Решение по дело №1295/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 1080
Дата: 8 юли 2020 г. (в сила от 30 юли 2020 г.)
Съдия: Момчил Александров Найденов
Дело: 20205330201295
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 февруари 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е  

1080

 

гр.Пловдив, 08.07.2020г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

              ПЛОВДИВСКИ РАЙОНЕН СЪД - IX наказателен състав в публично заседание на двадесет и първи май, две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                       ПРЕДСЕДАТЕЛ: МОМЧИЛ НАЙДЕНОВ

 

при секретаря: ИЛИЯНА ЙОРДАНОВА 

като разгледа АНД № 1295/2020г. по описа на ПРС, IX наказателен състав и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.

Обжалвано е наказателно постановление № 36-0000054 от 30.01.2020г., издадено от А. В. Г., на длъжност *** в Областен отдел „Автомобилна администрация“ - Пловдив, с което на В.Х.И., ЕГН:**********, с адрес ***, на основание чл.178а, ал.10 от Закона за движението по пътищата е наложено административно наказание – глоба в размер на 500 /петстотин/ лева за нарушение по чл.43, ал.1, т.3 от Закона за движението по пътищата.

С жалбата се предлага наказателното постановление да бъде отменено като неправилно и незаконосъобразно, издадено в нарушение на материалния и процесуалния закон. Процесуалния представител на жалбоподателя – адвокат М. поддържа жалбата, като сочи, че на 20.05.2019г. в информационната система за електронно регистриране на извършени периодични технически прегледи, изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ е изпратила до пунктовете за контролни технически прегледи съобщение, с което се дават задължителни указания за преглед на МПС, предназначени за превоз с атракцинна цел, като се добавят нови категории – АВ и АР. Сочи, че именно в изпълнение на горните указания жалбоподателят И. е отбелязал товарен автомобил „ДАФ“ ФА ЛФ 170 Е 08 с рег. № „***“ като категория АВ2, вместо N2, a прегледът е извършен в съответствие с методиката. Още поддържа, че актосъставителят също е констатирал липсата на нарушение, но му е било разпоредено от началника по телефона да състави АУАН. Алтернативно поддържа, че фактическото обвинение, повдигнато с АУАН е неясно и неточно, както и че дори съдът да счете, че АУАН и наказателното постановление са съставени в съответствие със закона, то случаят следва да бъде определен като маловажен по смисъла на чл.28, бук. „а“ от ЗАНН. Предлага наказателното постановление да бъде отменено, както и на жалбоподателя да бъдат присъдени сторените разноски.

Жалбоподателят И. сочи, че е съгласен със становището на процесуалния се представител, за него случая е въпрос на чест и се надява съда да прецени на чия страна е истината.    

Ответната страна – Регионална дирекция „Автомобилна администрация“ – Пловдив не изпраща представител, в писмено становище оспорва жалбата, като сочи, че бе безспорен начин е установено извършване на нарушението, нарушителя и неговата вина, а именно – че на 07.06.2019г., около 11:25 часа, в с.О., обл.Пловдив, ***, притежаващ разрешение № 1055 за извършване на преглед за проверка на техническа изправност на пътни превозни средства, жалбоподателят И. – като ***, не е избрал коректно в системата обема на проверките, които трябва да бъдат извършени, при извършване на периодичен технически преглед на товарен автомобил  „ДАФ“ ФА ЛФ с рег. № „***“, тъй като автомобилът е отбелязан като категория АВ2, вместо N2. Още поддържа, че не са няма основания за прилагане на реда на чл.28 от ЗАНН, както и че са спазени разпоредбите на чл.42 при съставяне на АУАН и чл.57 при издаване на наказателното постановление, изключително подробно е описано нарушението, датата и мястото, където е извършено, обстоятелствата, при които е извършено, както и доказателствата които го потвърждават. Предлага наказателното постановление да бъде потвърдено като правилно и законосъобразно.

Съдът, след като прецени събраните по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност, намира и приема за установено следното: 

По допустимостта на жалбата:

Жалбата е с правно основание чл. 59, ал. 1 от ЗАНН, подадена в преклузивния срок по ал. 2 от този текст, като препис от наказателното постановление е връчен на жалбоподателя на 12.02.2020 г., видно от приложената към НП разписка, а жалбата е изпратена до РС-Пловдив, чрез Регионална дирекция „Автомобилна администрация“ – Пловдив на 19.02.2020г., съгласно отразения входящ номер. Жалбата също така е подадена от легитимиран субект /срещу който е издадено атакуваното НП/ , при наличие на правен интерес от обжалване и пред компетентния съд /по местоизвършване на твърдяното нарушение/, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество се явява ОСНОВАТЕЛНА.

От фактическа страна съдът установи следното:

В хода на тематична проверка, на 07.06.2019г., около 11:25 часа, в с.О., обл.Пловдив, ***, притежаващ разрешение № 1055 за извършване на преглед за проверка на техническа изправност на пътни превозни средства, бил представен за технически преглед товарен автомобил  „ДАФ“ ФА ЛФ 170 Е 08 с рег. № „***“, собственост на М. М. К.. *** бил жалбоподателят В.Х.И., който при избор в системата обема на проверките, които трябва да бъдат извършени на въпросния товарен автомобил, отразил последния в категория АВ2.

На неустановени по делото дата и начин била извършена проверка, при която били констатирани горните обстоятелства.

С оглед на последното, на 09.01.2020г., в сградата на  Регионална дирекция „Автомобилна администрация“ – Пловдив, свидетелят Г.Д.Д. – в качеството му на служител на РД „Автомобилна администрация“ – Пловдив съставил АУАН с бланков № 272726 от 09.01.2020г. срещу жалбоподателят В.Х.И., за нарушение на чл.43, ал.1, т.3 от Закона за движението по пътищата. Въз основа на същия акт било издадено обжалваното наказателно постановление.

Така описаната и възприета от съда фактическа обстановка се установява по безспорен и категоричен начин от показанията на разпитания в хода на съдебното следствие свидетел Г.Д.Д., които съдът кредитира като логични, непротиворечиви и съответстващи на събраната по делото доказателствена съвкупност. Горната фактическа обстановка се установява и от приложените по преписката писмени доказателства, а именно – копия от Удостоверение за техническа изправност на МПС с рег.№ „***“, и Протокол за извършен периодичен преглед за техническа изправност на МПС.

Относно приложението на процесуалните правила: Съдът  след запознаване с приложените по дело АУАН и НП намира, че макар издадени от компетентни органи, притежаващи нужните правомощия за тези действия, съгласно така представената Заповед № РД-08-249/15.05.2015г. на Министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията, а компетентността на актосъставителя следва от разпоредбата на чл.92, ал1, от ЗАвП, вр. чл.91, ал.3 от ЗАвП, то се констатират съществени процесуални нарушения при осъществяване процедурата по съставените АУАН и съответно – издаване въз основа на последния на обжалваното наказателно постановление, които водят до опорочаване на административнонаказателното производство, както и ограничаване право на защита на жалбоподателя, предвид следното:

Съгласно чл.34, ал.1 от ЗАНН – не се образува административнонаказателно производство, ако не е съставен акт за установяване на нарушението в продължение на три месеца от откриване на нарушителя.

Следва да се посочи, е под „откриване на нарушителя“ по смисъла на чл.34, ал.1 от ЗАНН следва да се разбира установяването на същия от органа, компетентен да образува административнонаказателно производство чрез съставяне на АУАН, а именно – от актосъставителя.

В настоящия случай обаче, съдът е подставен пред пълна невъзможност да установи момента, който актосъставителят е установил нарушителя – актосъставителят Д., разпита като свидетел (л.42) посочва, че не може да каже кога е извършена проверката, актът е съставен от него по документи, както и че протокол за проверка на документи не е съставян. Същевременно, от момента на извършване на твърдяното нарушение – 07.06.2019г.  до този на съставяне на АУАН – 09.01.2020г. са изтекли повече от 3 месеца.

Ето защо, в случая е невъзможно да бъде установено спазването на задължителния три месечен срок за съставяне на АУАН  от откриване на нарушителя, по смисъла на чл.34, ал.1 от ЗАНН.

Предвид това, до колкото в тежест на въззиваемата страна е да представи доказателства относно за спазване реда за съставяне на АУАН, включително – на тримесечния срок по чл.34, ал.1 от ЗАНН, и доколкото такива не се сочат, с оглед разпределение на доказателствената тежест съдът следва да приеме, че АУАН не е съставен в предвидения от  чл.34, ал.1 от ЗАНН срок.

С оглед на това съдът намери, че в случая липсва законосъобразно съставен АУАН.

Същевременно, съгласно разпоредбата на чл.36. ал.1 от ЗАНН - административнонаказателно производство се образува със съставяне на акт за установяване на извършеното административно нарушение. Доколкото в случая не се установява законосъобразно съставен АУАН, поставящ началото на административнонаказателно производство, то съдът следва да отмени издаденото наказателно постановление като незаконосъобразно, без да изследва по същество въпроса осъществено ли е от обективна и субективна страна твърдяното нарушение.

С оглед изхода на спора, на основание чл.63, ал.3 от ЗАНН, вр. чл.144 от АПК, вр. чл.78, ал.1 от ГПК, в полза на жалбоподателя следва да бъдат присъдени извършените от него разноски в настоящото производство за заплатено възнаграждение за осъществяване на процесуално представителство от упълномощен от него адвокат в размер на 300 лева. Следва да се посочи, че от страна на същия е направено своевременно искане за присъждане на разноските в настоящото производство, като е представен и оправдателен документ за тяхното извършване – договор за правна помощ /лист 26/.

Липсва също възражение от въззиваемата страна за прекомерност на заплатеното адвокатско възнаграждение.

Водим от горното и на основание чл.63, ал.1, изр. първо, пред. трето от ЗАНН съдът

 

Р Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 36-0000054 от 30.01.2020г., издадено от А. В. Г., на длъжност *** в Областен отдел „Автомобилна администрация“ - Пловдив, с което на В.Х.И., ЕГН:**********, с адрес ***, на основание чл.178а, ал.10 от Закона за движението по пътищата е наложено административно наказание – глоба в размер на 500 /петстотин/ лева за нарушение по чл.43, ал.1, т.3 от Закона за движението по пътищата.

 

ОСЪЖДА Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ Пловдив да заплати на В.Х.И., ЕГН:**********, сумата в размер на 300 /триста/ лева, представляваща извършени разноски в настоящото производство.

 

         Решението подлежи на обжалване в 14 дневен срок от получаване на съобщението от страните, че същото е изготвено и обявено, пред Административен съд – гр.Пловдив, на основанията, предвидени в Наказателно-процесуалния кодекс, и по реда на глава дванадесета от Административнопроцесуалния кодекс.

 

 

                                                                    РАЙОНЕН СЪДИЯ: (п)

 

 

         ВЯРНО С ОРИГИНАЛА!

         И. Й.