Определение по дело №397/2019 на Районен съд - Чирпан

Номер на акта: 131
Дата: 6 юли 2020 г. (в сила от 13 юли 2020 г.)
Съдия: Тихомир Колев Колев
Дело: 20195540200397
Тип на делото: Наказателно дело от общ характер
Дата на образуване: 30 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

П Р О Т О К О Л

06.07.2020 год. гр. Чирпан

Районен съд Чирпан, втори състав

На 06.07.2020 год.

В публично заседание в следния състав:

 

                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: Т.К.

                                    Съдебни заседатели: 1. Р.К.   

                                                                        2.  И.С.

СЕКРЕТАР: МАРИЯ ХАЛАЧЕВА

ПРОКУРОР: ГЕОРГИ ВИДЕВ

Сложи за разглеждане докладваното от Районен съдия  Т.К.

НОХД номер 397 по описа за 2019 година.

На именното повикване в 10.00 часа се явиха:

 

 Производството е по реда на разпоредително заседание по см. на чл. 247в и  248 от НПК.

 

ОБВИНИТЕЛ – РП ЧИРПАН – Представлявана от  прокурор  Надежда Банова

ПОДСЪДИМ    Т.Г.Т. – редовно призован, явява  се лично

ПОДСЪДИМАТА – Т.С.П. – редовно призована, лично, и с адв. П.К.

ПОСТРАДАЛ –  Н.П.Р. – редовно призован, не се явява  

 

ПОДСЪДИМ Т. – Да се даде ход на делото

АДВ. К. – Да се даде ход на делото.Не са налице процесуални пречки

В залата се намира и адв. П.К., определен от АК Ст.Загора за сл. защитник на подсъдимия Т.Г.Т..

 Съдът намира, че не са налице процесуални пречки за даване ход на делото, поради което и на основание чл. 247в и 248 от НПК

 

О П Р Е Д Е Л И :

ДАВА ХОД на разпоредително заседание.

СНЕ СЕ САМОЛИЧНОСТТА на подсъдимите.

ПОДСЪДИМ  Т.Г.Т. - роден на ***г***, обл. Ст. Загора, ул. „Н.“ № *, български гражданин, със средно образование, не работи, неженен, осъждан, ЕГН: **********.

ПОДСЪДИМАТА Т.С.П. - родена на ***г*** Загора, живее в гр. П., обл. Пловдив, български гражданин е, с основно образование, не работи, неомъжена, неосъждана, ЕГН: **********.

 Съдът разяснява на страните правата им по чл. 274 и чл. 275 от НПК и предоставя възможност да вземат становище по въпросите посочено в чл. 248, ал. 1, т. 1 и 8 от НПК.

ПРОКУРОР – Не считам, че са налице основания за прекратяване или спиране на наказателното производство. Към момента нямам искания за отводи. Към момента няма да соча нови доказателства. Намирам, че делото е подсъдно на съда. Считам, че в хода на досъдебното производство не са допуснати нарушения на процесуалните правила, не са взети мерки за проц. принуда.

В хода на ДП не са допуснати нарушения на проц правила. Н еса налице основания за привличане на резервен съдия, съд заседател.

АДВ. К. – Уважаеми г- н Съдия, нямам искания за отводи към настоящия съдебен състав. Няма да соча нови доказателства. Действително са предвидени по реда на чл. 248, ал. 1 от НПК въпроси, които следва да бъдат коментирани и изяснени в днешното разпоредително заседание. Считам, че делото е подсъдно на РС Чирпан. Не са налице основания за прекратяване или спиране на наказателното производство. Не са допуснати съществени процесуални нарушения, които да налагат връщане на делото и не са ограничени процесуалните права на подсъдимия.

Смятам, че на ДП е допуснато отстранимо нарушение в обстоятелствената част на обвинителния акт. Прокуратурата трябва да посочи фактите на които се обуславя съставомерността на деянието като следва да се посочи и мястото- ТР № 2/2002г. на   ВКС. В случая в обстоятелствената част на обвинителния акт е посочено следното: двамата обвиняеми решили да пият кафе на бензиностанция на ОМВ в землището на с.Оризово, общ. Бр. Даскалови. Седнали да пият кафе, обв. Т. отишъл до тоалетната и казал да тръгват. И той казал, ще обясня в колата. В обв. акт е записано, че обв. П. е поискала телефона и по пътя тя е изхвърлила  каратта и калъфа. Те са били на бензиностанцията и пътувайки по пътя без да е посочено къде по пътя в каква посока, тя е осъществила своите действия. Същевременно в обвинителния акт е записано, че тя е осъществила престъплението в землището на с. Оризово. Съгласно практиката на ВКС след като деянието е извършено на обществено място е кражба, но престъплението на Т. няма как да е в землището на с.Оризово, не е посочено  в диспозитива в землището на с.Оризово, а в обстоятелствената част е посочено различно място – пътувайки по пътя. Така както е описано мястото на извършване на престъплението не може да намери приложение разпоредбата на чл. 36 от НПК доколкото задължение на прокурора е да установи къде е извършено престъплението. Смятам, че е допуснато още едно нарушение, пак по отношение на П., доколкото в него липсва обосновка къкъв е субективния елемент, тъй като прокурора би следвало да обясни, че и двамата са действали при пряк умисъл доколкото чл. 215 има специална цел би трябвало да обоснове специалната цел, което не е направено. Искам да посоча че има още едно нарушение по отношение на Т., когато обосновава диспозитива   би следвало да се запише, че е присвоила чужда движима вещ за която е знаела, че е придобита от Т.Т. при престъпление кражба, защото стойността на вещите е 350лв. и ако не беше обремененото  съдебно минало на Т., би следвало да се повдитне обвинение по чл. 194, ал.3 от НК. В случая обаче  какъв е вида на кражбата –чл. 194 ал. 1 или чл.194,ал.3  от НК, това се отразява в деятелността на Папазовата, всичко изнесено говори, че са допуснати процесуални нарушения.

На основание чл. 249 ал.1, чл.248 ал.1 т.8 от НПК моля да прекратите наказателното производство и върнете на РП.

ПРОКУРОР – Не споделям изложеното от защитника. Посоченото в диспозитива кражба не считам, че се касае за допуснато нарушение, тъй като легалната дефиниция за кражба се съдържа именно в този текст. Посочването на основния състав на престъпление изключва приложението на привилегирования и други състави които биха имали значение само за извършеното, не и за лицето. Обвинението за вещно укривателство що се касае за това, че не е посочено мястото на извършване на деянието считам, че изложената в обвинителния акт фактическа обстановка така както тя е изложена и както хронологически следва е видно, че мобилния телефон предмет на престъплението е предоставен на обвиняемата П. в землището на с. Оризово непосредствено след тръгването на автомобила. Землището на с. Оризово е достатъчно широко понятие и то не обхваща посочената бензиностанция.По тези причини считам че не споделям изложеното от защитата и не е допуснато отстранимо съществено нарушение.

Реплика на адв. К.– С риск да се повторя, визираното место в землището на с. Оризово би трябвало да бъде установено и записано в обстоятелствената част на обвинителния акт. Има данни  дотолкова, доколкото св. Тодоров казва, че са тръгнали в посока Чирпан, а разследващия полицай не си е направил труда да изследва  къде, в кой район, на кое място. Землището на с. Оризово това не е бензиностанцията и защото задължително мястото на престъплението следва да бъде изледвано и посочено и в диспозитива и в обстоятелствената част на обвинителния акт.

 

Съдът се оттегля на тайно съвещание.

СЪДЪТ, след проведено тайно съвещание, като взе предвид становището на страните и материалите по делото намира следното:

Делото е образувано по внесен обвинителен акт за престъпления по чл. 194 ал.1 от НК и чл.215 ал.1 от НК и е родово и местно подсъдно на РС Чирпан. Няма основание за прекратяване или спиране на наказателното производство.

С оглед на което и съдът по въпросите на чл. 248, ал. 1, т. 1 и т. 2 от НПК:

О П Р Е Д Е Л И:

Делото е родово и местно подсъдно на Районен съд Чирпан;

Няма основание за прекратяване или спиране на наказателното производство.

Определението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

Доколкото съдът е длъжен и служебно да следи за допуснати отстраними процесуални нарушения довели до ограничаване на процесуалните права на обвиняемия или на пострадалия съдът намира, че в хода на ДП е допуснато отстранимо съществено нарушение на процесуалните правила, довело до ограничаване на процесуалните права на обвиняемата Т.С.П. да научи за какво престъпление е привлечена в това качество. Това нарушение е било извършено от Прокурора във фазата по изготвяне на обвинителния акт.

В обвинителния акт и по-точно в неговата обстоятелствена част, прокурорът следва да посочи престъплението, извършено от обвиняемия, като в тази насока законът - чл. 246, ал. 2 НПК конкретизира какви други съпътстващи детайли следва да бъдат отразени, а именно – "времето, мястото и начинът на извършването му". ВКС в свое Решение от 19.02.2018 г. по т. д. № 6 от 2017 г. е имал повод да отбележи, че Тълкувателно решение № 2/2002 г. не е загубило своето значение и този извод според ВКС не се разколебава от измененията на процесуалния закон, направени със Закона за изменение и допълнение на НПК (обн. ДВ, бр. 63/04.08.2017 г., в сила на 05.11.2017 г.). ВКС сочи още, че при дефиниране на съществените нарушения на процесуалните правила, допуснати по време на досъдебното производство, в чл. 249, ал. 4 от НПК законодателят се е ръководил именно от постановките на коментираното тълкувателно решение, като същевременно не е вложил качествено нова идея относно реквизитите и съдържанието на обвинителния акт и е оставил непроменена разпоредбата на чл. 246 от НПК. Следователно ВКС е приел, че ОА и понастоящем следва да отговаря на изискванията на чл. 246 от НПК, посочени по-горе. Съгласно Тълкувателно решение № 2/2002 г. в обстоятелствената част на обвинителния акт следва да се съдържат всички обстоятелства и факти описващи вмененото престъпление от обективна и субективна страна. Обвинителният акт определя предмета на доказване по делото и очертава рамките, в които ще се развие процесът на доказване, като главното му предназначение е да формулира недвусмислено обвинението от фактическа и от юридическа страна. Съдът, може да разгледа делото само във фактическите и юридически предели, предявени с обвинителния акт.

С настоящия ОА подсъдимата П. е предадена на съд за престъпление по чл. 215, ал. 1 от НК, за това, че на 03.08.2018г. в землището на с. Оризово, обл. Стара Загора с цел да набави за себе си имотна облага е придобила чужди движими вещи: 1 бр. мобилен телефон марка „Леново" модел „Р2" на стойност 345,00лв, 1 бр. калъф за мобилен телефон на стойност 5,00лв, 1 бр. СИМ карта на мобилен оператор „Виваком" на стойност 0,00лв, 1 бр. СИМ карта на мобилен оператор „Теленор" на стойност 0,00лв, 1 бр. дебитна карта на Райфайзен банк" на стойност 0,00лв, 1 бр. карта на магазин „Билла" на стойност 0,00лв, всички вещи на обща стойност 350,00лв собственост на Н.П.Р., за които знаела , че са придобити от другиго-от Т.Г.Т. чрез престъпление-кражба по смисъла на чл.194 ал.1 от НК.

