Решение по дело №769/2019 на Районен съд - Перник

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 28 юни 2019 г. (в сила от 19 юли 2019 г.)
Съдия: Валери Митков Ненков
Дело: 20191720200769
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 май 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

                   Р Е Ш Е Н И Е

 

                    В   И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

                                       28.Юни.2019година

Номер 401                                                                                            гр. Перник

Пернишки  районен съд                                                                  01- Н. състав

На  18.VІ.                                                                                        година  2019г.

В  открито  съдебно заседание в следния състав:

                                                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ :  Валери   Ненков

                                                                                                       ЧЛЕНОВЕ :

                                                                                                       СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ :

Секретар:  Даниела Асенова

ПРОКУРОР    

 

                Като разгледа докладваното от Председателя  АНД № 00769/19год. по  описа  на съда за 2019година, за да се произнесе  взе предвид следното:

       Производството е по чл.59  и  сл. от  ЗАНН.

       Образувано е по жалба на  С.Н.Д.-ЕГН ********** ***/, против  Наказателно постановление   № 110/22.ІV.2019г. на  ВПД Началник Първо-РУ-ОД-МВР-Перник с което  на  жалбоподателя  е  наложено   наказание  “Глоба”  от  100/лева/ на  осн. чл.424 ал.5 изр.2  вр. чл.218б  от  НК  за  извършено   нарушение  по  чл.194 ал.3  вр. ал.1 от НК, затова че  на  07.ІІ.2019год. гр.Перник/ул.”Самодивска” срещу Дом № 17/ от паркиран отключен л.а “Фолксваген Голф” рег. № ** ** ****е направил ОПИТ да отнеме  чужди движими вещи /СД плеър, колона усилвател с два говорителя,каса с безалкохолни бутилки-7пълни и 10бр. празни, туба с Антифриз от 5л. на обща стойност 540,74лева от владението на М.С.С./,без негово съгласие с намерение противозаконно да ги присвои, като деянието е останало НЕдовършено, а вещите-предмет на престъплението  са  върнати на собственика.

       В Жалбата, са изтъкнати съображения в насока  за не законосъобразност и несправедливост на наказателното постановление, поради липса на съставомерност на деянието и субективна страна, както и процесуални нарушения, поради което се моли същото да бъде отменено.

       Жалбоподателя  редовно призован  се явява лично в  съдебно заседание и  с адв.Л.С.-ПАК.

       Въззиваемата страна, редовно призована представител не изпраща.

 

       Пернишки  районен съд, като съобрази доказателствата събрани по делото, както и предвид  становищата  на страните по реда на чл. 14 и 18 от НПК, намира за установено  следното :

 

     Жалбата  е подадена  в срок  по чл.59 ал.2 от ЗАНН, от  надлежно процесуално  легитимирано лице с правен интерес, като по същество същата е основателна.

                     С Постановление на РП-Перник от 02.ІV.2019год е прекратено наказателно производство, относно изпратени от І-РУ-МВР-Перник материали по Досъдебно производство № 91/2019г., като са дадени указания за прилагане разпоредбата на чл.218б от НК с оглед  наличие на предпоставки за това.

       Въз основа на горепосоченият акт е издадено Наказателно постановление   № 110/22.ІV.2019г. на  ВПД Началник Първо-РУ-ОД-МВР-Перник с  което  на  жалбоподателя е  наложено   наказание  “Глоба”  от  100/лева/ на  осн. чл.424 ал.5 изр.2  вр.  чл.218б от  НК за извършено   нарушение  по  чл.194 ал.3  вр. ал.1 от НК.

                В съдебно заседание свидетелите-М.С.С. и Ц.С.Б., подържат изложената фактология, като изтъкват,  че  същите  съответстват  на  обективната истина.

       При така установената фактическа обстановка съдът направи следните правни изводи :

         Воденото производство е от административно наказателен характер. Същественото при него е да се установи има ли извършено деяние, което да представлява административно нарушение (по смисъла на чл.6 ЗАНН), дали това деяние е извършено от лицето посочено в акта и НП и дали е извършено от него виновно.

     Тези предпоставки следва да бъдат установени и доказани от административно наказващия орган, като представител на административно наказателното обвинение.

     Следва да се има предвид също така, че отразеното в акта за констатиране на административното нарушение не  се счита за доказано,  т. е. за безспорно установено.

     Това е така, тъй като по силата на чл.84 ЗАНН в административно наказателното производство са приложими правилата на НПК, а съгласно чл.16 НПК обвиняемият (в административно наказателното производство това е лицето, посочено като нарушител) се счита за невинен до доказване на противното.

     Това означава, че в тежест на административно наказващия орган (по аргумент от чл. 84 ЗАНН във връзка с чл.103 ал. 1 НПК), тъй като именно той е субекта на административно наказателното обвинение, е да докаже по безспорен начин пред съда с всички допустими доказателства, че от обективна страна  има административно нарушение и че от субективна страна  е извършено виновно от лицето, посочено като нарушител. 

    Същевременно административно наказващият орган следва да установи, че в хода на административно наказателната процедура(по съставяне на акта и издаване на НП) са били спазени всички процесуални изисквания  в конкретност-разпоредбите на чл.57 ЗАНН/”чл. 57. (1) Наказателното постановление трябва да съдържа:1. собственото, бащиното и фамилното име и длъжността на лицето, което го е издало;2. датата на издаването и номерата на постановлението;3. датата на акта, въз основа на който се издава, и името, длъжността и местослуженето на актосъставителя;4. (доп. - ДВ, бр. 59 от 1992 г.) собственото, бащиното и фамилното име на нарушителя и точния му адрес, единен граждански номер;  5. описание на нарушението, датата и мястото, където е извършено, обстоятелствата, при които е извършено, както и на доказателствата, които го потвърждават;6. законните разпоредби, които са били нарушени виновно;7. вида и размера на наказанието;8. вещите, които се отнемат в полза на държавата;9. размера на обезщетението и на кого следва да се заплати;10. дали наказателното постановление подлежи на обжалване, в какъв срок и пред кой съд.(2) Наказателното постановление се подписва от длъжностното лице, което го е издало.”/,, каквито съществени процесуални нарушения в конкретния случай-СЕ констатираха от съда,  а   именно:

  Незаконосъобразността на наказателното постановление произтича от една страна от непълното и неточно описание на деянието и на обстоятелствата, при които е извършено, тъй като НЕ са изложени факти и изпълнителни деяния имащи значение за преценка на неговата съставомерност, като е посочена правна квалификация- нарушение  по   чл.194 ал.3  вр. ал.1 от НК / чл. 194. (1) Който отнеме чужда движима вещ от владението на другиго без негово съгласие с намерение противозаконно да я присвои, се наказва за кражба с лишаване от свобода до осем години.(2) Кражба има и тогава, когато част от вещта принадлежи на виновния.  (3) В маловажни случаи наказанието е лишаване от свобода до една година или пробация, или глоба от сто до триста лева. “/  относно която разпоредба в НП, липсва необходим признак от така посочения текст, а именно  “маловажност”.

       Непълното отразяване на признаците от състава представлява съществено нарушение на процесуалните правила и обосновава извод за не законосъобразност на административния акт.

   Този недостатък е съществен и поради това, че рефлектира върху правото на защита на жалбоподателя, ограничавайки възможността му да разбере какво точно деяние му се вменява, при какви обстоятелства се твърди, че го е извършил и въз основа на какви факти.

   На ВТОРО място по делото, липсва приложена от въззиваемата страна съответната заповед оторизираща АНО да съставя процеснното НП, въпреки, че в НП е отразен номер на същата, но липсва такава с която жалбоподателя би могъл да се запознае при организране  на своята защита.

       На следващо място съгласно разпоредбата на чл.18 от НК /чл. 18. (1) Опитът е започнатото изпълнение на умишлено престъпление, при което изпълнителното деяние не е довършено или макар и да е довършено, не са настъпили предвидените в закона и искани от дееца общественоопасни последици на това престъпление.(2) При опит деецът се наказва с наказанието, предвидено за довършеното престъпление, като се взема предвид степента на осъществяване на намерението и причините, поради които престъплението е останало недовършено.  (3) При опит деецът НЕ се наказва, когато по собствена подбуда: а) се е отказал да довърши изпълнението на престъплението или   б) е предотвратил настъпването на престъпните последици./  са налице изключващи наказателната отговорност хипотези в зависимост от конкретната фактическа обстановка, която следва да бъде конкретна и обективна,в дадения случай изобщо липства фактология обосноваващи “НЕдовършеноста” .

       В настоящия случай в процесното НП е отразена фактология/………на  07.ІІ.2019год. гр.Перник /ул.”Самодивска” срещу Дом № 17/ от паркиран отключен л.а “Фолксваген Голф” рег. № ** ** ****е направил ОПИТ да отнеме  чужди движими вещи /СД плеър, колона усилвател с два говорителя,каса с безалкохолни бутилки -7пълни и 10бр. празни,туба с Антифриз от 5л./ на обща стойност 540,74лева от владението на М.С.С.,без негово съгласие с намерение противозаконно да ги присвои, като деянието е останало НЕдовършено,а вещите-предмет на престъплението са върнати на собственика…………/, като никъде в същата не е посочено фактология защо се касае за опит и същия защо е недовършен/по какви причини-външна интервенция или лично решение/, което определя последиците с оглед горепосочената разпоредба.

       На следващо място с оглед изискването за единство между текстова и цифрова част никъде в процесното НП, не е посочено цифрово връзка  със  разпоредбата на чл.18  от НК, след като текстово се говори за това, липства предложение или алинея с която е свързано процесното деяние, което накърнява правото на защита респ. води до незаконосъобразност на процесното НП, така посочената цифрова част визира довършена кражба, а не опит, както е посочено текстово.

    Предвид всичко изложено по горе, състава счита,че процесното НП се явява незаконосъобразно и същото следва да бъде отменено.

        С  оглед гореизложеното на  осн. чл.63 ал.1  от  ЗАНН.

                          Р  Е  Ш  И

            ОТМЕНЯВА  Наказателно постановление   № 110/22.ІV.2019г. на  ВПД Началник Първо-РУ-ОД-МВР-Перник с което на жалбоподателя С.Н.Д.-ЕГН ********** е наложено наказание “Глоба” от  100/лева/ на  осн. чл.424 ал.5 изр.2  вр. чл.218б от  НК за извършено   нарушение  по  чл.194 ал.3  вр. ал.1 от НК.

     РЕШЕНИЕТО подлежи на касационно  обжалване,  по реда  на Административно процесуалния кодекс-Глава ХІІ,  пред  Пернишки Административен съд  в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

                                             

 

                            СЪДИЯ:…………………

 

 

Вярно с оригинала

ВС