Решение по дело №7069/2020 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 260363
Дата: 12 март 2021 г. (в сила от 16 юли 2021 г.)
Съдия: Панайот Рангелов Велчев
Дело: 20205330207069
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№260363

гр. Пловдив, 12.03.2021 г.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, Наказателна колегия, в открито съдебно заседание на пети февруари две хиляди и двадесет и първа година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПАНАЙОТ ВЕЛЧЕВ

                                                                                         

          при участието на секретаря Магдалена Трайкова, като разгледа докладваното от съдията АНД № 7069/2020 г. по описа на ПРС, XXVI нак. състав, за да се произнесе, взе предвид следното:

          Производството е по реда на чл. 59 и сл. ЗАНН.

          Обжалвано е Наказателно постановление №20-1030-006996/20.07.2020 г., издадено от ****към ОДМВР П., с-р Пътна Полиция с което на Г.М.М. с ЕГН: ********** са били наложени административни наказания ,,глоба‘‘ в размер от 3000 лева и ,,лишаване от право да управлява МПС‘‘ за срок от 12 месеца за извършено от него нарушение по чл. 104Б, т. 2 ЗДвП.

          Жалбоподателят, чрез процесуалния представител адв. П. обжалва процесното наказателно постановление. Излага съображения, че същото е неправилно и незаконосъобразно, поради което иска неговата отмяна. Твърди, че липсвала съставомерност на описаното в АУАН деяние. Също така липсвала и преднамереност за извършване на деянието. Излага съображения, че има допуснато съществено процесуално нарушение, изразяващо се в непосочването на пълна правна квалицикация на нарушението в АУАН.

          Въззиваемата страна, редовно уведомена за насроченото съдебно заседание, не изпрати представил, като депозира становище по съществото на делото.

Пловдивският районен съд, след като взе предвид събраните по делото доказателства и наведените от жалбоподателя доводи и съображения, намери за установено следното:

Жалбата е подадена в законоустановения срок, изхожда от легитимирана страна и е насочена срещу подлежащ на обжалване акт, поради което се явява процесуално допустима. Разгледана по същество, същата е неоснователна. За да достигне до този извод, настоящият съдебен състав съобрази следното:

В конкретния случай жалбоподателят е бил санкциониран за това, че на 23.06.2020 г. около 10:45 часа в гр. П., на ул. ,,Л.‘‘ № ** в посока юг, като водач на лек автомобил ,,Алфа Ромео‘‘ 156 с рег. № ****/**негова собственост, управлява това МПС като не използва пътното платно по предназначение за превоз на пътници и товари, умишлено превърта гуми до загуба на сцепление и умишлена загуба на контрол, като създава реална опасност за възникване на ПТП. За това деяние бил съставен АУАН с бл. 540340 от 23.06.2020 г., който бил връчен редовно на жалбоподателя, който собственоръчно написал, че няма възражения.

В хода на съдебното следствие бяха разпитани актосъставителят по акта – К.П. и свидетеля по него – Г.К., които заявиха, че се сещат за случая и поддържат отразеното в него. Добавиха, че на процесния ден и място се намирали в квартал ,,И.‘‘, като забелязали МПС, на което на няколко пъти била подавана газ, довело до поднасянето му. Това довело до последването на автомобила и неговото спиране. Те пресъздават и споделеното им от жалбоподателя, който им отговорил, че искал да види как върви колата.

Съдът кредитира изцяло така депозираните показания от полицейските служители, които са ясни, логични и последователни и си кореспондират с останалите събрани по делото доказателства. Въз основа на тях се установиха относимите към предмета на доказване обстоятелства, както и какви са били действията на жалбоподателя – подаването на няколко пъти на ,,газ‘‘ на процесното МПС, което е довело до поднасянето на същото.

По инициатива на процесуалния представител на жалбоподателя, последният даде обяснения, а до разпит беше разпитана неговата приятелка – свидетелката С.О.. Двамата отрекоха първият да е превъртал гуми, както и да са били забелязани от полицейските служители, доколкото е имало преминаващ автобус. Това, обаче изцяло си противоречи с показанията на свидетелите П. и К., които заявиха, че са установили поднасящият лек автомобил. Обясненията на нарушителя, освен източник на доказателства, представляват и основно средство за защита, поради което трябва да бъдат ценени с оглед останалите събрани по делото доказателства. От друга страна, свидетелката О. се явява неговата приятелка, поради което и показанията й трябва да се ценят с внимание.

Ето защо, Съдът даде вяра на полицейските служители П. и К., като въз основа на тях се установиха всички относими обстоятелства към предмета на доказване по делото.

Съдът кредитира събраните по делото писмени доказателства, доколкото същите са приобщени по предвидения в НПК ред, като следва да се отбележи, че в нито един етап от производството не са били оспорени от страните по делото.

От представеното копие от Заповед се установява, че АУАН и НП са издадени от компетентни органи.

От процесния АУАН с бл. 540340 се установява, че същият е бил редовно връчен на жалбоподателя, като в него той е изписал, че няма възражения. Неоснователно се явява наведеното възражение, че той не е знаел какво подписва, доколкото същият е грамотен и притежава валидно издадено СУМПС след полагането на изпит, поради което се достигна до извод, че съдържанието на акта е достигнало до неговото знание.

В действителност като нарушена разпоредба в АУАН е изписана единствено чл. 104Б ЗДвП, а не цялостно чл. 104Б, т. 2 ЗДвП. Важното в случая, е че в наказателното постановление се съдържа пълното посочване на нарушената разпоредба. С АУАН се поставят рамките на обвинението, като в случая жалбоподателят е знаел срещу кои факти да се защитава, както и коя е нарушената разпоредба, а именно чл. 104Б ЗДвП. Приложение намира разпоредбата на чл. 53, ал. 2 ЗАНН, която е в насока, че наказателно постановление се издава и когато е допусната нередовност в акта, стига да е установено по безспорен начин извършването на нарушението, самоличността на нарушителя и неговата вина.

От справката за нарушител/водач се установява, че жалбоподателят е правоспособен водач, като същият има и други нарушения по ЗДвП преди извършване на процесното деяние.

Въз основа на така възприетата от Съда фактическа обстановка се достигна до следните правни изводи:

Разпоредбата на чл. 104Б, т. 2 ЗДвП предвижда, че на водача на моторно превозно средство е забранено да използва пътищата, отворени за обществено ползване, за други цели, освен в съответствие с тяхното предназначение за превоз на хора и товари.

В конкретния случай жалбоподателят е извършил няколко пъти подаване на ,,газ‘‘ на управлявания от него лек автомобил, което е довело до неговото поднасяне. Неоснователно се явява наведеното възражение, че МПС-то на нарушителя било с поставен чип и спортна генерация, което при подаване на газ водело до бучене, доколкото и двамата полицейски служители заявиха, че са забелязали поднасяне, вследствие подаването на газ. Не без значение е и признанието на жалбоподателя пред полицейските служители, че причината да се осъществи деянието била, че същият искал да види как върви колата.

Разпоредбата на чл. 7, ал. 1 ЗАНН е в насока, че деянието, обявено за административно нарушение, е виновно, когато е извършено умишлено или непредпазливо.

Алинея 2 от същата разпоредбата е в насока, че  непредпазливите деяния не се наказват само в изрично предвидените случаи.

За разлика от Наказателния кодекс, където непредпазливите деяния се наказват единствено в изрично предвидените в закона случаи, то по ЗАНН непредпазливите деяния се наказват при всички случаи, освен ако това не е било предвидено изрично. Нарушителят е бил длъжен да знае, че след като подаде рязко газ на МПС, притежаващо чип и спортна генерация това може да доведе до неговото поднасяне.

Съдът намира, че в конкретния казус не е налице маловажност на случая. Касае се за формално нарушение за съставомерността на което е без значение настъпването или не, каквито и да са вредни последици, като процесният случай не се откроява от останалите такива, че да намери приложение разпоредбата на чл. 28 ЗАНН. Също така и конкретното деяние по чл. 104Б, т. 2 ЗДвП се отличава с по-висока степен на обществена опасност от останалите такива, поради което и правилно законодателят е предвидил завишени санкции.

При съставяне на акта за установяване на административно нарушение и издаване на атакуваното НП са спазени изискванията, визирани в разпоредбите на чл. 42 и чл. 57 ЗАНН. Не са налице формални предпоставки за отмяна на Наказателното постановление, тъй като при реализирането на административно-наказателната отговорност на жалбоподателя не са допуснати съществени процесуални нарушения, които да водят до опорочаване на производството, по категоричен начин се установяват изпълнителното деяние, дата и място на извършване на нарушението.

Размерът на наложените наказания ,,глоба‘‘ и ,,лишаване от право да управлява МПС‘‘ са правилно определени в глоба в размер от 3000 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от дванадесет месеца и са единствено възможните в чл. 175А, ал. 1, пр. 3 ЗДвП.

По изложените съображения, Пловдивският районен съд, XXVI н. с.

 

Р  Е  Ш  И:

 

          ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление №20-1030-006996/20.07.2020 г., издадено от ****към ОДМВР П., с-р Пътна Полиция с което на Г.М.М. с ЕГН: ********** са били наложени административни наказания ,,глоба‘‘ в размер от 3000 лева и ,,лишаване от право да управлява МПС‘‘ за срок от 12 месеца за извършено от него нарушение по чл. 104Б, т. 2 ЗДвП.

          Решението подлежи на обжалване пред ПАС по реда на гл. XII АПК и на основанията в НПК, в 14-дневен срок от получаване на съобщението до страните за постановяването му.

 

                             РАЙОНЕН СЪДИЯ:/п/

 

вярно с оригинала,

М.Т.