В случая в обстоятелствената част на обвинителния акт липсват факти свързани с обективната съставомерност на престъплението по чл. 215, ал. 1 от НК, за което е повдигнато обвинение на подсъдимата и по-конкретно липсват факти свързани с мястото на извършване на престъплението. В обстоятелствената част на обвинителния акт единствено е посочено, че „…Пътувайки в автомобила, обвиняемия Т. показал отнетата вещ, като пояснил от къде е взел телефона.Обвиняемата П. поискала мобилния телефон за себе си и обвиняемия Т. й го подарил….. „

В случая изобщо не става ясно къде точно е пътувал въпросния лек автомобил. Това е така защото видно от обстоятелствената част на ОА се установява, че преди това пътуване с автомобила, обв. Т., обв. П. и св. Тодоров са били на бензиностанция ОМВ намираща се в землището на с. Оризово, общ.Бр. Даскалови. Но никъде в обстоятелствената част на обв. акт не става ясно на кой точно път се намира тази бензиностанция, дали в землището на с. Оризово има само една бензиностанция на тази верига. Като се има предвид и липсата на посочване на времеви отрязък на придвижване на двамата подсъдими и свидетеля Тодоров, абсолютно неясно остава защо РП Чирпан приема, че деянието, за което П. е предадена на съд, е извършено в землището на с. Оризово. Това е така, защото след като не е посочено времето на това пътуване, нито пък е посочен път, нито дори направление - накъде се движи този автомобил остава неясно защо се приема, че деянието на П. е извършено в землището на с. Оризово.

Поради това и съдът счете, че в случая се касае за допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, тъй като подсъдимата е лишена от възможността да разбере в извършването на какво престъпление е обвинена, изразяващо се в невъзможност да разбере къде го е извършила.

Доколкото изготвянето на ОА се явява процесуална дейност във фазата на ДП и доколкото ОА е финализиращото средство за формулиране на окончателното обвинение и единствено средство за повдигане на обвинение пред съда, съдебната практика приема, че разпоредбата на чл. 249, ал. 4, т. 1 НПК охранява правото на обвиняемия "да бъде в подробности информиран за характера и причините за обвинението срещу него" / чл. 6, т. 3 б. "а" от ЕКЗПЧОС /. В случая, допуснатите пороци при изготвяне на ОА съставляват съществено нарушение на процесуалните правила и водят до нарушаване правото на защита т. к води до невъзможност обвиняемата да разбере за какво престъпление е предадена на съд. Същото е и отстранимо, чрез изготвяне на ОА отговарящ на изискванията на закона.

С оглед становището на съда, че на ДП е допуснато отстранимо съществено нарушение на процесуалните правила довело до ограничаване на процесуалните права на обвиняемата, съдът намира, че не следва да взема отношения по въпросите визирани в т. 4, т. 5, т. 6, т. 7 и т. 8, а именно по въпросите налице ли са основания за разглеждане на делото по реда на особените правила; разглеждането на делото при закрити врати, привличането на резервен съдия или съдебен заседател, назначаването на защитник, вещо лице, преводач или тълковник и извършването на съдебни следствени действия по делегация; взетите мерки за процесуална принуда; искания за събиране на нови доказателства; насрочването на съдебното заседание и лицата, които следва да се призоват за него, тъй като производството по делото не би могло да премине в по-нататъшната фаза на съдебния процес, преди отстраняване на посоченото процесуално нарушение, което безспорно изисква изготвянето на нов ОА.

Предвид гореизложеното и на основание и на основание чл. 248, ал. 5, т. 1 вр. чл. 249, ал. 1 вр. чл. 248, ал. 1, т. 3 от НПК, съдът

О П Р Е Д Е Л И:

ПРЕКРАТЯВА съдебното производство по НОХД № 397/2019г по описа на РС Чирпан.

ВРЪЩА делото на Районна прокуратура Чирпан, за отстраняване на допуснатите отстраними съществени процесуални нарушения, довели до нарушаване на правата на обвиняемата посочени по-горе.

Определението подлежи на обжалване или протест по реда на гл. 22 от НПК, пред ОС Стара Загора, в 7-дневен срок от днес.

Протоколът е изготвен в съдебно заседание, което приключи в 11: 30 часа.

 

 

 

                                                                  РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

 

 

СЪДЕБНИ ЗАСЕДАТЕЛИ:     1.                               2.

 

 

 

 

                                                                  СЕКРЕТАР: