на разноски за заверка на документи в размер на 56 лева и за транспортни разходи от 20 лв.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да се обжалва с частна жалба до Върховен административен съд, подадена чрез Административен съд –Добрич в 14 (четиринадесет) дневен срок от съобщаването му.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО да се връчи на страните.

 

                                      АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ :