Решение по дело №126/2020 на Окръжен съд - Плевен

Номер на акта: 260043
Дата: 25 ноември 2020 г.
Съдия: Силвия Цветкова Кръстева
Дело: 20204400900126
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 25 септември 2020 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

 

                                  25.11. 2020 г.    гр.Плевен

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПЛЕВЕНСКИЯТ  ОКРЪЖЕН СЪД  ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ

на   единадесети ноември през две  хиляди и двадесета година

В публичното заседание в следния състав:

                         ПРЕДСЕДАТЕЛ:СИЛВИЯ КРЪСТЕВА

                                   ЧЛЕНОВЕ:1………………………

                                                        2……………………….

 

Секретар  ВЕРГИНИЯ ПЕТКОВА

Прокурор …………………

като разгледа докладваното от ПРЕДСЕДАТЕЛЯ

ТД № 126  по описа за 2020 год.               

 

                ПРОИЗВОДСТВО по чл. 625 и сл. ТЗ.

 

                Молителят „ПИКО 16“ ЕООД твърди, че е изпаднал в неплатежоспособност, липсват финансови средства за покриване на ликвидните и изискуеми вземания и за възникващите такива, като това е поради трайно влошено финансово състояние. Молителят твърди, че причините за това състояние са настъпването на пандемията от COVID- 19 и въвеждането на извънредно положение в страната. Твърди се, че дружеството не разполага с обекти, с които да осъществява търговската си дейност, останал е само един обект, който е с намалени обороти с около 80 %. Липсата на  достатъчно финансови средства е наложило освобождаването на търговските обекти , което е довело до липса на приходи и невъзможност да  изпълнява задълженията си към кредиторите.

                 Молителят е отправил искане да бъде постановено решение, с което да бъде обявен в неплатежоспособност и свръхзадълженост, да бъде открито производство по несъстоятелност и поради липса на налични средства за разноски в производството по несъстоятелност , ако кредиторите не предплатят разноски по реда на чл. 629б, ал. 1 ТЗ, да бъде спряно производството по несъстоятелност срещу длъжника.

           ПЛЕВЕНСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД, като прецени събраните по делото доказателства  и обсъди доводите на молителя, намира за установено следното :

           ОТ ФАКТИЧЕСКА СТРАНА:

           По делото е безспорно установено, че молителят е вписан в търговския регистър.

          Молителят е подал уведомление до ТД на НАП  вх. №15000203118717/ 05. 06. 2020 г. за подадената молба за откриване на производство по несъстоятелност на основание чл. 78, ал. 2 ДОПК.

            За изясняване на въпроса за финансовото и икономическото състояние на молителя е допуснато ССЕ, от заключението на която се установява следното:

           Вещото лице след извършената проверка е установило, че задълженията на молителя към кредитори към 31. 08. 2020 г. е общо в размер на 98 000 лв., от които задълженията към доставчици са 9 000 лв.; начислените по ведомост трудови възнаграждения са в размер на 771, 15 лв., като към датата на изготвяне на заключението през месец октомври 2020 г. всички трудови договори в дружеството са прекратени. Публичните задължения на дружеството са общо в размер на 70 946, 73 лв., от които главница в размер на 73 344, 78 лв. и лихви в размер на 10 595, 44 лв. Тези задължения са от неплатени ДДС, ДДФЛ и осигуровки, декларирани със справка – декларация п о ЗДДС и декларация обр. 6 за периода 01. 01. 2017 г. до 31. 07. 2020 г. В междинния баланс на дружеството към 31. 08. 2020 г. са отнесени задължения към собственика на капитала на дружеството Радослав Александров в размер на 16 600 лв., които са отнесени към други краткосрочни задължения.

         Вещото лице е установило, че дружеството не притежава активи съгласно междинния счетоводен баланс към 31. 08. 2020 г. Посочено е, че по баланс за 2019 г. дружеството е притежавало машини като ДМА в размер на 6000 лева и КМА в размер на 104 000 лв., като е посочено, че машините са продадени и са отписани през месец юли 2020 г. По меж- динен баланс от 31. 08. 2020 г. дружеството – молител не притежава финансови активи и няма вземания по предоставени вземания. По отношение на КМА на обща стойност 104000 лв. към края на 2019 г. молителят е притежава стоки на стойност 103 000 лв. и парични средства в размер на 1000 лв.

         Показателите за ликвидност на молителя за периода от 2017 г. до края на 2019 г. са над единица и дружеството е било в състояние да покрие всичките си краткосрочни задължения, тъй като коефициентите са над единица. Коефициентите на бърза, незабавна и абсолютна ликвидност са със стойност, клоняща към нула, което означава, че молителят не притежава бързоликвидни активи – финансови активи и парични средства и не може да покрие изискуеми задължения. Към 31. 08. 2020 г. дружеството не е ликвидно, тъй като коефициентите на обща, бърза, абсолютна и незабавна ликвидност са със стойност нула, което означава, че дружеството не притежава никакви активи и не може да покрие изискуеми задължения.

         При показателите за финансова автономност вещото лице е установило, че към края на 2017, 2018 и 2019 г. стойностите на показателите за финансова автономност сочат, че дружеството не е финансово автономно, не е  платежоспособно и силно зависи от кредиторите си- коефициентът на финансова автономност е много под единица, а коефициентът на задлъжнялост е много над единица. Към 31. 08. 2020 г. стойностите на показателите за финансова автономност са отрицателни величини, което означава, че дружеството е напълно декапитализирано. Вещото лице е установило, че за проверявания период се наблюдава намаляване на  платежоспособността и увеличаване на задлъжнялостта на дружеството, като към 31. 08. 2020 г. то е напълно декапитализирано.

         След прилагане на метода на Алтман за установяване тенденциите в икономическото и финансовото състояние на дружеството вещото лице е установило, че за периода 2017 до 2019 г. включително дружеството е стабилно и няма опасност да изпадне в състояние на неплатежоспособност, като Z факторът е по- голям от 2, 90 със значителни стойности от 8, 14; 5, 60 и 4, 54 при наличие на непрекъснат спад на стойностите на този фактор, но значително по- висок от стойността 2, 90, която е  крайна минимална стойност за стабилност на предприятието на длъжника. Към 31. 08. 2020 г. обаче дружеството няма активи, с които да погасява задълженията си и съответно не може да се изчисли, но е в състояние на неплатежоспособност поради липса на каквито и да са възможности да покрива задълженията си към кредиторите и това състояние не е променено за почти цялата 2020 г.

         Вещото лице е извършило и проверка  за налични парични средства или бързоликвидни активи, които да бъдат използвани за разноски в производството по несъстоятелност, като е установило налични парични средства  от 29, 45 лв. и липса на други бързоликвидни активи. Прогнозните разноски в производството по несъстоятелност за дружеството вещото лице е определило в размер на  6600 лв.

 

         ОТ ПРАВНА СТРАНА:

 

         Въз основа на представените по делото доказателства и заключението на ССЕ съдът приема за установено, че молителят е изпаднал в неплатежоспособност на основание чл. 608, ал.1, т.1 и  т.2 ТЗ,  тъй като не е в състояние да изпълни изискуеми задължения към кредитори по търговски сделки и  публичноправни задължения общо в размер на 98000 лв. От доказателствата става ясно, че молителят  не разполага с активи през 2020 г., като такива е притежавал в периода от 2017 г. до 2019 г. включително, дружеството през 2020 г. е декапитализирано и коефициентите за ликвидност са под единица, което означава, че дружеството не е могло да изпълнява задълженията си към кредиторите. От стойностите на Z  фактора по метода на Алтман се установява, че през 2020 г.  молителят е изпаднал трайно в състояние на неплатежоспособност, като не притежава активи и не може да обслужва задълженията си към кредиторите. Това състояние остава непроменено до месец октомври 2020 г. когато е изготвено заключението на съдебно- счетоводната експертиза. 

              При така изложените обстоятелства съдът приема, че молителят считано от 01.01.2020 г. е изпаднал в състояние на неплатежоспособност, като не е в състояние да изпълнява задълженията към кредиторите  и не разполага с имущество, с което да покрие задълженията си. По тези причини съдът счита, че е налице и състояние на свръхзадълженост за молителя по смисъла на чл. 742, ал.1 ТЗ, тъй като същият е търговско дружество, не разполага с имущество, с което да покрие задълженията си.

        Вещото лице е установило, че дружеството не разполага  с налични средства за покриване на разноските в производството по несъстоятелност за шест месеца в размер на 6600 лв. В тази връзка съдът на основание чл.629б, ал. 1 ТЗ е определил сумата от 6600 лева за разноски в производството по несъстоятелност, като е дал възможност на кредиторите да предплатят разноските. Определението е отразено в книгата по чл. 634в, ал. 1 ТЗ, но кредиторите в определения от съда срок не са предплатили определените разноски за производство по несъстоятелност.

              Съдът счита, че са налице предпоставките на чл. 632, ал.1 ТЗ за откриване на производство по несъстоятелност, обявяване на търговеца в несъстоятелност и за спиране на производството по несъстоятелност, тъй като в определения от съда срок кредиторите не са предплатили разноските в производството по несъстоятелност, определени от съда в размер на 6600 лева. По тези причини съдът счита, че следва производството по несъстоятелност да бъде спряно на основание чл. 632, а.1 ТЗ.

             С оглед изхода на делото и на основание чл. 620, ал. 1 ТЗ молителят следва да заплати по сметка на Плевенския окръжен съд държавна такса за подаване на молбата по чл. 625 ТЗ в размер на  250 лева, която да се събере от масата на несъстоятелността при разпределението на имуществото.

               По изложените съображения и на основание чл. 625 ТЗ, съдът по несъстоятелността

 

                                         Р     Е     Ш     И     :

 

       ОБЯВЯВА на основание чл.608, ал.1, т.1 и т. 2 и чл. 742, ал.1 ТЗ в неплатежоспособност и свръхзадълженост  „ПИКО 16“ ЕООД с ЕИК*** с НАЧАЛНА ДАТА 01.01.2020 г.

        ОТКРИВА ПРОИЗВОДСТВО по несъстоятелност на  „ПИКО 16“ ЕООД с ЕИК***.

        ДОПУСКА обезпечение чрез налагане на запор и възбрана върху имуществото на „ПИКО 16“ ЕООД с ЕИК***.

        ОБЯВЯВА „ПИКО 16“ ЕООД с ЕИК*** в несъстоятелност.

        ПРЕКРАТЯВА  дейността на  предприятието на „ПИКО 16“ ЕООД с ЕИК***.

       СПИРА  на основание чл. 632, ал. 1 ТЗ производството по несъстоятелност на „ПИКО 16“ ЕООД с ЕИК***.

       ОСЪЖДА на основание чл.620, ал.1 ТЗ „ПИКО 16“ ЕООД с ЕИК*** да заплати по сметка на Плевенския окръжен съд държавна такса за подаване на молбата по чл. 625 ТЗ в размер на  250 лева, която да се събере от масата на несъстоятелността при разпределението на имуществото.

        ПРЕПИС  от решението незабавно да се изпрати за обявяване в търговския регистър на Агенцията по вписванията.

       РЕШЕНИЕТО подлежи на обявяване в търговския регистър и на  въззивно обжалване в едноседмичен срок от   обявяването в регистъра пред ВТАС.

 

 

                                               СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД: