Решение по дело №642/2021 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 631
Дата: 13 май 2021 г.
Съдия: Мария Любомирова Желязкова
Дело: 20217050700642
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 март 2021 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

      № …………../………………2021г., гр.Варна.

 

                                                В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ВАРНА,  VІІ-ми касационен състав,

в публично съдебно заседание на петнадесети април 2021г., в състав:

 

                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ЖЕЛЯЗКОВА

                                                              ЧЛЕНОВЕ: ТАНЯ ДИМИТРОВА

                                                                                     СТОЯН КОЛЕВ

при участието на секретаря Пенка Михайлова

и прокурора Силвиян И,

като разгледа докладваното от с-я Желязкова КНАХД № 642/2021г.

по описа на съда, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл.208 от АПК вр.  чл.63 ал.1 от  ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на „Герматех” ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр.Кюстендил, ул.”Вола” №16, представлявано от управителя Т. Д. Д. , чрез адв. Д.С., срещу Решение № 12/17.02.2021г. по АНД № 20203110203342/2020г. на Районен съд–Варна, с което е изменено Наказателно постановление /НП/ № 03-009923/29.08.2018г. на Директор на Дирекция „Инспекция по труда” гр.Варна, като наложената на дружеството за нарушение по чл.62, ал.1, във вр. чл.1, ал.2 и чл.61, ал.1 от КТ имуществена санкция в размер на 5 000 лв. е намалена на 1 500 лв.

Касаторът твърди, че решението на въззивния съд е незаконосъобразно, като постановено при допуснати съществени процесуални нарушения и неправилно приложение на материалния закон. Конкретно излага, че въззивният съд не е отчел наведени доводи в жалбата против АУАН и НП, водещи до извод за незаконосъобразност и отмяна на същите. Не са взети предвид установените в процеса факти и обстоятелства, установени в хода на административно-наказателното производство /АНП/, водещи до различни фактически констатации. Счита, че не е установено по безспорен начин извършване на твърдяното административно нарушение, тъй като: на обекта е нямало представител на санкционираното дружество, който да е допуснал лицата до работа; не са взети предвид обясненията дадени пред ВРП от установените на обекта свидетели, че не са работили и не са договаряли с „Герматех“ ЕООД, а с физическото лице Д.Д.; не са ценени от ВРС показаният на това лице; и не е съобразено, че строителния обект е на друго дружество – „Металекс“. Отделно от това счита, че в АНП е допуснато нарушение и на чл.405а от КТ, поради което в случая не е налице годен субект за носене на административно-наказателна отговорност. На изложените основания моли да се отмени решението на ВРС и да се постанови друго по съществото на спора, с което да се отмени НП. В с.з. не се явява представител.

Ответникът - Дирекция „Инспекция по труда” гр.Варна, чрез процесуален представител – ст.ю.к.Н. , оспорва жалбата и моли същата да се отхвърли като неоснователна. Претендира присъждане на ю.к.възнаграждение.

Представителят на ВОП дава заключение, че жалбата е неоснователна и решението на ВРС, като правилно и законосъобразно, следва да се потвърди.

Съдът, след преценка на събраните по делото доказателства и наведените касационни основания, намира за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок от легитимирана страна и пред надлежния съд, поради което е допустима. Разгледана по същество същата е неоснователна, по следните съображения:

Производството пред Районен съд Варна е образувано след постановяване на Решение № 1203/18.08.2020г. по КНАХД № 1545/2020г. на Административен съд Варна, с което е отменено Решение № 736/03.06.2020г., по НАХД № 3436/2019г. на Районен съд Варна и делото е върнато за разпределяне на друг съдебен състав, при спазване на дадените указанията при новото разглеждане жалбата на „Герматех” ЕООД, против горепосоченото НП.

За да се произнесе, ВРС е приел от фактическа страна, че на 25.06.2018г. служители в Дирекция ”ИТ” - Варна – свид.П.М, Е.Н и Н.И, извършили проверка на строителен обект – жилищна сграда , находящ се в гр.Варна, ул.“Цар Иван Шишман“ № 5, където установили петима работници поставящи вътрешна изолация, сред които и С К.С, които обяснили, че нямат сключени договори и са наети на обекта същия ден от лицето Д Д.. Заявеното от работниците било описано в констативен протокол, а С.С удостоверил с подписа си, че работи като общ работник с определено работно време от 08.00ч. до 17.00ч., договорено трудово възнаграждение от 250 лв. седмично, с почивни дни събота и неделя. След проведен разговор от свид.М със свид.Д. последният потвърдил, че лицата са наети от него като уточил, че е пълномощник на „Герматех“ ЕООД. Тъй като при последвалата документална проверка посоченото дружество не представил трудово договор, сключен със Семов, контролните органи приели, че е допуснато нарушение по чл.62 ал.1 вр. чл.1 ал.2 вр. чл.61 ал.1 от КТ, поради което бил съставен АУАН в присъствието на упълномощен представител на дружеството. В срока по чл.44 ал.1 от ЗАНН от дружеството били подадени възражения. Административнонаказващия орган /АНО/ като възприел изцяло констатациите и дадената правна квалификация в акта, а направените възражения за неоснователни, издал процесното НП, като на основание чл.414, ал.3 от КТ наложил на въззивника, в качеството на работодател, административно наказание „имуществена санкция“ в размер на 5 000 лв.

Въззивният съд е приел горната фактическа обстановка за безспорна въз основа представените писмени доказателства /в т.ч. и констативен протокол, с лично положен подпис на Сенков под негови изявления/ и депозираните свидетелски показания. Приел е същите за взаимнодопълващи се и безпротиворечиви, като не е кредитирал показанията на свид.Д.. Изложил е мотиви, че АУАН и НП са издадени от компетентни органи и в предвидените от закона срокове, както и при спазване изискванията на чл.42 и чл.57 от ЗАНН; АНО е обсъдил всички представени по делото доказателства и законосъобразно е приел нарушението за извършено, като е дал и правилна квалификация на деянието.

ВРС е приел, че е доказан фактическият състав на вмененото нарушение, тъй като работникът С С. е бил допуснат до работа да изпълнява трудовите функции като общ работник, с уговорено работно време и трудово възнаграждение, без да е налице сключен трудов договор в писмена форма с установения работодател – въззивното дружество.

Обсъдил е, като е приел за неоснователни възраженията на наказаното лице за неяснота на повдигнатото обвинение, за неправилна квалификация на нарушението, за несъставомерност на деянието, предвид това, че Сенков не е работил за дружество, тъй като е имал взаимоотношения с физ.лице Д.; както и за необсъждане възраженията на дружеството против АУАН от АНО

За да измени размера на наложената санкция, въззивният съд е отчел обстоятелството, че се касае за първо нарушение, като липсват отегчаващите вината обстоятелства, при което е приел, че наложената от АНО санкция е прекомерно завишена и предвидените в чл.12 от ЗАНН цели на административните наказания, могат да се постигнат и с такава в минимално определения в закона размер.

Обжалваното решение настоящата инстанция намира за правилно и законосъобразно. Същото е валидно, допустимо и в съответствие с приложимия материален закон. При постановяването му РС е извършил цялостна проверка на обжалваното НП, съгласно задължението по чл.313 и чл.314 от НПК, приложим по препращане от чл.84 от ЗАНН. Съдът не е нарушил процесуалните правила и относно събирането на допустимите и относими към спора доказателства, като изрично е посочил кои не кредитира и защо. Подробно е обсъдил доводите на страните.

В мотивите към решението е направено подробно изложение на установените от събраните по делото фактически обстоятелства и на следващите от тях правни изводи, възприети и от настоящият съдебен състав, като съобразени с приложимите материално-правни разпоредби. Изложените от ВРС мотиви изцяло се споделят и от настоящия състав, поради което не е необходимо тяхното повтаряне, съгласно разпоредбата на чл.221 ал.1 изр.2 от АПК.

Наведените в касационната жалба възражения, съдът намира за неоснователни. Освен това голяма част от същите са идентични с тези от въззивната жалба и вече са били разгледани и обсъдени от ВРС, чиито мотиви настоящия състав, както посочи по-горе, споделя изцяло. Допълнително, намира за необходимо да изложи следното:

-Правилни са изводите на ВРС за спазване разпоредбата на чл.52 ал.4 от ЗАНН от АНО. Последният изрично е посочил, че намира възраженията на наказаното лице за неоснователни, като относно мотивите на това свое решение е препратил към конкретен документ – писмено становище на процесуалния представител на ДИТ. В този смисъл, следва да се вземе предвид Тълкувателно решение № 16/1975г. ОСГК, съгласно което фактическите основания могат да се съдържат както в самия акт, така и да бъдат изложени отделно от него, най-късно до изпращане на жалбата или пък да се съдържат в друг документ в приложената адм.преписка, като за да послужат същите като мотиви, следва в акта да има изрично позоваване на тези документи, какъвто е и настоящия случай.

-Съответен на събраните по делото доказателства е изводът на съда, че между „Герматех” ЕООД и лицето С.С е възникнало правоотношение и че същото е с характер на трудово. Този факт се установява по безспорен начин от събраните по делото доказателства и най-вече от данните предоставени от самото лице и удостоверени от същото с подпис, както и установената на място от проверяващите обстановка. Няма основание същите да не бъдат кредитирани от АНО, респ. и от съда, предвид отсъствието на други надлежни доказателства оборващи същите. В този смисъл правилно съдът не е дал вяра на показанията на свид.Д., доколкото същите изцяло противоречат на всички останали, събрани по делото писмени и гласни доказателства, като следва да се отчете и пряката заинтересованост на свидетеля.

-Неоснователно е твърдението на касатора, че въззивният съд не е взел предвид обясненията дадени пред ВРП от установените на обекта свидетели, че не са работили и не са договаряли с „Герматех” ЕООД, а с трето физическо лице Д.Д.. Свидетелят Д.Д. много точно и ясно посочва пред въззивния съд, че, тъй като брат му е ангажиран в София му е направил пълномощно да изпълнява тези функции – „да контролира обекта и да търси, да наеме хора за работа”. Фактът, че лицата са разговаряли, „договаряли” с Д.Д. е безспорен, но той се е договорил с тях именно в качеството си на упълномощено лице на управителя на „Герматех” ЕООД, да извършват работа на обекта, на който дружеството е подизпълнител, а не за негови лични нужди/имоти.

Неоснователни са доводите в касационната жалба, че в административното производство е допуснато нарушение на чл.405а от КТ, поради което не е налице годен субект за носене на административно-наказателна отговорност. Първо, следва да се отбележи, че от така изложеното твърдение, не става ясно какво иска да се каже, в какво се изразява допуснатото от административно-наказващия орган/въззивния съд нарушение в производството по чл.405а от КТ. Второ, производството по чл.414, ал.3 от КТ е с административнонаказателен характер, за което се налага глоба или имуществена санкция. В това производство административнонаказващият орган безспорно е установил, че с работника не е бил сключен трудов договор, като лицето изпълнява трудови функции в полза на дружеството касатор. С производството по чл.405а от КТ се установява, че работната сила се предоставя в нарушение на чл.1, ал.2, но съществуването на трудовото правоотношение се обявява с постановление, издадено от контролните органи на инспекцията по труда. В производството по чл.405а от КТ целта е да се обяви съществуването на трудовото правоотношение, лицето да се ползва от правата и задълженията на трудовия договор с работодателя. Производството по издаване на акт по чл. 405а от КТ не е преюдициално относно производството по налагане на имуществена санкция за нарушение на чл. 62, ал.1, вр. чл.1, ал.2 и чл.61, ал.1 от КТ, тъй като фактите въз основа, на които се издава НП са установени с АУАН, а не с постановление за обявяване съществуването на трудово правоотношение. В административно-наказателното производство по чл.414, ал.3 от КТ, административно-наказващия орган е установил правилно дружеството, в полза на което лицето е предоставило работна сила, поради което не е налице твърдяното в касационната жалба твърдение, че не е налице годен обект за носене на административно-наказателна отговорност.

Мотивиран от изложените съображения, настоящият касационен състав намира, че не се установиха наведените с жалбата касационни основания. Атакуваното решение на ПРС е валидно, допустимо и постановено при спазване на правилата на процесуалния закон и на материалноправните разпоредби, поради което следва да се остави в сила. 

С оглед изхода на спора и на основание чл.63 ал.3 от ЗАНН, основателно се явява искането на ответника за присъждане на ю.к.възнаграждение. Същото следва да бъде присъдено в размер на 80 лв., определен от съда по чл.78 ал.8 от ГПК във вр. с чл.37 от ЗПП, вр. чл.2 от НЗПП

Водим от горните съображения, съдът

 

 

                                  Р    Е    Ш    И  :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 12/17.02.2021г. по АНД № 20203110203342/2020г. на Районен съд–Варна, с което е изменено Наказателно постановление № 03-009923/29.08.2018г. на Директор на Дирекция „Инспекция по труда” гр.Варна, като наложената на „Герматех“ ЕООД, ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр.Кюстендил, ул.”Вола” №16, представлявано от управителя Т. Д. Д. , за нарушение по чл.62, ал.1, във вр. чл.1, ал.2 от КТ и чл.61, ал.1 от КТ, имуществена санкция в размер на 5 000 лв., е намалена на 1 500 лв.

 

ОСЪЖДА „Герматех” ЕООД, ЕИК *********, с управител и представляващ Т. Д. Д.  да заплати в полза на Дирекция „Инспекция по труда” Варна сумата от 80 /осемдесет/ лева, представляваща възнаграждение за юрисконсулт.

 

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                            ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

                                                                                                 2.