Определение по дело №710/2019 на Окръжен съд - Ловеч

Номер на акта: 77
Дата: 17 януари 2020 г.
Съдия: Севда Христова Дойнова
Дело: 20194300500710
Тип на делото: Въззивно частно гражданско дело
Дата на образуване: 19 декември 2019 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

гр.Ловеч, ..............2020 г.

 

Окръжен съд - Ловеч гражданско отделение в закрито съдебно заседание на седемнадесети януари две хиляди и двадесета година в състав:

 

               ПРЕДСЕДАТЕЛ: СЕВДА ДОЙНОВА

               ЧЛЕНОВЕ: ИВАНИЧКА КОНСТАНТИНОВА

                                  ЗОРНИЦА АНГЕЛОВА

 

като разгледа докладваното от съдия Дойнова ч.гр.дело № 710 по описа за 2019 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производство по реда на чл.413, ал.2 във вр. с чл.274 от ГПК.

Образувано по повод подадена частна жалба от „Профи Кредит България“ЕООД,  ЕИК ........, със седалище и адрес на управление: ........, чрез юрисконсулт К.Е.С. срещу Разпореждане № 2514 от 25.11.2019г. по ч.гр.д. №928 по описа за 2019г. на Районен съд - Тетевен, с което е отхвърлено заявлението за издаване на заповед за изпълнение по чл.410 от ГПК в частта за заплащане на  сумата от 530.23 лева за закупен пакет допълнителни услуги. Жалбоподателят твърди, че с обжалваното определение съдът не е приложил правилно разпоредбите отнасящи се до заповедното производство и е превишил своите права. Позовава се на т.2 от ТР № 4/2013 г. на ОСГТК на ВКС и практика на окръжни съдилища, която цитира.

В условията на евентуалност, ако  въззивната инстанция счете, че има правомощия да се произнесе по съществото на спора, моли да се има предвид, че заповедния съд не е възприел правилно фактическата обстановка и е достигнал до погрешни правни изводи за прилагането на законовите разпоредби.  Счита, че с втората част от разпоредбата на чл.9, ал.1 от ЗПК, на кредитора е предоставена известна свобода да предостави допълнителни услуги, които са изведени от договора за потребителския кредит. Твърди, че в обхвата на общите разходи по кредита, които следва да се отчитат при формирането на ГПР, попадат и разходите  за допълнителни услуги, но само в случаите, при които получаването на такива допълнителни услуги е задължително условие за сключване на договора за кредит. По процесните  допълнителни услуги се дължи възнаграждение от кредитополучателя отделно и независимо от  цената на самия кредит, респ. не следва да се  включва при изчислението на ГПР и не противоречи на чл.19, ал.4 от ЗПК.

Възразява, че изводът на заповедния съд е неправилен относно недействителността на процесните клаузи, поради което моли в тази му част заявлението да бъде уважено.

В частта, с която е отхвърлено заявлението за заплащане от длъжника на разноски за юрисконсултско възнаграждение по заповедното производство за разликата от 50.00 до 150.00 лева, а именно за сумата от 100.00 лева, не е обжалвано.

Моли да бъде отменен съдебния акт в обжалваната му част и да бъде постановено издаване на заповед за изпълнение за отхвърленото вземане на  „Профи Кредит България”ЕООД.

Частната жалба е подадена в срока по чл.413, ал.2 от ГПК, от заявител, срещу разпореждане, с което е отхвърлено заявлението в обжалваната част, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество частната жалба е неоснователна.

Производството по ч.гр.д.№928 по описа за 2019г. на Районен съд - Тетевен е образувано по повод постъпило заявление по чл.410 от ГПК подадено от „Профи Кредит България”ЕООД, ЕИК ........, със седалище и адрес на управление: ........ за издаване на заповед за изпълнение срещу  длъжника П.Х.Т., ЕГН ********** *** за парично вземане в размер на  сумата 601.89 лева – главница,  308.14 лева – договорно възнаграждение дължимо за периода от 26.08.2018 г. до 26.01.2019 г.; 530.23 лева – възнаграждение за закупен допълнителен пакет от услуги; законната лихва от датата на подаване на заявлението до изплащане на вземането, както и съдебни разноски в размер на 28.81 лева държавна такса и 150.00 лева юрисконсултско възнаграждение.

Районен съд – Тетевен на 25.11.2019 г. е издал Заповед №448 за изпълнение на парично задължение по чл.410, като е разпоредил  П.Х.Т., ЕГН ********** да заплати на кредитора „Профи Кредит България”ЕООД посочените суми за главница, договорено възнаграждение, ведно със законната лихва от датата на подаване на заявлението /22.11.2019г./ до датата на окончателното изплащане на вземането и разноски по делото, от които 25.00 лева държавна такса и 50.00 лева юрисконсултско възнаграждение.

Заповедният съд е отхвърлил заявлението относно възнаграждение за закупен пакет от допълнителни услуги, която уговорка приел, че е в нарушение на чл.10а, ал.2 от ЗПК и се явява нищожна, както и че е в противоречие с добрите нрави.

Настоящата инстанция, след като се запозна с данните по делото, констатира, че в т.12 - обстоятелствата, от които произтича вземането, се сочи Договор за потребителски кредит  №**********, който е подписан при Общите условия, които са неразделна част от договора. Сключено е и Допълнително споразумение за предоставяне на пакет от допълнителни услуги, по силата на което длъжникът дължи възнаграждение изискуемо с подписването му. От страна на П.Х.Т. не са изпълнени поетите задължения, като е направил 21 погасителни вноски, след което е изпаднал в забава на 27.07.2016 година.

Съгласно чл.411, ал.2, т.2 от ГПК съдът извършва проверката дали искането не е в противоречие със закона или с добрите нрави, като правилно заповедния съд е приел, че заявеното парично вземане, представляващо възнаграждение за закупен допълнителния пакет услуги в размер на 530.23 лева, е в нарушение на чл.10а, ал.2 от ЗПК, която уговорка се явява нищожна и противоречаща на императивна правна норма. Допълнителните услуги са част от договорното правоотношение между страните. В случая е безспорно, че допълнителната услуга е предоставена във връзка и единствено, и само заради сключения договор, тя е свързана с усвояването и управлението на кредита и не е от категорията на такси и комисионни, регламентирани с нормата на чл.10а, ал.1 от ЗПК. Претендираното възнаграждение  в размер на 530.23 лева, за което се твърди, че е за предоставени услуги, в смисъл на дейности, които ще се извършват по повод договора за кредит, които по-скоро са фактически, а не правни, са и в противоречие с добрите нрави. Добрите нрави са морални норми, на които законът е придал правно значение, като правната последица от тяхното нарушаване е приравнена с тази на противоречието на договора със закона.

При гореизложеното настоящия състав счита, че заявлението за издаване на заповед за изпълнение по чл.410 от ГПК, в частта, с която е отхвърлена претенцията на заявителя за заплащане на сумата 530.23 лева възнаграждение за допълнителен пакет услуги, е правилно, при което обжалваното разпореждане следва да бъде потвърдено.

Водим от горното, съдът

 

О   П   Р   Е   Д   Е   Л   И:

 

ПОТВЪРЖДАВА Разпореждане № 2514 от 25.11.2019г. по ч.гр.д. №928 по описа за 2019г. на Районен съд - Тетевен, с което е отхвърлено заявлението за издаване на заповед за изпълнение по чл.410 от ГПК в частта за вземане в размер на 530.23 лева, представляващи възнаграждение за допълнителен пакет услуги.

Определението е окончателно.

 

 

                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                      ЧЛЕНОВЕ: